Sivu 1/1
Henkilöautolla kahden poliisin päälle Raumalla
Lähetetty: Pe Loka 01, 2010 12:23 pm
Kirjoittaja Mickey
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010100 ... 1_uu.shtml
Onko murhan yritys?
Mahtaako Rauman tunnetuin rikollinen olla vapaalla?
Re: Henkilöautolla kahden poliisin päälle.
Lähetetty: Pe Loka 01, 2010 1:07 pm
Kirjoittaja S.T
Tällainen oli juttu:
Raumalainen poliisipartio oli selvittämässä liikenneonnettomuutta, kun ohi ajanut auto törmäsi kahteen poliisiin.
Kummatkin poliisit loukkaantuivat tilanteessa ja toinen heistä on hoidettavana Satakunnan keskussairaalassa.
Poliisipartio oli Kalliokatu 7:n kohdalla tarkistamassa aiemmin tapahtunutta peräänajoa, kun takaa Satamakadun suunnasta ajoi auto törmäten molempiin poliisimiehiin. Yliajo tapahtui perjantaina aamuyöllä kello 4.05.
Auto poistui paikalta Vähämaanpuiston suuntaan. Autosta jäi paikalle oikeanpuolinen sivupeili.
Poliisi pyytää yleisön apua auton ja kuljettajan tavoittamiseksi. Tietoja havainnoista otetaan vastaan Rauman poliisiaseman palvelupäivystykseen, numeroon 0718746100
Re: Henkilöautolla kahden poliisin päälle.
Lähetetty: Su Loka 03, 2010 10:12 pm
Kirjoittaja Magenta
Löytynyt on jo epäilty:
Poliisipartion yli Raumalla ajanut vapautettiin kuulustelun jälkeen
03.10.2010 18:28
Raumalla kahden poliisin yli ajanut on saatu kiinni.
Rauman poliisiaseman poliisipartio oli tutkimassa perjantaina aamuyöllä peräänajo-onnettomuutta Kalliokadulla, kun takaa tullut auto törmäsi partion molempiin poliisimiehiin.
Lauantai-iltana Rauman poliisiasemalle tuli raumalainen mies, joka kertoi epäilevänsä, että hänen autollaan oli törmätty Kalliokadulla poliisimiehiin.
Tutkinassa selvisi, että miehen auton oli ottanut luvatta käyttöön hänen tuntemansa toinen mies. Epäilty 24-vuotias otettiin kiinni lauantai-iltana Raumalta. Hän on niin ikään raumalainen.
Mies on kuulustelussa myöntänyt kuljettaneensa päihtyneenä kyseistä autoa ja myöntää törmäilleensä sillä. Miehellä ei ollut voimassa olevaa ajokorttia.
Mies on kuulustelujen jälkeen vapautettu. Häntä on kuulusteltu epäiltynä rattijuopumuksesta, luvattomasta käytöstä, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, vammantuottamuksesta, liikennepaosta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Miehen kuljettama auto on poliisin tutkittavana.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=2259393
Re: Henkilöautolla kahden poliisin päälle.
Lähetetty: Su Loka 03, 2010 10:20 pm
Kirjoittaja Magenta
Onpa näköjään törttöilty muuallakin:
Autoilija ajoi moottoripyöräpoliisin päälle Helsingissä
03.10.2010 20:44
Autoilija ajoi moottoripyöräpoliisin perään sunnuntaina alkuillasta Helsingissä. Onnettomuus tapahtui Mäkelänkadun ja Vähänkyröntien risteyksessä kello 17.10.
- Vasemmanpuoleisella kaistalla ollut auto oli pysähtynyt päästääkseen jalankulkijan yli, ja oikeata kaistaa ajanut moottoripyöräpoliisi pysäytti pyöränsä siihen myös, päivystävä komisario Tom Packalén kertoo.
- Silloin moottoripyöräpoliisin perään ajoi auto, jonka kuljettaja ei ollenkaan ehtinyt reagoida.
- Pyörämies jouduttiin toimittamaan sairaalaan. Siinä ei onneksi ollut kauhean suuri vauhti.
Moottoripyöräpoliisi ei loukkaantunut pahoin, ja hän päässee sairaalasta vielä sunnuntai-iltana.
- Pyörä vaurioitui aika pahoin. Vaihdetappi oli ainakin poikki ja takavanne solmussa, Packalen sanoo.
Onnettomuus tapahtui Helsingin keskustasta poispäin vievillä kaistoilla.
Alkoholilla ei ollut osuutta onnettomuuteen. Autoilijaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... os=hl-ko-1
edit.Ainahan voi spekuloida,että jollei olisi törmännyt mp-poliisiin,olisiko hurauttanut suojatietä ylittäneen jalankulkijan yli? Taitaa olla verraten yleistä että jos auto pysähtyy suojatien eteen niin viereistä kaistaa ajava jatkaa pysähtymättä.
Re: Henkilöautolla kahden poliisin päälle.
Lähetetty: Ma Loka 04, 2010 7:56 am
Kirjoittaja Jack the Ripper
^ Hesarin yleisönosastolla joku insinööri ehdotti että autoihin pitäisi asentaa erilliset varoitusvalot jotka kertoisivat takaatuleville että ajoneuvo pysähtyy suojatien eteen. Tälle inssille pitäisi kertoa että keksintö on jo tehty ja käytössä: jarruvalot.
