Sivu 1/1
Pariskunta tuomittiin pedofiliasta, uhri oma poika (U)
Lähetetty: Su Loka 17, 2010 8:21 pm
Kirjoittaja Nooruska
Sydneyssä Australiassa pariskunta on saanut tuomion käytettyään seksuaalisesti hyväksi 9-vuotiasta poikaansa.
57-vuotias australialaismies sekä 49-vuotias australialaisnainen ovat oikeudessa tunnustaneet syyllisyytensä, kertoo Sydney Morning Herald. Syytteet koskivat muun muassa suuseksin harrastamista pojan kanssa. Mies myönsi myös kuvanneensa seksisessioita videokameralla ja lähettäneensä videota suorana lähetyksenä nettiin.
Mies sai seksuaalirikoksista yhdeksän vuoden ehdottoman vankeustuomion. Äiti tuomittiin hyväksikäytöstä puolestaan 3 vuoden ja yhdeksän kuukauden vankeuteen.
Perhe puolusteli tekoaan muun muassa sillä, että heille läheisyys ja koskettelu on aivan normaalia. Mies totesi myös tapahtumien olleen perheen tapa antaa pojalle seksiopastusta.
Tuomion perjantaina langettanut tuomari Anthony Garling piti vanhempien suhtautumista tekoon pöyristyttävänä.
- Vaimo syyttää aviomiestään ja uskon miehellä olleen jonkinlainen valta-asema tätä kohtaan, Garling totesi.
- Nainen tuntuu kuitenkin uskoneen, että on hyväksyttävää harrastaa seksiä oman 9-vuotiaan pojan kanssa kanssa. Ja molemmat vanhemmat vaikuttivat olevan sitä mieltä, että jos poika ei protestoi, niin hän on suostuvainen ja jopa nauttii seksistä.
Rikokset tapahtuivat tammikuun ja marraskuun välillä vuonna 2009.
mtv3.fi
Re: Pariskunta tuomittiin pedofiliasta, uhri oma poika (U)
Lähetetty: Su Loka 17, 2010 9:22 pm
Kirjoittaja Valoviikate
Olen ajatellut, että yleensä päässä vikaa olisi nuorilla äideillä ja isillä, mutta joskus näinkin. Mihin helvettin 9-vuotias sitä paitsi tarvitsee seksiopastusta?
Olisi Australiankin oikeusjärjestelmässä korjattavaa. Miksi äiti sai vain 3 vuotta, vaikka oli myös hyvin paljon mukana rikoksissa? Tekisi mieli lähettää markja noiden oikeustoimen kimppuun.
Jännä juttu sinänsä, ovatkohan nuo kaksi tienneet toistensa viehtymyksen lapsiin mennessään naimisiin?
Re: Pariskunta tuomittiin pedofiliasta, uhri oma poika (U)
Lähetetty: Su Loka 17, 2010 9:44 pm
Kirjoittaja Nooruska
Ja onkohan mieltymys ollut ylipäätään lapsiin vai vain omaan poikaan?

Re: Pariskunta tuomittiin pedofiliasta, uhri oma poika (U)
Lähetetty: Ma Loka 18, 2010 12:03 am
Kirjoittaja markja
Valoviikate kirjoitti:Olisi Australiankin oikeusjärjestelmässä korjattavaa. Miksi äiti sai vain 3 vuotta, vaikka oli myös hyvin paljon mukana rikoksissa? Tekisi mieli lähettää markja noiden oikeustoimen kimppuun.
Ks.
tämä ketju, jossa jo pohdin tuota asiaa. Todella, todella outoa.
"...ei ole mitään todistetta siitä, että teot EIVÄT olisi olleet samat, mutta on 100% varma, että TUOMIOT eivät olleet samat. Yleisesti tämä jo täyttää syrjinnän kriteerit, koska syrjinnässä on käänteinen todistustaakka, eli syrjinnän kohteenhan ei tarvitse todistaa joutuneensa syrjityksi, vaan syrjijäksi väitetyn pitää todistaa, että syrjintää EI OLE TAPAHTUNUT."
Re: Pariskunta tuomittiin pedofiliasta, uhri oma poika (U)
Lähetetty: Ma Loka 18, 2010 11:45 am
Kirjoittaja tattooed fucker