Sivu 1/6
Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 10:04 am
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Aamulehti kirjoitti:http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa ... tus/195288
IL: Jari Tervosta tehtiin rikosilmoitus
27.10.2010 - 09:34 (09:24)
Kirjailija
Jari Tervosta on jätetty tutkintapyyntö poliisille, kertoo Iltalehti.
Rikosilmoituksen taustalla on viimelauantainen Uutisvuoto-ohjelma, jonka aikana Tervo heitti Raamatun lattialle.
Asiasta rikosilmoituksen tehnyt liikenneopettaja
Heino Wahlstén ei ymmärrä, miten Tervo voi häväistä suomalaisten enemmistön uskontoa ja perinteitä.
Hän Vaatii Tervolle rangaistusta rikoslain uskonrauhan rikkomis -pykälän mukaan.
Aamulehti
Itse en kyseistä ohjelmaa katsonut. Tekikö Tervo muutakin kuin heitti Raamatun lattialle, esim. solvasiko Jumalaa? Uutisen perusteella on vaikea uskoa, että kukaan syyttäjä jaksaisi tuosta nostaa syytettä.
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 10:09 am
Kirjoittaja surfergirl
No ei siinä nyt minusta mitään niin kovin järisyttävää ollut. Tervo luki pätkän Mooseksen kirjaa missä sanottiin että sapattina työtä tekevät tulisi kivittää kuoliaaksi tai jotain sinne päin ja sitten totesi että papit muun muassa tekee töitä sunnuntaisin. Sitten heitti sen kirjan pois.
Ajattelin että se tarkoitti ettei Tervon mielestä pappien ja muiden sapattina työtätekevien kivittäminen olisi niin järin fiksu juttu joten Mooseksen mielipiteet voi jättää omaan arvoonsa.
Onko Suomen laissa joku kohta ettei Raamattua saa heittää lattialle?
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 10:12 am
Kirjoittaja Chopper
Tämähän alkaa mennä Amerikan meiningiksi. Mahtoiko vielä lisätä rikosilmoitukseen korvausvaatimuksen henkisestä kärsimyksestä

Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 10:14 am
Kirjoittaja MissHolmes
^...kiäh kiäh...raamatun henkisistä ja fyysistä kärsimyksistä!
Kyllä on olemassa ihmisiä....
Suomen lippua ei saa häväistä ja rahoja (ainakaan markan rahoja) ei lain mukaan saa repiä, mutta sehän nyt on huippu, jos raamatun heittelystä joutuu tuomiolle. Hah sanon minä!
Ennen kirkko joutaisi tuomiolle homojen ''kivityksestä''? Eikö se ole jo oikeastikin lainvastaista syrjintää?
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 10:43 am
Kirjoittaja Florence86
Uskonrauhan rikkominen
Joka
1) julkisesti pilkkaa Jumalaa tai loukkaamistarkoituksessa julkisesti herjaa tai häpäisee sitä, mitä uskonnonvapauslaissa (267/1922) tarkoitettu kirkko tai uskonnollinen yhdyskunta muutoin pitää pyhänä, tai
2) meluamalla, uhkaavalla käyttäytymisellään tai muuten häiritsee jumalanpalvelusta, kirkollista toimitusta, muuta sellaista uskonnonharjoitusta taikka hautaustilaisuutta,
on tuomittava uskonrauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1922/19220267
Katsoin Areenasta mainitun Uutisvuodon ja näinhän ne tapahtumat etenivät:
(aiheena Ajankohtaisen Kakkosen Homoilta ja sen synnyttämä kohu)
Tervo: Keskustelun keskiöön on syytä ottaa tämä eräs mieliteoksistani, Raamattu. Mitäs siellä tästä asiasta sanotaan? (ottaa Raamatun käsiinsä)
Tämä on Mooseksen kirjasta joka on lempilukemisiani.
”Mooses kutsui koolle kaikki israelilaiset, se sanoi heille: näin on Herra käskenyt teidän tehdä. Kuutena päivänä viikossa tehkää työtä, mutta seitsemäs päivä pitäkää pyhänä. Se on sapatti, Herran pyhä päivä. Jokainen joka sinä päivänä tekee työtä, surmattakoon. ”
Siis olen helvetin iloinen, että me lopetetaan kaks tuntia ennen sunnuntaita tämä ohjelma. Mutta tietysti tulee mieleen..
Lybeck: Et kai sä lue sitä pyhää kirjaa kuin piru Raamattua?
Tervo: En ollenkaan. Mä luen niin kuin sanasta sanaa. Tulee mieleen vain sellainen asia, että tässä maailmassahan on erittäin paljon vaarallisia ammatteja. Ketkä tekee töitä sunnuntaina? Papit! Mä en millään haluaisi tappaa ketään ihmisiä, mutta kai se on jostain aloitettava.
*viskaa Raamatun ilmalennossa vasemmalle sivulleen*
Melko nopeasti tuo Raamatun heitto tuli ja meni, itsellä ainakin meni ohi ensimmäistä kertaa katsoessa. Mutta: kristillinen kirkko pitää Raamattua pyhänä kirjana ja sen kaltoin kohtelua (heittämistä) julkisesti (televisiolähetyksessä) rikkoo ainakin omasta mielestäni tuota uskonrauhaa. Tervo on muutenkin jo ehtinyt saavuttaa kyseenalaista mainetta sillä blogikirjoituksellaan ("kirkassilmäiset pähkähullut") ja nyt tämä. Johonkin se raja pitää vetää vaikka eletäänkin sananvapaassa yhteiskunnassa.
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 12:16 pm
Kirjoittaja Judge Dredd
Mitä kirkko oikein teki tolle Tervon läskille ku se meuhkaa nyt joka välissä?
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 12:27 pm
Kirjoittaja MissHolmes
Mutta eikö tuo Tervon ele ollut kädenojennus niille, jotka joutuvat vastoin SANAA tekemään töitä sunnuntaisin?
Kumpi nyt onkaan sitten tärkeämpää? Tuo helkkarin eepos vai sen sanoma?
Näin tuon itsekin, mutta en edes huomannut, että tervo olisi Raamatun jonnekin heittänyt.
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 12:39 pm
Kirjoittaja Florence86
^ Ilman "helkkarin eeposta" ei olisi sen sanomaakaan
Tervon argumentit joka tapauksessa osoittavat yllättävää tietämättömyyttä, samoin kun Iltalehden tai muun keltaisen lehdistön artikkelit kuluneina viikkoina; "miksi
näitä käskyjä ei noudateta?" ja poimitaan joitakin jakeita Mooseksen kirjoista.
Kristinuskon perusta on Jeesuksen opetus ja ylösnousemus, kristityt siis lukevat ja tulkitsevat Vanhaa Testamenttia Jeesuksen ristinkuoleman valossa. Kristityt eivät ole juutalaisia eli meidät on vapautettu puhtaussäädöksistä, ympärileikkauksista jne. Samoin tuosta Tervon viittaamasta sapatista; Jeesus opetti sapatin olevan ihmistä varten, ei toisin päin.
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 12:48 pm
Kirjoittaja vandt
Florence86 kirjoitti:^ Ilman "helkkarin eeposta" ei olisi sen sanomaakaan
Tervon argumentit joka tapauksessa osoittavat yllättävää tietämättömyyttä, samoin kun Iltalehden tai muun keltaisen lehdistön artikkelit kuluneina viikkoina; "miksi
näitä käskyjä ei noudateta?" ja poimitaan joitakin jakeita Mooseksen kirjoista.
Kristinuskon perusta on Jeesuksen opetus ja ylösnousemus, kristityt siis lukevat ja tulkitsevat Vanhaa Testamenttia Jeesuksen ristinkuoleman valossa. Kristityt eivät ole juutalaisia eli meidät on vapautettu puhtaussäädöksistä, ympärileikkauksista jne. Samoin tuosta Tervon viittaamasta sapatista; Jeesus opetti sapatin olevan ihmistä varten, ei toisin päin.
Mutta näistä viimeaikaisista artikkeleista ainakin tuo Päivi Räsäsen pojan tukkatyyli oli ihan hyvä huomio. Siitähän on puhetta Korinttilaiskirjeessä, eli Uudessa Testamentissa.

Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 1:28 pm
Kirjoittaja surfergirl
Kyllä noihin Mooseksen kirjoihinkin ainakin osa kristityistä edelleen vetoaa silloin kun se sopii omiin tarkoitusperiin. Muun muassa sitä kohtaa missä miesten kanssa makaavat miehet on surmattava on siteerattu homokeskustelussa moneen kertaan, ja Tervo mielestäni veti tähän tämän lepopäiväjutun rinnastuksena, että on siellä samassa kirjassa mainittu paljon muitakin ihmisiä jotka tulisi surmata, muttei näitäkään kohtia oteta enää ihan tosissaan niin miksi sitten tämä homojuttu.
Asia on saanut pikaisen ratkaisun:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... &pos=no-tu
Jari Tervon Raamatun heitto ei johda tutkintaan
27.10.2010 13:16
Kirjailija Jari Tervon Raamatun heitosta tehty tutkintapyyntö ei johda poliisitutkintaan.
- On päätetty, ettei ole syytä epäillä rikosta, perustelee tutkinnanjohtaja, rikosylikonstaapeli Petri Jehkonen Helsingin poliisista.
Tutkintapyyntö tehtiin viime tiistaina sen jälkeen, kun Tervo heitti Raamatun maahan lauantain Uutisvuoto-ohjelmassa.
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 1:42 pm
Kirjoittaja Norsula
No jos kyseessä olisi ollut vaikka Koraani niin...
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 1:57 pm
Kirjoittaja buracee
MissHolmes kirjoitti:rahoja (ainakaan markan rahoja) ei lain mukaan saa repiä
Yleinen, mutta väärä uskomus.

Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 4:47 pm
Kirjoittaja Kiiski Vastaranta
Möhkälemäinen kotieläin, sikaniskainen junttihuumorin kruunaamaton kuningas uskalsi heittää raamatun lattialle, olipa rohkeeta.
Epäselväksi jäi tuliko Tervo kaapista ulos vai juntin pelkkää rohkeuden uhoa, takoiko pulskapoika rintaansa heiton jälkeen?
Suomessa saa ilmeisesti viskellä Raamattua mutta ei saa pilkata islamia.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/195354.shtml
Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 6:49 pm
Kirjoittaja Jack the Ripper
Näytetty on että syytetty
Jari Kalervo Tervo luettuaan jotain paperinippua/ kirjaa löi kirjan lujasti maahan. Vaikka voitaisiin nähdä hänen lukeneen Mooseksen 3. kirjaa, jonka jälkeen on nähty yleisesti hänen lyöneen ko. paperikasan maahan vapautettakoon hänet syytteistä koska ei voida katsoa toteennäytetyn varsinainaista jumalanpilkkaa joka poistettiin rikoslaista vuonna 1977.
Erityisiä uskonkappaletta kuten Talmudia, Koraania, tai Raamattua ei tule käsittelemän erityistavalla. Näin siis ko. kirjoja saa lyödä maahan tai jopa polttaa suomen lain mukaan.
Kuka polttaa sen ensimmäisen Koraanin ?
Raamatun ?

Re: Rikkoiko Jari Tervo uskonrauhaa Uutisvuodossa 23.10.2010?
Lähetetty: Ke Loka 27, 2010 7:15 pm
Kirjoittaja Judge Dredd
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201006 ... 6_ul.shtml
Pudotti Koraanin - 7 vuotta vankeutta
Qatarilainen tuomioistuin on langettanut irlantilaiselle naiselle usean vuoden vankeustuomion Koraanin pudottamisesta moskeijan lattialle.
Todistajien mukaan nainen oli viime syyskuussa kävellyt Dohanin kaupungin lentokentän moskeijaan "säädyttömissä vaatteissa ja heittänyt pyhän kirjan lattialle".
Naisen mukaan kirja putosi hänen käsistään vahingossa, kun hän oli ojentamassa lentokentän työntekijöiden johtajaa.
Hän oli hermostunut huomattuaan, että työntekijät lepäilivät moskeijan lattialla. Tällöin nainen hän oli suutuksissaan sanonut, ettei Koraani sallinut moista käytöstä moskeijassa, jolloin kirja oli livennyt hänen kädestään.
39-vuotias nainen tuomittiin vankilaan seitsemäksi vuodeksi. Oikeusistuimen mukaan
tuomiossa otettiin huomioon naisen teon vakavuus.
Nainen karkotetaan Qatarista, kunhan hän on ensin kärsinyt tuomionsa.
Tapauksesta kertoi Gulfnews.com.
IL