Sivu 1/2
Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 15, 2010 9:29 pm
Kirjoittaja Luckyone
Käväsin tänään eräällä tikkurilan lääkäri asemalla ja verikokeiden ohessa piti kävästä vessassa antamassa virtsanäyte. Näytteen jälkeen huomasin, että katossa oli kaksi kameraa.
Lakia lukeneet voisivat kertoa, että onko tämä laillista ?
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 15, 2010 9:57 pm
Kirjoittaja Luckyone
50 katsojaa ja kukaan ei kommentoi. Suosittelen kun käytte yksityisellä ja pisu kokeessa, että teillä on spraypullo mustaa mukana.. mulla tulee ainakin olemaan.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 15, 2010 9:58 pm
Kirjoittaja Florence86
Tässä lainaus Finlexin sivuilta, koskee kylläkin yksityisyyden suojaa työelämässä, mutta pätee ehkä tähän Tikkurilankin tapaukseen:
Kameravalvonta työpaikalla
16 §
Kameravalvonnan edellytykset
Työnantaja saa toteuttaa jatkuvasti kuvaa välittävän tai kuvaa tallentavan teknisen laitteen käyttöön perustuvaa valvontaa (kameravalvonta) käytössään olevissa tiloissa työntekijöiden ja muiden tiloissa oleskelevien henkilökohtaisen turvallisuuden varmistamiseksi, omaisuuden suojaamiseksi tai tuotantoprosessien asianmukaisen toiminnan valvomiseksi sekä turvallisuutta, omaisuutta tai tuotantoprosessia vaarantavien tilanteiden ennaltaehkäisemiseksi tai selvittämiseksi. Kameravalvontaa ei kuitenkaan saa käyttää tietyn työntekijän tai tiettyjen työntekijöiden tarkkailuun työpaikalla. Käymälässä, pukeutumistilassa tai muussa vastaavassa paikassa tai muissa henkilöstötiloissa taikka työntekijöiden henkilökohtaiseen käyttöön osoitetussa työhuoneessa ei myöskään saa olla kameravalvontaa.
Työnantaja voi kuitenkin 1 momentin estämättä kohdentaa kameravalvonnan tiettyyn työpisteeseen, jossa työntekijöitä työskentelee, jos tarkkailu on välttämätöntä:
1) työntekijän työhön liittyvän ilmeisen väkivallan uhkan tai hänen turvallisuudelleen tai terveydelleen ilmeisen haitan tai vaaran ehkäisemiseksi;
2) omaisuuteen kohdistuvien rikosten estämiseksi ja selvittämiseksi, jos työntekijän tehtävän olennaisena osana on käsitellä arvoltaan tai laadultaan merkittävää omaisuutta, kuten rahaa, arvopapereita tai arvoesineitä; tai
3) työntekijän etujen ja oikeuksien varmistamiseksi, jos kameravalvonta perustuu tarkkailun kohteeksi tulevan työntekijän pyyntöön ja asiasta on sovittu työnantajan ja työntekijän välillä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2004/20040759
Lihavoinnit mun. Olisko siellä terveysaseman vessassa sattunut joskus jotakin ja valvontaa tehostetaan nykyisin kameroilla? Omituista silti.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 15, 2010 10:03 pm
Kirjoittaja Luckyone
Florence86 kirjoitti:
Lihavoinnit mun. Olisko siellä terveysaseman vessassa sattunut joskus jotakin ja valvontaa tehostetaan nykyisin kameroilla? Omituista silti.
Mehiläisen toimipiste keskellä tikkurilaa. Huomasin katossa kaksi mustaa kupolipalloa, joissa näkyi läpi kamerat. Nämä oli labra vessan katossa kiinni.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 15, 2010 10:43 pm
Kirjoittaja Kukkakaali
Riippunee siitä, mikä on Ws ...
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 15, 2010 10:48 pm
Kirjoittaja Florence86
Kukkakaali kirjoitti:Riippunee siitä, mikä on Ws ...
Wapauta suolesi

Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 15, 2010 11:10 pm
Kirjoittaja MerryLea
Olisikohan jotain tekemistä sen kanssa, että noissa vessoissa otetaan mahdollisesti myös huumeseuloja? Kun monet osaavat näissä testeissä aika taitavasti huijata, niin että näyttää negatiivista vaikka olisi juuri vetänyt... Yleensähän noissa hoitaja tulee mukaan, tai katselee ovessa olevan ikkunan läpi, mutta ainakaan ulkopuolelta ei välttämättä huomaa kaikkea. En tiedä, tämän takia minä luulisin kameroiden olevan...
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ti Marras 16, 2010 8:07 am
Kirjoittaja Clyde
Perus vessoissa ei saa lain mukaan pitää kameroita. Mutta noissa näytteiden ottoa varten olevissa vessoissa on kai eri juttu. Itse kävin yksityisellä ottamassa aikoinaan työtä varten virtsaotteen ja silloin valvonta oli melko tarkkaa. Seinässä oli ikkuna hoitajien puolelle, josta pystyi kokoajan katsomaan, mitä asiakas puuhaili vessassa. Kameraa en muista nähneeni, mutta voi olla, ettei siihen enää tajunnut tuossa vaiheessa kiinnittää huomiota.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ti Marras 16, 2010 6:54 pm
Kirjoittaja Unhola
No, en minä ainakaan suostuisi käymään missään valvotussa vessassa, mistään syystä.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ti Marras 16, 2010 9:30 pm
Kirjoittaja Clyde
Unhola kirjoitti:No, en minä ainakaan suostuisi käymään missään valvotussa vessassa, mistään syystä.
No joihinkin työpaikkoihin se huumetesti pitää olla tehtynä. Ja niitä ei voi tehdä valvomattomassa vessassa. Enpä itse sen takia työpaikasta jäisi pois, että on ujopissa

Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: To Marras 18, 2010 5:35 pm
Kirjoittaja kaia
Ei ole.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Pe Marras 19, 2010 11:06 am
Kirjoittaja Porin
Tässä tapauksessa on.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: La Marras 20, 2010 8:44 pm
Kirjoittaja markja
Porin kirjoitti:Tässä tapauksessa on.
Ei ole. Piste.
Se on laillista, että hoitaja tulee sisälle wc:hen ja valvoo näytteenannon. Sitä ei mikään laki kiellä. Sen sijaan kameravalvonnan wc-tiloissa laki kieltää aivan yksiselitteisesti.
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: La Marras 20, 2010 10:49 pm
Kirjoittaja devil_doll
Onko varmaa, että härvelit katossa olivat kameroita, eivätkä esim. liikkeentunnistimia, joita käytetään valon sytyttämiseen?
Re: Onko laillista pitää kameroita katossa Ws:ssä ?
Lähetetty: Ma Marras 22, 2010 4:52 pm
Kirjoittaja Sijaltainen
Onko se ihan virallisesti WC-tila vai näytteenottotila?