Hämeen Sanomat 29.10.2026 /
https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/9912693
"Täysin riskitöntä liikennettä ei ole" – Voisiko Espanjan junaturman kaltainen tapahtua Suomessa?
Osa Suomen turvalaitteista on peräisin 1960-luvulta. Fintraffic ja Väylävirasto uusivat nykyistä kulunvalvontajärjestelmää ja turvalaitetekniikkaa.
Turvallisen junaliikenteen säilyminen edellyttää vanhenevan tekniikan uusimista, sanotaan liikenteenohjausyhtiö Fintrafficilta. Suomen junarataverkolla on käytössä satoja turvalaitteita, joista vanhimmat ovat peräisin 1960-luvulta.
– Suomen hyvää turvallisuustasoa ei saa pitää itsestäänselvyytenä, Fintrafficin viestintäpäällikkö Johanna Majamäki viestittää.
Espanjan keskiviikkoinen junaturma kosketti myös Suomessa. Fintrafficilta muistutetaan, ettei johtopäätöksiä onnettomuuden syystä tule tehdä ennen riippumattoman tutkinnan valmistumista.
Voiko sama tapahtua Suomessa?
– Täysin riskitöntä liikennettä ei ole. Suomessa junaliikenteen turvallisuus perustuu useisiin toisiaan täydentäviin turvakerroksiin: turvalaitteisiin, junien kulunvalvontaan, liikenteenohjaukseen, koulutettuun henkilöstöön sekä yhteisiin ohjeisiin ja toimintatapoihin.
Fintrafficilla ja Väylävirastolla on käynnissä Digirata-hanke, jossa uudistetaan elinkaarensa loppupuolella olevaa junien kulunvalvontajärjestelmää sekä turvalaitetekniikkaa.
Suomen nykyinen kulunvalvontajärjestelmä otettiin käyttöön 1990-luvun Jyväskylän ja Jokelan junaonnettomuuksien jälkeen. Digirata-hankkeessa nykyinen kulunvalvonta korvataan eurooppalaisella ja radioverkkopohjaisella ETCS-järjestelmällä.
Hanke mahdollistaa nykyistä nopeamman reagoinnin muuttuviin tilanteisiin.
– Esimerkiksi äkillinen nopeusrajoitus voidaan välittää sähköisesti kulunvalvonnan valvottavaksi. Tarkempi tieto ja automaattinen valvonta tukevat henkilöstön työtä ja auttavat pienentämään inhimillisten erehdysten seurauksia.
Suomessa vikatilanteisiin on määritelty tarkat toimintamallit. Raiteen vapaanaolo ja muut turvallisen liikkumisen edellytykset varmistetaan useista tietolähteistä, Fintrafficilta muistutetaan. Tarvittaessa liikennettä rajoitetaan tai se keskeytetään.
Rataverkkoa käyttää päivittäin yli 1 500 junaa. Vuonna 2025 Fintraffic vastasi yhteensä peräti 580 000 liikenteenohjauksesta.
Teknologian lisääntyminen liikenteenohjaukseen nostaa esiin turvallisuuskysymyksen myös kyberuhasta. Fintraffic myöntää, että liikenteenohjaus voi joutua kyberhyökkäyksen kohteeksi. Järjestelmät pyritään kuitenkin rakentamaan siten, että epäluotettava tai puuttuva tieto johtaa liikenteen rajoittamiseen tai keskeyttämiseen.
Digirata-hankkeessa kyberturvallisuus rakennetaan osaksi järjestelmää alusta alkaen.
– Keskeisiä toimintoja kahdennetaan ja junien viestinnässä voidaan hyödyntää useampaa radioverkkoa, jotta yhden yhteyden tai komponentin vika ei pysäyttäisi koko järjestelmää.