Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

MikaK kirjoitti: To Maalis 19, 2020 7:02 pm

Mabus then will soon die, there will come - Mikä/kuka on Mabus?
Mielenkiintoisia aina nämä Nostradamusen jutut, tuosta tuo Mabus:

- Ray Mabus Entinen Yhdysvaltain laivastoministeri:
Raymond Edwin Mabus Jr. (born October 11, 1948) is an American politician, diplomat, and member of the Democratic Party who served as the 75th United States Secretary of the Navy from 2009 to 2017. Mabus previously served as the State Auditor of Mississippi from 1984 to 1988, as the 60th Governor of Mississippi from 1988 to 1992 and as the United States Ambassador to Saudi Arabia from 1994 to 1996.https://en.wikipedia.org/wiki/Ray_Mabus
-wikipedia-

https://mississippitoday.org/2019/11/25 ... -fox-news/

- Antikristus.... Mabus is a name given only once in the works of Nostradamus, in Century II, Quatrain 62. Mabus is often considered to be a predecessor to a third antichrist, a subject of Nostradamus in popular culture.

-Nostradamus Wiki-
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Minua jaksaa aina vaan hämmästyttää nämä ennustukset ja kuinka ne voivat mennä 1/1 oikein . Pakko nostaa tätä vielä ylös :lol:

https://www.businessinsider.com.au/scie ... ths-2020-1
Health experts issued an ominous warning about a coronavirus pandemic 3 months ago. Their simulation showed it could kill 65 million people.
“The point that we tried to make in our exercise back in October is that it isn’t just about the health consequences,” Toner said. “It’s about the consequences on economies and societies.”
“If we could make it so that we could have a vaccine within months rather than years or decades, that would be a game changer,” Toner said. “But it’s not just the identification of potential vaccines. We need to think even more about how they are manufactured on a global scale and distributed and administered to people.”

If scientists don’t find a way to develop vaccines quicker, he said, dangerous outbreaks will continue to spread. That’s because cities are becoming more crowded and humans are encroaching on spaces usually reserved for wildlife, creating a breeding ground for infectious diseases.

“It’s part of the world we live in now,” Toner said. “We’re in an age of epidemics.”
https://www.youtube.com/watch?v=yfYyaOh4yfY
Johns Hopkins' Toner Expects to See More Coronavirus Cases in U.S.
Viimeksi muokannut sikakoira, To Maalis 19, 2020 9:35 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Gagarin kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:13 pm En nyt halua osallistua tähän absurdiin keskusteluun enempää. Mutta sinä esitit asiallisen kysymyksen, johon mielestäni voi vastata ilman mitään tunteilua....
- Hoitohenkilökunnan paperiset suu- ja hengityssuojat suojaavat kantajaansa lähinnä roiskeilta. Ne auttavat myös potilasta, jos lekuri sattuu vähän yskimään suojan sisällä, roiskeet eivät lentele.

- Nyt kovasti uhotut FFP2/FFP3-tason hengityssuojaimet on tarkoitettu sementtipölyn ja homepölyn suodattamiseen. Näiden suojainten suodatuskyky vastaa parhaimmillaan luokkaa F7. Ne pystyvät suodattamaan hiukkasia koosta 0,5 mikrometriä ylöspäin. Siis ovat yli 10 kertaa "harvahampaisempia", kuin mitä virukset vaativat. Virus menee noista suojaimista läpi vihellellen.
Olethan pikaisesti kertonut tietosi sairaanhoitopiireille sekä kansainvälisille asiantuntijoille, jotka virallisesti suosittelevat FFP3- venttiilisiä suojaimia koronavirustartunnan saaneita potilaita hoidettaessa. Hyvänen aika, ihan väärässäkö olleet?

Hoitohenkilökunnan paperiset suojaimet on nimenomaan tarkoitettu suojaamaan potilasta.

Se, että tässä tilanteessa maamme päättäjät ohjeistavat kansalaisia suojaamaan suun huivilla, on jokseenkin mielenkiintoista. Hoitanet tämänkin epäkohdan samalla?

Lisäksi ihan puhtaasta mielenkiinnosta kysyisin, että miten ja millä sinä painat hissin nappia? :D Toivottavasti et ole ällö.
All is pretty.
- Andy Warhol
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

TuskaistaTietoa kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:05 pm Influenssa Italiassa 20 000 kuollutta vuodessa ei yhtään otsikkoa.

Korona influenssa Italiassa 3 000 kuollutta. Koko maailma samantien kiinni.
C’mon - ei saa pilata hyvää hysteriaa, koska muutoin usko ja luottamus poliitikkoihin ja virkanomaisiin voi horjua. Hys - hys 8)
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
Isovaalea
Olivia Benson
Viestit: 705
Liittynyt: To Loka 15, 2015 8:41 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Isovaalea »

Isovaalea kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:08 pm
damfin kirjoitti: To Maalis 19, 2020 6:48 pm
Gladys kirjoitti: To Maalis 19, 2020 6:19 pm ^^ Aamulehti uutisoi THL:n kalkulaatiot näin:

"

3. Vaikeassa skenaariossa 3 240 000 kansalaista saisi koronatartunnan. Kuolemantapauksia olisi 1620–3240.

Kuolemantapauksia ennustetaan siis olevan 0,05 tai 0,1 prosenttia tartunnan saaneista."


https://www.aamulehti.fi/a/ada76665-45b ... 2737894164
Juuri tuota laskelmaa itsekkin aiemmin katselin ja totesin että melko harhaanjohtavaa vertailla tuosta saatua kuolleisuusprosenttia muualta ilmoitettuihin prosentteihin, eli esimerkiksi se italian 6 - 8% on laskettu kuolleisuus todetuista tartunnan saaneista, ja ilmeisesti se maailmanlaajuinen 3% kuolleisuus on myös laskettu keskiarvo todetuista tartunnoista, j :roll:
Tuo arviohan oli seuraava max 3 250 000 saa tartunnan (arvio kun kaikkia ei testata) joista 1% eli 32 500 joutuu sairaalahoitoon, (oletettavasti nuo tulevat olemaan varmistettuja tapauksia, noista 25% teholle), kuolleita 1 600 -3 200.

3 200 kuollutta / 32 500 varmistuneesta on ~10%. Jos kuolleiden määrä on 1 600, prosentti on ~5%. Tarvittava tieto prosenttilaskulle oli annettu THL arvioissa jonka valtioneuvosto julkitoi.

Olen aina ollut sitä mieltä että Suomi on parempi kuin Italia. Totta tässäkin asiassa, olemme maailman huippua!
Avatar
Tackleberry
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: La Touko 02, 2015 1:53 am

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Tackleberry »

PiikkiSika kirjoitti: To Maalis 19, 2020 9:23 pm
TuskaistaTietoa kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:05 pm Influenssa Italiassa 20 000 kuollutta vuodessa ei yhtään otsikkoa.

Korona influenssa Italiassa 3 000 kuollutta. Koko maailma samantien kiinni.
C’mon - ei saa pilata hyvää hysteriaa, koska muutoin usko ja luottamus poliitikkoihin ja virkanomaisiin voi horjua. Hys - hys 8)
Rajuista toimista huolimatta Italiassa ei meinaa sairaaloissa tila ja tarvikkeet riittää, mutta onneksi PiikkiSika ja TuskaistaTietoa ovat täällä kertomassa totuuden. Turhaa hysteriaa.

Mistä näitä puupäitä sikiää. :roll:
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13832
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja damfin »

Kuulin tutulta venäläiseltä apteekkarilta että venäjällä on jo pitkään ollut kaupoista hengityssuojaimet ja käsidesi loppu, taitaa sitä "hysteriaa" olla muuallakin kuin suomessa.
Eiköhän ne nämä nimeltä mainitsemattomat venäjän opastaman propagandan levittäjätkin ole jo käsidesinsä ja hengissuojaimensa hamstranneet, vaikka päinvastaista sanomaa yrittävätkin levittää :mrgreen:
TuskaistaTietoa
Axel Foley
Viestit: 2321
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja TuskaistaTietoa »

Tackleberry kirjoitti: To Maalis 19, 2020 9:39 pm Rajuista toimista huolimatta Italiassa ei meinaa sairaaloissa tila ja tarvikkeet riittää, mutta onneksi PiikkiSika ja TuskaistaTietoa ovat täällä kertomassa totuuden. Turhaa hysteriaa.
Tuo on kyllä aivan todella outo juttu miksi noin on.

Influenssaan kuolee Italiassa 20 000 ihmistä vuodessa noin keskimäärin. Hoidettavana ihan taatusti influenssa + keuhkokuume kombolla on moninkertainen määrä.

Sitten tulee korona influenssa, jota hoidetaan käytännössä identtisesti influenssan kanssa. Ja kas kummaa yhtäkkiä kaikki loppuu, eikä voida edes tehdä sellaista asiaa kuin potilaan sisäinen siirto maan sisällä, jossa välimatkat lyhyitä.

Toki tässä influenssassa varmaan suojataan enemmän, mutta eipä se hyvä asia olisi päästää muutoinkaan sairaalassa influenssaa jylläämään, joten eiköhän suojavarusteita käytetä muutoinkin.
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Tackleberry kirjoitti: To Maalis 19, 2020 9:39 pm
PiikkiSika kirjoitti: To Maalis 19, 2020 9:23 pm
TuskaistaTietoa kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:05 pm Influenssa Italiassa 20 000 kuollutta vuodessa ei yhtään otsikkoa.

Korona influenssa Italiassa 3 000 kuollutta. Koko maailma samantien kiinni.
C’mon - ei saa pilata hyvää hysteriaa, koska muutoin usko ja luottamus poliitikkoihin ja virkanomaisiin voi horjua. Hys - hys 8)
Rajuista toimista huolimatta Italiassa ei meinaa sairaaloissa tila ja tarvikkeet riittää, mutta onneksi PiikkiSika ja TuskaistaTietoa ovat täällä kertomassa totuuden. Turhaa hysteriaa.

Mistä näitä puupäitä sikiää. :roll:
Ei riitä ei - kas kun epidemiaalue hyvin selkeästi rajautunut ja sattumoisin alueelle jossa kapasiteetti 24 polttohautaukseen päivässä. Jos olisi käynyt toisin, niin kapasiteetti ois tod. näk myös parempi...
puupäistä ei tietoa, tosiasioista edes hieman :mrgreen:
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13832
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja damfin »

muk kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:03 am
damfin kirjoitti: To Maalis 19, 2020 7:35 am
MikaK kirjoitti: To Maalis 19, 2020 12:12 am Torstaina uutisoitaneen ensimmäinen kuolinuhri Suomessa:

https://mobile.twitter.com/jarvansalo/s ... 5671543809
Tai sitten ei uutisoida, eikös joku viranomainen jo jokin aika sitten lipsauttanut että näistä ei suomessa uutisoida, koska salassapito potilastiedoista.
Tilastot näkyy sitten joskus vuoden päästä julkisuuteen.
Ei tainnut viranomainen lipsauttaa tuollaista, tai jos lipsautti olisi kiva tietää kuka. Kuolleiden ikä ja asuinpaikka on uutisissa saman tien. Nimeä ei, mikä tietysti harmittaa monia. Mikään potilastietoasia ei tähän vaikuta, kuten hyvin tiedämme.
Palataanpa vielä tähän asiaan kun tänään tuota potilastietoasiaa sitten lopulta käsiteltiin uutisissakin...
Sosiaali- ja terveysministeriön ylijohtaja Päivi Sillanaukee perustelee sairaanhoitopiireille annettua viranomaisohjetta yksityisyyden suojalla. Tällä hetkellä tehohoitoa tarvitsevien ihmisten määrä on niin pieni, että julkisuudessa olevat tiedot voisivat yhdistyä tiettyyn henkilöön. Toinen syy on hänen mukaansa vakiintuneessa linjassa.

–  Meillä ei muutenkaan informoida siitä, kuinka monta potilasta meillä milloinkin on ja mistäkin syystä näissä hengityslaitteissa ja erilaisissa hoidoissa, Sillanaukee sanoo STT:lle.

Tarkoituksena ei Sillanaukeen mukaan ole pimittää tietoa, vaan tietojen antamisessa halutaan olla mahdollisimman selkeitä. Se, kertooko THL jatkossa tehohoidossa olevien covid 19 -potilaiden määrän, on hänen mukaansa vielä harkinnassa. Asiasta on tarkoitus keskustella jo perjantaina.

–  Se on iso kulttuurinen muutos, että ryhdymme kertomaan jonkun sairausryhmän osalta, montako potilasta meillä on minkäkinlaisessa hoidossa. Minun mielestäni se on todella iso muutos siihen nähden miten me olemme sosiaali- ja terveydenhuollossa muutoin hoitaneet ihmisiä ja informoineet.
Kyllä minä veikkaan että tähän asti kuolemantapauksista ilmoittamisessa on vedetty ihan samaa linjaa, saa nyt nähdä pitääkö Kiurun linjaus siitä että nyt näistä aletaan tiedottamaan.
Avatar
Taakibörsta
Harjunpää
Viestit: 320
Liittynyt: To Touko 11, 2017 3:21 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Taakibörsta »

PiikkiSika kirjoitti: To Maalis 19, 2020 9:23 pm
TuskaistaTietoa kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:05 pm Influenssa Italiassa 20 000 kuollutta vuodessa ei yhtään otsikkoa.

Korona influenssa Italiassa 3 000 kuollutta. Koko maailma samantien kiinni.
C’mon - ei saa pilata hyvää hysteriaa, koska muutoin usko ja luottamus poliitikkoihin ja virkanomaisiin voi horjua. Hys - hys 8)
Siis onko faktoihin noin vaikea uskoa? Italiassa on eilen kuollut lähes 500 ihmistä ja positiiviseksi testattujen kuolleisuus n. 8%

tässähän on kysymys hyvinkin suuresti terveydenhuollon kapasiteetista. Kaikki potilaat eivät ole corona potilaita jotka tarvitsevat hoitoa.
Tämä aiheuttaa myös coronasta liittymättömiä kuolemia, koska terveyden huolto suomessa on ajettu niin alas. Ei vaan yksinkertaisesti ole tarpeeksi henkilökuntaa ja laitteita jos tämän annetaan kulkea vapaasti suomessa.

Toivottavasti ei ole liian myöhäistä.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Ei riitä ei - kas kun epidemiaalue hyvin selkeästi rajautunut ja sattumoisin alueelle jossa kapasiteetti 24 polttohautaukseen päivässä. Jos olisi käynyt toisin, niin kapasiteetti ois tod. näk myös parempi...
puupäistä ei tietoa, tosiasioista edes hieman :mrgreen:
Myöskin alueelle jossa on kattava Kiinalaispopulaatio sattui tauti iskemään.Olisikin mielenkiintoista saada tietää kuinka suuri prosentti on Kiinalaisia näistä tartunnan saaneista.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13832
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja damfin »

PiikkiSika kirjoitti: To Maalis 19, 2020 9:23 pm
TuskaistaTietoa kirjoitti: To Maalis 19, 2020 8:05 pm Influenssa Italiassa 20 000 kuollutta vuodessa ei yhtään otsikkoa.

Korona influenssa Italiassa 3 000 kuollutta. Koko maailma samantien kiinni.
C’mon - ei saa pilata hyvää hysteriaa, koska muutoin usko ja luottamus poliitikkoihin ja virkanomaisiin voi horjua. Hys - hys 8)
Niin, onhan siinä toki sellainen ero että nuo 3000 ovat kuolleet muutaman päivän aikana, ja lisäksi kohtalaisen pienellä alueella, kun influenssaan kuolleiden määrä on koko vuodelta ja koko italian alueelta, mutta mitäpä tuollaisella sivuseikalla asiaa pilaamaan... siitäkin huolimatta että jos tuo 3000 raatoa viikossa tahti jatkuisi niin 6 viikon päästä alettaisiin jo olla lähellä tuota 20 000 lukemaa, ja jos samaa tahtia jatkettaisiin puoli vuotta niin lukema olisi jo 75 000 paikkeilla, eli ihan turhaan tuon tahdin hidastamiseksi mitään kiinni laittamaan on ruvettu.
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Duodecim kertoo jotta:
Keuhkokuumeeseen sairastuneista nuorista ja keski-ikäisistä siihen kuolee harvempi kuin yksi sadasta, mutta yli 75-vuotiaista joka kuudes. Ero selittyy osin huonommalla yleiskunnolla, osin sillä, että iäkkäiden taudeissa on lähes aina mukana pneumokokki. Kaiken kaikkiaan keuhkokuume on yleisin kuolinsyy erittäin vaikeasti sairailla ja tehohoidossa olevilla, silloin kun perustautiin ei pystytä antamaan apua.
Italian väestö lienee keskimäärin suomeakin vanhempaa poppoota. Se osa sattumaa.
Pääsyyllisiä ovat kuitenkin Trumppi ja Putin, siitä lienen samaa mieltä monen kanssa, emmekä asialla juuri mitään voi - komentoketjun suorittavaa porrasta eli viranomaisia ja suomilaisia poliitikkoja voimme puolestamme vaikka tarpeentullen arvostella ja sylkeä kohti! (viranomaisten jne pahoinpitelyihin tai mihinkään muihin vielä radikaaleihimpiin toimenpiteisiin ei kyllä kenenkään pidä innostua)
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
Marokonsoturi
Javier Pena
Viestit: 1864
Liittynyt: La Helmi 03, 2018 2:38 pm

Re: Koronavirus - Useita kaupunkeja suljettu Kiinassa, tauti levinnyt Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Marokonsoturi »

FFP2-FFP3-tason suodattimet riittävät jo osaan kemiallisia höyryjäkin. Lisäksi suojaimen eteen voi laittaa erikseen vielä pisaraliinan suojaamaan. Käytännössä virus voi noiden läpi mennä siitä venttiiliosasta, joka kannattaa suojata. Itse kuoresta virus ei mene.
Vastaa Viestiin