Daddy Slam kirjoitti: Pe Touko 01, 2020 1:32 pm
" Testattuja näytteitä yhteensä: noin 93 900 (+ 4100*)Ilmoitettuja tapauksia yhteensä: 4995 (+ 89*) * Määrä muuttunut edelliseltä päivältä.
( lähde, THL )"
Eikö näistä luvuista voi valistuneen arvion tehdä? Eli, noin 5.3 % testeistä ollut positiivisia, eli positiivisia olisi 293 791 suomijamppaa.
Ei.
Tuo kertoo vain ja ainoastaan sen, että tähän mennessä tehdyistä testeistä noin 5% on ollut positiivisia. Mitään muita johtopäätöksiä tai arvauksia siitä ei voi tehdä.
Muoks, jatkan vielä. Mikäli nuo testit olisi otettu randomoidusti suomalaista, niin silloin tuloksesta voisi tehdä valistuneen arvion ja sanoa, että koko maassa lienee tällä hetkellä noin 290 000 taudin kantajaa. Tässä tapauksessa näin ei kuitenkaan voi tehdä, koska testeihin päätynyt porukka on jo valmiiksi valikoitunutta (eli ne, joilla on kovat tautioireet). Muistamme, että ensimmäisiin viikkoihin koronavirustesteihin ei tahtonut päästä edes pää kainalossa. Sen jälkeen kriteerejä on enemmän tai vähemmän löysennetty, mutta käytännössä pääset testiin vain jos sinulla on selkeät oireet. Tässäkin on edelleen suuria alueellisia eroja. Johtopäätös voi siis korkeintaan olla se, että lopulta testeihin päässeestä sairaasta populaatiosta Covid- positiiviseksi on todettu noin 5%.
Tännekin muutamia päiviä sitten linkattu amerikkalainen virallisia käytäntöjä kyseenalaistava ja koronaa influenssaan vertaava Dr. Erickson syyllistyi tilastotulkinnoissaan yllä mainittuun virheeseen. Hän jakoi positiiviseksi todettujen määrän testattuen määrällä ja ekstrapoloi saadun lukeman koskemaan koko väestömäärää (VÄÄRIN), jonka perusteella laski kuolleisuusluvun ja päätyi johtopäätökseen että se on a) alhainen ja b) suunnilleen sama kuin influenssassa.
THL:lle vinkkiviitonen: väestötason riittävän suuri randomoitu PCR- massatestaus esim. muutaman kuukauden välein, jotta saadaan karkea arvio taudin vallitsevuudesta, vasta-aineseulontojen aika on vasta paljon myöhemmin. Kaikilta tautiin diagnosoidusti sairastuneilta vasta-ainetestit tietyin aikavälein. Ihan turha itkeä, että tietoa ei ole, jos sitä ei edes pyritä selvittämään.
All is pretty.
- Andy Warhol