Stereotypiat ja ulkonäköön liittyvät yleistykset

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
rimma
Christopher Lorenzo
Viestit: 1513
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 10:43 pm
Paikkakunta: Pripyat

Stereotypiat ja ulkonäköön liittyvät yleistykset

Viesti Kirjoittaja rimma »

Ajattelimpa tässä nyt sitten heittää tämmösen keskustelun ilmoille kun tuli tuossa toisen topicin yhteydessä mieleen, että millaisia stereotypioita on olemassa ja yleistyksiä liittyen ihmisen ulkonäköön ja persoonaan?
Aloitin siis sillä topicilla jossa kyselin ulkonäön merkityksiä ja nyt rajaan keskustelua enemmän stereotypioihin ja ulkonäöllisiin yleistyksiin.

Kuitenkin ihmisen ensivaikutelmaan jokainen kiinnittää huomiota ja sen perusteella voi nousta esiin jo vaikkapa jonkinlainen tunne henkilöä kohtaan vaikka olisi vasta pari lausetta vaihtanut.
Sitten on näitä että ei tarvitse kun vilkaista ja voi antaa oman näkemyksen liittyen kyseisen henkilön suuntautumukseen tai vaikka persoonaan.

On olemassa haitallisia ja haitattomia yleistyksiä.
Anna esimerkkinä kaksi samaan vankilaan joutunutta eri jengien jäsentä. Siinä ei tartte tuntea kun riittää että jengitatuointi vilahtaa niin jo paukkuu.
Eli yleistetään jokainen jonkun jengin jäsen "huonoksi ihmiseksi".
Haitaton vaikka pappi ja se millaiseksi papin nyt kuvittelee tai näkee. Uskovainen, rauhallinen ja vaikka isällinen. Ei niistä luulis haittaa olevan.

Nykyään kun tämä maailma menee siihen suuntaan että ulkonäöllä on enemmän ja enemmän väliä niin pitää kiinnittää enemmän ja enemmän huomiota siihen miten puhuu ja miten pukeutuu ja mille näyttää.
Mennään myös siihen suuntaan että aletaan eritellä ihmisiä ulkonäön perusteella esim. työpaikoille jne. Kuka sopii kuka ei.

Tänne voi siis kertoa että mitä tulee mieleen kun aiheena on yleistykset ulkonäön suhteen ja postata voi myös joko omasta mielestään olevia tai jo olemassa olevia yleisiä stereotypioita.

Eli ei muutakun sana on vapaa!
Kumpi on pahempi: totuus joka saa itkemään vai valhe joka saa hymyilemään?
век живи, век учись.
combat18
Martin Beck
Viestit: 775
Liittynyt: To Helmi 14, 2008 12:07 am
Paikkakunta: Taistelu ei loppunut 1945 ??? se on vasta alkanut!

Re: Stereotypiat ja ulkonäköön liittyvät yleistykset

Viesti Kirjoittaja combat18 »

Varsinkin työpaikka haastattelussa, tatuoinnit on semmoinen mitä kovasti tykätään mulkoilla jos niitä on näkyvillä paikoilla. Rakennus ja varastoalalla ei ehkä haittaa tattoot niin paljon kuin palvelualoilla.Tatuoinnesta ihmiset päättelevät heti ensi silmäyksellä kaikkea mahdollista tuosta tattoon kantajasta...
WARNING: THIS MEMBER CONTAINS NATIONALISM
If Multi-culturalism is the answer, It must have been one hell of a stupid question
http://patriootti.com/
Kuva
rimma
Christopher Lorenzo
Viestit: 1513
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 10:43 pm
Paikkakunta: Pripyat

Re: Stereotypiat ja ulkonäköön liittyvät yleistykset

Viesti Kirjoittaja rimma »

combat18 kirjoitti:Varsinkin työpaikka haastattelussa, tatuoinnit on semmoinen mitä kovasti tykätään mulkoilla jos niitä on näkyvillä paikoilla. Rakennus ja varastoalalla ei ehkä haittaa tattoot niin paljon kuin palvelualoilla.Tatuoinnesta ihmiset päättelevät heti ensi silmäyksellä kaikkea mahdollista tuosta tattoon kantajasta...
Oon törmännyt samaan ja johtaa varmaan juurensa siihen että joskus takavuosina tatskoja on ollut lähinnä merellä seilaavilla ja sitten vankilassa olleilla.
Minusta se on taas taiteenmuoto jota oikeissa piireissä osataan arvostaa kovastikkin ja väärässä paikassa väärään aikaan se voi johtaa nenänvartta pitkin katsomiseen ja yleisestä tiedottomuudesta johtuvaan arvosteluun sekä "hylkimiseen".
Miks mummot aina sanoo että "voe herranjestas tyttö kulta mitä oot menny ottamaan..rumia kuvia nahkaas"?
Minä kun oon mummo niin esittelen näitä kaikille lapsenlapsille ja annan niille rahaa että menkääs mummon kullat laittamaan vähän väriä pintaan :D
Kumpi on pahempi: totuus joka saa itkemään vai valhe joka saa hymyilemään?
век живи, век учись.
combat18
Martin Beck
Viestit: 775
Liittynyt: To Helmi 14, 2008 12:07 am
Paikkakunta: Taistelu ei loppunut 1945 ??? se on vasta alkanut!

Viesti Kirjoittaja combat18 »

Kuva
Jep! ennen tattoot oli merimiehillä ja rikollisilla, mutta nykyään ne on vain koristeita ihossa monelle ja joillekin jotain muuta tarkoitusta tarkoittavaa. Nykyään tattoot on yleisiä kuin kännykät.
WARNING: THIS MEMBER CONTAINS NATIONALISM
If Multi-culturalism is the answer, It must have been one hell of a stupid question
http://patriootti.com/
Kuva
Mariella
Rico Tubbs
Viestit: 1295
Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 2:03 pm

Re: Stereotypiat ja ulkonäköön liittyvät yleistykset

Viesti Kirjoittaja Mariella »

rimma kirjoitti:Anna esimerkkinä kaksi samaan vankilaan joutunutta eri jengien jäsentä. Siinä ei tartte tuntea kun riittää että jengitatuointi vilahtaa niin jo paukkuu.
Eli yleistetään jokainen jonkun jengin jäsen "huonoksi ihmiseksi".
Tähän haluaisin kommentoida, että noilla merkeillänsä he juuri haluavat viestittää sitä omaa sanomaansa aivan tarkoituksellisesti. He ovat liittyneet ko. jengiin syystä ja seisovat näiden aatteiden takana. Se ei mielestäni ole stereotypiaa, vaan politiikkaa tai aatteiden julki tuomista. Eikä sen takia liity mielestäni ulkonäön perusteella arviointiin. Kyllä se on tarkoitushakuista, jos on hakaristi tatuoituna olkapäähän ja haluaa sitä kautta tuoda aatteensa ilmi.
Nerot hallitsevat kaaoksen
Katsa

Viesti Kirjoittaja Katsa »

Kaikki lyhythiuksiset naiset on lesboja.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

no joo...ja blondit on tyhmiä, tummat tulisia jne.....
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Avatar
Valoviikate
Christopher Lorenzo
Viestit: 1520
Liittynyt: Pe Helmi 22, 2008 6:12 pm
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valoviikate »

- Olen kuullut ulkomaalaisista mitä naurettavimpia yleistyksiä.. Joskus luulin, että Suomessa oltaisiin nykyään suvaitsevaisempia ulkomaalaisia kohtaan, mutta minulle on valjennut erehtyneeni. Jokainen venäläinen
- Stereotyypinen pedofiili on vanha pappa, joka aina kähmii pieniä tyttöjä kauppakeskuksessa ja tutustuu tyttölapsiin netissä. Onneksi me Murhainfossa tiedämme paremmin katsomalla laajemmalta näkökulmalta.
- Ärsyttää, kuinka jokainen muka olemassa oleva nuori on sisältä ontto, kapinoiva idiootti ja kaikki rikollisuus on nuorten syytä.
rimma
Christopher Lorenzo
Viestit: 1513
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 10:43 pm
Paikkakunta: Pripyat

Viesti Kirjoittaja rimma »

-Jokainen ulkomaalainen joka pukeutuu siististi, käy baarissa ja on mukava oikeasti tekee sen vaan siksi että pääse vällyihi. Siis tämä on se yleistys ja muutenkin noita ulkomaalaisia kohtaan ollaan aika varautuneita. En sitten tiedä että johtuuko se siitä että Ulkomaalaiset tekee enemmän rikoksia vai siitä että ulkomaalaisten tekemät rikokset huomataan paremmin. Who knows..

No tulipa tässä nyt mieleen kun olen puhunut tuttavieni kanssa homoseksuaaleista ja heidän elämästään ja tottumuksistaan. Yleensä lesboja ja homoja pidetään jotenkin.. Tai siis ekana kun näkee homon tulee mieleen se että miten ne harrastaa seksiä ja kun näkee lepakon niin tulee mieleen miten en harrastaa seksiä..ja siitä taas johtuu se että heitä ei voi ajatella normaalisti. Minusta tämä johtuu ihan täysin siitä että kun aletaan televisioon tuottaa ohjelmia joilla koitetaan saada normi heterot tietoisiksi homoseksuaalisuudesta ja siitä meten he elävät jne.. Niin tehdään siis sarja jossa on 45min sitä että vedetään toista ja sit se 15sitä normaalia elämää. Tulee ekana mieleen L-koodi.Siinä nyt ei muuta tehdäkkään Siten tulee mieleen Älä kerro äidille-sarja..Siinä oli tasan yökoerhoja ja panoa. Ei muuta.Tehdäänkö tätä tietoisesti. Että yritetään luoda ihmiselle kuva homoseksuaaleista tämmöseks..Kun pitäs tehdä heistä normaaleija ihmiset silmissä.Siis mun mielestä se on normaalia mut kuiteski..

:roll:
Kumpi on pahempi: totuus joka saa itkemään vai valhe joka saa hymyilemään?
век живи, век учись.
Aariel
Vic Mackey
Viestit: 1954
Liittynyt: Pe Huhti 20, 2007 12:02 pm

Viesti Kirjoittaja Aariel »

Mustiinpukeutuvat on teiniangstisia tai muuten vain angstisia. Tönii mummoja ja haistattelee kaikille.

Rastatukkaiset vetää pilveä.


Nuo ei ole sitten mun mielipiteitä, vaan juuri näitä ihmisten luomia kuvia.

Noh, myönnän. Lestat tunnistaa kyllä aika helposti. 10 lasta ja komikymppiset näyttää nelikymppisiltä, hyvin väsyneiltä. Nuoremmilla on muodikkaat vaatteet, mutta ei missään nimessä meikkiä tai hiusväriä. Lapset on vauhdikkaita ja ovat oppineet pitämään itse huolta itsestään, eihän kellään riitä aika kymmenelle lapselle ja huushollin ylläpitämiseen, ruuanlaittoon jne..
Bombay
Adrian Monk
Viestit: 2830
Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 9:25 am

Viesti Kirjoittaja Bombay »

Aariel kirjoitti: Rastatukkaiset vetää pilveä.


.
Jokainen rastatukka jonka olen tuntenut tai tunnen vetää pilveä enemmän tai vähemmän säännöllisesti :D
Katsa

Viesti Kirjoittaja Katsa »

Bombay kirjoitti:
Aariel kirjoitti: Rastatukkaiset vetää pilveä.


.
Jokainen rastatukka jonka olen tuntenut tai tunnen vetää pilveä enemmän tai vähemmän säännöllisesti :D
Olen sit varmaan se poikkeus joka tämän säännön vahvistaa. :P
Rastoista huolimatta mua ei saisi pilveen koskemaan tikullakaan, tosin itsellä kyllä on myös sellainen hytinä muista rastapäistä, että myssy taitaa niille maistua.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

Ja harmaatukkaiset ja pyöreähköt naiset on lepsuja ja tyhmiä.
Muista lähdekritiikki!
Katsa

Viesti Kirjoittaja Katsa »

-Kaikki prostituoidut ovat narkkareita tai ihmiskaupan uhreja ja heillä on kuppa ja heppa, vähintään. Niin ja ne oikein yrittämällä yrittää pilata toisten avioliitot. Koska ovat kateellisia. 8)
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

Silmälaseja käyttävät ovat älykkäitä. Mistähän tämäkin juontaa juurensa? Koulussa rillipäät olivat nörttejä joita kiusattiin koska he lukivat kokeisiin ja pärjäsivät koulussa. Johtusko siitä, ettei ollut juurkaan kavereita ja oli aikaa sitten lukea? :lol:

Naiset joilla on silmälasit, ovat sihteereitä tai opettajia. Täh? :lol:
Vastaa Viestiin