Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9311
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja Virdon »

No onhan se vihan, mustasukkaisuuden ja pimahtamisenkin syyttelyä pitkän ajan jälkeenkin. Puuttuuko tästä enää uskoon tuleminen ja nimen vaihtaminen joksikin erikoiseksi.

Se tässä ei tervettä ole ollut että kahden lapsen murhaamisesta voi päästä noinkin vähällä.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Vato
Poliisikoira Rex
Viestit: 284
Liittynyt: To Tammi 13, 2011 9:10 am

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja Vato »

Jos (nimi muutettu) Heikki luet tätä palstaa ni teeppä miehen työ ja lopeta itsesi.
foreSKIN
Nikke Knatterton
Viestit: 183
Liittynyt: Ke Joulu 08, 2010 5:39 am

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja foreSKIN »

Tulipa ontto fiilis tosta jutusta. Jotenki tuli mielee, et täst kaverista valitettavasti varmaan kuullaan vielä. Tappaa naisystävänsä tai jotai.
LongTimeNoSee
Susikoski
Viestit: 47
Liittynyt: Pe Elo 03, 2018 10:03 am

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja LongTimeNoSee »

Ontto fiilis kuvaa hyvin tunnetta joka jutusta jäi.

Ei siinä, on ihan totta että jonkun olisi pitänyt ottaa mies tosissaan kun puhui tappamisesta. Varsinkin jos sanoi suoraan että aikoo tappaa lapsensa, on eri sanoa että joo mietin tappamista joskus kuin että aion tappaa lapseni. Jos uhkauksella on ollut miehen puheissa konkreettiset kohteet (ex tai lapset) niin on kyllä todella surkeaa ettei asiaan puututtu ja mieheltä evätty kaikkea kontaktia heihin. Kaikki muu tuossa jutussa sitten olikin ihan täyttä paskaa. Että kehtaa julkisesti valitella että on se ex hankala ja ikävä ihminen kun ei edes tapaamaan suostu kun hän haluaisi jutella.
Avatar
incendio
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 96
Liittynyt: La Loka 18, 2014 2:22 pm

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja incendio »

Ihmissaasta tämä mies. Ukko oli itse ainoa joka teon olisi todella voinut estää mutta ei sitä tehnyt. Tämä "mies" ei ansaitse mitään hyvää elämäänsä.
LGW
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: La Loka 25, 2014 11:20 am

Re: Narsistinen psykopaatti "Heikki" surmasi lapsensa

Viesti Kirjoittaja LGW »

Mitä todennäköisimmin kyseessä on tämä tragedia Kiteeltä:

https://murha.info/rikosfoorumi/viewto ... f=2&t=2255
Job 31:35
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja putsari »

Maatalous Hirvonen Oy
Vihtavaarantie 6, 82490 Heinoniemi
Veijo Ensio Hirvonen, hallituksen jäsen (1/2004)
Eino Pekka Hirvonen, hallituksen varajäsen (1/2004)
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Avatar
Kalle-Ville
Adrian Monk
Viestit: 2688
Liittynyt: To Tammi 17, 2008 4:48 pm

Re: Narsistinen psykopaatti "Heikki" surmasi lapsensa

Viesti Kirjoittaja Kalle-Ville »

putsari kirjoitti: Ti Heinä 07, 2020 12:15 am Suomalaiset vangit on ihan reppania. Kenestäkään ei ole ollut edes vetämään turpaan tuota mulkkua. Hävetkää!
Kyllä, todella surkeita reppanoita suomalaiset vangit ovat. Vankiaines on hyvin sairasta sekä fyysisesti että psyykkisesti, minkä lisäksi suurin osa on älyllisesti hyvin heikkolahjaisia, minkä vuoksi ovat joutuneet vankilaan, kun mihinkään muuhun eivät elämässään ole kyenneet.

Edes lapsia tappaneille, nuo toinen toistaan surkeammat luuserit, eivät saa mitään tehtyä. Ei myöskään naistenhakkaajilla eikä raiskaajilla ole läheskään niin huonot olot vankiloissa kuin vangit naisille haluavat uskotella vain pillua saadakseen. Muuta syytä tällaisille löpinöille ei ole, kuin juuri tuo vankienkin halu saada sitä pillua edes joskus.

Esim. se Lusun murhannut UB:n jäsen Jari Kolivaara (e. Huuki) raiskasi toisen jengiläisen kanssa naisen siellä UB:n kerhotiloissa eikä siitä mitään vaikeuksia heille vankilassa ollut. Tosin sukupuolivietti on monella pitkään lusineella pahasti kieroutunut, joten Kolivaarankin kohtaloksi koitui hänen aiemmin hyväksikäyttämänsä poika, joka kosti aiemman seksuaalisen hyväksikäyttönsä tappamalla tuon Kolivaaran.

Myös suomalainen vankiaines on pääsääntöisesti älyllisesti liian heikkotasoista edes ymmärtämään sitä, miksi heidän kuuluisi hävetä.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Iltalehti 30.3.2004
Kiteellä.jpg
Kiteellä.jpg (191.6 KiB) Katsottu 2497 kertaa
Kiteellä2.jpg
Kiteellä2.jpg (106.35 KiB) Katsottu 2497 kertaa
Kiteellä3.jpg
Kiteellä3.jpg (219.97 KiB) Katsottu 2497 kertaa
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Hei, mutta tämän tyypin kuvahan täälltä puuttuu eli murhien jälkeen 2004:
Eino Pekka Hirvonen.jpg
Eino Pekka Hirvonen.jpg (124.7 KiB) Katsottu 1329 kertaa
aavikkoralli
Olivia Benson
Viestit: 725
Liittynyt: Su Maalis 14, 2021 1:07 pm

Re: Mies ampui kaksi lastaan Kiteellä 2004

Viesti Kirjoittaja aavikkoralli »

Oksettava teko ja oksettavaa myös medioilta päästää murhaaja ääneen ja sanomaan asioita jotka kantautuvat myös uhrien läheisten korviin, tuollaiselle ei pitäisi antaa mahdollisuutta siihen. Mediat voisivat osoittaa edes jotain kunnioitusta nykypäivänä. Mediajuttuna itse rikos jäi varmasti vuonna 2004 Konginkankaan bussionnettomuuden varjoon joka tapahtui puolitoista viikkoa aiemmin. Samalla myös ohimennen mainittu asiahaara, eli tämän tappajan käyttämät mielialalääkkeet. Kun kyseeseen tulee tällaiset vihaan ja kostoon perustuvat käsittämättömän kylmäveriset henkirikokset, jossa ei edes olla humalassa, niin usein tällainen pieni asianhaara sieltä löytyy. Tappamisella uhkaillut, henkisessä kriisissä vellova mies sai avunpyynnöistään mielialalääkkeitä jotka saattoivat todellisuudessa sekoittaa pään niin että tällainenkin teko meni loppupisteeseensä asti. Tekijä itse vaikuttaa myös seonneen lopullisesti, todellista katumusta ei osoita lehtijutussakaan, vaan pakkomielteistä "suhteesta" puhumista, kuin lapset olisivat olleet vähäpätöisempi asia. "Kosto ei toiminut". Oksettava tapaus. Vastuu luuserin valinnoista on murhaaja-pekalla, mutta jossain on yhteiskunnassakin ollut tuollainen porsaanreikä kun siihen kriisiin ja uhkamentaliteettiin ei ole saatu apua ja lääkkeetkin ovat kyseenalaisia tai saattaneet pahentaa tilannetta. Mitä tulee tuomioon, murhaaja-Pekka sai Suomen säälittävässä tuomiojärjestelmässä tuomion ankarimmasta päädystä meidän onneksemme ja istui edes elinkautisen, jota tosin olisi voinut vielä kymmenillä vuosilla pidentää, mutta jotkut ovat päässeet kyseisestä tuomiosta ulos aikaisemminkin. Monia murhaajia on myös päästetty ulos säälittävilllä, lyhyillä vuosituomioilla. Jos murhaaja saa ansaitsemansa elinkautisen, siitä ei valitettavasti voi enää tuomio parantua.
Vastaa Viestiin