Syyttäjät: Milla Arosen ex-poikaystävä kontrolloi ja oli väkivaltainen jo suhteen aikana – vaaditaan tuomiota murhasta
0:55
https://www.mtvuutiset.fi/video/prog1253115
Kuvia poliisin todistustaineistoista. Tähän pihaan Milla Arosen surmasta epäilty väittijättäneensä ruumiin. (6.5.2020)
JULKAISTU 21.08.2020 08:19
Aronen katosi Somerolla viime kesänä kesken varusmiespalveluksen. Entinen poikaystävä myönsi aiheuttaneensa kuoleman ja hävittäneensä ruumiin.
Syyttäjät ja omaiset vaativat, että Somerolla viime kesänä kadonneen Milla Arosen entinen poikaystävä tuomitaan murhasta. Syyttäjien Turun hovioikeuteen jättämässä valituskirjelmässä vedotaan muun muassa miehen aiempaan väkivaltaiseen ja kontrolloivaan käytökseen. Todistajien kertomusten mukaan mies oli kohdistanut Aroseen väkivaltaa jo parisuhteen aikana, jos tämä ei ollut toiminut hänen tahtonsa mukaan.
Pari erosi vuonna 2017. Syyttäjien mukaan kontrollipyrkimykset jatkuivat eron jälkeenkin.
– Hän on ollut valmis väkivallan käyttämiseen myös tässä tilanteessa, syyttäjien valituksessa sanotaan.
21-vuotias Milla Aronen ilmoitettiin kadonneeksi viime vuoden kesäkuussa, kun hän ei palannut varusmiespalvelukseen Porin prikaatiin. Arosen etsintöjä seurattiin julkisuudessa tarkasti.
Arosen kuolemasta tuomittiin entinen poikaystävä. Mies myönsi aiheuttaneensa Arosen kuoleman ja hävittäneensä ruumiin. Miehen kertoman mukaan hän löi Arosta kerran kasvoihin, "pakkasi" ruumiin jätesäkeillä ja teipinpaloilla ja piilotti sen vanhempiensa pihapiirissä olevaan roskikseen. Ruumista ei ole löytynyt.
Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi miehen tämän vuoden kesäkuussa alle kolmen vuoden vankeuteen törkeästä kuolemantuottamuksesta ja hautarauhan rikkomisesta. Oikeuden mukaan teon tahallisuudesta ei löytynyt riittävää näyttöä.
Syyttäjät: Mies tiesi, ettei saa verkkopankkitunnuksia taistelutta
Tapahtumapäivänä mies oli hakenut Arosen ajelulle. Sen aikana hänellä "napsahti päässä". Miehen kertoman mukaan Aronen meni lyönnin jälkeen tajuttomaksi, ja hän päätyi nostamaan tämän takakonttiin.
Surmattuaan Arosen mies haki tämän nimissä useita pikavippejä ja yritti nostaa tämän pankkikortilla tuhat euroa käteistä. Lainoja haettiin yhteensä 57 400 euron edestä. Miehen mukaan hän ajatteli pakenevansa ulkomaille ja yritti saada rahaa siihen. Mies on kiistänyt tappaneensa Arosen tahallaan.
Syyttäjien mukaan henkirikoksen taustalla olivat miehen taloudelliset vaikeudet. Mies oli syyttäjien mukaan ajautunut ulosottoveloissaan umpikujaan ja päättänyt Arosta hyväksikäyttämällä hakea lisää lainoja. Syyttäjät katsovat yhä hovivalituksessaan, että miehen suunnitelmana oli Arosen verkkopankkitunnusten saaminen ja että hän oli valmistautunut vahingoittamaan Arosta niiden saamiseksi.
– Hänen on täytynyt ymmärtää Milla Arosen suhtautumisesta hänen yhteydenottoihinsa, että Milla Aronen ei tulisi vapaaehtoisesti antamaan verkkopankkitunnuksiaan ja muita tarvittavia välineitä lainojen hakemista varten.
Syyttäjien mukaan mies tiesi, että Aronen tulee puolustamaan omaisuuttaan ja vastustelemaan tarvittaessa fyysisesti.
– Hänen on täytynyt varautua siihen, että hän joutuu käyttämään voimakastakin väkivaltaa, joka tulee tarvittaessa johtamaan Milla Arosen kuolemaan.
Syytetty pitää alle kolmen vuoden rangaistustaan liian ankarana
Arosen kuoleman aiheuttamisesta tuomitun Jyri Kristian Niemisen, 25, vastaus syyttäjän valitukseen ei ollut vielä saapunut hovioikeuteen. Sen sijaan hän on toimittanut oman valituksensa, jossa hän vaatii lieventämään käräjäoikeuden määräämää kahden vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeusrangaistustaan.
Niemisen mukaan rangaistus on liian ankara. Rangaistus pitää Niemisen mukaan alentaa vuodeksi ja seitsemäksi kuukaudeksi ja määrätä ehdottoman sijaan ehdollisena vankeutena.
MTV UUTISET
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/syy ... #gs.e43dmz
Yllä oleva kertoo syyttäjien ajavan tosissaan murhasyytettä sillä näytöllä, mikä heillä on. Murhastahan on mahdollista saada tuomio myös aihetodisteillakin, kyllä sellaisia tapauksia Suomesta löytyy, jopa tuoreitakin. Samoin aihetodisteilla on saatu jopa ilman ruumistakin elinkautinen tuomio muun muassa neljälle eri henkilölle Suomessa.
Uutisointia mahdollisista uusista näytöistä alioikeudessa tuomittua vastaan ei ole ollut, mutta kyllä tuo paskiainen vähintään sen elinkautisen teostaan ansaitsisi, joten täytyy toivoa hovioikeudessa näytön siihen riittävän, jolloin hovioikeudelta odotetaan erilaista näytön arviointia kuin käräjäoikeudelta, mikäli mitään uutta näyttöä ei käräjäoikeuden jälkeen siellä olisi esitettävänä.