Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Tuomiot taposta

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
sdude
Sofia Karppi
Viestit: 408
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 9:56 am

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Kadonnut 16.6.2020 - Henkirikosepäily

Viesti Kirjoittaja sdude »

maxi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:18 pm Poliisikaan ei pidä todennäköisenä enää, että nokikuva liittyisi mitenkään ruumiinpolttamiseen.
Mää en usko, että toi on nokea, jota noeksi on sanottu, vaan jotain juurikin vetistä maa-ainesta kuten mutaa tms. T voinut käydä joen puolella survomassa uhria penkereen alle. Kuvalla haluttu kertoa, että "likanen työ tehty".
There are some people who always feel happy. They're called psychopaths
Agentti22
Nikke Knatterton
Viestit: 178
Liittynyt: Su Heinä 19, 2020 10:38 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Agentti22 »

viikinky kirjoitti: Su Elo 30, 2020 1:51 pm Osaisiko joku kertoa milloin tämä hirvikämpän sotku on aiheutettu? Heti silloin tapahtumayönä vai joskus myöhemmin? Eli liittyykö tiiviisti tapahtumiin vai ovatko käyneet myöhemmin siellä riehumassa?
EllunKana kertoi silloin aiemmin, että ovat jotain paikkaa pistäneet paskaksi (ikkunoita tms?) ja siihen liittyi se katkaistu harja josta silloin spekuiltiin. Ei kertonut mikä paikka, mutta tiesi kertoa muistaakseni, että Jamin katoamisen jälkeen tapahtunutta.
Avatar
sdude
Sofia Karppi
Viestit: 408
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 9:56 am

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja sdude »

Noniinsiinäkävi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:05 pm Käytiin ihailemassa tapahtumapaikkaa ja kolme asiaa on varmaa, 1. Kaustiselta ei ajeta tuota matkaa 2h aikana niin että murha on tehty klo 20:00 lastataan ruumis autoon ajetaan hirvikämpälle ja otetaan sieltä pulkka millä raahtaan ruumis joelle ja piilotetaan se palautetaan pulkka ja ajetaan Hosionmaantien risteykseen klo 22:00 mennessä ottamaan kuva. Kuva täytyy minun käsitykseni mukaan olla ennen klo 21:30 koska risteyksessä on iso kuusi jonka taakse aurinko siirtyy silloin. 2. Harja joka väitetään olevan hirvikämpältä ei ole sieltä 100% varmuudella koska kämpän harja on punainen ihan normaalia mallia ja on portailla vieläkin, vaan on juuri samanlainen kuin Svartsjön rannalla olevalla parkkipaikalla mutta vain 99.9% varmuudella. 3. Tätä murhaa ei siis ole tehty ns. ex tempore vaan se on takuulla mietitty ja suunniteltu jo ennen tätä ja reittiä myös mietitty miten mennään. Ruumis on piilotettu seuraavana päivänä ja se on pidetty hirvikäpän kaivossa säilössä yön yli. Kaivossa näkyy jälkiä että joku on hiestänyt seiniä kuten joku olisi kiivennyt niitä. En ole mikään dekkari mutta tämä aikajana vain ei täsmää muuten. Se myös selittäisi näiden ajaminen Pitkällä Koskella ja Pönterissä seuraavana päivänä. Olisiko tässä järkeä?
Tuosta kellonajasta olisin samaa mieltä (sillä oletuksella, että jonkun näppärän tähän ketjuun pistämä aurinkokello kuva oli oikein laitettu, en lähteny tarkistelemaan). Itse aiemmin veikkasin laitetun aurinkokellokuvan perusteella ilta ysiä, tai tosiaan vähän jälkeen, 1/2 10 mahdollinen vielä. Todennäköistä myös tuo että vasta seuraavana iltana piilotettu kroppa, onhan carinasta myös havaintoja seuraavalta päivältä seudulla (kaahaus silloin 17.6. niin, että vastaantulijat sai väistellä)
Viimeksi muokannut sdude, Su Elo 30, 2020 3:38 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
There are some people who always feel happy. They're called psychopaths
Vanilja
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 94
Liittynyt: Ma Kesä 29, 2015 11:02 am

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Vanilja »

thinker2 kirjoitti: Su Elo 30, 2020 2:26 pm ....lyhennetty lainausta...
Ihmeelliseksi mennyt nämä keskustelut täällä. Heti saa niskaansa vihaisia kommentteja. Minulla on ollut keski-pohjalaisista tähän saakka hyvin myönteinen käsitys, mutta nyt viime päivinä on hieman alkanut muuttumaan käsitys. Erilaiset psykopatologiset ryhmäilmiöt ovat selkeästi nousseet kirjoituksissa esille. Toisaalta eihän se mikään ihme ole, onhan kysymyksessä psyykkisesti erittäin traumatisoiva tapahtuma pienellä seudulla, missä lähes kaikki tuntevat toisensa.
En yhtään ihmettele, että kommentit muuttuvat vihaisiksi, kun asiasta oikeasti kiinnostuneet kypsyvät näihin trolleihin ja pään aukojiin. Täällä osa on oikeasti paikallisia ja asiallisia. Osa on trolleja ja vain teeskentelevät olevansa paikallisia ja/tai tietävänsä muka asioista jotain. Ne kaksi ryhmää voi erottaa toisistaan vain aito paikallinen, kun huomaa, että joku yksityiskohta ei pidäkään paikkansa tai sitten ne varovat laittamasta yksityiskohtia ja vihjailevat vain. Yksi trolliryhmä on myös "palstantäyttäjät", jotka laittavat kommenttia joka asiaan ja johtavat keskustelua milloin mihinkin suuntaan tai sekoittavat vain huvin vuoksi. Niitä on vaikeampi erottaa heti porukasta, koska kommentit voivat olla välillä asiallisiakin ja vain välillä täyttä sontaa.

Trolleille on turha vastata mitään vaikka kuinka sapettaa. Ne vain innostuvat ja paskaa tulee lisää niskaan. Niillä ei ole muuta elämää kuin netti, jossa ne ovat harjoitelleet "pätemistä" ja toisten ärsyttämistä aina niin kauan kunnes suurin osa tunnistaa nimimerkin ja lakkaa vastaamasta. Sitten vaihdetaan nimimerkkiä ja homma alkaa alusta. Normaali ihminen ei kehtaa haistatella niin rumasti etteivätkö ne keksisi vielä vähän pahempaa takaisin. Trollit lopettavat vain sillä, kun niille ei kukaan vastaa yhtään mitään.

Vaikka kuinka sapettaa etsijöiden puolesta (niinkuin minuakin), älkää vastatko noille paskaa jauhaville lapsellisille eliöille mitään. Pahimpia tapauksia varten on olemassa se vasikointinappi (huutomerkki) siinä lainausnapin vieressä. Kun mahdollisimman moni vasikoi saman trollin, ylläpito pistää toivottavasti jäähylle.

Lopuksi tsemppiä kaikille oikealla asialla olleille ja oleville! Odotan mielenkiinnolla oikeudenkäyntiä ja toivon, että Jamin (epäillyt) murhaajat saavat mahdollisimman kovan tuomion. Vielä enemmän toivon, että linnan päihteetön elämä herättäisi noiden omantunnon ja tapahtuma tulisi uniinkin. Mikään lukkojen takana olo ei ole verrattavissa siihen rangaistukseen mitä oman pään sisällä alkaa pyöriä. :twisted:
Viimeksi muokannut Vanilja, Su Elo 30, 2020 3:43 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Noniinsiinäkävi
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Ma Heinä 06, 2020 6:48 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Noniinsiinäkävi »

Voiko joku antaa järkevän mielipiteen siihen että mitä nämä kaksi ovat tehneet kun ovat tulleet hirvikämpälle ruumiin kanssa esimerkiksi klo. 20:45 joka on käsittääkseni se aika milloin siellä olisi voitu olla jos murha on tehty klo 20 00. Valmisteluun menee vähintään 5-15 min ja ajaminen kestää noin 30 min vaikka mentäisiin ihan normaalia teitä. Miten ruumis hävitetään 25 minuutissa ja ajetaan taas 15 min risteykseen ja hommataan se harja sinä aikana mennessä tai tullessa? Tai sitten se on ollut mukana jo ennen kuin lähdettiin. Jopa ilman ruumista kestää kävellä joelle ja takaisin enemmän kuin tämä 25 min. Pulkasta on jälkiä sillalla joka taas ei tarkoita että ne ovat siihen nyt tulleet mutta jos ruumis on raahattiin ihan käsipelillä niin ei sekään onnistu 25 minuutissa millään. Spekulaatiota mutta kivaa!
Avatar
sdude
Sofia Karppi
Viestit: 408
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 9:56 am

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja sdude »

Noniinsiinäkävi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:36 pm Voiko joku antaa järkevän mielipiteen siihen että mitä nämä kaksi ovat tehneet kun ovat tulleet hirvikämpälle ruumiin kanssa esimerkiksi klo. 20:45 joka on käsittääkseni se aika milloin siellä olisi voitu olla jos murha on tehty klo 20 00. Valmisteluun menee vähintään 5-15 min ja ajaminen kestää noin 30 min vaikka mentäisiin ihan normaalia teitä. Miten ruumis hävitetään 25 minuutissa ja ajetaan taas 15 min risteykseen ja hommataan se harja sinä aikana mennessä tai tullessa? Tai sitten se on ollut mukana jo ennen kuin lähdettiin. Jopa ilman ruumista kestää kävellä joelle ja takaisin enemmän kuin tämä 25 min. Pulkasta on jälkiä sillalla joka taas ei tarkoita että ne ovat siihen nyt tulleet mutta jos ruumis on raahattiin ihan käsipelillä niin ei sekään onnistu 25 minuutissa millään. Spekulaatiota mutta kivaa!
Kyllä se todennäköiseltä vaikuttaa, että ruumis kätketty vasta 17.6. illalla. Siitä huolimatta,
jopa ilman ruumista kestää kävellä joelle ja takaisin enemmän kuin tämä 25 min
Eikös se löytöpaikka ollut todella lähellä tietä, eli tämä Kalliokoski. Siis tie kulkee sillä kohtaa todella lähellä jokea tehden sellaisen koukkauksen jokeen päin.
There are some people who always feel happy. They're called psychopaths
Noniinsiinäkävi
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Ma Heinä 06, 2020 6:48 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Noniinsiinäkävi »

sdude kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:35 pm
Noniinsiinäkävi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:05 pm Käytiin ihailemassa tapahtumapaikkaa ja kolme asiaa on varmaa, 1. Kaustiselta ei ajeta tuota matkaa 2h aikana niin että murha on tehty klo 20:00 lastataan ruumis autoon ajetaan hirvikämpälle ja otetaan sieltä pulkka millä raahtaan ruumis joelle ja piilotetaan se palautetaan pulkka ja ajetaan Hosionmaantien risteykseen klo 22:00 mennessä ottamaan kuva. Kuva täytyy minun käsitykseni mukaan olla ennen klo 21:30 koska risteyksessä on iso kuusi jonka taakse aurinko siirtyy silloin. 2. Harja joka väitetään olevan hirvikämpältä ei ole sieltä 100% varmuudella koska kämpän harja on punainen ihan normaalia mallia ja on portailla vieläkin, vaan on juuri samanlainen kuin Svartsjön rannalla olevalla parkkipaikalla mutta vain 99.9% varmuudella. 3. Tätä murhaa ei siis ole tehty ns. ex tempore vaan se on takuulla mietitty ja suunniteltu jo ennen tätä ja reittiä myös mietitty miten mennään. Ruumis on piilotettu seuraavana päivänä ja se on pidetty hirvikäpän kaivossa säilössä yön yli. Kaivossa näkyy jälkiä että joku on hiestänyt seiniä kuten joku olisi kiivennyt niitä. En ole mikään dekkari mutta tämä aikajana vain ei täsmää muuten. Se myös selittäisi näiden ajaminen Pitkällä Koskella ja Pönterissä seuraavana päivänä. Olisiko tässä järkeä?
Tuosta kellonajasta olisin samaa mieltä (sillä oletuksella, että jonkun näppärän tähän ketjuun pistämä aurinkokello kuva oli oikein laitettu, en lähteny tarkistelemaan). Itse aiemmin veikkasin laitetun aurinkokellokuvan perusteella ilta ysiä, tai tosiaan vähän jälkeen, 1/2 10 mahdollinen vielä. Todennäköistä myös tuo että vasta seuraavana iltana piilotettu kroppa, onhan carinasta myös havaintoja seuraavalta päivältä seudulla (kaahaus silloin 17.6. niin, että vastaantulijat sai väistellä)
SE täsmää ihan varmasti katsottiin vielä eilen illalla klo 20 niin se on aivan oikein ohjelman mukaan joten siinä ei ole heittoa. Metsä varjostaa myös ihan oikeasti samoin kuin ohjelma ja tämän mukaan kuva on otettu ennen klo 21:30
Agentti22
Nikke Knatterton
Viestit: 178
Liittynyt: Su Heinä 19, 2020 10:38 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Agentti22 »

Jos pojat ovat tulleet takaisin (jos Ylliin luottaminen) aamulla neljän aikoihin, niin onko jotenkin poissuljettua, ettei tuota kuvaa olisi voitu ottaa silloin takaisintulomatkalla aamuyöllä?
Avatar
sdude
Sofia Karppi
Viestit: 408
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 9:56 am

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja sdude »

Noniinsiinäkävi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:36 pm Voiko joku antaa järkevän mielipiteen siihen että mitä nämä kaksi ovat tehneet kun ovat tulleet hirvikämpälle ruumiin kanssa esimerkiksi klo. 20:45 joka on käsittääkseni se aika milloin siellä olisi voitu olla jos murha on tehty klo 20 00. ==lyhennetty== Spekulaatiota mutta kivaa!
Ainakin jostain viestistä luin täällä, vai oliko Suomi24:lla, että metsästysmajalla olis laitettu myrskyn hyrskyn. Ja samaisessa viestissä oli, että joku tunnollinen metsästäjä oli siivonnut jäljet, kun ei voinut tietää, että paikka ja paikan sotkeminen liittynee henkirikokseen, ja siivotetessaan löytänyt majan edustalla olevalta laatoitukselta ihmisen hampaan. Tietääkö joku onko tämä faktaa tai luotettavaa tietoa? Jos on, miksihän toi paikan sekoittaminen. Hammas jos oikeasti on löytynyt, voisi kertoa ruumiin siirtelystä esim.
There are some people who always feel happy. They're called psychopaths
Noniinsiinäkävi
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Ma Heinä 06, 2020 6:48 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Noniinsiinäkävi »

sdude kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:43 pm
Noniinsiinäkävi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:36 pm Voiko joku antaa järkevän mielipiteen siihen että mitä nämä kaksi ovat tehneet kun ovat tulleet hirvikämpälle ruumiin kanssa esimerkiksi klo. 20:45 joka on käsittääkseni se aika milloin siellä olisi voitu olla jos murha on tehty klo 20 00. Valmisteluun menee vähintään 5-15 min ja ajaminen kestää noin 30 min vaikka mentäisiin ihan normaalia teitä. Miten ruumis hävitetään 25 minuutissa ja ajetaan taas 15 min risteykseen ja hommataan se harja sinä aikana mennessä tai tullessa? Tai sitten se on ollut mukana jo ennen kuin lähdettiin. Jopa ilman ruumista kestää kävellä joelle ja takaisin enemmän kuin tämä 25 min. Pulkasta on jälkiä sillalla joka taas ei tarkoita että ne ovat siihen nyt tulleet mutta jos ruumis on raahattiin ihan käsipelillä niin ei sekään onnistu 25 minuutissa millään. Spekulaatiota mutta kivaa!
Kyllä se todennäköiseltä vaikuttaa, että ruumis kätketty vasta 17.6. illalla. Siitä huolimatta,
jopa ilman ruumista kestää kävellä joelle ja takaisin enemmän kuin tämä 25 min
Eikös se löytöpaikka ollut todella lähellä tietä, eli tämä Kalliokoski. Siis tie kulkee sillä kohtaa todella lähellä jokea tehden sellaisen koukkauksen jokeen päin.
Kyllä siitä on noin 100m joelle mutta se on vain pieni polku jossa on myös pieni silta. Kun tulet ulos joelle niin siinä on toinen silta joka ylittää itse joen ja vielä sen jälkeen myös silta joka ylittää kuivan joenuoman. Pulkan jäljet näkyvät myös kummallakin sillalla joka ei kuitenkaan kerro mitään muuta kuin että joku on sitä siitä raahannut. Kuitenkin se kohta jokea missä tulee polku pitkin on ns. Koski kohta ja pelkästään kiveä joten ruumis on käsittääkseni viety muutamia kymmeniä metrejä vielä jokea pitkin ja miettikää nyt oikeasti kauanko tähän menisi aikaa kaikenkaikkiaan niin tuntuu että tämä ei millään voi onnistua näin lyhyellä aikavälillä. Mihin aikaan se Jami on lähtenyt kaupasta, onko se aika tuli vai lähti kun hänen on huomattu viimeksi kertoo myös mikä on se aika kun hänet on aikaisintaan voitu murhata.
Avatar
sdude
Sofia Karppi
Viestit: 408
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 9:56 am

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja sdude »

Agentti22 kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:51 pm Jos pojat ovat tulleet takaisin (jos Ylliin luottaminen) aamulla neljän aikoihin, niin onko jotenkin poissuljettua, ettei tuota kuvaa olisi voitu ottaa silloin takaisintulomatkalla aamuyöllä?
Kyllä se mielestäni on poissuljettua, koska aurinko ei voi aamuyöllä paistaa tuosta kulmasta, mistä se tuota kuvaa otettaessa on paistanut (vaikkakin pilvien takaa). Kun katsoo kuvan selviä varjoja, nyt kun kuvauspaikka on selvitetty varmuudella, varjoja esim. T:n kasvoilla, ja mistä suunnasta V. suojaa häikäisyltä kädellään (tai irtokädellä *vitsivitsi*) niin kyllä sen mielestäni voi täysin poissulkea.
There are some people who always feel happy. They're called psychopaths
CAN
Remington Steele
Viestit: 212
Liittynyt: Pe Touko 08, 2015 3:29 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja CAN »

Vanilja kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:35 pm
...
Trolleille on turha vastata mitään vaikka kuinka sapettaa. Ne vain innostuvat ja paskaa tulee lisää niskaan. Niillä ei ole muuta elämää kuin netti, jossa ne ovat harjoitelleet "pätemistä" ja toisten ärsyttämistä aina niin kauan kunnes suurin osa tunnistaa nimimerkin ja lakkaa vastaamasta. Sitten vaihdetaan nimimerkkiä ja homma alkaa alusta. Normaali ihminen ei kehtaa haistatella niin rumasti etteivätkö ne keksisi vielä vähän pahempaa takaisin. Trollit lopettavat vain sillä, kun niille ei kukaan vastaa yhtään mitään.
Voi myös merkitä nimimerkin/nimimerkit vihamieheksi, jolloin ei tarvitse edes lukea ko. trollin/trollien oksennuksia.

Mielenkiinnolla odotan esitutkinnan valmistumista, mitähän tästä vielä selviää. Voiko tekopaikka olla jonkun muun asunto kuin JH:n? Ja millä verukkeella Jami on sinne ehkä houkuteltu.. Ja ovatko tekijät käyneet heti Jamin kimppuun kohdatessaan?
-a girl from yesterday-
MehtäUkko
Martin Riggs
Viestit: 608
Liittynyt: Ke Heinä 22, 2020 3:04 am

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja MehtäUkko »

Noniinsiinäkävi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:05 pm Käytiin ihailemassa tapahtumapaikkaa ja kolme asiaa on varmaa, 1. Kaustiselta ei ajeta tuota matkaa 2h aikana niin että murha on tehty klo 20:00 lastataan ruumis autoon ajetaan hirvikämpälle ja otetaan sieltä pulkka millä raahtaan ruumis joelle ja piilotetaan se palautetaan pulkka ja ajetaan Hosionmaantien risteykseen klo 22:00 mennessä ottamaan kuva. Kuva täytyy minun käsitykseni mukaan olla ennen klo 21:30 koska risteyksessä on iso kuusi jonka taakse aurinko siirtyy silloin. 2. Harja joka väitetään olevan hirvikämpältä ei ole sieltä 100% varmuudella koska kämpän harja on punainen ihan normaalia mallia ja on portailla vieläkin, vaan on juuri samanlainen kuin Svartsjön rannalla olevalla parkkipaikalla mutta vain 99.9% varmuudella. 3. Tätä murhaa ei siis ole tehty ns. ex tempore vaan se on takuulla mietitty ja suunniteltu jo ennen tätä ja reittiä myös mietitty miten mennään. Ruumis on piilotettu seuraavana päivänä ja se on pidetty hirvikäpän kaivossa säilössä yön yli. Kaivossa näkyy jälkiä että joku on hiestänyt seiniä kuten joku olisi kiivennyt niitä. En ole mikään dekkari mutta tämä aikajana vain ei täsmää muuten. Se myös selittäisi näiden ajaminen Pitkällä Koskella ja Pönterissä seuraavana päivänä. Olisiko tässä järkeä?
Ei meillä ole mitään aikajanaa. Vai onko? Eikö nämä ole täällä keksittyjä/pohdittuja aika juttuja ilman mitään faktaa.
Mistä tämä pulkalla veto on taas tullut tänne? Yritin kysellä sitä aiemminkin?
Uutisessa lukee että poliisi uskoo että asunnolta lähdetty ja ruumis kuskattu autolla kätkölle.
Miksi sitä ei voi uskoa jos poliisi niin sanoo?
Olenko pudonnut jo kyydistä vai missä täällä mennään?
Noi vetopulkka hommat oli ainakin täällä joku vaan ehdotellut.
Miksi ruumista ei olisi voinut kantaa siittä mihin Oonakin sen ympyrän käski piirtää. Eihän siittä mikään matka tuohon joelle ole.
En usko noihin kaivo hommiin ollenkaan. Miksi taas jemmaillaan useasti ruumis. Kyllä siittä nyt kaikki luulisi haluavan eroon mahdollisimman nopeasti.
Eikä tuo nyt niin kauaa toi matka kestä.
Tämän heitän hatusta mutta olisiko matka alle 30 km.Eihän sitä nyt kauan ajele. Miksi tämä on niin ihmeellistä?
Ja edelleenkään aidossa harjakuvassa ei näe auringon paistetta missään.Aikaa ei voida tietää. Katsokaa dsankarin kuvia mihin illalla paistoi aurinko, on hieman erinäköistä. Nämä heijastus jutut mistä aurinko paistaa kuvaan täyttä soopaa.
Kaikki on samaa sävyä. Oon ollut tätä mieltä alusta saakka. Noilla muokkauksilla on luotu voimakkaat varjot. Miksi puissa ei ole varjoja tai sävy eroja. Kaikki tasapaksua harmaata.
Noniinsiinäkävi
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Ma Heinä 06, 2020 6:48 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Noniinsiinäkävi »

sdude kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:56 pm
Agentti22 kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:51 pm Jos pojat ovat tulleet takaisin (jos Ylliin luottaminen) aamulla neljän aikoihin, niin onko jotenkin poissuljettua, ettei tuota kuvaa olisi voitu ottaa silloin takaisintulomatkalla aamuyöllä?
Kyllä se mielestäni on poissuljettua, koska aurinko ei voi aamuyöllä paistaa tuosta kulmasta, mistä se tuota kuvaa otettaessa on paistanut (vaikkakin pilvien takaa). Kun katsoo kuvan selviä varjoja, nyt kun kuvauspaikka on selvitetty varmuudella, varjoja esim. T:n kasvoilla, ja mistä suunnasta V. suojaa häikäisyltä kädellään (tai irtokädellä *vitsivitsi*) niin kyllä sen mielestäni voi täysin poissulkea.
Täysin samaa mieltä ei voi olla muuta kuin klo 20:00 -21:30
Noniinsiinäkävi
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Ma Heinä 06, 2020 6:48 pm

Re: Jami-Petteri Klemola, Kaustinen - Katosi 16.6.2020, ruumis löytyi 26.8. Murhatutkinta

Viesti Kirjoittaja Noniinsiinäkävi »

MehtäUkko kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:58 pm
Noniinsiinäkävi kirjoitti: Su Elo 30, 2020 3:05 pm Käytiin ihailemassa tapahtumapaikkaa ja kolme asiaa on varmaa, 1. Kaustiselta ei ajeta tuota matkaa 2h aikana niin että murha on tehty klo 20:00 lastataan ruumis autoon ajetaan hirvikämpälle ja otetaan sieltä pulkka millä raahtaan ruumis joelle ja piilotetaan se palautetaan pulkka ja ajetaan Hosionmaantien risteykseen klo 22:00 mennessä ottamaan kuva. Kuva täytyy minun käsitykseni mukaan olla ennen klo 21:30 koska risteyksessä on iso kuusi jonka taakse aurinko siirtyy silloin. 2. Harja joka väitetään olevan hirvikämpältä ei ole sieltä 100% varmuudella koska kämpän harja on punainen ihan normaalia mallia ja on portailla vieläkin, vaan on juuri samanlainen kuin Svartsjön rannalla olevalla parkkipaikalla mutta vain 99.9% varmuudella. 3. Tätä murhaa ei siis ole tehty ns. ex tempore vaan se on takuulla mietitty ja suunniteltu jo ennen tätä ja reittiä myös mietitty miten mennään. Ruumis on piilotettu seuraavana päivänä ja se on pidetty hirvikäpän kaivossa säilössä yön yli. Kaivossa näkyy jälkiä että joku on hiestänyt seiniä kuten joku olisi kiivennyt niitä. En ole mikään dekkari mutta tämä aikajana vain ei täsmää muuten. Se myös selittäisi näiden ajaminen Pitkällä Koskella ja Pönterissä seuraavana päivänä. Olisiko tässä järkeä?
Ei meillä ole mitään aikajanaa. Vai onko? Eikö nämä ole täällä keksittyjä/pohdittuja aika juttuja ilman mitään faktaa.
Mistä tämä pulkalla veto on taas tullut tänne? Yritin kysellä sitä aiemminkin?
Uutisessa lukee että poliisi uskoo että asunnolta lähdetty ja ruumis kuskattu autolla kätkölle.
Miksi sitä ei voi uskoa jos poliisi niin sanoo?
Olenko pudonnut jo kyydistä vai missä täällä mennään?
Noi vetopulkka hommat oli ainakin täällä joku vaan ehdotellut.
Miksi ruumista ei olisi voinut kantaa siittä mihin Oonakin sen ympyrän käski piirtää. Eihän siittä mikään matka tuohon joelle ole.
En usko noihin kaivo hommiin ollenkaan. Miksi taas jemmaillaan useasti ruumis. Kyllä siittä nyt kaikki luulisi haluavan eroon mahdollisimman nopeasti.
Eikä tuo nyt niin kauaa toi matka kestä.
Tämän heitän hatusta mutta olisiko matka alle 30 km.Eihän sitä nyt kauan ajele. Miksi tämä on niin ihmeellistä?
Ja edelleenkään aidossa harjakuvassa ei näe auringon paistetta missään.Aikaa ei voida tietää. Katsokaa dsankarin kuvia mihin illalla paistoi aurinko, on hieman erinäköistä. Nämä heijastus jutut mistä aurinko paistaa kuvaan täyttä soopaa.
Kaikki on samaa sävyä. Oon ollut tätä mieltä alusta saakka. Noilla muokkauksilla on luotu voimakkaat varjot. Miksi puissa ei ole varjoja tai sävy eroja. Kaikki tasapaksua harmaata.
No ota videolle kun teet sen niin minä uskon että tämä on totta.
Vastaa Viestiin