17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
jekkumaisteri
Jane Marple
Viestit: 1068
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:55 am

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja jekkumaisteri »

Viimeaikoina on hälyttävän paljon lisääntyneet nuorten poikkeusluvalla kortin saaneiden vakavat kolarit. Mikähän näissäkin on syy? Vauhdin hurmako, halu kokekeilla miten kovaa auto kulkee.?
Tämäkin tapaus on erittäin surullinen. Uskon että autoa kuljettajalle jää ikuiset traumat ystävien kuolemasta.
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja Hermione »

jekkumaisteri kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 1:26 pm Viimeaikoina on hälyttävän paljon lisääntyneet nuorten poikkeusluvalla kortin saaneiden vakavat kolarit. Mikähän näissäkin on syy? Vauhdin hurmako, halu kokekeilla miten kovaa auto kulkee.?
Tämäkin tapaus on erittäin surullinen. Uskon että autoa kuljettajalle jää ikuiset traumat ystävien kuolemasta.
Uutisoinnissa ei käy ilmi millaiset vammat kuski itse sai, mutta luultavasti ovat sellaisia, että ne tulevat muistuttamaan tapahtumista joka ikinen päivä eliniän loppuun saakka. Se on kyllä jo itsessään aika iso rangaistus, 17 vuotiaalle. Kun olisi kova paikka vähän enemmänkin ikää omaavalle.

Se on tosi ikävää että näitä nuorten töhöilyjä sattuu koko ajan. Vuodesta toiseen. Näistä ei opita, vaikka niistä voisi oppia. Esimerkiksi, jos valikoitaisiin muutamia tapahtuneita onnettomuuksia autokoulun opetusmateriaalin pakolliseksi osaksi. Rattiin kipuamisesta peruuttamattomiin seuraamuksiin saakka, kuvineen kaikkineen. Haastatteluja, miltä hengissä selvinneistä tuntuu, miten elämä muuttui onnettomuuden seurauksena, miltä uhrien omaisista tuntuu ja miten he ovat selviytyneet menetyksistä. Konkretisoitaisiin, että nämä eivät tapahdu ainoastaan "jollekin muulle", vaan onnettomuudet voivat osua myös omalle kohdalle etenkin jos itse myötävaikuttaa asiaan esim. ajamalla ylinopeutta.

Jos onnettomuuksiin perehtyminen hillitsisi elämässään vielä kokemattomien kaasujalkaa sen verran, että metsään mentäisiin huomattavasti harvemmin kuin nyt, niin se voisi kannattaa.
Avatar
TavanTallaaja
Martin Beck
Viestit: 768
Liittynyt: Su Heinä 29, 2018 3:12 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja TavanTallaaja »

jekkumaisteri kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 1:26 pm Viimeaikoina on hälyttävän paljon lisääntyneet nuorten poikkeusluvalla kortin saaneiden vakavat kolarit. Mikähän näissäkin on syy? Vauhdin hurmako, halu kokekeilla miten kovaa auto kulkee.?
Tämäkin tapaus on erittäin surullinen. Uskon että autoa kuljettajalle jää ikuiset traumat ystävien kuolemasta.
Ne ovat lisääntyneet siksi, koska poikkeusluvan saaneiden määrä on kasvanut reilusti. Mutta ne eivät ymmärtääkseni määrällisesti erotu täysi-ikäisenä kortin saaneista.
Avatar
NorthernDarkness
Jane Marple
Viestit: 1097
Liittynyt: To Maalis 17, 2011 3:48 pm
Paikkakunta: Holo-Kaustisen Kansanmusiikkifestivaalit.

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja NorthernDarkness »

jekkumaisteri kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 1:26 pm Viimeaikoina on hälyttävän paljon lisääntyneet nuorten poikkeusluvalla kortin saaneiden vakavat kolarit. Mikähän näissäkin on syy? Vauhdin hurmako, halu kokekeilla miten kovaa auto kulkee.?
Tämäkin tapaus on erittäin surullinen. Uskon että autoa kuljettajalle jää ikuiset traumat ystävien kuolemasta.
Vain 3,5% kaikista poikkeusluvan hakijoista saa kielteisen päätöksen, kun aijemmin tuota poikkeuslupaa ei saanut juuri kukaan.
Muistappa poika että kun nuorena varastat niin vanhana omistat.
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Löytyi jonkinlaista analyysiä:

https://tekniikanmaailma.fi/ovatko-17-v ... n-tarinan/
23.9.2020 12:16

Ovatko 17-vuotiaat liikenneturvallisuuden musta piste? Lööppien perusteella niin voisi luulla, mutta tilastot kertovat toista

Teksti Velimatti Honkanen

Jos päivälehtien uutisoinnin perusteella pitäisi määrittää Suomen maantieliikenteen tämän hetken suurin turvallisuusriski, olisi se 17-vuotiaina poikkeusluvalla henkilöautoa ajavat nuoret. Kieltämättä viime kuukausina on sattunut useita vakavia onnettomuuksia, joissa on ollut osallisena 17-vuotias kuljettaja.

Mutta tutkitaan ennen kuin hutkitaan.

Henkilöauton kuljettaminen ”alaikäisenä” on oleellisesti helpottunut uuden ajokorttilain myötä. Kesällä 2018 voimaan tullut laki salli B-luokan ajokortin saamisen poikkeusluvalla jo 17-vuotiaana, jos siihen on erityisiä syitä. Poikkeuslupamahdollisuus on Suomessa ollut aiemminkin, mutta seula on ollut hyvin tiukka, sillä aiemmin on tarvittu erittäin painavia syitä.

Nyt erityisiksi syiksi määritellään esimerkiksi työhön, työharjoitteluun, kouluun tai säännölliseen ja tavoitteelliseen harrastukseen pääsemistä hankaloittavat pitkät etäisyydet tai puuttuvat joukkoliikenneyhteydet, jotka ylittävät kohtuulliseksi määritellyn matkan tai matka-ajan rajat. Matka-ajat ja etäisyydet on määritetty lupasäännöissä hyvinkin yksityiskohtaisesti.

Syiksi kelpaavat myös arvaamattomat muutokset perhetilanteessa tai perheen toimeentulon turvaaminen.

Ikäpoikkeusluvan muutos on lisännyt hakemusten määrää räjähdysmäisesti. Viime vuonna hyväksyttiin melkein 13 000 ikäpoikkeuslupaa, ja tänä vuonna luku oli sama jo elokuun loppuun mennessä. B- ja BE ajokortteja 17-vuotiaille myönnettiin viime vuonna noin 10 000, ja tänä vuonna lukema kasvanee 15 000 ajokorttiin. Traficom käsittelee jokaisen hakemuksen yksilöllisesti ja käsittelyjonossa on tällä hetkellä yli 3 200 hakemusta.

Hakemuksista on tähän mennessä hyväksytty 96 prosenttia, joten ilmeisesti ne on laadittu pätevästi ja ehdot täyttäen. Tässä suhteessa tarkat ohjeistukset ovat ilmeisesti palvelleet asiaa hyvin, vaikka normien purkaminen ja sääntelyn vähentäminen onkin ollut viime vuosina lakien säätämisen ohjenuorana.

Myös ajokorttilain uudistuksen taustalla oli halu keventää ja halventaa ajokortin hankintaprosessia, lisätä vaihtoehtoja ja vapautta sekä siirtyä lähemmäs EU-tason määräyksiä. Pakollisten teoria- ja ajotuntien määrää vähennettiin ja tutkinnon vaiheittaisuus poistui, mutta toisaalta teoriakoetta ja ajokoetta muutettiin haastavammaksi.

Ajokorttilain muutoksen yhteydessä edellytettiin, että valtioneuvosto seuraa lain vaikutuksia kokonaisvaltaisesti – sisältäen myös liikenneturvallisuuden kehityksen ja taloudelliset vaikutukset eri toimijoihin. Samaan yhteyteen tullut ikäpoikkeusluvan muutos sekoitti tilannetta ja aiheuttaa nyt käynnistyvälle seurantatutkimukselle omat haasteensa.

Ensimmäisten parin vuoden jälkeen näyttää siltä, että uudessa laissa on sekä korjattavaa että kiitettävää. Se on siis onnistunut paremmin kuin taksilain uudistus, josta kenelläkään ei tunnu olevan hyvää sanottavaa – tai jos on, niin heidät on vaiennettu tehokkaasti.

Ajokortin suorittaneille nuorille tehtyjen kyselyjen perusteella tyytyväisyys kuljettajaopetukseen ja kuljettajatutkinnon eri osiin on hieman heikentynyt. Uuden lain myötä opetusluvan suosio on kasvanut selvästi, ja viime vuosina opetusluvalla opiskelleiden läpäisyprosentti ajokokeesta jo ensimmäisellä kerralla on noussut suuremmaksi kuin autokoulussa opiskelleilla.

Toinen tilasto kertoo, että uuden lain mukaan opiskelleista suurempi osa on selviytynyt ilman vahinkoja ja rangaistuksia kuin vanhan lain mukaan korttinsa suorittaneista (65 vastaan 58 prosenttia).

Mitä 17-vuotiaisiin tulee, runsaan vuoden ajalta ikäpoikkeusluvalla korttinsa suorittaneista kootun tiedon mukaan ajokieltoon on tuomittu 2,3 prosenttia. Vastaava luku 18-vuotiaista on 7,1 ja 19-vuotiaista 5,3 prosenttia.

Tämän tiedon valossa 17-vuotiaat eivät käyttäydy liikenteessä erityisen törkeästi tai piittaamattomasti. Kaiken kaikkiaan nuorten, 17–24-vuotiaiden kuljettajien osuus liikennerikkeistä on kuitenkin kasvanut, mikä on tietysti huolestuttavaa.

EU:ssa on käynnissä myös ajokorttidirektiivin uudistaminen, ja työn pitäisi olla valmis parin vuoden päästä. Tässä vaiheessa mitään päätöksiä ei ole tehty, vaan käynnissä on kartoitus eri jäsenmaiden näkemyksistä. Direktiivi ei jatkossakaan tule määrittämään kuljettajaopetuksen toteuttamistapaa tai määrää, vaan siinä säädellään muun muassa kuljettajatutkinnon vaatimukset sekä ajokorttiluokkien enimmäis- ja vähimmäisiät.

Suomen ajokorttilainsäädännön seurantatutkimuksen lopullisia tuloksia ei siis valitettavasti taideta saada ainakaan kokonaisuudessaan direktiivityöhön mukaan. Toivottavasti kuitenkin keskeisimmät havainnot saadaan tiedoksi Brysseliin, jos sellaisia direktiivin vaikutusalueelta löytyy.

Antaa tutkijoiden tehdä työnsä, mutta näppituntuma on sellainen, että 17-vuotiaiden ajamat onnettomuudet ja törkeät liikenneturvallisuuden vaarantamiset eivät ole niin yleisiä kuin lööppien perusteella voisi päätellä. Liikenteessä on jo nyt yli 20 000 17-vuotiasta kuljettajaa, ja ongelmia olisi varmasti paljon enemmän, jos pelkkä ikä ratkaisisi.

Luonnollisesti jokainen liikenteessä kuollut ja loukkaantunut on liikaa. Tilanne on kuitenkin vähän sama kuin koronan kanssa. Jos liikenne kiellettäisiin, liikennekuolemat loppuisivat. Vastakkain ovat yhteiskunnalliset hyödyt ja haitat, tässä tapauksessa nuorten opiskelun, työnteon ja harrastamisen helpottaminen vastaan liikenneturvallisuus.

Tutkimuksen teko kestää kuitenkin valitettavan pitkään, sillä esimerkiksi onnettomuustilastot valmistuvat hitaasti. Syy- ja seuraussuhteiden tulkinnassakin on varmasti omat haasteensa, sillä pitäisi pystyä erottamaan, miten esimerkiksi uuden tieliikennelain voimaantulo ja koronatilanteesta johtuvat muutokset liikkumisessa ovat vaikuttaneet asioihin.

Mutta jos alustavien tulosten perusteella alkaa näyttää siltä, että ajokorttilain muutos on johtanut ongelmiin, pitäisi pystyä tekemään ripeitä korjausliikkeitä, vaikka raportti ei vielä olisikaan aivan valmis. Taksilain korjaamisaikataulu ei kelpaa malliksi, sillä sen pieleen menon vuoksi kukaan tuskin kuolee.
Boldaukset ovat minun lisäämiä.

Eli prosentuaalisesti ajoluvan haltijoista on syyllistynyt 17 vuotiaita suhteessa vähemmän ajoluvan menetykseen johtaneisiin rikkeisiin, kuin 18-vuotiaat.

Toisaalta tuotiin esille, että ajokorttikoulutusta on kevennetty. Se on huono asia minun mielestäni. Yhdentekevää, onko koulutuksen laajuus linjassa muun EU:n kanssa. On Suomessa keskimäärin haastavammat ajo-olosuhteetkin, kuin esimerkiksi Saksassa.
Avatar
TavanTallaaja
Martin Beck
Viestit: 768
Liittynyt: Su Heinä 29, 2018 3:12 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja TavanTallaaja »

Joo kyllähän näissä nuorten tapauksissa on rappioromantiikka aika vahvasti läsnä, eikä niitä tieltä suistumisia varmaan samassa määrin tapahdu yksin ajettaessa. Pari kaveria kyytiin ja vähän yllyttmäistä, näyttämisen halua tai molempia, niin valitettavan usein saa lopputuloksen lukea lehdestä. Vaikka ensisijaisesti kuski on se, joka poljinta painaa, niin useimmiten on varsin yhteistuumin päätetty, että nyt mennään eikä meinata. Pitkän aikavälin trendi tosin taitaa olla laskemaan päin. Yhtä kaikki, kovin turhia on tällaiset ja niin paljon murhetta aiheuttavia.

Autokouluissa voisivat näyttää astetta pysäyttävämpiä kuvia kolaritilanteista ja ei haittaisi, vaikka joku kokemusasiantuntija vetäisi sellaisen tunnin. Ei se jokaista reikää märkäkorvien välistä paikkaisi, mutta jos edes yhdenkin.
Vepe
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: Ti Marras 20, 2018 2:21 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja Vepe »

Ite luulen että osassa näistä tapauksissa on vauhtisokeutta. Kaveri ku aikoinaan sai kortin nii monesti piti sanoa että seuraa sitä mittaria. Kerran veti taajaman läpi 130 kilsaa tunnissa. Ja sano että ei vaan yksinkertasesti tajua vauhtia jos ei muista vilkuilla nopeusmittaria ja sitähän ei muista jos muutenkin hermostuttaa auton ratissa. Hällä kesti vuosia päästä siitä ennen ku alko ajaminen olla rentoa. Muutaman kerran hulauttikin mehtään kun ei osannu vaan ajaa oikeaa turvallista vauhtia tietyissä tilanteissa. Molemmissa tapauksissa oli just mutkanen kapea tie. Mutta sitä en ymmärrä et miks ei rehellisesti myönnetä että ajoin ylikovaa minun vika. Vaan pitää koittaa vängätä vaikka mitä syitä että ei olis oma vika.
velipuolikuu
Poliisikoira Rex
Viestit: 254
Liittynyt: Su Heinä 12, 2020 8:53 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja velipuolikuu »

Olisipa toivonut tytöltä edes sen verran selkärankaa, sekä kunnioitusta menehtyneitä kavereita ja heidän omaisiaan/läheisiään kohtaan, että olisi selkeästi tunnustanut tekonsa ja sen traagiset seuraukset. Eipä anna kovinkaan myönteistä kuvaa kyseisestä henkilöstä tulevaisuutta ajatellen, kun pitää alkaa sepittelemään satuja tällaisessa asiassa. Surullinen tapaus tosiaan, mutta kyllä vastuunsa pitää pystyä rehellisesti kantamaan.
Avatar
TavanTallaaja
Martin Beck
Viestit: 768
Liittynyt: Su Heinä 29, 2018 3:12 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja TavanTallaaja »

velipuolikuu kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:11 pm Olisipa toivonut tytöltä edes sen verran selkärankaa, sekä kunnioitusta menehtyneitä kavereita ja heidän omaisiaan/läheisiään kohtaan, että olisi selkeästi tunnustanut tekonsa ja sen traagiset seuraukset. Eipä anna kovinkaan myönteistä kuvaa kyseisestä henkilöstä tulevaisuutta ajatellen, kun pitää alkaa sepittelemään satuja tällaisessa asiassa. Surullinen tapaus tosiaan, mutta kyllä vastuunsa pitää pystyä rehellisesti kantamaan.
Vaikea sanoa. Ollut varmaan shokissa tapahtuman jälkeen ja minkälaista painetta lähipiiriltä on tullut, kuinka taphtuma on kaikkiaan järkyttänyt hänen mieltään, että hyvin hankala tuosta on ulkopuolisen sanoa kovinkaan valistuneita arvioita.
Phyllis
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Ti Marras 05, 2019 7:17 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja Phyllis »

Hermione kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 1:42 pm Se on tosi ikävää että näitä nuorten töhöilyjä sattuu koko ajan. Vuodesta toiseen. Näistä ei opita, vaikka niistä voisi oppia. Esimerkiksi, jos valikoitaisiin muutamia tapahtuneita onnettomuuksia autokoulun opetusmateriaalin pakolliseksi osaksi. Rattiin kipuamisesta peruuttamattomiin seuraamuksiin saakka, kuvineen kaikkineen. Haastatteluja, miltä hengissä selvinneistä tuntuu, miten elämä muuttui onnettomuuden seurauksena, miltä uhrien omaisista tuntuu ja miten he ovat selviytyneet menetyksistä. Konkretisoitaisiin, että nämä eivät tapahdu ainoastaan "jollekin muulle", vaan onnettomuudet voivat osua myös omalle kohdalle etenkin jos itse myötävaikuttaa asiaan esim. ajamalla ylinopeutta.
Omista lukiovuosista on jo vierähtänyt jokunen vuosikymmen mutta yhä edelleen muistan sen iltapäivän, kun silloisen Turun ja Porin läänin onnettomuustutkintalautakunnan poliisijäsen piti meille liikennevalistusta ja aloitti esityksensä sanomalla, että täältä saa vapaasti poistua mikäli ei halua tai pysty katsomaan autenttisia onnettomuuskuvia. Kukaan ei poistunut mutta tilaisuuden päätteeksi auditorio oli täynnä kalpeita ja totisia opiskelijoita. Ihmisiä ei niissä kuvissa näkynyt mutta riittävästi verta ja eri tavoin rutistunutta peltiä, kuvat olivat juuri niitä samoja mitä onnettomuustutkintalautakunta käytti tutkimuksissaan ja oppi meni meille luupäille perille kerrasta. Toimisiko edelleen vai ovatko nykynuoret jo niin tottuneita vereen ja shokeeraaviin kuviin ettei tällainen valistus enää tehoa?

Omien lasten yläkouluaikana koululla kävi joskus puhumassa moottoripyöräonnettomuuden seurauksena alaraajahalvaantunut mies ja sekin oli ollut vaikuttava esitys, varsinkin kun kaveri oli kertonut kaiken olleen ihan omaa syytä ja johtuneen vauhdin hurmasta. Vaatii paljon mennä teinien eteen puhumaan mutta toisaalta sillä voi kuitenkin pelastaa jonkun hengen.
Likeavirgin
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4628
Liittynyt: Su Huhti 19, 2020 8:18 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja Likeavirgin »

TavanTallaaja kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:21 pm
velipuolikuu kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:11 pm Olisipa toivonut tytöltä edes sen verran selkärankaa, sekä kunnioitusta menehtyneitä kavereita ja heidän omaisiaan/läheisiään kohtaan, että olisi selkeästi tunnustanut tekonsa ja sen traagiset seuraukset. Eipä anna kovinkaan myönteistä kuvaa kyseisestä henkilöstä tulevaisuutta ajatellen, kun pitää alkaa sepittelemään satuja tällaisessa asiassa. Surullinen tapaus tosiaan, mutta kyllä vastuunsa pitää pystyä rehellisesti kantamaan.
Vaikea sanoa. Ollut varmaan shokissa tapahtuman jälkeen ja minkälaista painetta lähipiiriltä on tullut, kuinka taphtuma on kaikkiaan järkyttänyt hänen mieltään, että hyvin hankala tuosta on ulkopuolisen sanoa kovinkaan valistuneita arvioita.
Hohhoijaa, että vielä puolustelet oikeudelle valehtelevaa pikkup..... Tyhmä paska vaan ei tiennyt, ettei muutenkaan tule mitään tuomiota, vaikka totuuden kertoisikin miksi kaksi kaveriaan kuoli.
Avatar
TavanTallaaja
Martin Beck
Viestit: 768
Liittynyt: Su Heinä 29, 2018 3:12 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja TavanTallaaja »

Likeavirgin kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:55 pm
TavanTallaaja kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:21 pm
velipuolikuu kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:11 pm Olisipa toivonut tytöltä edes sen verran selkärankaa, sekä kunnioitusta menehtyneitä kavereita ja heidän omaisiaan/läheisiään kohtaan, että olisi selkeästi tunnustanut tekonsa ja sen traagiset seuraukset. Eipä anna kovinkaan myönteistä kuvaa kyseisestä henkilöstä tulevaisuutta ajatellen, kun pitää alkaa sepittelemään satuja tällaisessa asiassa. Surullinen tapaus tosiaan, mutta kyllä vastuunsa pitää pystyä rehellisesti kantamaan.
Vaikea sanoa. Ollut varmaan shokissa tapahtuman jälkeen ja minkälaista painetta lähipiiriltä on tullut, kuinka taphtuma on kaikkiaan järkyttänyt hänen mieltään, että hyvin hankala tuosta on ulkopuolisen sanoa kovinkaan valistuneita arvioita.
Hohhoijaa, että vielä puolustelet oikeudelle valehtelevaa pikkup..... Tyhmä paska vaan ei tiennyt, ettei muutenkaan tule mitään tuomiota, vaikka totuuden kertoisikin miksi kaksi kaveriaan kuoli.
Tuomitseminen on toki aina helpompaa. En tunne ihmistä, enkä tapausta, joten tyydyn toteamaan että ei hajuakaan miten hän on tapauksesta selvinnyt, vai onko edes. Mielestäni en puolustellut, tai ainakaan ei ollut tarkoitus, mutta tilanteen ollessa vielä elävien kirjoissa, on rappioromantiikan tuoksu vahva ja maailma auki. Jokaisella läsnäolijalla. Ei heistä kukaan ole halunnut kuolla. Kuolemanpelko tiettyyn pisteeseen asti on rappioromantiikan ydintä, mutta harvoin se on kenelläkään kovin konkreettisesti mielessä.
Likeavirgin
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4628
Liittynyt: Su Huhti 19, 2020 8:18 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja Likeavirgin »

TavanTallaaja kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 9:17 pm
Likeavirgin kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:55 pm
TavanTallaaja kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:21 pm
Vaikea sanoa. Ollut varmaan shokissa tapahtuman jälkeen ja minkälaista painetta lähipiiriltä on tullut, kuinka taphtuma on kaikkiaan järkyttänyt hänen mieltään, että hyvin hankala tuosta on ulkopuolisen sanoa kovinkaan valistuneita arvioita.
Hohhoijaa, että vielä puolustelet oikeudelle valehtelevaa pikkup..... Tyhmä paska vaan ei tiennyt, ettei muutenkaan tule mitään tuomiota, vaikka totuuden kertoisikin miksi kaksi kaveriaan kuoli.
Tuomitseminen on toki aina helpompaa. En tunne ihmistä, enkä tapausta, joten tyydyn toteamaan että ei hajuakaan miten hän on tapauksesta selvinnyt, vai onko edes. Mielestäni en puolustellut, tai ainakaan ei ollut tarkoitus, mutta tilanteen ollessa vielä elävien kirjoissa, on rappioromantiikan tuoksu vahva ja maailma auki. Jokaisella läsnäolijalla. Ei heistä kukaan ole halunnut kuolla. Kuolemanpelko tiettyyn pisteeseen asti on rappioromantiikan ydintä, mutta harvoin se on kenelläkään kovin konkreettisesti mielessä.
En minä tuominnut, mutta en puolustellutkaan. Valehdellut poliisille auton kulkevan 130km/h, vaikka ko. malli kulkee 190km/h. Valehdellut eläimestä tuulilasissa ja mustasta jäästä, vaikka omat ajotaidot, tai siis niiden puute yhdessä liian suuren tilannenopeuden kanssa vei kaksi kaveriaan hautaan.

Ihminen ei shokissakaan ala valehtelemaan, kyllä tuo tyttö ihan pohjimmiltaan on epärehellinen ja se tuli hyvin esiin tämän tapauksen johdosta. Äiti ei varmaankaan ole myöskään pyytänyt tyttöä valehtelemaan asioista, jotka tulevat kuitenkin kääntymään tyttöä itseään vastaan ja, jotka on helppo osoittaa valheiksi.

Oma napa ja perse tytölle tärkein. Harmillista, että kaksi täysin syytöntä osapuolta menetti henkensä ja hän voi jatkaa elämäänsä itse normaalisti. Ei kaiketi edes kovin pahasti loukkaantunut, kun pystyi valehtelemaankin.
Avatar
TavanTallaaja
Martin Beck
Viestit: 768
Liittynyt: Su Heinä 29, 2018 3:12 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja TavanTallaaja »

Aika suoraviivainen ja mustavalkoinen näkemys. Itselläni ei ole minkään valtakunnan käsitystä siitä, miten mutkalle tuon ikäisen mieli voi aiheesta mennä. Eikä siitä, millaiset defenssit astuvat kuvaan ja kuinka itsereflektio toimii. Enkä itsekään jaa ajatusta, jossa vanhemmat käskisivät valehtelemaan, mutta uskoisin että hekin ovat aiheesta varsin tolallaan ja luovat herkästi mielikuvia onnettomuuteen johtaneista olosuhteista, kuin syyttäisivät kaikesta taphtumaan johtaneista syistä yksin tytärtään. Kyseessä liene varsin luonnollinenkin reaktio.
Kuski tuskin varsinaisesti tietää oliko siinä mustaa jäätä, mutta tällaista vaihtoehtoa esitettäessä sellaiseen voi herkästi mieli takertua. Kyse ei ole pelkästään syyllisyydestä muiden silmissä, vaan syyllisyydestä myös omissa silmissään, jota voi olla erittäin hankala hyväksyä. Totta voi olla sekin, ettei hän tiennyt nopeuttaan tieltä suistuessaan.

Aina liene mahdollista sekin, että kyseessä olisi empatiakyvytön ja laskelmoiva persoona, jolla nämä selitykset ovat olleet ”valmiina”, mutta sitähän me emme voi tietää. Et sinä, enkä minä.

Ehkä tästä kuullaan vielä.
velipuolikuu
Poliisikoira Rex
Viestit: 254
Liittynyt: Su Heinä 12, 2020 8:53 pm

Re: 17-vuotias tyttö kolaroi hurjasti Kurikassa - kaksi kaveriaan kuoli

Viesti Kirjoittaja velipuolikuu »

TavanTallaaja kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:21 pm
velipuolikuu kirjoitti: Ke Marras 04, 2020 8:11 pm Olisipa toivonut tytöltä edes sen verran selkärankaa, sekä kunnioitusta menehtyneitä kavereita ja heidän omaisiaan/läheisiään kohtaan, että olisi selkeästi tunnustanut tekonsa ja sen traagiset seuraukset. Eipä anna kovinkaan myönteistä kuvaa kyseisestä henkilöstä tulevaisuutta ajatellen, kun pitää alkaa sepittelemään satuja tällaisessa asiassa. Surullinen tapaus tosiaan, mutta kyllä vastuunsa pitää pystyä rehellisesti kantamaan.
Vaikea sanoa. Ollut varmaan shokissa tapahtuman jälkeen ja minkälaista painetta lähipiiriltä on tullut, kuinka taphtuma on kaikkiaan järkyttänyt hänen mieltään, että hyvin hankala tuosta on ulkopuolisen sanoa kovinkaan valistuneita arvioita.
Shokissa tapahtuman jälkeen varmaankin, mutta oikeudenkäyntihän oli vuosi onnettomuuden jälkeen, ja satujen kertominen ja oman osuuden vähättely oikeudessa jatkui vielä siis vuoden kuluttua tapahtuneesta. Viisas vanhempi, eli siis tytön isä vielä puolusteli omilla olemattomilla olettamuksillaan tyttärensä toimintaa. Hienoa kasvatusta ja esimerkkiä vanhemmalta.

P.S. Tavan Tallaajalle sanoisin, että ainakin itse tiedän autoa ajaessani, ajanko 80kmh. vai 150kmh. mikäli lakkaan sen tiedostamasta, niin lopetan autolla ajamisen kokonaan.
Vastaa Viestiin