Mitä kengät kertovat?

Nimi kertonee kaiken. Muista hyvä (huono) maku!
Childofhale
Neuvoja-Jack
Viestit: 527
Liittynyt: Ma Maalis 02, 2020 7:35 pm

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Childofhale »

Löytyikö pisaroita tosiaan kengän sisäpohjasta? Sehän kaataisi koko "kengät olivat tekijän jalassa" -teorian täysin.

Joo, täällä on kyllä porukkaa, joka tuntuu ottavan kaikella muulla kuin Gustafssonilla spekuloinnin henkilökohtaisena loukkauksena.
Totuutta etsiessä on tärkeintä tiedostaa mitä kaikkea ei tiedä.
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Childofhale kirjoitti: Ke Joulu 16, 2020 10:29 am Löytyikö pisaroita tosiaan kengän sisäpohjasta? Sehän kaataisi koko "kengät olivat tekijän jalassa" -teorian täysin.

Joo, täällä on kyllä porukkaa, joka tuntuu ottavan kaikella muulla kuin Gustafssonilla spekuloinnin henkilökohtaisena loukkauksena.
Ei suinkaan. Kaikkia vaihtoehtoja on syytä miettiä.

Kukaan ei ole aiemmin tuonut esille että takana olisi salaliitto. Siis esim kioskimies, Assman ja vaikka kioskille sattumoisin poikennut laitapuolen kulkija. Kioskimies on hyvin voinut olla yhdistävä tekijä. Tai Assman on voinut notkua kioskilla muun tekemisen puutteessa. Ja näin on tavattu. Kioskikies ja Assman ovat tuoneet osaamisen, ja spuge ollut mahdollisesti höyryissä ja innostunut kun kallis rotsikin on ollut saateilla.

Yksi on viillellyt teltan narut, toinen mätkinyt kivellä ja yksi on keskittynyt mukiloimaan Nilsiä. Telttanarumies on hoitanut puukotusta. Näin selittyisi erilaiset vammat, kun on erilainen käsiala eri tekijöillä.
Kioskimiehen mökillä on ollut kätevä kaikkien siistiytyä ja häipyä muina miehinä herättämättä huomiota. Ja eikös Assmanillakin ollut joku kesäpaikka lähistollä?
Joten muitakin vaihtoehtoja kuin Nils, on kyllä.
Childofhale
Neuvoja-Jack
Viestit: 527
Liittynyt: Ma Maalis 02, 2020 7:35 pm

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Childofhale »

Kyllä tämä Assman/Gyllström -salaliitto on keksitty jo kauan sitten, sille löytyi googlaamalla ihan oma ketjukin. viewtopic.php?f=4&t=2041

Ei kuulosta hirveän todennäköiseltä minusta.

Mutta joo, kengistähän tämän ketjun piti olla. Oikeuden päätös sanoo, että sitä, oliko kengissä sisällä verta ei olla pystytty selvittämään, mutta myöskään siihen väitteeseen, että ne olisivat olleet Gustafssonin jalassa tekohetkellä ei löytynyt tukea.

Mielestäni kenkien roiskeet ovat olleet ehkä juuri vahvin näyttö Gustafssonia vastaan (paitsi jos pisaroita tosiaan oli sisäpohjassa), mutta ei tietenkään aukoton. Nehän olivat Gustafsonin kertomuksen mukaan teltan oviaukolla eli lähellä paikkaa jossa Mäki todennäköisesti tapettiin. Tulosuunnasta riippuen roiskeet olisivat toki voineet osua lähinnä kenkien päälle.

Kiistämätön fakta on myös, että Gustafssonin verta on löytynyt nimenomaan siitä kohdasta missä hän kertoi nukkuneensa teltan sisällä.

Eli jos kehittäisin skenaarion tapahtumien kulusta Gustafsson tekijänä sen pitäisi varmaan kuulua näin:

Gustafssonin ja Boismanin tappelu tapahtuu ahtaassa teltassa, jossa Gustafsson saa kolhut päähänsä ja läpireiän poskeensa. Gustafsson poistuu/poistetaan teltasta ja oviaukko suljetaan. Gustafsson pukee kengät jalkaan ja on lähdössä pois (tai lähteekin prätkällä ja palaa), mutta päättä kostaa kaikille ja kaataa teltan, sekä puukottaa/hakkaa kaikki kuoliaiksi. Hyökkäyksen täytyy olla nopea ja tehokas, sillä mitään huutoa ei käsittääkseni olla kuultu. Uhrit ovat todennäköisesti nukkuneet ennen tekoa. Tämän jälkeen lavastus ja tajuttomuuden esitys.

Ei mikään mahdoton skenaario ehkä, mutta tässä herää kysymys mm. siitä olisivatko muut jääneet telttaan nukkumaan Gustafssonin verilammikkoon? Olettaisin, että verta olisi koitettu vähintäänkin siivota tai ainakin peittää. Oliko tästä jotain viitettä?

Paluu kenkiin: on hyvä muistaa, että myös Boismanin kengät vietiin piiloon, eli väite siitä, että Gustafssonin kengät piilotettiin juuri verijälkien takia ei ole suinkaan itsestään selvä. Oikeuden tuomion mukaan Gustafssonin sukista ei myöskään löytynyt viitteitä metsässä liikkumisesta (ilmeisesti tätä sitten harkittiin jo heti aluksi, ellei sukkia sitten takavarikoitu todistusaineistona).
Totuutta etsiessä on tärkeintä tiedostaa mitä kaikkea ei tiedä.
hercules puurotta
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: Su Kesä 29, 2014 7:49 pm

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja hercules puurotta »

dazu kirjoitti: Ke Joulu 16, 2020 5:09 amMitäs paskaa sä täällä nyt oikein levität...
dazu kirjoitti: Ke Joulu 16, 2020 5:09 amVittu, mitä paskaa. Täällä on kyllä surkeaa porukkaa.
Käyttäydytkö samalla tavalla myös kasvokkain käytävissä keskusteluissa?
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja dazu »

^Ainakin viime keväänä uutisoitiin, että saksalaiset ja englantilaiset olivat löytäneet samanlaisia veriroiskeita myös kenkien sisäpuolelta pohjista. Tuo tieto ei ollut aikoinaan edes ehtinyt siihen oikeudenkäyntiin... Myös se sisäpuolella pohjassa ollut veri oli Anja Tuulikki Mäen verta.

Mitäs muuten, eikös Mäki surmattu juurikin teltan ulkopuolelle, kun tuossa Turun Sanomien jutussa väitetään ihan päinvastoin...
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Varmaan paljon tapahtuu porukoissa joissa on miehiä ja naisia ja alkoholia käytetään että joku tapetaan ihan sivullisen toimesta, siis niin että kukaan seurueen jäsen ei liity tekoon.. Joku paheksuu asiatonta meininkiä ja innostuu murhaamaan. Ja poliisille on vaan helpointa kehittää näyttö jotakuta paikalla ollutta muistinsa menettänyttä vastaan.
Makemuka
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: Ti Elo 15, 2017 9:39 am

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Makemuka »

Näin kauan meni että lukijat ymmärsi että kengät jätettiin kun tajuttiin niiden kunto kiireessä ja kellot ja nahkatakki on aina myyntitavaraa ja haluttua miehille sekä kioski mestari on kuvassa nahkatakki päällä että piti niistä!!!!
Karo79
Agentti Scully
Viestit: 693
Liittynyt: La Touko 08, 2021 8:15 am

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Karo79 »

Mulla on tullut vahvasti sellainen ajatus että murhaajalla on ollut Nissen kengät jalassa. Tätähän on myös pidetty yhtenä isona syynä Nissen vangitsemiselle. Pystyttiin todentamaan että teon aikana kengät on ollut jonkun jalassa. Ja uskottiin että Nissen jalassa kenenkäs muun?Tekijä on laittanut Nissen kengät jalkaan tietäen että kengät tulee vereentymään ja niitä on vaikeampi pestä kuin vaatteet. Sen takia teon jälkeen kengillä vielä käveltiin lähes kilometri jolloin ne heitettiin /piilotettiin metsään. Ja vaihdettiin omat kengät vasta sitten jalkaan. Sepon kengät piilotettiin jostain syystä myös.. ehkä tekijöitä oli kaksi? Toisaalta Sepon kengistä ei löytynyt merkkiä että olisi ollut teon aikana kenenkään jalassa, päinvastoin..
Karo79
Agentti Scully
Viestit: 693
Liittynyt: La Touko 08, 2021 8:15 am

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Karo79 »

En tiennyt että tulilahden murhissakin vietiin kengät! Jotenkin ainoa syy kenkien viemiseen minusta olisi juuri se että murhaaja ei halunnut töhriä omia kenkiään. Mutta tuo että tulilahden surmissakin vietiin kengät viittaisi nopeasti ajateltuna jopa samaan tekijään, tapahtuihan sekin alle vuosi bodomista. Tämä keissi se vaan ei jätä rauhaan. Itse olen vuodesta 2004 asti ollut varma että Nisse se oli... Pari vuotta sitten epäilin vahvasti Gyllströmiä.. nyt olen alkanut epäilemään Irmelin isäpuolta. Mistään vaan ei tule varmuutta. Siksi epäillytkin muuttuvat mielessä.
Tessu
Axel Foley
Viestit: 2176
Liittynyt: La Tammi 05, 2013 1:51 am

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Paljasjaloinko sitten on tekijä teltalle hippaillu ja sieltä kengät jalkaan laittanu?
Vai ottanu omat pois ja vaihtanu?
Jotenkin tuokin homma ontuu,aika hyvä pitää tieto olla jos lähtee jotain surmaamaan että joo saankin kengät sieltä tai vaihdan omiin,yhtä hyvin olis voinu nuorten kengät ollakkin teltan sisäpuolella eikä ulkona tai sitten on täytynyt tietää/seurata miten nuoret toimivat...
Oliko kengät sitten varmasti ulkona? jos olikin sisällä ja vereentyivät ja sen takia tekijä ne pois heitti,kukapa sitä nyt sellasia mukanaan kantelee.
Tai voihan ne vereentyä ulkopuolellakin,luultavasti kengät ei taida johtaa mihinkään...
Wagner
Adrian Monk
Viestit: 2670
Liittynyt: Ma Huhti 23, 2007 12:29 pm
Paikkakunta: Uusimaa
Viesti:

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Wagner »

Tessu kirjoitti: La Touko 15, 2021 12:59 pm Paljasjaloinko sitten on tekijä teltalle hippaillu ja sieltä kengät jalkaan laittanu?
Vai ottanu omat pois ja vaihtanu?
Jotenkin tuokin homma ontuu,aika hyvä pitää tieto olla jos lähtee jotain surmaamaan että joo saankin kengät sieltä tai vaihdan omiin,yhtä hyvin olis voinu nuorten kengät ollakkin teltan sisäpuolella eikä ulkona tai sitten on täytynyt tietää/seurata miten nuoret toimivat...
Oliko kengät sitten varmasti ulkona? jos olikin sisällä ja vereentyivät ja sen takia tekijä ne pois heitti,kukapa sitä nyt sellasia mukanaan kantelee.
Tai voihan ne vereentyä ulkopuolellakin,luultavasti kengät ei taida johtaa mihinkään...
Arskalla oli lukkojen takana 1991 leegio erikokoisten naisten kenkiä. Trofeita kai. Muutakin materiaalia oli.
Jutellessamme osuudestaan Bodomin surmiin totesi vain "Sinä et tiedä kaikkea".
Risto toisaalta kertoi Arskan olleen asialla yksin, mitä epäilen edelleen.

Wer hebt, er lebt; heben und leben lassen...



8)
8) :) :shock: :? Wag
:shock: :oops: :roll: :evil: Awanha Wäinämöinen laski laulellen vesiä: mieleni minun tekewi, Awaani ajattelewi.
Kalapää sinun, minä päällä pilun, pilu sinun, alla minun"
siiantaika
Vic Mackey
Viestit: 1938
Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja siiantaika »

Wagner kirjoitti: La Touko 15, 2021 4:01 pmArskalla oli lukkojen takana 1991 leegio erikokoisten naisten kenkiä. Trofeita kai. Muutakin materiaalia oli.
Muistetaan nyt kuitenkin, ettei Arskan kiintymys naisten kenkiin liity Bodomiin, sillä vain Sepon ja Nissen kengät oli viety ja nekin löydettiin lopulta sieltä metsästä.
Tessu kirjoitti: La Touko 15, 2021 12:59 pmOliko kengät sitten varmasti ulkona? jos olikin sisällä ja vereentyivät ja sen takia tekijä ne pois heitti,kukapa sitä nyt sellasia mukanaan kantelee.
Tai voihan ne vereentyä ulkopuolellakin,luultavasti kengät ei taida johtaa mihinkään...
Näinhän se käräjäoikeuskin lopulta päätti. Kengät saattoivat olla teltan sisällä tai sitten ulkopuolella. Sille, miksi kengät olivat vereentyneet, saattoi olla monta pätevää selitystä, kuin myös sillekin, mikseivät ne olleet vereentyneet jostain tietystä kohtaa.
Karo79 kirjoitti: Pe Touko 14, 2021 11:08 pmJotenkin ainoa syy kenkien viemiseen minusta olisi juuri se että murhaaja ei halunnut töhriä omia kenkiään.
Minusta tuossa selityksessä ei ole niin mitään järkeä, joten todellisen syyn täytyy olla ihan jokin muu.
Karo79
Agentti Scully
Viestit: 693
Liittynyt: La Touko 08, 2021 8:15 am

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Karo79 »

Ei siinä järkeä olekaan hirveästi. Omien pohdintojeni jälkeen kuitenkin näin ajattelen. En nää mitään järkevää muuta syytä viedä kenkiä. Jos tekijällä vaikka oli uudet kengät jalassaan ja ei vaan halunnut niiden likaantuvan? Kuulostaa kyllä sairaalta sekin ajatus, ymmärrän, mutta niin tässä kaikki muukin on sairasta ollut. Siististi jättänyt omat kenkänsä sivuun teltasta ja laittanut Nissen kengät jalkaan ennen murhaamisia.
Nämä ovat vain pohdintojani.. mieli saattaa taas muuttua jos joku keksisi jonkun paremman vaihtoehdon sille, miksi kenkien kanssa lähdettiin pois teltalta, piilotettiin ne niinkin kauas.
Childofhale
Neuvoja-Jack
Viestit: 527
Liittynyt: Ma Maalis 02, 2020 7:35 pm

Re: Mitä kengät kertovat? (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Childofhale »

On hyvä muistaa, että teltalta vietiin muutakin melko turhanpäiväistä tavaraa. Ehkä kaikki tavarat mahtuivat nuorten ostoskassiin hyvin paitsi kengät ja ne jätettiin siksi matkasta koska niiden kuljetus oli hankalaa ja ne olisivat voineet herättää huomiota.

Jos Gustafsson olisi halunnut piilottaa kengät, olisi ollut paljon helpompaa heittää ne järveen, jossa verijäljetkin olisivat ajan kanssa lähteneet.

Yksi vaihtoehto on myös, että tekijä on ollut hyvin sekavassa tai psykoottisessa tilassa ja on tehnyt järjettömiä asioita, joita ei itsekään osaisi selittää jälkeenpäin. Onhan tuo teko ylipäätäänkin aika kaaottinen ja uhkarohkea. Suomessa on myöhemminkin tapahtunut spontaaneja murhia, joissa tekijä ei ole ollut tekoon mitään erityisen hyvää selitystä.
Totuutta etsiessä on tärkeintä tiedostaa mitä kaikkea ei tiedä.
Vastaa Viestiin