Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Kyllä vahvistettujen tietojen mukaan sama mies, joka puhui syyttömän tuomiolle. Kyseinen Antti Petteri Mourujärvi myös krp todistajana yhdessä huume jutussa, kaverilta paperit luin. Tosiaan jos joku saisi tuon jutun uudesta tapauksesta tänne, olisi mielenkiintoista tietää mitä kuusamon lahja pirkanmaalla on touhunnut.
Juu kyllä mourujärvi oli huumejutussa epäiltynä vähän vähäisemmässä roolissa mutta sillai että törkeästä huumeesta epäiltiin kumminkin. oli vain yhden päivän kiinni ja sen jälkeen muuttu todistajaksi ja krp alko kyselemään muilta syytetyiltä heti mourun vapautumisen jälkeen suurista määristä huumeita sekä muista asiaan liittyvistä joista ei kuitenkaan ollut mitään näyttöä loppupeleissä.
Eiköhän tuo Mourujärvi ole luikkinut Kuusamosta Pirkanmaalle samasta syystä mistä nuot nilkit yleensäkin vaihtaa paikkakuntaa, eli kun on perseilty tarpeeksi ja poltettu siltoja siihen malliin että alkaa olla tukala olla niin muutetaan muualle missä ei ole vielä nimi ja vinkeet tiedossa.
Ja uudella paikkakunnalla sama perseily jatkuu taas sen aikaa että luikitaan muualle.
Tapon yritys Sääksjärvellä poiki mieskolmikolle yli neljän vuoden tuomiot
Lempäälän-Vesilahden Sanomat
Julkaistu 18.12.2020 07:00
Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi kolme miestä pitkiin vankeusrangaistuksiin viime elokuussa Sääksjärvellä tapahtuneesta tapon yrityksestä. Kuva: Tarja Antola
Pirkanmaan käräjäoikeus antoi 16. joulukuuta tuomionsa Sääksjärvellä viime elokuussa tapahtuneesta tapon yrityksestä. Tuomion sai miehen tämän omassa kodissa henkihieveriin yhdessä pahoinpidellyt mieskolmikko.
25-vuotias Jere Santeri Heinonen tuomittiin neljän vuoden ja kahdeksan kuukauden mittaiseen vankeusrangaistukseen. 26-vuotias Jukka Matias Paimola ja 33-vuotias Antti Petteri Mourujärvi tuomittiin molemmat neljän vuoden ja kymmenen kuukauden vankeusrangaistukseen. Syytekohtina olivat muun muassa tapon yritys sekä törkeä kotirauhan rikkominen.
Kolmikko velvoitettiin lisäksi korvaamaan uhrilleen yhteisvastuullisesti kivusta ja särystä sekä muusta tilapäisestä haitasta 7 500 euroa.
Sääksjärveläismiehelle aiheutui hengenvaaralliset vammat, kun mieskolmikko yritti yhdessä tappaa hänet tämän Kehätie 1:ssä sijaitsevassa asunnossa. Astaloin varustautuneet miehet olivat menneet viime elokuun 24. päivänä sisälle asuntoon. Väkivalta oli alkanut lähes välittömästi. Asunnossa uhri oli ollut juuri heräämässä sohvalla ennen väkivaltatilanteen alkamista eikä voinut mitenkään varautua väkivaltaan.
Miestä lyötiin nyrkillä kasvoihin, raskaalla pajavasaralla päähän ja käteen, veitsellä selkään ja ylävartaloon ja huidottu veitsellä itseään suojaavaa miestä. Uhria oli pidetty noin 10 minuuttia kestäneessä pahoinpitelytilanteessa kuristusotteessa.
Tapon yrityksen kohteeksi joutuneelle oli aiheutunut väkivallan seurauksena leikkauksen vaatinut kallon avomurtuma ja aivokudoksen ulkopuolinen verenpurkauma sekä lanneselkään syvä pistohaava, joka ulottui selkäydinkanavaan saakka. Myös se vaati operaation.
Vastaajat olivat kiistäneet yhdessä tehneensä väkivaltaa ja yrittäneensä tappaa miehen. Todisteiden ja todistajalausuntojen perusteella käräjäoikeus päätyi kuitenkin pitämään uhrin kertomusta uskottavana. Huoneistossa oli ollut tapahtuma-aikaan kaksi muuta henkilöä, mies ja nainen, jotka toimivat todistajina.