Itävallan insestitapaus

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Itävallan insesti-isä tuomittu raiskauksesta jo aiemmin?

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

Brittilehti Times Online on saanut tietoonsa, että Itävaltaa järkyttänyt ”Josef F” on aiemmin tuomittu seksuaalirikoksesta. Lisäksi hänellä on ainakin yksi muu tuomio tuhopoltosta. Timesin mukaan mies on ollut vankilassa 1960-luvulla.
Itävallan viranomaiset selvittävät parhaillaan miehen rikostaustaa. Times sai tietonsa Josef F:n entisen työntekijän edustajalta, joka sanoi, että miehen seksuaalirikostuomio oli ”laajasti tiedossa”. Myös useat naapurit kertoivat, että naapuruston vanhempi sukupolvi oli kuullut miehen raiskanneen naisen ja istunut siitä hyvästä vankilassa
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/22093- ... jo-aiemmin
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right?
John Mayer
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

Tästä koko jutusta tulee mulle mieleen Virginia Andrewsin kirja Flowers in the Attic, jossa insestisen suhteen lapsia piilotellaan ullakolla.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flowers_in_the_Attic
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

^^Nyt jos tuo brittilehden uutinen pitää paikkansa, että naapuruston vanhempi väki on yleisesti tiennyt miehen entisestä tuomiosta, käy omituisemmaksi se, että kukaan ei ole näitä adoptiolapsia ihmetellyt. Edes yksi naapuri, vaikka kuinka pidettäisiin vain omista asioista huolta.
Nothing is quite what it seems
Panu
Olivia Benson
Viestit: 723
Liittynyt: Ke Marras 28, 2007 3:08 pm

Viesti Kirjoittaja Panu »

maija turjukka kirjoitti:Mä olen ihmetellyt mielessäni sitä, että miten ihmeessä ne adoptioviranomaiset on uskoneet nuo tarinat "kadonneen" tyttären kotiovelleen tuomista lapsista? No, ehkäpä yksi kerta olisi mennytkin läpi, mutta että kolmesti... :shock:
On ihan mahdollista että tytär näin toimisi, tämä voi olla Itävallan seudulla yleisempikin tapa kuin vaikka Suomessa. Jos poliisi ei kykene tytärtä löytämään niin kuin heidän pitäisi niin looginen ratkaisu on Suomessakin luovuttaa lapset isovanhemmille.

Tietty vaarin rikostuomio raiskauksesta vaikuttaa asiaan mutta siitä on kulunut pitkä aika jonka jälkeen hän on perustanut perheen ja saanut kadonneen tyttären lisäksi myös muita lapsia(jossain sanottiin että viisi muuta lasta) ja on työssä jne...
Aluksi todista, miten Anneli Auer aviomiehensä murhasi ja vasta kun tässä olet onnistunut, todista, että paikalla ei ollut ulkopuolista tekijää.

Korvatesti => Kuuletko videossa miehen huutavan 1:56 "OLEE!" vai naisen huutavan "KUOLE!"?
Panu
Olivia Benson
Viestit: 723
Liittynyt: Ke Marras 28, 2007 3:08 pm

Viesti Kirjoittaja Panu »

joey kirjoitti:Sitäkin mietin, kun luin jostakin että ukko kulki kellaritiloihin jonkinnäköisen koodilla suojatun oven läpi, että jokuhan sen ovenkin on sinne käynyt asentamassa.
Varmaan mies ollut sen verta kätevä että asentanut itse.
Aluksi todista, miten Anneli Auer aviomiehensä murhasi ja vasta kun tässä olet onnistunut, todista, että paikalla ei ollut ulkopuolista tekijää.

Korvatesti => Kuuletko videossa miehen huutavan 1:56 "OLEE!" vai naisen huutavan "KUOLE!"?
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Josef F:llä on sitten ollut seitsemän lasta oman tyttärensä kanssa ja toiset seitsemän oman vaimonsa kanssa. Aika paljon mistään aavistamatonta kansaa ympärillä. Taas korostetaan, että miehen ja vaimon yhteiset lapset ovat hyvin menestyneitä yhteiskunnan jäseniä. Pistää epäilyttämään, kun noin alleviivataan... aika hankalia sukulaisuussuhteita tässä tulee näille lapsille. Kun ovat syyttömiä sotkuun.

Tytär Elizabeth on kertonut että isä on muutenkin pahoinpidellyt häntä kellarivuosina. Nyt tutkitaan, onko isä mahdollisesti seksuaalisesti hyväksikäyttänyt kellari-jälkikasvuaan. Sairaalassa huonossa kunnossa oleva 19-vuotias tyttö on sanonut, että häntä isä ei ole käyttänyt hyväkseen. Mene tiedä.

Ihme ettei kellään kellarissa asuneista ole tullut vakavia akuutteja sairauksia vuosien aikana. Ehkä meidän suomalainen neuvolajärjestelmä on muuten lopuksi turha, kun suurin osa vastasyntyneistä selviää hengissä kellareissa ilman sen kummempaa lääketieteellistä tarkkailua. :shock:
Nothing is quite what it seems
esmes-
Javier Pena
Viestit: 1815
Liittynyt: Ke Tammi 23, 2008 9:28 am

Viesti Kirjoittaja esmes- »

nii, luulis kyllä että 24 vuoden aikana ehtisi sairastaa välillä vakavastikin, etenkin ko. elinolosuhteissa ahtaassa kellarissa. ja käsitykseni mukaan lapset voi sairastella pienenä paljonkin ja pelkkä ripulikin voi vauvalle olla hengenvaarallinen. ihmeelliseltä tuntuu että vain yksi lapsista on kuollut..
"Jos jokaisen päivän kadoksissa olleen teinin perään laitettaisiin etsintäpartio, niin sillä saataisiin kyllä koko Suomi harrastamaan ulkoiluliikuntaa ympäri vuorokautisesti". -Sergei
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Panu kirjoitti:
joey kirjoitti:Sitäkin mietin, kun luin jostakin että ukko kulki kellaritiloihin jonkinnäköisen koodilla suojatun oven läpi, että jokuhan sen ovenkin on sinne käynyt asentamassa.
Varmaan mies ollut sen verta kätevä että asentanut itse.
Niin, sähkön kanssa kun osasi työskennellä, joo. Mutta joku sen oven on toimittanut jne.

Jotenkin vaan niin uskomatonta, ettei kukaan ole tajunnut mitään :D
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Jotenkin vaan niin uskomatonta, ettei kukaan ole tajunnut mitään
Luin just tuolta Saksan lehdistä toisesta, vanhemmasta insestijutusta. Tytär oli vuosia isänsä uhrina. Äiti tiesi asiasta, mutta ei "lastensa takia ja häväistysjutun pelossa" paljastanut asiaa. Tytär tuli joskus metsäkävelyltä isänsä kanssa ihan verissään ja sanoi äidille, että isä tämän teki. Naapurit ei taaskaan aavistaneet mitään. Kun tytär sai vauvan isälleen, isä selitti naapureille jonkun paikkakunnalla käyneen sotilaspojan olevan syyllinen. Isä istui pitkään vankilassa ja lähetteli sieltä vaimolleen uhkailukirjeitä. Syytti vaimoa koko jutusta, kun "hän nukkuikin pikkuhousut jalassa ja oli kylmä miestään kohtaan". Uhkasi tappaa vaimon vankilasta päästyään. Tyttärelleen siittämällään pojalla isä/pappa kehuskeli ja ylpeili. Tuossa linkki juttuun:


http://www.emma.de/und_die_mutter_schweigt_04_1978.html
Nothing is quite what it seems
amle
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: To Tammi 10, 2008 6:44 pm

Viesti Kirjoittaja amle »

[Ihme ettei kellään kellarissa asuneista ole tullut vakavia akuutteja sairauksia vuosien aikana. Ehkä meidän suomalainen neuvolajärjestelmä on muuten lopuksi turha, kun suurin osa vastasyntyneistä selviää hengissä kellareissa ilman sen kummempaa lääketieteellistä tarkkailua. :shock:[/quote]

OT, mutta eihän kukaan ole väittänytkään, että nämä lapset terveitä olisivat. Jossain luki, että heillä on vakevia puutossairauksia. Eikä se yksi lapsi selvinnytkään hengissä... Puolustan tässä neuvolajärjestelmää, ei se ole turha. Eikä se vielä riitä, että lapsi säilyy hengissä, pitää sen pysyä terveenäkin.

Miehen vaimo on voinut olla vaikka huonokuuloinen ja lisäksi psyykkisesti sairas. Ja onhan niissä kolmessa lapsessakin ollut työtä. Ja jos se mies on käynyt päivittäin ruokakaupassa ja vielä eri kaupassa niin kukaan ei ole kiinnittänyt huomiota isoihin ruokaostoksiin. Uskomattoman sairas tapaus!
Rohkenen epäillä.
Harriet Makepeace

Viesti Kirjoittaja Harriet Makepeace »

Mikä olisi motiivi miksi joku haluasi tehdä tälläistä, vielä omalle lapselle?
Kuulemma myös tämän pedofiilin ns virallinen vaimo on toimitettu mielisairaalaaan?

Vanhemmat lapset jotka kävivät koulua, olisivat ihan hyvin kertoa äitinsä ja sisaruksiensa tilanteesta. Hyväksikäyttö on siis jatkunut noin 30vuoden ajan, ilman että kukaan olisi puuttunut asiaan.

http://www.dailymail.co.uk/pages/live/a ... =1770&ct=5
Elizabethin ystävä on syyttänyt viranomaisia taas kerran heitteillejätöstä. Austriassa näyttää olevan tavallista että viranomaiset eivät edes usko mitä hyväksikäytetyt, pedofiilien uhrit ovat kertoneet.

http://news.sky.com/skynews/article/0,, ... 34,00.html

Mielenkiintoinen artikkeli by DM

Austria - salaaminen, häpeä, ja kadonneiden lasten maa

http://www.dailymail.co.uk/pages/live/a ... ge_id=1811
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Harriet Makepeace kirjoitti:Mikä olisi motiivi miksi joku haluasi tehdä tälläistä, vielä omalle lapselle?
No vaikkapa pedofiiliset taipumukset...
Harriet Makepeace kirjoitti: Vanhemmat lapset jotka kävivät koulua, olisivat ihan hyvin kertoa äitinsä ja sisaruksiensa tilanteesta.
Eihän sieltä tyrmästä kukaan koulussa käynyt. Nuo koulua käyneet lapset olivat niitä Josefin vaimoineen kasvattamia lapsia, jotka eivät tienneet koko tyrmästä.
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

Epäilen, että tässä tulee ennemmin tai myöhemmin paljastumaan, että kyllä se muu perhekin on tästä asiasta tiennyt. En voi mitenkään kuvitella, että oikeasti yläkerrassa asuneet sisarukset ja perheen äiti ei muka olisi mitään huomanneet tai kuulleet vuosien varrella. Mun mielestä ei ole millään mahdollista. Uskon, että ovat asiasta tienneet, mutta nyt vastuun kantaa yksi isä - mikä oikein onkin, koska hänhän tässä syyllinen on.
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right?
John Mayer
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

^Samaa mieltä. Kun lisäksi miehellä ja vaimolla oli 7 lasta, jo aikuisia, uskoisin että se kellari ei ole voinut pysyä näiltä kaikilta ihan suljettuna sektorina kokonaista neljännesvuosisataa. Mitä enemmän porukkaa perheessä sitä enemmän kuulevia korvia ja näkeviä silmiä. Yritän sanoa että jonkun on täytynyt joskus törmätä ihmetystä herättävään asiaan tuon kellarinhuollon ja ylläpidon suhteen.

Missä välissä kellari oli mm. kaakeloitu ja laitettu vessat ja ammeet ym. Kai senkin rempan joku on tehnyt. Jos ukko itse, kauan siellä on aikaa mennyt. Ettei rouva koskaan tullut huikkailemaan että tule jo kahville... :?

Varmaan nyt, kun juttu paljastui, rouvakin antaa itselleen luvan romahtaa aivan rauhassa.
Nothing is quite what it seems
Kuuhullu

Viesti Kirjoittaja Kuuhullu »

... siis kellari ei ollut miltään osin äänieristetty?

Käsittämätön tapaus. Voisi kuvitella, että jonkin aikaa voisit piilotella porukkaa kellarissa, mutta että 24 (!) vuotta ilman mitään ihmetystä kanssaihmisiltä... En oikein usko siihen.

Kuten tässäkin ketjussa on kirjoitettu, niin vankeudessa syntyneet lapset tuskin ovat voineet kapinaan nousta, kun eivät ole muusta tietäneet. Elisabeth varmasti on menettänyt mielenterveytensä myös aikaa sitten.

Tilassa oli kuulemma myös televisio? Myös tuota pidän jotenkin erikoisena. Kuin myös sitä faktaa, että "isukki" lopulta sentään vapautti lapsensa/vankinsa.

Itävallasta nousee kyllä aika kammottavia assosiaatioita mieleen.
Vastaa Viestiin