Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Syskon S
Theo Kojak
Viestit: 1128
Liittynyt: Pe Touko 08, 2015 9:45 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Syskon S »

"Ihmisen omat lihassolut valjastetaan tuottamaan koronavirusta..."

Hassu lapsus tullut toimittajalta, ihme ettei tuota ole korjattu.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007789341.html
Etelä-Afrikka perui suunnitelmansa AstraZenecan rokotteen jakamisesta – nyt maassa mietitään, mitä miljoonalla rokote­annoksella tehdään

Minäpä kerron,myydään ne Suomelle jossa kyseinen rohto on jo nimetty kansanrokotteeksi vaikka se ei niihin riskiryhmiin alkuunkaan edes tehoa :lol:

Voi v..tu mitä touhua :lol:

Vastapainoksi vielä

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007790335.html
Toimittaja suostui koekaniiniksi Sputnik-rokotteelle – iltayhdeksältä alkoivat oireet :lol:
– Lohduttauduimme sillä, että tämä oli paljon parempi vaihtoehto kuin oikean koronavirustaudin sairastaminen sen ennalta arvaamattomine seurauksineen. Tämä oli meille vain kuin demoversio covid-19-taudista.

Kazakov kertoo suhtautuvansa kokemaansa myös niin, että sivuvaikutukset ovat itse asiassa vain yksi todiste rokotteen toimivuudesta. Tarkan varmuuden asiasta hän saa viikon kuluttua, sillä 15. helmikuuta hänelle tehdään vasta-ainetesti.

– Elimistön voimakkaasta reaktiosta päätellen immuniteetti muodostui. Toivottavasti myös vasta-ainetaso osoittautuu testissä korkeaksi.
Nähtäväksi jää. Muut rohdothan eivät lupaa muuta kuin helpotusta vakaville oireille. :wink:

Vielä pitää postata tämä päivän suurin valeuutinen.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007746557.html
Yli 700 ihmistä on kuollut korona­viruksen aiheuttamaan tautiin Suomessa – IS seuraa :lol:

Oikeasti Suomessa on kuollut yli 700 ihmistä Coronatartunnan kanssa ja kukin näistä omiin syihinsä.

Sitten vielä pikkaisen päivän huumoripläjäystä

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007790124.html
Etelä-Korean Soul alkaa tarjota koronatestejä koirille ja kissoille
Jos testitulos on positiivinen, eläin määrätään kahdeksi viikoksi eristykseen kotona. Eläin saattaa myös joutua erityiseen kenneliin tai kissalaan, jos lemmikin omistaja on joutunut oman tartuntansa jälkeen eristykseen karanteenikeskukseen.
Tässä välissä on hyvä muistuttaa kuulijoita että mm Coca-Cola on saanut aikaiseksi positiivisia tuloksia PCR testillä Covid tappajaa etsittäessä :lol:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Suomen "kansanrokote" saa nyt paljon negaa ympärilleen :lol:

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3ca ... b3688e816b
WHO-johtaja Tedros: Uutinen Astra Zenecan rokotteen huonosta tehosta ”huolestuttava”, lisätutkimuksia tarvitaan – suora lähetys käynnissä


Miksei nyt suoraan vain todeta että lisätutkimuksia kaivataan kaikkien rokote-ehdokkaiden kanssa koska testit ovat täysin vaiheessa kaikilla ehdokkailla.Yhdenkään ehdokkaan pidemmän aikavälin vaikutuksista ei ole minkäänlaista tietoa saatavilla missään.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja jhou »

sikakoira kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 6:08 pm Oikeasti Suomessa on kuollut yli 700 ihmistä Coronatartunnan kanssa ja kukin näistä omiin syihinsä.
Mites ihmiset, jotka kuolee "syövän kanssa"? Eihän nekään sitten oikeasti kuole syöpään? Kaikki se tutkimustyö, rankat hoidot ja leikkaukset ihan turhan takia, kun qanonistit paljastaa, että syöpäkään ei ole kuolemaan johtava tauti! :D
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

jhou kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 8:22 pm
sikakoira kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 6:08 pm Oikeasti Suomessa on kuollut yli 700 ihmistä Coronatartunnan kanssa ja kukin näistä omiin syihinsä.
Mites ihmiset, jotka kuolee "syövän kanssa"? Eihän nekään sitten oikeasti kuole syöpään? Kaikki se tutkimustyö, rankat hoidot ja leikkaukset ihan turhan takia, kun qanonistit paljastaa, että syöpäkään ei ole kuolemaan johtava tauti! :D
Jos ihminen kuolee syöpään se yleensä ilmoitetaan eikä siihen liity sen kummempaa mystiikkaa. Coronaviruksen kanssa tiedetään siis se virallinen linja jonka mukaan "kuolemantapaukset" ilmoitetaan. Ei tässä nyt pitäisi mitään epäselvää enää tässävaiheessa olla jos olet seurannut kirjoittelua täällä jonkinaikaa. :wink:

Mikäli on jotain epäselvää niin asiat voi käydä THL:än sivuilta tarkistamassa. :wink: Selvällä Suomenkielellä siellä kerrotaan se tyyli tilastoinnin osalta joka on käytössä ympäri maapalloa muuallakin tällähetkellä.

Toistetaan nyt vielä kerran:

Saat tartunnan=todetaan PCR testillä tartunta ja satut kuolemaan kuukauden sisällä siitä toteamisesta. Olet Coronakuollut tilastoissa.

Hyvin yksinkertaista kuinka tämä propagandaoperaatio on aikaan saatu ja kyetty ylläpitämään. Ylläpito on onnistunut sillä ettei konsteista ole huudettu julkisuuteen vaikkakaan näitä ei millään tavoin virallisissa papereissa olekkaan pyritty peittelemään. Täysin tietoista toimintaa on koko show ollut alusta asti ja tavoitteetkin jo tiedetään. :wink:

Ps. Lisättäköö tällainenkin yksityiskohta Britanniasta eli jos sinulla alkuvuodesta 2020 todettiin se Coronavirus sillä PCR testillä ja satut tämän vuoden puolella sitten kuolemaan olet edelleenkin se Coronakuollut vaikkei sinulla uutta testiä olisikaan otettu. Tällaisia pikkaisia yksityiskohtia koko ajan tulee julkisuuteen jotka selvittävät joidenkin maiden kummallisia poikkeamia tilastoissa. :wink:
Viimeksi muokannut sikakoira, Ma Helmi 08, 2021 8:44 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Syskon S
Theo Kojak
Viestit: 1128
Liittynyt: Pe Touko 08, 2015 9:45 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Syskon S »

https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja ... n-kysyttya

mRNA-rokotteista usein kysyttyä

mRNA-koronarokotteet pohjautuvat teknologiaan, jota on kehitetty 1990-luvulta lähtien. mRNA-rokotteet sisältävät lähetti-RNA:ta (mRNA), jonka avulla lihassolut rokotteen pistokohdassa saadaan tuottamaan rokotteen vaikuttavaa ainetta.

Mitä RNA on?
RNA on ribonukleiinihappoa. Soluissamme on erilaisia ribonukleiinihappoja, joilla on erilaisia tehtäviä. Esimerkiksi lähetti-RNA:n (mRNA) sisältämän koodin eli valmistusohjeen perusteella solu pystyy tuottamaan elimistön tarvitsemia proteiineja.

Miten mRNA-rokote toimii?
Aiemmat rokotteet ovat perustuneet siihen, että ne sisältävät vaikuttavan aineen eli antigeenin. Se on voinut olla esimerkiksi jokin tietty osa viruksesta. Rokotteella pyritään herättämään vastustuskyky erityisesti juuri sitä kohtaa vastaan, millä virus kiinnittyy isäntäsoluun.

RNA-rokotteet sisältävät lähetti-RNA:ta (mRNA). Sen avulla lihassolut rokotteen pistokohdassa saadaan tuottamaan vaikuttavaa ainetta, tässä tapauksessa koronaviruksen pintaproteiinia.

Elimistön puolustusjärjestelmä tunnistaa tämän pintaproteiinin vieraaksi ja alkaa tuottaa vasta-ainetta sitä vastaan. Näin elimistöä opetetaan torjumaan varsinaista koronavirusta, jos tautia aiheuttava virus pääsee elimistöön.

Mistä rokotteen mRNA on peräisin?
Rokotteiden sisältämää mRNA:ta valmistetaan synteettisesti laboratoriossa. Sen tuottamisessa ei tarvita esimerkiksi mitään eläin- tai ihmissoluja.

Onko mRNA-rokotteita käytetty aiemmin?
Ei ole. RNA:han perustuvia rokotteita on kehitetty 1990-luvulta lähtien ja erityisesti ebolaepidemioiden siivittämänä. mRNA-rokotetta on tätä ennen tutkittu ja kehitetty vesikauhua eli rabiesta vastaan.

Mitä mRNA-koronarokote sisältää?
Infograafi: Mitä mRNA-rokote sisältää?Rokotteessa ei ole COVID-19 tautia aiheuttavaa SARS-CoV-2 virusta eikä edes sen osasia. Sen sijaan rokote sisältää lähetti-RNA:ta, joka sisältää SARS-CoV-2 viruksen pintaproteiinin (ns. piikkiproteiinin) koodin. Lisäksi rokotteessa on vettä, suoloja, sokeria ja rasvoja. mRNA on rokotteessa hyvin pienen rasvapartikkelin sisällä, jotta se pääsee sisälle lihassoluun.

Voiko rokotteen mRNA jäädä osaksi ihmisen solujen perimää?
Koska kyseessä on RNA, se ei pysty liittymään rokotetun solujen perimään (DNA:han). mRNA-rokote ei siis voi muokata ihmisen perimää. Lisäksi rokotteen sisältämä RNA hajoaa elimistössä nopeasti.


Miksi mRNA-rokotteita on kehitetty ja miksi on tarvittu uutta teknologiaa?
Lähetti-RNA -rokotteet (mRNA-rokotteet) keksittiin jo 1990-luvulla. Ensimmäiset rokoteaihiot eivät kuitenkaan herättäneet ihmisen vastustuskykyä riittävästi. Kehittyneemmät versiot mRNA-rokotteista, kokemukset aikaisemmista virusten aiheuttamista pandemioista ja etenkin Afrikan ebolaepidemioista vauhdittivat mRNA-teknologian kehittämistä. Uusi tapa kuljettaa lähetti-RNA:ta soluun ja käyttää ihmisen omaa elimistöä rokotteen vaikuttavan aineen eli antigeenin valmistamiseen ovat lyhentäneet rokotteiden kehittämiseen tarvittavaa aikaa.

Päivitetty: 19.1.2021

https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja ... jZofrTu554

Adenovirusvektorirokotteet

Miten koronaa vastaan kehitetty adenovirusvektorirokote toimii?
Koronaviruksessa on geeni, jonka sisältämän ohjeen avulla solut pystyvät tuottamaan koronaviruksen pintaproteiinia eli piikkiproteiinia. Rokotteessa tämä geeni on siirretty osaksi vaarattoman kuljettajaviruksen perimää.

Koronarokotteessa kuljettajaviruksena käytetään adenovirusta. Kuljettajavirus on ihmiselle vaaraton eikä se pysty lisääntymään. Sen ainoana tehtävänä on kuljettaa geenin sisältämä piikkiproteiinin valmistusohje ihmisen soluille.

Kun ihminen rokotetaan, adenovirus vie geenin lihassolun sisään. Kuljettajavirus pääsee solun sisälle, mutta se ei lisäänny elimistössä.

Lihassolut alkavat tuottaa pinnalleen koronaviruksen pintaproteiinia geenin antaman ohjeen mukaan. Elimistö tunnistaa pintaproteiinin vieraaksi ja alkaa suojautua sitä vastaan tuottamalla vasta-aineita ja aktivoimalla niin kutsuttuja T-auttajasoluja (puolustajasoluja).

Jos elimistöön jatkossa pääsee koronaviruksia, T-solut tunnistavat ne ja aktivoivat elimistön muun puolustusjärjestelmän.

Mitä koronaa vastaan kehitetyt adenovirusvektorirokotteet sisältävät?
Adenovirusvektorirokotteessa ei ole lisääntymiskykyistä koronavirusta eikä se siksi voi aiheuttaa koronavirustautia. Sen sijaan rokote sisältää koronaviruksesta monistetun geenin, jonka avulla ihmisen omat lihassolut voivat tuottaa koronaviruksen pintaproteiinia. Lisäksi rokotteessa on vettä, suoloja, sokeria ja rasvoja.

Mikä adenovirus on ja voiko se aiheuttaa jonkin taudin?
Adenovirus aiheuttaa luonnossa enimmäkseen hengitystieinfektioita, kuten flunssaa.

Koronarokotteen adenovirus on käsitelty niin, että se on elimistölle harmiton eikä se lisäänny ihmisen elimistössä. Adenovirus toimii koronarokotteessa ainoastaan kuljettimena, joka vie rokotteen vaikuttavan aineen ihmisen elimistöön.

Adenovirus on vektorirokotteiden yleisin kuljettajavirus. Adenovirusta on käytetty aiemmin kuljettimena monissa eri rokotteissa, kuten ebola-, rabies-, HIV-, malaria- ja tuberkuloosirokotteissa sekä syöpähoidoissa.

Päivitetty: 5.2.2021
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

^
No tuossahan tulikin hyvä paketti näistä mRNA "rokotteista" :lol:
Onko mRNA-rokotteita käytetty aiemmin?
Ei ole. RNA:han perustuvia rokotteita on kehitetty 1990-luvulta lähtien ja erityisesti ebolaepidemioiden siivittämänä. mRNA-rokotetta on tätä ennen tutkittu ja kehitetty vesikauhua eli rabiesta vastaan.
Antaas tohtoreiden kertoa. (Suomitekstit ja kaikki )

https://koronarealistit.com/miten-mrna- ... ri-kertoo/

Kuuntelemisen arvoisia paketteja tuolla vaikkakin nämä lääkärit nyt ovatkin niitä tinahattufoliopiposalaliittoteorioitsijoita :lol:

Tuo että koe-eläimissä on nämä Coronaviruksiin aiemmin kehitellyt systeemit aiheuttaneet ainoastaan kuolemia on ihan varteen otettava asia jota ei tulisi sivuuttaa olan kohautuksella. Kannattaa kuunnella ja miettiä mitä on tekemässä. :wink:

Näistä kokeista itsekkin olen ollut tietoinen ennen tätä videota.
Viimeksi muokannut sikakoira, Ma Helmi 08, 2021 8:55 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Syskon S
Theo Kojak
Viestit: 1128
Liittynyt: Pe Touko 08, 2015 9:45 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Syskon S »

Minä en ole yleisesti ole rokotevastainen, mutta minusta vaikuttaa siltä, että kaikissa infojutuissa ohitetaan aina kysymys siitä, voiko virusvektorirokotteissa oleva DNA-pätkä yhdistyä ihmisen genomiin. Voiko muka olla totta, että kukaan ei ole älynnyt kysyä tuota vektorirokottiden kohdalta, vaikka se kysymys on usein esitetty mRNA-rokottetta käsittelevissä infoissa (vaikka siinä huoleen ei ole yhtä paljon aihetta) :shock: Tämä haiskahtaa minun mielestäni... Linkatkaa ihmeessä tänne artikkeleja, jos löydätte toisenlaista infoa vektorirokotteista.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Syskon S kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 8:55 pm Minä en ole yleisesti ole rokotevastainen, mutta minusta vaikuttaa siltä, että kaikissa infojutuissa ohitetaan aina kysymys siitä, voiko virusvektorirokotteissa oleva DNA-pätkä yhdistyä ihmisen genomiin. Voiko muka olla totta, että kukaan ei ole älynnyt kysyä tuota vektorirokottiden kohdalta, vaikka se kysymys on usein esitetty mRNA-rokottetta käsittelevissä infoissa (vaikka siinä huoleen ei ole yhtä paljon aihetta) :shock: Tämä haiskahtaa minun mielestäni... Linkatkaa ihmeessä tänne artikkeleja, jos löydätte toisenlaista infoa vektorirokotteista.
Noh minäkään en ole mikään yleisesti rokotevastainen vaan päinvastoin olen lähes kaikki rokotteet mukisematta ottanut jos ja mikäli niistä on osoitettu jotain hyötyä olevan. Sen sijaan olen jyrkästi rokotevastainen mikäli tällaisia kokeellisia rokotteita aletaan massarokottamaan populaatioon (tämähän siis se tarkoitus nyt tällähetkellä on)
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Syskon S
Theo Kojak
Viestit: 1128
Liittynyt: Pe Touko 08, 2015 9:45 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Syskon S »

Koronarealistien sivustolta en löytänyt sanaakaan virusvektori-rokotteista, miksi? Tuo sivusto parjaa vain mRNA-rokotetta. Myöskään mahdollisista koronarokotteiden pitkäaikaisvaikutuksista en löytänyt tietoa, vaikka katsoin useamman videon. Kristallipuoleen jäsen Lyytikäisellä ei minusta ollut kovin tähdellistä sanottavaa, totta kai osa rokotetuista saa aina sivuoireita.
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja jhou »

sikakoira kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 8:30 pmToistetaan nyt vielä kerran:

Saat tartunnan=todetaan PCR testillä tartunta ja satut kuolemaan kuukauden sisällä siitä toteamisesta. Olet Coronakuollut tilastoissa.
Höpö höpö nyt taas. Jos olet saanut positiivisen koronavirustestin ja jäät auton alle kuukauden sisällä siitä, niin olet kuollut koronaan? :D :D

Tuossa on THL:n speksi siitä, miten koronavirus kirjataan kuolintodistukseen.

https://thl.fi/fi/palvelut-ja-asiointi/ ... apauksissa
THL kirjoitti:Kuolintodistuksen täyttäminen niissä tapauksissa, joissa henkilön kuolemaan liittyy COVID-19 -virusinfektio

COVID-19-virusinfektio ei johdu mistään muusta aiemmin todetusta taudista tai vammasta, vaikka ne olisivat vaikeita tai laajalle levinneitä. Näinollen kuolintodistusten kirjoittamisessa on tässä vaiheessa olennaisinta se, että COVID-19-virus löytyy kuolintodistuksen diagnoosiosiosta niissä tapauksissa, kun sillä on ollut osuutta kuolemaan johtaneessa prosessissa.
Kuolintodistukset kiertävät THL:n kautta tarkastettavana (siis myös ne auton alle jääneet ym, joita EI edellenkään kirjata koronakuolleiksi) ja tarkastuksen jälkeen THL luovuttaa ne edelleen Tilastokeskukselle. Tilastokeskus ylläpitää ja julkaisee Suomen virallista kuolinsyytilastoa. Jos nyt THL:n päivittäisessä koronaseurannassa mentäisiin aivan eri linjoilla sen sivuilta löytyvän irrallisen "kuukauden sisällä" tekstin pohjalta, niin sehän ilmenisi melko nopeasti.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Syskon S kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 10:24 pm Koronarealistien sivustolta en löytänyt sanaakaan virusvektori-rokotteista, miksi? Tuo sivusto parjaa vain mRNA-rokotetta. Myöskään mahdollisista koronarokotteiden pitkäaikaisvaikutuksista en löytänyt tietoa, vaikka katsoin useamman videon. Kristallipuoleen jäsen Lyytikäisellä ei minusta ollut kovin tähdellistä sanottavaa, totta kai osa rokotetuista saa aina sivuoireita.
Noh, nuo mRNA "rokotteet" kun sattuvat olemaan sellaisia tapauksia joita ei ihmiskuntaan koskaan aikaisemmin ole kokeiltu (ja kokeilusta nimenomaan nyt on kyse)

mRNA rokotteiden vaikutuksista pitemmällä aikavälillä ei ole kenelläkään minkäänlaista tietoa toisin kuin mediasta lukiessasi saatat ymmärtää vastoin tosiasioita.

Kaikenkaikkiaan voi koko touhua pitää todella sairaana meininkinä jonka kaltaista ei vähään aikaan olekkaan nähty.

Natseille kerrottiin säännöt Nurenbergissä ja niitä oli 10 kappaletta ja niitä tulisi noudattaa.Lain mukaan. Mielenkiintoista nähdä kuinka nuo immuniteettipassit tullaan tarjoilemaan kansalaisille ja kuinka säännöistä luovitaan puhtaille vesille. :lol:

Nuo Nurenbergin pykälät joista tuo ensimmäinen on aika oleellinen :
1. The voluntary consent of the human subject is absolutely essential.

This means that the person involved should have legal capacity to give consent; should be so situated as to be able to exercise free power of choice, without the intervention of any element of force, fraud, deceit, duress, over-reaching, or other ulterior form of constraint or coercion; and should have sufficient knowledge and comprehension of the elements of the subject matter involved as to enable him to make an understanding and enlightened decision. This latter element requires that before the acceptance of an affirmative decision by the experimental subject there should be made known to him the nature, duration, and purpose of the experiment; the method and means by which it is to be conducted; all inconveniences and hazards reasonably to be expected; and the effects upon his health or person which may possibly come from his participation in the experiment.

The duty and responsibility for ascertaining the quality of the consent rests upon each individual who initiates, directs or engages in the experiment. It is a personal duty and responsibility which may not be delegated to another with impunity.

2. The experiment should be such as to yield fruitful results for the good of society, unprocurable by other methods or means of study, and not random and unnecessary in nature.

3. The experiment should be so designed and based on the results of animal experimentation and a knowledge of the natural history of the disease or other problem under study that the anticipated results will justify the performance of the experiment.

4. The experiment should be so conducted as to avoid all unnecessary physical and mental suffering and injury.

5. No experiment should be conducted where there is an a priori reason to believe that death or disabling injury will occur; except, perhaps, in those experiments where the experimental physicians also serve as subjects.

6. The degree of risk to be taken should never exceed that determined by the humanitarian importance of the problem to be solved by the experiment.

7. Proper preparations should be made and adequate facilities provided to protect the experimental subject against even remote possibilities of injury, disability, or death.

8. The experiment should be conducted only by scientifically qualified persons. The highest degree of skill and care should be required through all stages of the experiment of those who conduct or engage in the experiment.

9. During the course of the experiment the human subject should be at liberty to bring the experiment to an end if he has reached the physical or mental state where continuation of the experiment seems to him to be impossible.

10. During the course of the experiment the scientist in charge must be prepared to terminate the experiment at any stage, if he has probably cause to believe, in the exercise of the good faith, superior skill and careful judgment required of him that a continuation of the experiment is likely to result in injury, disability, or death to the experimental subject.
Vapaaehtoisuus siis on tärkeää ja tokihan se vapaaehtoista on sitten ottaa se rokote mikäli haluaa osallistua sosiaalisiin toimiin tulevaisuudessa,tuossa on tietysti hieman käsiteltävää oikeuslaitoksissa vielä lähiaikoina mutta niinhän se 2018 kirjoitettu EU rokotevastaisuuden poistamis kampanja jo kertoikin että tämä vuosi hupenee lakiasioiden käsittelyn.

Positiivisena ilmiönä voi todeta että Tanskassa jo aloitettiin kapinointi tällaisia tavoitteita vastaan joilla rajoitetaan ihmisten itsemääräämisoikeutta.
Viimeksi muokannut sikakoira, Ma Helmi 08, 2021 11:11 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

jhou kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 10:50 pm
sikakoira kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 8:30 pmToistetaan nyt vielä kerran:

Saat tartunnan=todetaan PCR testillä tartunta ja satut kuolemaan kuukauden sisällä siitä toteamisesta. Olet Coronakuollut tilastoissa.
Höpö höpö nyt taas. Jos olet saanut positiivisen koronavirustestin ja jäät auton alle kuukauden sisällä siitä, niin olet kuollut koronaan? :D :D

Tuossa on THL:n speksi siitä, miten koronavirus kirjataan kuolintodistukseen.

https://thl.fi/fi/palvelut-ja-asiointi/ ... apauksissa
THL kirjoitti:Kuolintodistuksen täyttäminen niissä tapauksissa, joissa henkilön kuolemaan liittyy COVID-19 -virusinfektio

COVID-19-virusinfektio ei johdu mistään muusta aiemmin todetusta taudista tai vammasta, vaikka ne olisivat vaikeita tai laajalle levinneitä. Näinollen kuolintodistusten kirjoittamisessa on tässä vaiheessa olennaisinta se, että COVID-19-virus löytyy kuolintodistuksen diagnoosiosiosta niissä tapauksissa, kun sillä on ollut osuutta kuolemaan johtaneessa prosessissa.
Kuolintodistukset kiertävät THL:n kautta tarkastettavana (siis myös ne auton alle jääneet ym, joita EI edellenkään kirjata koronakuolleiksi) ja tarkastuksen jälkeen THL luovuttaa ne edelleen Tilastokeskukselle. Tilastokeskus ylläpitää ja julkaisee Suomen virallista kuolinsyytilastoa. Jos nyt THL:n päivittäisessä koronaseurannassa mentäisiin aivan eri linjoilla sen sivuilta löytyvän irrallisen "kuukauden sisällä" tekstin pohjalta, niin sehän ilmenisi melko nopeasti.
Tämä nyt on edelleen sitä idioottimaisuutta mitä eräs nimimerkki täällä jaksoi jo vatvoa kymmeniä sivuja vaikka asia oli jo kerrottu tuhanteen kertaan.

Kuolintodistus ja kuolintodistusten tilastointi on täysin kaksi eri asiaa . Menisikö tämä vihdoinkin sinne jakeluun. Siellä se THL:än sivuilla selvällä Suomenkielellä kerrotaan mutta ymmärrän jos se on liian vaikeaa käsittää :lol:

Selvennetään nyt vielä. Se mitä sinulla lukee kuolintodistuksessa ei ole sama asia mitä luet lehdistä kun luet Coronakuolleista,jummarratko,eli et :lol:

Tämä siis koskee nimenomaan "Coronakuolleiden" tilastointia.

Toisin sanoen sinut on voitu merkata tilastoihin Coronakuolleeksi vaikka olet jäänyt auton alle ja pääsi on tuuskan nuuskana sikäli mikäli sinula on PCR testillä se Corona todettu tietyn ajan sisällä. Kuolintodistuksessasi sitten saattaa lukea jotta akuutti aivovamma :lol:
Viimeksi muokannut sikakoira, Ma Helmi 08, 2021 11:23 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Syskon S
Theo Kojak
Viestit: 1128
Liittynyt: Pe Touko 08, 2015 9:45 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Syskon S »

Sikakoira, onneksi korona- ja rokotekriittiset kuitenkin hoksaavat erottaa sen, että vaikka ihmisiä kuolee koronarokotteen jälkeen tai saa aivoverenvuotoja, kasvohermohalvauksia tms. sairauksia, niin ne eivät välttämättä liity mitenkään koronarokotteeseen :lol:
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Syskon S kirjoitti: Ma Helmi 08, 2021 11:10 pm Sikakoira, onneksi korona- ja rokotekriittiset kuitenkin hoksaavat erottaa sen, että vaikka ihmisiä kuolee koronarokotteen jälkeen tai saa aivoverenvuotoja, kasvohermohalvauksia tms. sairauksia, niin ne eivät välttämättä liity mitenkään koronarokotteeseen :lol:
Ei kyse nyt ole niistä rokotteista vaan siitä mitä niillä rokotteilla on tarkoitus saada aikaan. :wink: Onhan sekin nyt huolestuttavaa mikäli ihmisiä kuolee ja steriloituu mutta sehän nyt ei ole koko asian pointti vaan se mihin näillä konsteilla /rokotteilla pyritään. :wink:

Se on se pointti johon tulisi kiinnittää huomiota mutta toki niitä tappioitakin tulee välttää.

"Immuniteettipassit" ovat ne äärimmäinen perkele tällähetkellä kunnes muuta tilalle keksitään ja näitä ei ihmisten tulisi missään nimessä lähteä hyväksymään. Tämähän siis on se perimmäinen tarkoitus mitä tässä nyt on haettu takaa ja toki perässä sitten kuuluu se rokotefirmojen kassahanojen kolke.
Viimeksi muokannut sikakoira, Ma Helmi 08, 2021 11:32 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Vastaa Viestiin