Turku, Perno: Kaksoismurha 3.4.2021 - syyntakeeton ampuja pakkohoitoon

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Basil Hiiri
Armas Tammelin
Viestit: 77
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 3:59 am

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Basil Hiiri »

Vaikka tuo turrikulttuuri (engl. furry) tuntuukin aiheuttavan osassa keskustelijoista kovastikin hämmästelyä, niin mikään uusi ja uppo-outo ilmiö ei kuitenkaan ole kyseessä vaikka se jollekin omassa kuplassaan eläneelle setämiehelle nyt saattaakin pientä ihmetystä aiheuttaa. Suomessa nuo turrimeiningit taitavat liittyä paljolti cosplay- sekä anime/manga/japaniharrastuksiin ja -harrastusporukoihin, ja turreilu tuntuu käyneen viime vuosina sen verran vakiintuneeksi ilmiöksi että ilmaisu 'turri' on myös ihan yleisesti käytössä nuorison käyttösanastossa. Kooveegee ja mitä näitä nyt on. Tähän kyseessä olevaan keissiin noita turrihommia tuskin kannattaa kuitenkaan repiä mukaan sen enempää kuin vaikka niitä asiaan liittymättömien ihmisten nimiäkään, etenkin jos ei ole kauheana ymmärrystä siitä että minkälaisesta harrastuksesta ja kulttuurista edes on kyse.

(Ja ei, en harrasta itse turrihommia, mutta en toisaalta myöskään näe ko harrastuksessa mitään erityistä ihmettelemisen aihetta, mieleen tulee äkkiseltään useita paljon oudompiakin - tai haitallisempia - harrastuksia ja mielenkiinnon kohteita kuin pörröiset ja söpöt eläinpuvut)
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2113
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Ei peleistä noin paljon sekoa. Homostelu on vaarallinen harrastus. Intohimorikos tämä on taatusti.
Surullista, että on sivulliset tulleet paikalle.
Annuli66
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Huhti 04, 2021 11:43 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Annuli66 »

Vadesepe kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 9:37 am
Onnela kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 9:18 am Ainakin ig:ssä on pari kuvaa jossa Markus on mukana ja näkyy olevan myös Markuksen puolison isä(kuva vuodelta 2019) mutta isä se tekijä ei ole(niinku täällä aiemmin oli epäilty) tekijä on edelleen alle 30 vee ja samalla saa syytteen huumeista. Epäilen että Markus on vahinko tappo, vaikka niin on sanottu. Olisko Riku jätetty tarkoituksella henkiin ja Elina tapettu kostoksi 🤔
Kerran rapussa asui 2 Aaltosta, niin se on mennyt eka Markuksen asuntoon ja sit vasta Rikun? Miksi Markus, hänen miehensä ja äitinsä olisi siihen aikaan hereillä. Ei niistä pojista kumpikaan näytä nistiltä, vaikka joku sanoi et olisi supunisti Markus ollut, toki voihan et on käyttänyt kun miettii mitä se menneisyys on sit ollut.
Nyt meni kyllä soppa jo niin sakeaksi, että voisiko olla peräti tilattu palkkamurha? :shock:

Jokuhan aiemmin mainitsi tekijän mahdollisesti olevan ryssä. Olisikohan kuitenkin Viron venäläisiä?

Härregyyd anyhow.. voimia omaisille..

Älä nyt hulluja höpise, että palkkamurha! Sattuu tuo virolainen eversti olemaan Merlen aviomies tai entinen ja Arik-pojan sekä veljensä isäpappa.
AnitaBlake
Remington Steele
Viestit: 242
Liittynyt: Pe Touko 20, 2016 1:57 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja AnitaBlake »

Kyllähän tämä hirveän traagiselta kuulostaa kaikin puolin - jos on mennyt kuten spekuloitu - tässä yhdistelen spekuja.

SH on tullut kiusatuksi netissä mm feikkitwittertilin kautta. Varmaan muullakin tapaa ehkä. Kiusaajana MA ja ehkä hänen puolisonsa. SH ollut introverttinörtti, joka ei ole saanut kiusaajiaan lopettamaan eikä ole osannut sitten asiaan hakea apua poliisilta. Kaikille se ei ole helppoa. Jossain vaiheessa SH on ehkä uhkaillutkin MA:ta että jos et nyt jätä rauhaan niin..... MA jossain omassa Twitterissä vai missä se oli mainitsi saaneensa uhkauksia - mutta ei sitä, mistä syystä. MA ja SH ovat kuitenkin ainakin netin kautta tunteneet toisensa pitkään - mutta eihän nämä pelikaverit välttämättä tosiaan livenä tunne. SH on sitten pääsiäisenpyhinä saanut tarpeekseen ja päättänyt ajella Turkuun.

Kävikö sitten niin, että oliko ehkä ensimmäistä kertaa siellä? Saattoi tietää osoitteen, mutta ensimmäistä kertaa paikan päällä. Aamuyöllä hämääntyy ja päätyy ensimmäisen Aaltosen oven taakse tajuttuaan, että samassa rapussahan näitä on kaksi. Ei ehkä ole nähnyt MA kuin kuvissa / peliscreenillä. Oven takaa löytyykin nuori nainen jonka ampuu ajattelematta sen enempää ja sitten tajuaa, että nyt on väärä paikka. RA koittaa jotain tehdä - paeta? Tai toisin päin - RA avaa oven ja saa veitsestä - sitten SH tajuaa mokansa ja huomaa asunnossa olevan naisen ja ampuu hänet. Päättäväisenä tehtävän suorittamiseen jatkaa seuraavan Aaltosen ovelle, jotenkin pääsee sisään ja löytää oikean kohteensa.

En tiedä, mutta jotenkin se tuntuu traagisemmalta että tälläisen tapahtumasarjan takana missä sivullisiakin menee ja vahingoittuu taustalla olisikin kiusaaminen - eikä esim huumeet, velat tms. Nettikiusaamisesta puhutaan niin paljon nykyään ja eihän se enää poikkeuksellista ole, että ihmisiä on sen vuoksi päätyneet äärimmäisiin tekoihin.
wonderland
Neuvoja-Jack
Viestit: 558
Liittynyt: To Joulu 05, 2013 1:57 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja wonderland »

Carelin kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:19 pm Ei peleistä noin paljon sekoa. Homostelu on vaarallinen harrastus. Intohimorikos tämä on taatusti.
Surullista, että on sivulliset tulleet paikalle.
Olisko pientä tai isompaa kolmiodraamaa ollut. Oikeaa sutinaa tai kuviteltua sellaista pariskunnan toisella osapuolella tappajan kanssa, tappajan toimesta ihastumista, iskuyritystä, romanttista kiintymystä tai muuta sutinaa tms pariskunnan toiseen osapuoleen tai sitten kuviteltu tappajalla olleen ihastumista tai sutinaa toisen osapuolen kanssa, jolloin saattanut joutua pariskunnan toisen osapuolen kiusanteon kohteeksi.
" Heikoin lenkki, hänen sydämensä, petti. Se oli ajan kysymys." - Laiho oikeudessa
Vadesepe
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Su Huhti 12, 2020 1:14 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Vadesepe »

Etsivä Shitlock kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 2:10 pm
Muurahainen kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 2:04 pm tää taitaa nyt olla se oikea twitter? ainakin kuvista löytyy punainen toyota sekä pohjois-kymenlaakso
https://twitter.com/theralth
Tuolla oli punainen Toyota GT, Pernossa oli punainen Corolla.
Mistä sä GT:n repäsit? Kuvatekstinä lukee:
"Plus this 00' Corolla still has less than 80K miles (less than 120,000km), so now it has pretty much turned into a project car for me, taking real good care of it as long as I'm able to!"
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Nyt taitaa olla niin että uutta faktaa asiaan tulee vasta sen jälkeen kun esitutkinta on valmistunut ja siirtynyt syyteharkintaan.

Omalta osaltani osanottoni kaikille läheisensä menettäneille.
uusijäsen
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 9:01 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja uusijäsen »

Itsekin mietin että josko tämäkin taas ikävä kyllä kuuluu tuohon liian tutuksi tulleeseen kiusaamiseen..Koskelat ym..lista tuntuu ikävä kyllä vain kasvavan ja eihän noista teineistä tietää voi..Voipa hyvinkin olla jos valeprofiili tehty,kiusattu josta suuttunut ja tehnyt sen elinikäisen väärän/järkyttävän päätöksen...Todella järkyttävää jos paikkansa pitäisi...Osanottoni kaikille omaisille jotka läheisensä menettäneet.
TooToo
Hetty Wainthropp
Viestit: 450
Liittynyt: Ti Tammi 08, 2008 12:28 am
Paikkakunta: Stadi

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja TooToo »

Kaketus kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 12:52 pm Kertokaa tyhmälle Millainen tuollainen Bottom/Sub /Gay nyt sitten on? 🙄
Homoilusta ei mitään kokemuksia, mutta uskoisin, että tykkää tiputella saippuaa suihkussa kokoajan ja täysin estoitta.
Komisario
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2021 8:54 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Komisario »

Eihän tässä nyt oikeasti voi olla mikään turriskenen näkemysero motiivina, eihän? Täysin käsittämätön homma ja ilmeisesti turri-/homoturri-/pornoturriskene on huomattavan tärkeä asia, joka on syytä ottaa vakavasti.

Osanotot omaisille ja aiheetta nimensä tälläisen setin yhteyteen saaneille, itse olen täysin sanaton näiden käänteiden jälkeen.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15333
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja URSA »

Mitä tällanen vanhus tästä ketjusta enää ymmärtää, niin jos pitää paikkansa, ettei murhaaja suorittanut edes varusmiespalvelusta harvinaisen pahan peliriippuvuuden takia, niin kyllähän uskottavin motiivi on jonkun aiemmin ketjussa väittämä suuttuminen videopelistä. Onko murhaaja edes koskaan aiemmin tavannut aiottua uhriaan tosielämässä? Tuliko sivullisia uhreja sen takia, että ykköskerroksen asunnon ovessa oli sama sukunimi kuin aiotulla uhrilla? Ampuiko murhaaja heti ensimmäisenä oven avaamaan erehtyneen sivullisen soitettuaan väärän asunnon ovikelloa, ja puukotti pakoon yrittänyttä miestä? Ja sen jälkeen katsoi asukaslistasta "kas kolmannessa kerroksessahan kohde asuukin" ja meni kolmanteen kerrokseen oikeaan asuntoon aikeena murhata kaikki, joita asunnosta löytyy? Johtuuko rauhallisuus vangitsemiskäsittelyssä lääkityksestä? Jos peliriippuvuus on niin paha, ettei sen takia ole voinut suorittaa varusmiespalvelusta, vankilassakin varmasti selviytyy ainoastaan lääkittynä.

Joka tapauksessa en usko enää mihinkään mustasukkaisuuteen tai kolmiodraamaan tai edes kiusaamiseen vaan peliriippuvuuteen.
Avatar
Villeri
Michael Knight
Viestit: 4189
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:40 am

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Villeri »

Basil Hiiri kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:18 pm Vaikka tuo turrikulttuuri (engl. furry) tuntuukin aiheuttavan osassa keskustelijoista kovastikin hämmästelyä, niin mikään uusi ja uppo-outo ilmiö ei kuitenkaan ole kyseessä vaikka se jollekin omassa kuplassaan eläneelle setämiehelle nyt saattaakin pientä ihmetystä aiheuttaa.
Kyllä se täytyy olla vastaanottajan pienuutta, jos ei jaksa innostua eläimiä esittävistä ja jopa seksuaalisuuttaan sitä kautta ilmentävistä aikuisista ihmisistä.
uusijäsen
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 9:01 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja uusijäsen »

URSA kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:47 pm Mitä tällanen vanhus tästä ketjusta enää ymmärtää, niin jos pitää paikkansa, ettei murhaaja suorittanut edes varusmiespalvelusta harvinaisen pahan peliriippuvuuden takia, niin kyllähän uskottavin motiivi on jonkun aiemmin ketjussa väittämä suuttuminen videopelistä. Onko murhaaja edes koskaan aiemmin tavannut aiottua uhriaan tosielämässä? Tuliko sivullisia uhreja sen takia, että ykköskerroksen asunnon ovessa oli sama sukunimi kuin aiotulla uhrilla? Ampuiko murhaaja heti ensimmäisenä oven avaamaan erehtyneen sivullisen soitettuaan väärän asunnon ovikelloa, ja puukotti pakoon yrittänyttä miestä? Ja sen jälkeen katsoi asukaslistasta "kas kolmannessa kerroksessahan kohde asuukin" ja meni kolmanteen kerrokseen oikeaan asuntoon aikeena murhata kaikki, joita asunnosta löytyy? Johtuuko rauhallisuus vangitsemiskäsittelyssä lääkityksestä? Jos peliriippuvuus on niin paha, ettei sen takia ole voinut suorittaa varusmiespalvelusta, vankilassakin varmasti selviytyy ainoastaan lääkittynä.

Joka tapauksessa en usko enää mihinkään mustasukkaisuuteen tai kolmiodraamaan tai edes kiusaamiseen vaan peliriippuvuuteen.
Samaa ajoin itsekin takaa/ajattelin...Peliriippuvuus,sitäkautta kiusaaminen josta täällä olikin jo kirjoitettu jos tämä feikkiprofiilijuttu paikkansa pitäisi.Ja itsekin sitämieltä että kolmiodraamat,huumeet tai homostelut voisi unohtaa...Tosin kuullaan totuus joskus mutta jos selviää että syyttömien uhrien kohtaloksi sama sukunimi koitui niin....Voi turkanen mikä juttu.Vilpittömät osanottoni joka tapauksessa täältä suunnasta.
CDH
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2021 12:38 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja CDH »

Olen seurannut tätä ketjua alusta asti ja on paljastunut kyllä melko häiriintyneeksi setiksi tämä homma. Murhaaja olikin liikaa videopelejä pelannut dragontieteilijä ja mahdollinen turrihomo. Ei olisi Elina voinut varmaan koskaan kuvitella, että tulee tuntemattoman laihan raivostuneen videopelinörtin haulikolla ampumaksi poikaystävänsä rappukäytävässä... Helvetti että joillekin käy vain huono tuuri tässä elämässä!

Tätä Samia ei pidä koskaan päästää pois pakkohoidosta, johon kuitenkin ohjataan. Kunpa nämä riskitapaukset ja syrjäytyneet omissa maailmoissa eläjät voisi jotenkin saattaa hoitoon jo ennen kuin tapahtuu jotain tällaista (vrt. kouluampumiset 2007&2008, Tuusulan case jne.).

Voimia omaisille!
Valmis.
Avatar
Skloddi
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4932
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 12:20 pm

Re: Turku, Perno: Kaksi henkilöä surmattu ja kolme haavoittunut - tutkitaan murhina ja kolmena murhan yrityksenä

Viesti Kirjoittaja Skloddi »

wonderland kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:33 pm
Carelin kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:19 pm Ei peleistä noin paljon sekoa. Homostelu on vaarallinen harrastus. Intohimorikos tämä on taatusti.
Surullista, että on sivulliset tulleet paikalle.
Olisko pientä tai isompaa kolmiodraamaa ollut. Oikeaa sutinaa tai kuviteltua sellaista pariskunnan toisella osapuolella tappajan kanssa, tappajan toimesta ihastumista, iskuyritystä, romanttista kiintymystä tai muuta sutinaa tms pariskunnan toiseen osapuoleen tai sitten kuviteltu tappajalla olleen ihastumista tai sutinaa toisen osapuolen kanssa, jolloin saattanut joutua pariskunnan toisen osapuolen kiusanteon kohteeksi.
Tai sitten tekijä on tullut esimerkiksi pariskunnan tai sen toisen puoliskon seksuaalisesti hyväksikäyttämäksi, kun ovat yhdessä nauttineet ensin huumeita tai huumaavia lääkkeitä. Selkeämpänä hetkenä tekijä ei ole enää kestänyt ajatusta ja on lähtenyt kostamaan. Tai ehkä seksiä on harrastettu ensin yhteisymmärryksessä, mutta sitten tekijä on nolattu jollain tapaa.

Tiedossahan on, että trio on ainakin jollain tasolla tuntenut toisensa jo vuosia (tekijän twitter), ja ainakin uhrilla oli historiaa opioidien käytöstä lääkkeinä, ja myös tekijä oli tekohetkellä huumeissa.

Toi twitter tili homostelevine eläimineen voi olla ihan hyvin tekijän tai sitten ei. Vaikea uskoa että se tai joku pelissä tapahtunut roastaus saisi kuitenkaan herkintäkään karvaturria joukkomurhaan asti provosoitua.

Tai ehkä jompikumpi pariskunnasta on ollut tekijän exä aiemmin, ja tekijä on roikkunut "kaverina" kuvioissa, mutta kuitenkin rakkaudesta yhä haaveillen, kunnes ei olekaan enää kestänyt.

Tai ehkä kaikki tämä yhdessä.

Ja jos aiemmin vakuuttavasti, mutta perustelematta esitetty tieto vaarin haulikosta on totta, niin taas on tekijän "luvaton ase" ollut alkujaan ihan luvallisena lähipiiriltä "lainattavissa", kuten arvelin.
Vastaa Viestiin