Suomen ensimmäinen transnaiseen kohdistunut henkirikos käräjillä
https://yle.fi/uutiset/3-11833942
Suomen ensimmäinen turremurhailu ?
Onko vangitun nimi vielä selvinnyt?
Hyvää pohdintaa, mutta jos mennyt väärälle ovelle ykköskerroksessa ja ampunut niin miksi veriroiskeita ja hauleja on rappukäytävän eteisessä?URSA kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:47 pm Mitä tällanen vanhus tästä ketjusta enää ymmärtää, niin jos pitää paikkansa, ettei murhaaja suorittanut edes varusmiespalvelusta harvinaisen pahan peliriippuvuuden takia, niin kyllähän uskottavin motiivi on jonkun aiemmin ketjussa väittämä suuttuminen videopelistä. Onko murhaaja edes koskaan aiemmin tavannut aiottua uhriaan tosielämässä? Tuliko sivullisia uhreja sen takia, että ykköskerroksen asunnon ovessa oli sama sukunimi kuin aiotulla uhrilla? Ampuiko murhaaja heti ensimmäisenä oven avaamaan erehtyneen sivullisen soitettuaan väärän asunnon ovikelloa, ja puukotti pakoon yrittänyttä miestä? Ja sen jälkeen katsoi asukaslistasta "kas kolmannessa kerroksessahan kohde asuukin" ja meni kolmanteen kerrokseen oikeaan asuntoon aikeena murhata kaikki, joita asunnosta löytyy? Johtuuko rauhallisuus vangitsemiskäsittelyssä lääkityksestä? Jos peliriippuvuus on niin paha, ettei sen takia ole voinut suorittaa varusmiespalvelusta, vankilassakin varmasti selviytyy ainoastaan lääkittynä.
Joka tapauksessa en usko enää mihinkään mustasukkaisuuteen tai kolmiodraamaan tai edes kiusaamiseen vaan peliriippuvuuteen.
En tiedä kenenkään pienuudesta tai suuruudesta, mutta aika monihan aiheesta näyttää innostuvan kun ketju on täynnä sivukaupalla täysin aiheeseen liitymättömiä ihmettelyjä ton turriaiheen tiimoilta.Villeri kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:54 pmKyllä se täytyy olla vastaanottajan pienuutta, jos ei jaksa innostua eläimiä esittävistä ja jopa seksuaalisuuttaan sitä kautta ilmentävistä aikuisista ihmisistä.Basil Hiiri kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:18 pm Vaikka tuo turrikulttuuri (engl. furry) tuntuukin aiheuttavan osassa keskustelijoista kovastikin hämmästelyä, niin mikään uusi ja uppo-outo ilmiö ei kuitenkaan ole kyseessä vaikka se jollekin omassa kuplassaan eläneelle setämiehelle nyt saattaakin pientä ihmetystä aiheuttaa.
Hyvin kirjoitettu.CDH kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:56 pm Olen seurannut tätä ketjua alusta asti ja on paljastunut kyllä melko häiriintyneeksi setiksi tämä homma. Murhaaja olikin liikaa videopelejä pelannut dragontieteilijä ja mahdollinen turrihomo. Ei olisi Elina voinut varmaan koskaan kuvitella, että tulee tuntemattoman laihan raivostuneen videopelinörtin haulikolla ampumaksi poikaystävänsä rappukäytävässä... Helvetti että joillekin käy vain huono tuuri tässä elämässä!
Tätä Samia ei pidä koskaan päästää pois pakkohoidosta, johon kuitenkin ohjataan. Kunpa nämä riskitapaukset ja syrjäytyneet omissa maailmoissa eläjät voisi jotenkin saattaa hoitoon jo ennen kuin tapahtuu jotain tällaista (vrt. kouluampumiset 2007&2008, Tuusulan case jne.).
Voimia omaisille!
Joo, kyllä minäkin ymmärrän eläimiksi pukeutuvat lapset. Sitten kun turreilut ja rinnakkaistodellisuudet estävät armeijan käymisen, tilanne on hieman toinen. Noin ylipäänsä katsoisin, että aikuisen ihmisen toimivaa psyykettä ei rakenneta jänisasujen päälle.Basil Hiiri kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 4:02 pmEn tiedä kenenkään pienuudesta tai suuruudesta, mutta aika monihan aiheesta näyttää innostuvan kun ketju on täynnä sivukaupalla täysin aiheeseen liitymättömiä ihmettelyjä ton turriaiheen tiimoilta.Villeri kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:54 pmKyllä se täytyy olla vastaanottajan pienuutta, jos ei jaksa innostua eläimiä esittävistä ja jopa seksuaalisuuttaan sitä kautta ilmentävistä aikuisista ihmisistä.Basil Hiiri kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:18 pm Vaikka tuo turrikulttuuri (engl. furry) tuntuukin aiheuttavan osassa keskustelijoista kovastikin hämmästelyä, niin mikään uusi ja uppo-outo ilmiö ei kuitenkaan ole kyseessä vaikka se jollekin omassa kuplassaan eläneelle setämiehelle nyt saattaakin pientä ihmetystä aiheuttaa.
Ai niin. Vielä tarkennuksena tuohon viestiisi, myös lapset ja nuoret ovat turreja eli kyse ei ole erityisesti juurin aikuisten harrastuksesta, ja jos kuvioon liittyy jotain seksuaalista niin silloin kyse on ihan eri nimellä kulkevasta ilmiöstä eikä turreista ensinkään. Tätä juuri tarkoitin sillä että ei kannattaisi sotkea jo muutenkin sekavaan ketjuun mukaan asioita joista ei ole kauheana ymmärrystä (tai mielenkiintoakaan ymmärtää), kiitos pointin vahvistamisesta.
Joku uhreista yrittänyt paeta? Siinä vaiheessa kun asuntoon tunkee sisälle vihastunut homoturri haulikon kanssa aikeena murhata kaikki asunnossa, ei jää muuta vaihtoehtoa kuin yrittää livahtaa ohi ja ulos talosta. Tai sivulliset osuneet huonoon aikaan porraskäytävään.Benoit Blanc kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:59 pmHyvää pohdintaa, mutta jos mennyt väärälle ovelle ykköskerroksessa ja ampunut niin miksi veriroiskeita ja hauleja on rappukäytävän eteisessä?URSA kirjoitti: Ti Huhti 06, 2021 3:47 pm Ampuiko murhaaja heti ensimmäisenä oven avaamaan erehtyneen sivullisen soitettuaan väärän asunnon ovikelloa, ja puukotti pakoon yrittänyttä miestä? Ja sen jälkeen katsoi asukaslistasta "kas kolmannessa kerroksessahan kohde asuukin" ja meni kolmanteen kerrokseen oikeaan asuntoon aikeena murhata kaikki, joita asunnosta löytyy? Johtuuko rauhallisuus vangitsemiskäsittelyssä lääkityksestä? Jos peliriippuvuus on niin paha, ettei sen takia ole voinut suorittaa varusmiespalvelusta, vankilassakin varmasti selviytyy ainoastaan lääkittynä.
Joka tapauksessa en usko enää mihinkään mustasukkaisuuteen tai kolmiodraamaan tai edes kiusaamiseen vaan peliriippuvuuteen.