mielikuvasi edellisestä

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Leidi on kuin vaiennut viulu joka antaa ääntä harvakseltaan. Asunee jossakin pienellä paikkakunnalla jossa asukkaita n.5000. On tämän asuinpaikkakuntansa ainut Leidi, ja on myös erittäin tietoinen siitä. Kuten on tullutkin selväksi lukijoille niin Leidi inhoaa auringonpaistetta koska hän uskoo että se pilaa hänen hienon hipiänsä. Siksi hän hassunkurisesti kesällä valosanaikaan hiipii seinänvierustoja pitkin varjonpuolella. Ulkoinen hapitus on ehkä hiukan vanhahtava, vaatemallit ovat 1800 luvulta.
Leidi elää erittäin säntillistä elämää, osin tahtomattaan. Hän on hiukan kaavoihin kangistunut, vaikka ei olekkaan vaatturi.
Ehkä hän on hiukan ujo ja varautunut vaikka ei olekkaan varattu.
Hän alitajuisesti haluaisi muutosta nykyiseen hiukan harmaaseen elämäänsä, mutta löytää aina järkisyyn siihen miksi ei tee muutosta siihen.
Vuosia on kertynyt 35-45 vuotta, vyötärömakkaroita hiukan vähemmän. Hän on tumma ja tulinen, mutta harvoin pääsee näyttämään tulisuuttaan, muualla kuin työmaallaan. Työmaallaan hän on loistava järjestelijä siihen asti kun ilmastointi pelaa, mutta kun ei pelaa niin tulinen Leidi hyppää kehiin ja työkaverit ovat helisemässä.
Leidi on erittäin aktiivinen chatpalstoilla etsiessään omaa ylkäänsä. Yllättävää että niitä ylkäkokelaita on ilmestynyt oven taakse kolkuttelemaan yllättävän vähän.
Leidi seuraa almanakkaa aktiivisesti, ja hiukan peloissaan kun biolooginenkello nakuttaa eteenpäin.
Mutta se ylkä tulee joka pyörittää Leidin jalassa villasukkia kovasti paljon.
Pyörityksen jälkeen Leidi ihmettelee mihinkä ne villasukat katosi. Silloin Leidi kaivaa kutimet piironginlaatikosta ja alkaa kutomaan seuraavia villasukkia seuraavan ylkän pyöritettäväksi.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja aga »

kakkosurpo on 30-40v mies, koulutuksena ammattikoulu, kuvittelee olevansa kovinkin älykäs, kannattaa perussuomalaisia, ajattelee ehkä suhteellisen itsenäisesti vaikka suuri osa vaikutteista tuleekin hänen ihailemiltaan tahoilta. käynyt armeijan, mutta siellä ei ole edennyt juuri mihinkään vaikka ehkä olisi toivonut kehuakseen miesporukoissa kaljapöhnässä asialla ehkä siellä vähän vienommin kuin kenties vaikka tällä foorumilla. viihtyy hyvin lähiöpubissa vaikka on ehkä hieman liian nörtti sinne peruswhitetrashkarjalalippiskansan seuraan kaikesta kuvitellusta maskuliinisuudestaan huolimatta. (tämä kehuna)
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

aga, stalinisteista vielä 10 metriä vasemmalla oleva omasta mielestään älykäs, siihen mielipiteeseen vain kovin harva yhtyy.
lauleskelee siwan kassalla työväenlauluja kovalla, mutta epävireisellä keskikalja bassollaan, asiakkaita ei ole siinä siwassa näkynyt sen jälkeen kun kyseinen henkilö aloitti notkumisen siellä. kukaan ei ole kyseiselle henkilölle edes koulussa kertonut mitä tarkoittaa hygieenia. kyseinen henkilö yritti käydä elämän kovaa koulua, mutta sekin meni perseelleen jo ekalla luokalla. sivistystaso, no ei siitä sen enempää.
toivoisi olevansa edes jollakin tasolla, jonkun silmissä joku, mutta se hetki on antanut odottaa itseään, ja todennäköisesti sitä päivää ei tule.
harrastuksena lyllertää siwan takapihalle pussikaljaa lipittämään muiden kaltaistensa kanssa työpäivän päätteeksi. ehkä syö kiireen keskellä siwan roskikseen toimittamansa nakit ja maksalaatikot hiukopalana. porttikieltohan hänellä on jokaiseen räkäläänkin, mutta se ei haittaa hänen harrastustaan, koska siellä puskan juurella siwan takapihallahan on muutkin elämän kovan koulun käyneet, elämälle katkerat soossihousut.
painoa on hänen hentoon varteen kertynyt 146kg, eli on sopusuhtainen koska pituutta on kuitenkin 151cm. ikää on kertynt vasta 38 vuotta, vaikka näyttääkin 83 vuotiaalle.
aamupalaksi hän nauttii matoja hamapidensa välistä. hänellä on oma matofarmi suussa, joten on aika omavarainen jos menee ongelle.
olisi mielellään lisääntynytkin, mutta vastaavaa lisääntymiskumppania ei ole olemassakaan, vaikka afrikasta etsisi.
todenäköinen kuolinsyy tulee olemaan sydänkohtauksen jälkeen tukehtuminen omaan oksennukseen.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Minulla on kakkosurposta positiivinen mielikuva.
Onkohan hänen nimimerkkinsä peräisin Urpo Martikaiselta, kun tuntuu kovasti olevan selvillä aina uusimmista uutisista.
Pidän hänen huumoristaan, sutkautukset ovat nopeita ja hauskoja. Viimeisin hauska ohje taisi olla Biasille, jota joku skootteripoju oli uhkaillut liivijengillä. :mrgreen:
Kakkosurpo sanoo asiat ja mielipiteensä usein sumelematta ja joskus hieman "rimaa hipoen", mikä saattaa ärsyttää joitakin palstalaisia. Ja onhan sitä banniakin joskus irronnut Kyöpelin kynästä.
On kakkosurpolla se vakavakin puolensa.
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja aga »

Kieltämättä nautin hänen kuvailustaan minusta äskettäin, taitavaa ja huumorintajuista sanailua, osa taisi jopa osua kohdilleen. :)
S. Makela
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: To Tammi 29, 2015 2:45 pm
Paikkakunta: Livingston, Texas

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja S. Makela »

Pullantuoksuinen kotiäiti joka tekee ruokaa ylempää keskiluokkaa olevalle perheelle. Synnyttänyt kaksi lasta ja lähestyy keski-ikää. Lukioaikoina hän oli jääkiekkojoukkueen panona ja samalla hän seurusteli nykyisen aviomiehensä kanssa. Äänesti salaa mieheltään sosiaalidemokraatteja, vaikka miehensä on kokoomuslainen. Haaveilee salaa kuinka hänet kaapataan jollekin maatilalle jossa useampi maanrakennushommissa vartaloa saanut mies raiskaa hänet, samalla kun hänen rinnoissaan on vauvanmaidon lypsäämiseen tarkoitetut imupullot. Oikeastaan tuo raiskaaminen ei tapahdu emätintä penetroimalla vaan se on teipillä kiinni. Kaikki kyrvät työtyvät hänen rypsiöljyllä liukastettuun perseeseensä, tai suuhun. Nieleminen ei ole hänen lempipuuhaa mutta jos siihen liittyy hiuksista kiinnipitämistä niin sitten. Noin yleisesti hän hakee lapset koulusta joka tiistai, keskiviikko ja torstai jolloin pääsee 2tuntia aiemmin töistä koska työskentelee 6tuntia lyhyempää työviikkoa, loukkaantumisen takia joka tapahtui aiemmin viimevuonna erään kinnioton yhteydessä. Käy pilateksessa koska salaa haaveilee toisten naisten kanssa lesboilusta ja tykkää katsella heidän pyllisteleviään perseitä ja miettii miltä tuntuisi olla 69 asennossa heidän kanssaan. Haluaisi nähdä heidät myös alasti mutta pilatessalilla ei ole suihkua, tirkistely tarkoitukseen hän käyttää paikallista uimahallia. Toinen hänen lapsistaan on poika ja toinen tyttö. Pelkää että he kiinnostuvat toisistaan liikaa ja saavat lapsen joka sairastaa downin syndroomaa ja on autistinen. Pelkää kuplawolkkareita koska niistä tulee mieleen jättiläis sammakko. Ei käytä kännykän vyökoteloa koska se tuo mieleen ajat järjestyspoliisissa. On 162cm pitkä ja se johtuu psykososiaalisesta lyhytkasvuisuudesta. Juo mielellään kuumassa saunassa juuri avattua erittäin kylmää pepsiä, koska sitä voi "vahingossa" läikyttää jalkojen väliin, jossa se poreilee ihanasti.
you can be a king or a street sweeper, but everyone dances with the grim reaper.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

S. Mäkelä, siis mikä? Mieleltään pahasti häiriinytnyt miljoonanikki, jolla on varmaankin jo uusi nikki täällä. Mutta pahasti on sekaisin päästään, on se vaan niin.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Dr Bergmeister
Adrian Monk
Viestit: 2800
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 9:37 pm
Paikkakunta: Pohjanmaan rannikkoseutu

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja Dr Bergmeister »

kakkosurpo kirjoitti:S. Mäkelä, siis mikä? Mieleltään pahasti häiriinytnyt miljoonanikki, jolla on varmaankin jo uusi nikki täällä. Mutta pahasti on sekaisin päästään, on se vaan niin.
Niin, oikea tulkinta. Kun luki pari tämän tyypin julkaisemaa viestiä, niin ei tarvinnut enempää lukea. Joillakin viiraa päässä todella pahasti, se on nähty. Näitä miljoonanikkejä välillä on ihan riesaksi asti.
Gods made heavy metal.
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Dr Bergmeister, eläkkeellä oleva perus-Prisonisti ja kmts -ketjun aktiivi. Asuu yksin pienehkön kaupungin keskustassa, lähellä peruspalveluita eikä omista autoa, ehkä ei ajokorttiakaan. Yhden aikuisen tyttären äiti, harkinnut joskus jopa muuttavansa tyttären luokse Baijeriin, mutta on sittenkin liiaksi suomalainen lähteäkseen.

Kiinnostunut rikosten lisäksi monista muistakin asioista, lukee paljon ja on paikkakuntansa kirjaston vakioasiakas. Sosiaalinen erakko, joka pitää soveliaan välimatkan naapureihinsa, mutta tarvittaessa auttaakin heitä. Jalat maassa ja järki päässä asiassa kuin asiassa, ei sorru riitelemään kenenkään kanssa vaan antaa kaikille tilaisuuden kertoa mielipiteensä. Vaatii kuitenkin perustelut, jos kyseinen mielipide on kaukana omastaan.
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Still love
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: Su Syys 02, 2018 12:00 am

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja Still love »

maija turjukka kirjoitti: La Helmi 28, 2015 1:52 pm Dr Bergmeister, eläkkeellä oleva perus-Prisonisti ja kmts -ketjun aktiivi. Asuu yksin pienehkön kaupungin keskustassa, lähellä peruspalveluita eikä omista autoa, ehkä ei ajokorttiakaan. Yhden aikuisen tyttären äiti, harkinnut joskus jopa muuttavansa tyttären luokse Baijeriin, mutta on sittenkin liiaksi suomalainen lähteäkseen.

Kiinnostunut rikosten lisäksi monista muistakin asioista, lukee paljon ja on paikkakuntansa kirjaston vakioasiakas. Sosiaalinen erakko, joka pitää soveliaan välimatkan naapureihinsa, mutta tarvittaessa auttaakin heitä. Jalat maassa ja järki päässä asiassa kuin asiassa, ei sorru riitelemään kenenkään kanssa vaan antaa kaikille tilaisuuden kertoa mielipiteensä. Vaatii kuitenkin perustelut, jos kyseinen mielipide on kaukana omastaan.
Vastaan hieman viiveellä, mutta älkää siitä välittäkö.
maija turjukka, live-elämässä etunimiltään Tuija Marjukka on hyvin tavallinen, jämpti suomalaisnainen. Ikää hänellä on 40-44v. Harrastaa pyöräilyä ja sauvakävelyä sekä jumppaa. Järjestelmällinen, keskitason koulutus, säännöllisessä työelämässä. Pari lasta löytyy, asustaa rivitalossa. Tykkää kukista ja ajelee jollain peruskotterolla, luultavasti Toyota Corollalla.
Tummat lyhyehköt hiukset, sopusuhtainen mitoiltaan.
Hyvin rauhallinen, tasapainoinen, rakastaa tasapainoista elämää ja rutiineja. Koukuttunut tiettyihin yleisimpiin saippuasarjoihin.
Tunnetaan ns.vanhanaikaisena ihmisenä. Asustaa pienellä paikkakunnalla. Rakastaa juoruja, utelias persoona. Horoskoopiltaan Kalat. Mielikuvitus suppeahko, tämän paljastaa nimim. maija turjukka.
Asiallinen, vakaa ja hyvä elämänhallinta, suppeasti kuvattuna maija turjukka on aivan tavis suominainen.
Avatar
paccasucco
Axel Foley
Viestit: 2187
Liittynyt: Ti Syys 02, 2014 9:28 pm

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja paccasucco »

Mielikuvani ovat ehdottoman rakkaudellisia.
Maksalaatikko on helpompi käsittää, kuin rakkaus- Seppo Räty
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Jäätävä, mutta on ihastunut Pieneen Liekkiin kuin menninkäinen päivänsäteeseen.
Avatar
paccasucco
Axel Foley
Viestit: 2187
Liittynyt: Ti Syys 02, 2014 9:28 pm

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja paccasucco »

Ketä tarkoitit?
Maksalaatikko on helpompi käsittää, kuin rakkaus- Seppo Räty
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: mielikuvasi edellisestä

Viesti Kirjoittaja Hermione »

No sinua tietenkin :)
Vastaa Viestiin