En ole eläessäni kuullut typerämpää puolustelua tähän aiheeseen liittyen kuin sen, että suomalaiset tekevät kuitenkin enemmän rikoksia Suomessa kuin ulkomaalaiset
Olisi se nyt jumalauta kumma, jos ei näin olisi, ja silloin varmasti olisi ryhdytty jo ihan valtiovallan tasolla jonkinnäköisiin toimiin.
Ei kukaan (?) ole niin tyhmä, että väittäisi ulkomaalaisten syyllistyvän eksaktisti useampiin rikoksiin kuin suomalaisten. Kyse on siitä, että kun asiaa tarkastelee suhteutettaen, lukumäärät ovat aivan järjettömiä.
Väännän asian varmuuden vuoksi rautalangasta:
Suomalaisia on tänään n. 5 400 000. Ilman taskulaskintakin on helppo ymmärtää, että prosentti suomalaisesta väestöstä tarkoittaisi 54 000 ihmistä. Romaneita Suomessa on arviolta n. 10 000, pakolaisina Suomeen muuttaneita vuoteen 2007 mennessä oli noin 30 000. Tämä tarkoittaa sitä, että jos etnisellä alkuperällä ei olisi mitään tekemistä rikostilastojen kanssa, romaneita ja pakolaisia tulisi olla Suomen vankiloissa
alle prosentti, eikö vain? Rikosseuraamusviraston mukaan ns. "keskivankiluku" oli vuonna 2006 3778. Tuosta luvusta prosentti on 37. Siis romanit ja pakolaiset yhteenlaskettuna heitä pitäisi löytyä vankiloista alle neljäkymmentä.
Pitääkö kaivaa todelliset luvut romanien ja pakolaisten vankilaedustuksista jostakin, vai ymmärsivätkö kaikki jo?
Lähteet:
http://www.oph.fi/page.asp?path=1,438,3449,15851 (samaa lukua tarjoo mm. Wikipedia)
http://www.tilastokeskus.fi/tup/suoluk/ ... aesto.html
http://www.rikosseuraamus.fi/17006.htm
edit: Kaivelin lukuja nyt sitten kuitenkin, ettei myöhemmin tarvitse. Romanivankien lukumäärää voi tarkastella esimerkiksi täältä:
http://www.rikosseuraamus.fi/uploads/26k6igza.pdf (luku vuodelta 2003, löytyy kohdasta 6.1 ja jos joku ei jaksa selata itse, todettakoon että arvioitu lukumäärä on 120-140)
En löytänyt tietoa
pakolaisten lukumäärästä vankiloissa, mutta ulkomaiden kansalaisia vankiloissa oli vuonna 2006 keskimäärin n. 300, mikä käy ilmi täältä:
http://www.stat.fi/til/van/2006/van_200 ... e_001.html
Ja ulkomaiden kansalaisiahan oli tuon väestötilaston mukaan yhteensä noin 132 000. Huomautettakoon myös että puolet ulkomaalaisista vangeista on virolaisia tai venäläisiä, kuten linkkien altakin on luettavissa. Kuitenkin virolaiset ja venäläiset muodostavat vain noin kolmasosan kaikista Suomen ulkomaiden kansalaisista.
Huomautan vielä loppuun, että todellisuudessahan vankien lukumäärä on tässä tapauksessa vain suuntaa-antava, sillä rikokseen voi syyllistyä joutumatta vankilaan. Halusin käyttää esimerkkinä tuota vangittujen lukumäärää, sillä jokainen palstalainen tietää, että ehdotonta ei ihan helposti Suomessa napsahda. Näitä minun esimerkkini lukuja tarkastellessa voisi samalla miettiä esimerkiksi noita seksuaalirikoksia, raiskauksia, ahdisteluita, sekä esimerkiksi näpistyksiä ja varkauksia (jotka siis tunnetusti ovat useasti juuri mainitsemieni vähemmistöryhmien rikostyyppejä). Ellei toiminta ole jatkunut vuosikausia, ollut järjestelmällistä/toistuvaa tai ollut erityisen törkeää, mistään edellämainitusta ei todennäköisesti saa ehdotonta vankeusrangaistusta, eivätkä nämä tapaukset siis silloin näy näissä käyttämissäni tilastoissa lainkaan.