Marita Routalammi (s. 1966) ja Juha Valjakkala (myöh. Nikita Bergenström 1965 - 2023) Åmsele 3.7.1988 ym.

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
lost
Olivia Benson
Viestit: 713
Liittynyt: Ti Huhti 17, 2007 5:11 pm

Viesti Kirjoittaja lost »

Luinkohan jostain, että olisi juuri Saariselällä jäänyt kiinni ja vielä takaa-ajon jälkeen. :roll: Kaippa se sieltä kautta oli sinne Ruottiin pyrkimässä.
Ihmiset valehtelevat, todisteet eivät.
Donhothiel
Susikoski
Viestit: 35
Liittynyt: To Touko 01, 2008 10:01 pm
Paikkakunta: Poste Restante
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Donhothiel »

En kyllä ymmärrä, minkä takia herra on taas lähtenyt karkuteille.
Tuli tosiaan aivan täysin puun takaa koko "karkaaminen", tiedä sitten että onko tässä tapauksessa tosiaan käyny puhdas vahinko kännykän jäädessä kotiin (mitä kyllä suuresti epäilen jos miettii edellisiäkin karkureissuja).
Innolla odotan uusia uutisia, että olisiko herra rötöstellyt tämänkertaisella reissullaan ja mikä tähän oli syy.
Hoping, praying that I'll find a way to turn back time. Can I turn back time?
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

^Pakettiauto jolla pariskunta oli liikkeellä on ensitietojen mukaan ilmoitettu varastetuksi.
Poliisi tutkii asiaa... :roll:
pekkaeric
Hetty Wainthropp
Viestit: 451
Liittynyt: La Tammi 12, 2008 9:04 pm

Viesti Kirjoittaja pekkaeric »

Surullista. Josko normaali 8-16-elämä kävi liian tylsäksi ja piti hakea kunnon adrenaliiniryöpsäys.

Ymmärrettävää sinänsä, jos on teinistä saakka kiertänyt laitoksesta laitokseen, kai sitä väkisinkin sille tasolle jämähtää ilman kokemuksia normaalista arjesta.

Nikitan murkku jatkuu, vaikka ei mikään poikanen enää olekaan.
pekkaeric
Hetty Wainthropp
Viestit: 451
Liittynyt: La Tammi 12, 2008 9:04 pm

Viesti Kirjoittaja pekkaeric »

Autovarkauksilla oli kaveri "uransa " aloittanut 13 vee, tässä piilee mielestäni se tragedia, että samoja juttuja täytyy jatkaa 43 -vuotiaana.

Mielestäni se kertoo jostain teiniasteelle jämähtämisestä.
CrissAngel
Martin Beck
Viestit: 838
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 9:12 am
Paikkakunta: Tajukankaalla, Pannuhuoneessa, Iisakin Kirkossa!

Viesti Kirjoittaja CrissAngel »

http://www.aijaa.com/img/b/00435/2071438.gif
Odotinkin jo et millon tää tampio alkaa hässäköimään! :D
Child Of Scythe
anneli1
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Ke Joulu 05, 2007 11:30 am

Viesti Kirjoittaja anneli1 »

Oisko ihan mahdotonta, että tää "fuuga" passitettais Ruotsin vankilaviranomaisten pakeille, josko siellä pysyis aisoissa?

Tää hyysäysmentaliteetti mitä Suomessa tähän Valjakkalaan on sovellettu ei oikein toimi.

Kolmoismurhaaja on kolmoismurhaaja, miksei istuisi lopun elämäänsä linnassa, ei siviili ole tätä hemmoa varten.
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Itkenkö vai nauranko, tämä alkaa jo olla pelleilyä! Jumalauta!
IL kirjoitti:Karkailu ei vaikuta vapautumiseen
12.5.2008 9:13
Omille teilleen viikonloppuna livennyt elinkautisvanki Nikita Fouganthine (ent. Juha Valjakkala) pääsee parin kuukauden kuluttua ehdonalaiseen, vaikka karkailisi kuinka paljon.

- Hovioikeus on päättänyt, että Fouganthine pääsee ehdonalaiseen heinäkuun alussa. Se päätös kumoutuisi vain, jos häntä epäiltäisiin niin vakavasta rikoksesta, että hänet vangittaisiin sen takia, Etelä-Suomen aluevankilan johtaja Marjatta Kaijalainen selittää.

Valvotusta koevapaudesta viikonloppuna vuorokauden ajaksi kadonnutta elinkautisvankia Nikita Fouganthinea, 42, epäillään kuitenkin Kaijalaisen tietojen mukaan toistaiseksi vain auton luvattomasta käyttöönotosta.

- Se ei ole niin vakava rikos, että sen takia ketään vangittaisiin, Kaijalainen selventää.

Koevapaus kuitenkin menee

Vaikka koevapauden ehtojen rikkominen ei vaikuta millään tavalla hovioikeuden päätökseen, ainakin yhdellä tavalla Fouganthine viimeisimmästä tempauksestaan kuitenkin joutunee kärsimään.

- Minun mielestäni tässä on tarpeeksi syytä harkita valvotun koevapauden peruuttamista, johon Founganthine pääsi helmikuussa, Kaijalainen selittää.

Jos koevapaus peruutetaan, Fouganthine joutuu viettämään viimeiset kuukaudet ennen ehdonalaisensa alkamista tiukasti vankilan seinien sisäpuolella.

Vankilan johtajaa harmittaa

Kaijalainen myöntää, että Fouganthinen viime metreillä tekemä yllättävä katoamistemppu harmittaa häntä.

- Kyllähän sitä toivoisi, että ihmisen kuntoutuminen etenisi suoraviivaisesti, mutta eivät ihmiset silti jaksa aina olla sellaisia, Kaijalainen pohtii.

- Se tietysti liittyy kaikkeen ihmisten toimintaan.

- Mutta tästä se kuntoutustyö taas jatkuu pienen notkahduksen jälkeen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008051 ... 5_uu.shtml
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

En oikein tiedä mitä ajatella...

:lol: :lol:
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Ainii joo tosiaan :shock: ...nykyäänhän ei autoja edes varasteta, ne vaan otetaan luvattomasti käyttöön...voi stna! :?
Bruno
Lauri Hanhivaara
Viestit: 146
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 2:32 pm
Paikkakunta: Oulu

Samaa mieltä

Viesti Kirjoittaja Bruno »

kuin Anneli. Lisäksi vielä: Kun suomessa ollaan valtion laitoksia yksityistämässä ja urakat saa aina halvimman tarjouksen tehnyt, eikö kannattaisi kysyä vankilapalveluiden ostoa venäjältä tai virosta. Siellä vankilakin on vankila, eikä mikään matkustajakoti ja sopeutumishyysäyslaitos.
jamppa
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1326
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 4:05 pm
Paikkakunta: Korpi pohjoisessa

Viesti Kirjoittaja jamppa »

anneli1 kirjoitti:Oisko ihan mahdotonta, että tää "fuuga" passitettais Ruotsin vankilaviranomaisten pakeille, josko siellä pysyis aisoissa?

Tää hyysäysmentaliteetti mitä Suomessa tähän Valjakkalaan on sovellettu ei oikein toimi.

Kolmoismurhaaja on kolmoismurhaaja, miksei istuisi lopun elämäänsä linnassa, ei siviili ole tätä hemmoa varten.

Vai Ruotsiin olisit pistämässä :) Hauskaa sinäänsä, että paasaat Suomen hyysäysmentaliteetista etkä ole vastaavista metodeista Ruotsin kohdalla tietoinen. Siellä anneli hyvä kolmoismurhaaja olisi kävellyt jo kolme neljävuotta sitten vapaana miehenä talosta pihalle.
Olette lukinneet itsenne pelon häkkeihin, ja katso, valitatteko nyt vapauden puuttumisesta.
Jaakko Terävä
Sofia Karppi
Viestit: 404
Liittynyt: Ma Joulu 31, 2007 12:16 am
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Jaakko Terävä »

Kylläpä tätä valvottua koevapautta Valjakkalan osalta on moni perustellusti ihmetellyt. Valjakkalahan on karannut tuon tuosta, tätä ennen viimeksi viime syksynä. Onhan se tietysti jollain lailla hyvä asia, että ihmiseen pyritään luottamaan, mutta eikö Valjakkalan luottoraja ole mennyt aikoja sitten?

Sunnuntain tv-uutisissa ( tv1) sanottiin, että koevapauden rikkoja v o i joutua takaisin vankilaan. Siis voi joutua!?
Elämässä on mielenkiintoisia asioita enemmän kuin mitä on aikaa niihin perehtymiseen
gravedigger
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: La Marras 17, 2007 7:50 pm
Paikkakunta: Rairairailaamassa

Viesti Kirjoittaja gravedigger »

Ei sentään menny pyörää varastamaan,onhan tässä menty jollain tasolla eteenpäin :lol:
Mä oon Matti, sä oot vaan Mervi
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

gravedigger kirjoitti:Ei sentään menny pyörää varastamaan,onhan tässä menty jollain tasolla eteenpäin :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Edistystä tosiaan.

Missäs päin se Routalampi nykyisin asustelee - ettei vaan olis lähtenyt peruukkipäässä kostoreissulle?
Vastaa Viestiin