Espoo, Lintuvaara: Vartija kurittaa romaninaista

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Kräki
Jack Bauer
Viestit: 975
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2020 8:34 am

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Kräki »

Nämä ovat nyt pesiytyneet takasin edellisen polttopulloiskun jälkeen,mikä tehtiin siihen kaupan viereiseen pitseriaan parit vuodet sitten. Eihän noitten kanssa kukaan tule toimeen,mutta oiskai se vartija voinu nopeammin ja helpomminkin hapettaa ton saastasen tyhmän akan.
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

matolaatikko kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 4:37 pm Oleellistahan on, mitä tapahtui ennen kuvaamista.
Sekä kuvaaja, että "uhri" lähtivät lataamaan tapahtumapaikalta ennen poliisin tuloa, niin siellä voi olla kaupan valvontatallenteissa sellaista dataa, mitä ei kaksikko halunnut jäädä selvittämään.
Onhan se seurueelle mukavampaa kuvata vain heidän kannaltaan tarpeellisen näköistä toimintaa. Mitäs siitä, että joku natja tai miranta änkeää mekkonsa alle kaupasta tavaraa, mutta annas olla, kun vartija hänet nappaa kiinni. Kunnia on mennyt, kun rahtihameessa maataan kaupan lattialla, eikä auta muu, kuin syljeskellä kiinniottajaa ja seurue saa heti kännykät auki ja ei kun kuvaamaan. Mutta valvontakameratallenteesta varmaan näkyy se, mitä eivät seurueen jäsenet ole halunneet itse kuvata ja tallenteita julkisuuteen tuoda.
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
sonniman
Poliisikoira Rex
Viestit: 282
Liittynyt: To Tammi 13, 2011 6:02 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja sonniman »

Akka tunkee hikiseen pilluunsa kaljatölkkejä, räkii vartijan päälle ja Allani kuvaa varastettu Adidas-takki päällä rahastus videota.
Netti käy kuumana kun mannet jakaa tappouhkauksia. Suvakit huutaa vartijalle rangaistusta. On tää vittu hieno maa. Täys rispekti vartijalle. Ittelläni menis hermo täysin näitten loisten touhuja kattellessa. Eikä nää tajua ees hävetä mitään.
Asiallinen
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 4:41 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Asiallinen »

Kyllä tuo aika liiallisuuksiin menee. Tuo ei ois edes juosten pystynyt karkuun ennen poliisien tuloa.
Asiat täytyy asettaa oikeisiin mittasuhteisiin. Joku lihapaketti hameen alla on ihan toista ku joku puskaraiskaus. Näpistys kyseessä. Tänkään saitin ukoista harvasta on menee väliin yhtään mihinkään.
En puolusta näpistelijöitä, mutta paljon pahempaakin tapahtuu eikä kukaan puutu.

Tuo tilanne ois mennyt Puhumalla.
Viimeksi muokannut Asiallinen, Ti Touko 25, 2021 6:42 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Paroni
Armas Tammelin
Viestit: 82
Liittynyt: To Huhti 29, 2021 1:39 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Paroni »

Sen perustella, mitä tossa videolla on, niin vartija toimi aivan oikein. Pitää kiinni naisesta, joka vastusti ja kaatoi molemmat maahan. Vartija pyysi moneen kertaan lopettamaan varustelun. Lisäksi joutui käskyttämään ulkopuolisia jotka kävivät käsiksi vartijaan. Voimaa käytettiin vaan sen mitä pitikin 8) ...enemmänkin olisi saanut käyttää. Hyvin piti pokka siihen nähden että, että syljettiin naamaankin. :roll:
Avatar
matolaatikko
Poliisikoira Rex
Viestit: 270
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2016 2:21 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja matolaatikko »

Asiallinen kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 6:36 pm Kyllä tuo aika liiallisuuksiin menee. Tuo ei ois edes juosten pystynyt karkuun ennen poliisien tuloa.
Asiat täytyy asettaa oikeisiin mittasuhteisiin. Joku lihapaketti hameen alla on ihan toista ku joku puskaraiskaus. Näpistys kyseessä. Tänkään saitin ukoista harvasta on menee väliin yhtään mihinkään.
En puolusta näpistelijöitä, mutta paljon pahempaakin tapahtuu eikä kukaan puutu.

Tuo tilanne ois mennyt Puhumalla.
Kun akka räkii päälle, niin pitäisikö siinä vain seistä ja pyyhkiä limaa naamalta?
Samira
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1414
Liittynyt: Pe Marras 22, 2019 12:33 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Samira »

Kukaan ei tunnu saavan henkeä nykyään.
Sikis:
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
KARJU!!
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: Su Loka 15, 2017 5:51 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja KARJU!! »

Vaaditaanko jo polvistumista, rahtihameen edessä??
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Samira kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 7:06 pm Kukaan ei tunnu saavan henkeä nykyään.
No kato se on korona :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Vittu mikä nyhverö tää vartija ja viettää viimeisiä tuntejaan noissa hommissa tällä hetkellä. Ihme ettei ottanut tattiinsa kellohameelta kun noin vaikealta toiminta vaikutti,ziisus sentään mikä pelle :lol:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

Yritin katsoa linkin takana olevaa videopätkää, mutta kyseinen video vaatii tunnistautumisen. Pöh.
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
Jagge
Olivia Benson
Viestit: 722
Liittynyt: Ke Heinä 22, 2020 6:35 am

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Jagge »

meksi kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 4:04 pm Toki nyt kannattaa muistaa, että niin kauan kun pyöritään myymälän sisällä, niin näpistystä ei ole tapahtunut.
Siinö olet oikeassa, että rikos toteuttu vasta kun ohittaa kassan maksamatta. Mutta näpistyksessä yrityskin on määrätty rangaistavaksi.

Rikoslaki sanoo asiasta näin:

"Rikoksen yrityksestä rangaistaan vain, jos yritys on tahallista rikosta koskevassa säännöksessä säädetty rangaistavaksi.

Teko on edennyt rikoksen yritykseksi, kun tekijä on aloittanut rikoksen tekemisen ja saanut aikaan vaaran rikoksen täyttymisestä. Rikoksen yritys on kysymyksessä silloinkin, kun sellaista vaaraa ei aiheudu, jos vaaran syntymättä jääminen on johtunut vain satunnaisista syistä."

Eli näpistyksen yritys alkaa siinä tilanteessa kun työntää tavaraa vaatteidensa tms sisään. Ja silloin toteutuu myös vartijan oikeus puuttua tapahtumiin.
Avatar
Jazzo
Remington Steele
Viestit: 229
Liittynyt: Ke Elo 29, 2018 3:55 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Jazzo »

Miten sekaisin ihmisen täytyy olla, että tulee tällaiseen julkiseen foorumiin puolustamaan tällaista mustilaista? :lol:
Mielestäni vartija toimi oikein ja otteita olisi voinut räkäisyn jälkeen vielä koventaa.

Siteeraan videon kommenttia.
ODB
Finland needs more officers like this, wonderful work.
https://www.youtube.com/watch?v=PZwg41RUi7Y
Aivokuollut
Nikke Knatterton
Viestit: 174
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 7:01 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Aivokuollut »

Tzekissä ainakin osataan, hiukan enemmän olisi saanut lyödä, noh nuoret oppii kyllä :)
Hoitotahto ?
Avatar
Jukka50
Sofia Karppi
Viestit: 438
Liittynyt: Ke Helmi 24, 2016 5:46 pm

Re: Vartija kurittaa romaninaista

Viesti Kirjoittaja Jukka50 »

Siinäpä on hieman juttua kuinka rajuja voimakeinoja vartija saa työssään käyttää: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/77ca ... bcf6cfe49c
Lause "tapan aikaa" on ironista, koska oikeasti aika tappaa sinua.
Vastaa Viestiin