Viking Sallyn murha ja murhan yritys Ahvenanmaan saaristossa 28.7.1987

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
Murheli
Axel Foley
Viestit: 2232
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2016 11:34 am

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Murheli »

Chili kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 11:05 pm Oliko se partiolainen nostamassa naista laidan yli, kun ruotsalaispojat palasivat?
Tämä mullekin tuli mieleen, ja jos ei ollut heivaamassa laidan yli, niin ihan varmasti on vähän kenkinyt lisää
Voi voi, kun päättyi elämän koi
Murheli
Axel Foley
Viestit: 2232
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2016 11:34 am

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Murheli »

Niin, minulle tuli mieleeni, lukiessani teidän muiden pohdintoja, että jos Bettina tunnisti tuon partiolaisen siinä kohtaa kun hän "tuli hulluksi", niin olikohan se, mitä hän sanoi hoidettavana laivalla ollessaan, ja mitä ei kukaan ymmärtänyt (kun eivät osanneet ketään Saksaa), sitä että yritti kertoa tuon partiolaisen olleen se päällekarkaaja?
Ja ehkäpä tämä murhamies sai myös otettua Klausilta ja Bettiinalta osan heidän rahoistaan, ennen kuin alkoi raahata Bettiinaa? Tosin noissa joissain kuvissa näkyi, että heillä vielä oli rahaa jäljelläkin, mutta tuskin kukaan sitä osaisi ajatella, että avulias partiolainen olisi vienyt vain osan rahoista...
Voi voi, kun päättyi elämän koi
Panu71
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Ti Touko 25, 2021 8:12 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Panu71 »

Murheli kirjoitti: Ke Touko 26, 2021 12:24 am Niin, minulle tuli mieleeni, lukiessani teidän muiden pohdintoja, että jos Bettina tunnisti tuon partiolaisen siinä kohtaa kun hän "tuli hulluksi", niin olikohan se, mitä hän sanoi hoidettavana laivalla ollessaan, ja mitä ei kukaan ymmärtänyt (kun eivät osanneet ketään Saksaa), sitä että yritti kertoa tuon partiolaisen olleen se päällekarkaaja?
Ja ehkäpä tämä murhamies sai myös otettua Klausilta ja Bettiinalta osan heidän rahoistaan, ennen kuin alkoi raahata Bettiinaa? Tosin noissa joissain kuvissa näkyi, että heillä vielä oli rahaa jäljelläkin, mutta tuskin kukaan sitä osaisi ajatella, että avulias partiolainen olisi vienyt vain osan rahoista...
No ihan varmasti on yrittänyt kertoa jos on tunnustanut Nielsenin. Onko puhe ollut ymmärrettävää kun Bettinalle jäi pysyvä aivovamma. Lisäksi vasemman silmän näkövaurio ja vasemman käden keskisormi irti. Kivut ollut kovat ja pää pelannut miten pelannut siinä hetkessä. Mutta ihmeen sitkeä Klaus ollut, vaikka pää sohjona vähintään 5 iskusta ja omin jaloin vielä kävellyt. Kenties Nielsenin tarkoitus oli jäädä yksin uhrien kanssa, oli varmistaa se ettei uhrit tunnistaisi häntä.
Childofhale
Neuvoja-Jack
Viestit: 527
Liittynyt: Ma Maalis 02, 2020 7:35 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Childofhale »

Ihmistä ei olisi kyllä saanut heitettyä mereen murhapaikalta, sillä kaiteen takana ei ollut vesi vaan alempi kansi.
Totuutta etsiessä on tärkeintä tiedostaa mitä kaikkea ei tiedä.
ammattiamatööri
Jack Bauer
Viestit: 923
Liittynyt: Ma Syys 14, 2020 5:03 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja ammattiamatööri »

Saaris kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 11:12 pm Tuo hiv selittäisi sen että on asiasta puhunut noinkin avoimesti. Jos uskoo että elinaikaa on enää vähän tai raajoitetusti, tuntee varmaan ettei ole niin paljon menetettävää.
No mitä järkeä sitten mennä juupas eipäs-taktiikalla ja heitellä oikein syöttiä poliisin lapaan?
Jos kuolema on pian tulossa joka tapauksessa niin miksi kiistää enää rikoksia kun voisi teoriassa tehdä sen viimeisen hyvän teon eikä viedä totuutta hautaan.

Ensin tunnustetaan poliisille ja sitten mennään oikeuteen leikkimään ettei tunnustettukkaan. Voisin vilkkaalla mielikuvituksella tästä sirkuksesta rakentaa jopa mielikuvan, että oikeudessa nyt leikitään ja viimeisenä käsittelypäivänä Nielsen pamauttaisi tunnustuksen koko yleisön edessä. No se olikin pelkkää mielikuvituksen tuotetta mutta sinänsä sopisi kuvioon täydellisesti.
MikaK
Christopher Lorenzo
Viestit: 1551
Liittynyt: Ke Syys 18, 2019 9:29 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja MikaK »

Voi olla että ensin on yllätetty uhrit ja hoideltu Klaus hengiltä ja on ollut kääriytyneenä makuupussiinsa siten että vain silmät ja nenä näkyy eikä mitään valtaisia veriroiskeita ole tullut vaan nopeasti lyönnit kalloon ja taju hetkeksi pois. Bettina on herännyt ja suojannut käsillä naamaansa jolloin kuonavasaran piikki on irrottanut sormen joka piirtyi partiolaisen mieleen kun hän myöhemmin kuvaili vammoja liian tarkkaan ulkopuoliseksi. Samalla ruotsalaiset kuulivat äänet ja alkoi lähestyä. Tekijä kuuli tämän ja siirtyi laivan toiselle puolelle jossa heitti tekovälineen mereen ja ilmestyi ikään kuin löytämään uhreja lähes samaan aikaan. Tekijä komensi pojat hakemaan apua jotta jäi taas viimeistelemään uhrit mutta kiire ja välineen puute ja katsoi parhaaksi kanniskella naisuhria koska oli sotkeentunut muutenkin tämän vereen ja jäisi kiinni muuten. Bettina puolisekaisin tunnisti hyökkääjän ja panikoitui. Tekijällä ei ollut edes vaihtovaatteita mikä sopi tunnukseen että kotirintamalla ei mennyt hyvin ja hänellä ei ollut paljon mitään, ei paljon rahaa, ei vaatteita ja jotain oli tehtävä, vaikka ryöstö. Myöhemmät tapahtumat elämässä tukivat tätä väkivaltaista luonnetta.
Irvikissa
Poliisikoira Rex
Viestit: 275
Liittynyt: Ti Huhti 24, 2007 9:42 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Irvikissa »

Juupas-eipäs voi selittyä sillä, että häiriintynyttä harmittaa mennä hautaan täydellisen rikoksen kanssa, jos kukaan ei sitä tiedä ja hänen neroutensa jää ihmisiltä huomaamatta. Toinen vaihtoehto on se, minkä itse oli kytille kertonut, eli haluaa kertoa totuuden ja tahtoo Klausin omaisten ja Bettinan tietävän, että hän on pahoillaan, eikä mitään pelättävää enää ole, mutta ei halua enää vankilaankaan.
Tikkanen
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: La Joulu 12, 2015 7:00 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Tikkanen »

Tuolla aiemmin pohdittiin, miten valoisaa mahtoi olla tekohetkellä. Ensi heinäkuussa vastaavana päivänä aurinko nousee 4:59. En kyllä osaa arvioida miten valoisaa on esim. tuntia ennen, mutta ei varmaankaan ihan säkkipimeää. Sitten toinen juttu. Mikäli tämä epäilty oli tosiaan käynyt ensiapukurssin, niin tuntuu jotenkin käsittättömältä, että hän lähti viemään noin vakavasti vammautuneita sairashuoneelle. Ja erikoista on myös hänen innokkuutensa antaa haastatteluja.
jaakkeli
Lauri Hanhivaara
Viestit: 126
Liittynyt: Ti Elo 21, 2012 3:26 am

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja jaakkeli »

kasik kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 2:42 pm Kieltämättä äkkiseltään olettaisi, että tanskalainen olisi ollut yltäpäältä veressä törmätessään ruotsalaisiin partiopoikiin.

Voisiko silti olla, että verta ei ole päässyt tekovaiheessa roiskumaan tekijän päälle kovinkaan paljoa, koska uhrit ovat olleet todennäköisesti kääriytyneina makuupusseihinsa päätä myöten?
Mites olisi sellainen mahdollisuus, että tanskalainen olisi heittänyt verisimmät päällysvaatteet mereen ennen kuin tapasi ruotsalaiset?

Jospa tanskalaisella oli vaikkapa takki, jossa oli huppu. Ennen tekoa hän olisi tunnistamisen vaikeuttamiseksi laittanut takin kiinni ja vetänyt huppua ja kaulusta naaman päälle kuin elokuvien maantierosvo. Tuo takki olisi sitten saanut suurimman osan veriroiskeista ja sen hän on voinut viskata mereen.

Hänellä olisi ollut vähäisempiä verijälkiä kengissä, housuissa jne ja ruotsalaiset eivät olisi välttämättä heti kiinnittäneet huomiota niihin. Tässä hän keksii ajatuksen, että lähtee mukaan "auttamaan" uhreja jotta saa lisää verijälkiä ennen kuin kukaan ehtii kysyä miksi hänellä on jotain punaista kengänpohjissa.

Jälkeen päin ruotsalaiset sitten muistavat sen, että tanskalaisella oli veretön paita ennen "auttamista" ja verinen paita "auttamisen" jälkeen. Jos kolmenkymmenen vuoden päästä oikeudessa kysytään "muistatteko, oliko tanskalaisen kengissä verijälkiä jo ennen apuun lähtöä" niin tuskinpa siitä osaa kukaan sanoa mitään varmaa.
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Oppenheimer kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 11:24 pm
Saaris kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 10:54 pm Jos ei olisi syyllinen niin miten uskalsi jäädä kannelle kahden uhrin kanssa yksin, kun laivalla liikkui silmitön tappaja? Kyllä tämä on syyllinen, toivottavasti tuomitaan murhasta.
Kyllähän Anneli Auerkin tenavineen pysytteli kylmän rauhallisesti asunnossa, jossa riehui "joku tappaja".
Niinkun lankapuhelimella on aika vaikea soitella pihamaalta, ja viranomainen heitä pyysi puhelimeen jäämään. Älä osoita typeryyttäsi.

Minkä takia se hyökkääjä siellä kannella olisi piilotellut yhtään sen todennäköisemmin kuin muualla laivalla?

Pikkupojat ei tietenkään minkään veristen ruumiiden viereen uskalla/halua jäädä, ja kun olivat kavereita keskenään, niin ihan luonnollista että lähtivät yhdessä pois, eikä kukaan jäänyt vierasmaalaisen vanhemman "pojan" kanssa paikalle. Onhan se nyt pelottava tilanne.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Panu71
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Ti Touko 25, 2021 8:12 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Panu71 »

Neo7 kirjoitti: Ma Joulu 28, 2020 9:29 pm ↑↑

Ja mistä siis tiesi, että Schmid on saksalainen, tai että on uhrien tuttava? Siis jos mitään kontaktia ei ole aikaisemmin ollut. On tietysti voinut nähdä saksalaiskolmikon aiemmin illasta laivalla yhdessä, mutta kuinka edes tunnisti uhrit, jos kasvot oli veriset ja murjottu. Vaatteistako sitten?
No jos nuoren miehen motiivina on ollut raha ja ollut niin että kotoa Nielsen ei ole sitä saanut. On hänen mielessä varmasti ollut, että paska partiolaisreissu on Suomeen tulossa. Etenkin jos muilla partiolaisilla on ollut mitä käyttää. Onhan hän tosiaan voinut kiinnittää huomionsa saksalaiskolmikon rahankäyttöön ja varallisuuteen jo alkuillasta esim. Taxfreessa (sieltä ne kaljat on haettu) ja nähnyt heillä olevan rahaa. Klausilla oli esim. Sony walkmanit jotka siihen aikaan oli brändituote, jonka kaikki nuoret halusivat (myös minä). Eli tiesi ettei kolmikko ole persaukosimmista päästä. Kyse oli enää vain ajasta ja monipeliin kannella ramppaamisesta tarkistamassa joko uhrit nukkuisi. Miksi muutenkaan jos Nielsen kävi kannella klo. 24, heräisi uudestaan 3-4 aikoja muka maisemia katselemaan. Jokin valvotti tekijää ja siihen on 2 syytä. Päätös ryöstöstä tehtiin vasta puolelta öin kun nähtiin että kolmas saksalainen lähtikin sisälle nukkumaan. (3 kimppuun en tekijän usko uskaltaneet edes yrittää) Sitten piti odotella että rakastunut ja olutta lipittelevä pari nukahtaa ja kannella ramppaajat myös painuu pehkuihin. Oli miten oli niin harkitulta tuo väkivalta minun silmissäni näyttää.
Viimeksi muokannut Panu71, Ke Touko 26, 2021 10:35 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

ammattiamatööri kirjoitti: Ke Touko 26, 2021 2:33 am
Saaris kirjoitti: Ti Touko 25, 2021 11:12 pm Tuo hiv selittäisi sen että on asiasta puhunut noinkin avoimesti. Jos uskoo että elinaikaa on enää vähän tai raajoitetusti, tuntee varmaan ettei ole niin paljon menetettävää.
No mitä järkeä sitten mennä juupas eipäs-taktiikalla ja heitellä oikein syöttiä poliisin lapaan?
Jos kuolema on pian tulossa joka tapauksessa niin miksi kiistää enää rikoksia kun voisi teoriassa tehdä sen viimeisen hyvän teon eikä viedä totuutta hautaan.

Ensin tunnustetaan poliisille ja sitten mennään oikeuteen leikkimään ettei tunnustettukkaan. Voisin vilkkaalla mielikuvituksella tästä sirkuksesta rakentaa jopa mielikuvan, että oikeudessa nyt leikitään ja viimeisenä käsittelypäivänä Nielsen pamauttaisi tunnustuksen koko yleisön edessä. No se olikin pelkkää mielikuvituksen tuotetta mutta sinänsä sopisi kuvioon täydellisesti.
Kyllä tuo ukko jonkun sortin psykopaatti ainakin on, tykkää olla valokeilassa.
Jossain lehtijutussahan oli, että hän olisi sanonut, että tietää, mitä voi sanoa ja milloin, ettei silti tule tuomituksi. Eli jotain ihme pilaa ja kaikkivoipaisuuden kokemusta tässä sitten tavoittelee. Jos on syytön, niin ei ihan täysillä käy siltikään.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Tikkanen kirjoitti: Ke Touko 26, 2021 8:58 am Tuolla aiemmin pohdittiin, miten valoisaa mahtoi olla tekohetkellä. Ensi heinäkuussa vastaavana päivänä aurinko nousee 4:59. En kyllä osaa arvioida miten valoisaa on esim. tuntia ennen, mutta ei varmaankaan ihan säkkipimeää. Sitten toinen juttu. Mikäli tämä epäilty oli tosiaan käynyt ensiapukurssin, niin tuntuu jotenkin käsittättömältä, että hän lähti viemään noin vakavasti vammautuneita sairashuoneelle. Ja erikoista on myös hänen innokkuutensa antaa haastatteluja.
Ei tuo haastatteluinnokkuus niin outoa ole, kyllä varmaan monikin haluaisi paistatella kamalan tapauksen todistajana ja auttajana. Ei tavallinen 18-vuotias kovin helposti lehtiin pääse, ja kyllähän noilla jutuilla kavereihin vaikutuksen tekee.

Tuo kantaminen tai kävelemään auttaminen on kyllä yksiselitteisesti väärin. Makuulla pitäisi yrittää pitää, ennen kuin tulee osaajia paikalle. Ihmeellistä, että uhrit ylipäätään olivat jonnekin "lähdössä". Eivät ilmeisesti tajunneet mitä oli tapahtunut. Tuossahan olisi hyvin voinut tyrkätä avustettavan nurin lisävammojen toivossa, jos nyt ei ihan kenkimään uskaltanut alkaa.
Mahdolliset veriset sormenjäljet, verijäljet, dna, kuidut, haavojen kuvailut yms saa selitettyä sillä, että oli uhrien vieressä ja heitä auttamassa.

Silti on kyllä todellakin ihmeellinen ratkaisu jättää uhrit henkiin ja mennä heitä auttamaan, kun ei millään voi tietää, mitä toiset näkivät ja muistavat ja sanovat. Jos uhreilta ei oltu viety mitään tavaroita, niin tämä viittaisi siihen, että todellakin homma jäi kesken ja surmaaja kuuli ruotsalaisten tulevan ja lähti pois ennen kuin kuolema varmistui tai ehti ottamaan mitään. Ihme ettei edes rahoja ottanut.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Huopa
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 90
Liittynyt: Ti Kesä 09, 2020 10:44 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Huopa »

Vaikea uskoa ettei Nielsenin päälle olisi roiskunut verta. Vai kävikö niin, että vaihtovaatteet olivat lähellä jemmassa? Kuinkahan paljon aikaa kului teon ja ruotsalaisten partiopoikien saapumisen välillä? Kummalta puolelta laivaa partiopojat saapuivat helikopterikannelle? Olisiko Nielsenin ollut mahdollista poistua paikalta ja ns. koukata partiopoikien taakse? Olen aiemmin saanut käsityksen, että helikopterikannelle pääsi sekä paapuriin että tyypuurin puolelta. Korjatkaa joku ,mikäli olen väärässä
Neo7
Javier Pena
Viestit: 1800
Liittynyt: La Kesä 27, 2020 8:28 pm

Re: Henkirikos ja henkirikoksen yritys ruotsinlaivalla v. 1987

Viesti Kirjoittaja Neo7 »

Huopa kirjoitti: Ke Touko 26, 2021 10:26 am Vaikea uskoa ettei Nielsenin päälle olisi roiskunut verta. Vai kävikö niin, että vaihtovaatteet olivat lähellä jemmassa? Kuinkahan paljon aikaa kului teon ja ruotsalaisten partiopoikien saapumisen välillä? Kummalta puolelta laivaa partiopojat saapuivat helikopterikannelle? Olisiko Nielsenin ollut mahdollista poistua paikalta ja ns. koukata partiopoikien taakse? Olen aiemmin saanut käsityksen, että helikopterikannelle pääsi sekä paapuriin että tyypuurin puolelta. Korjatkaa joku ,mikäli olen väärässä
Ja kumma ettei kengänpohjat vereentyneet ja verisiä jalanjälkiä ollut(?). Jos sellaisia olisi ollut niin varmaan olisi kenkiin kiinnitetty huomiota. Jos pään ja naaman murskaa vasaran tapaisella, niin luulisi verta tulevan paljon, vaikka vartalo olisi makuupussin suojassa. Kuinka siis välttyi kenkien vereentymiseltä, ja etenkin jos/kun tuli vähän yllätetyksikin, että homma jäi puolitiehen. Ei siinä varmasti ole ollut aikaa juuri vaatteita vaihdella? Vai vaihtoiko vaatteet, sitten kuuli partiopoikien tulevan ja tekoväline ja veriset vaatteet mereen?
Vastaa Viestiin