Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17473
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Mies rikkoi sairaalan ikkunan kirveellä, riisti naisen vapauden ja ajoi hurjalla vauhdilla poliisia pakoon

Takaa-ajo tallentui poliisin kuvaamille videoille, joista näet koosteen tästä jutusta.

HELMIKUINEN episodi sai alkunsa, kun 25-vuotias mies ajoi Salossa sijaitsevan psykiatrisen sairaalan pihamaalle.
Mies otti kirveen, jolla hän rikkoi sairaalan ulko-oven turvalasin. Syytteen mukaan mies houkutteli tahdonvastaisessa hoidossa olleen naisen mukaansa. Syyttäjän mukaan mies riisti törkeällä tavalla naisen vapauden, koska tämä ei voinut terveydentilansa takia itse päättää lähtemisestä.
Sairaalan henkilökunta ei uskaltanut puuttua tilanteeseen, koska heidän mukaansa mies oli aggressiivinen. Henkilökuntaa pelotti myös kirves.

MIES ajoi naisen kanssa pihamaalta pois. Jonkin ajan kuluttua poliisi löysi miehen ajamasta Salosta. Mies lähti pakoon nainen kyydissään, eikä hän piitannut poliisin antamasta pysäytyskäskystä.
Takaa-ajo kesti kymmenkunta minuuttia. Sen aikana mies ajoi enimmillään 190 kilometrin tuntinopeudella, kun alueen rajoitus oli pitkälti 80 kilometriä tunnissa. Mies ohitteli kovalla ylinopeudella edellä ajaneita autoja jopa ohituskieltoalueella.

LOPULTA mies ajoi poliisin tielle asettamaan piikkimattoon. Senkin jälkeen hän körötteli vielä jonkin aikaa, kunnes ajoi tien sivuun ja antautui poliisille. Miehen hallusta löytyi myös 5,5 grammaa marihuanaa.
Syytteen mukaan mies myös uhkasi tappaa vaimonsa maaliskuussa, minkä lisäksi hän uhkaili väkivallalla kahta Naantalin kaupungin sosiaalitoimen virkamiestä. He päättivät miehen lapsiin liittyvistä asioista.

Varsinais-Suomen käräjäoikeus antaa asiassa tuomion 29. kesäkuuta.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008083405.html
Avatar
H.Moilanen
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4980
Liittynyt: Ti Marras 12, 2019 1:30 pm

Re: Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja H.Moilanen »

Liittyykö tämä keissi sharian täytäntöönpanoon? Ja/tai suvun kunniasta huolehtimiseen?
Etsivän Keskuspoliisin mukaan Suomeen jääneet emigrantit olivat poliittisesti epäluotettavia. Lisäksi monet olivat juutalaisia, joita Etsivä Keskuspoliisi luonnehti lausunnoissaan ”epämieluisiksi henkilöiksi”.
Aiheesta lisää täällä.
SatuSetä
Jack Bauer
Viestit: 990
Liittynyt: Ma Loka 29, 2018 5:35 pm

Re: Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja SatuSetä »

H.Moilanen kirjoitti: Pe Kesä 25, 2021 5:26 pm Liittyykö tämä keissi sharian täytäntöönpanoon? Ja/tai suvun kunniasta huolehtimiseen?
Kirves ei taida olla sen alueen kulttuureissa se ykköstyökalu prosessorin irroittamiseen. Uskoisin että kunniahommat tms. olisi hoidettu viimeistään sairaalan pihamaalla.

Eiköhän tässä ole ihan kotimaisin voimin liikenteessä, sekakäyttö ja mt-ongelmat ilmiselviä.
Kitarisa
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1311
Liittynyt: La Tammi 09, 2021 6:31 pm

Re: Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja Kitarisa »

Taas on b-luokan juntti päässyt käsikirjoittamaan oman elämänsä mustavalkoelokuvaa katkenneen liitunsa kanssa. Johonkin aitaukseen tuokin kuuluisi, niin ei tarvitsisi rassata yhteiskunnan koneistoa jatkuvalla hiekan lapioimisella. ”Kävin pöllimässä muijan mielisairaalasta kirveellä”, varsinainen urotekojen Untamo taas kyseessä.
aavikkoralli
Olivia Benson
Viestit: 738
Liittynyt: Su Maalis 14, 2021 1:07 pm

Re: Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja aavikkoralli »

SatuSetä kirjoitti: Pe Kesä 25, 2021 6:05 pm
H.Moilanen kirjoitti: Pe Kesä 25, 2021 5:26 pm Liittyykö tämä keissi sharian täytäntöönpanoon? Ja/tai suvun kunniasta huolehtimiseen?
Kirves ei taida olla sen alueen kulttuureissa se ykköstyökalu prosessorin irroittamiseen. Uskoisin että kunniahommat tms. olisi hoidettu viimeistään sairaalan pihamaalla.

Eiköhän tässä ole ihan kotimaisin voimin liikenteessä, sekakäyttö ja mt-ongelmat ilmiselviä.
Ainakin viimeisimmät kirvesmurhat mitä itse muistan, oli muslimisomalin tekemiä,
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7343
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

Hyvin on kotiutunut jos on sitä sorttia, mutta tyypillä ollu kyllä vauhti päällä. Kansallisurheilua vain pesismaila puuttus..
Avatar
H.Moilanen
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4980
Liittynyt: Ti Marras 12, 2019 1:30 pm

Re: Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja H.Moilanen »

Ilman muuta tämä keissi voi olla kantasuomalaistenkin keissi. Tappouhkaukset vaan kuulostivat samanmoisilta kuin monissa muissakin mamukeisseissä ja psykiatrisille osastoillehan mm. arabikulttuurien miesoletetut eivät halua omaisuuteensa luettavia naishenkilöitä yleensä mistään hinnasta päästää. Huoltajuuskiistojakin mamuilla usein on, eikä virkamiesten uhkailu ole heille lainkaan tavatonta. Mutta tosiaan, enkä siellä on vaan joku Perus-Erkki ollut äkäisenä.

Keissi on tapahtunut jo helmikuussa, mutta ei ole ylittänyt uutiskynnystä ennen kuin nyt Juhannuksena :wink:

Islamilaisia partiopoikia paraatiasuissaan.jpg
Islamilaisia partiopoikia paraatiasuissaan.jpg (23.12 KiB) Katsottu 2704 kertaa
Etsivän Keskuspoliisin mukaan Suomeen jääneet emigrantit olivat poliittisesti epäluotettavia. Lisäksi monet olivat juutalaisia, joita Etsivä Keskuspoliisi luonnehti lausunnoissaan ”epämieluisiksi henkilöiksi”.
Aiheesta lisää täällä.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Mies rikkoi sairaalan ikkunan, riisti naisen ja ajoi poliisia pakoon

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

25-vuotias mies rikkoi kirveellä psykiatrisen sairaalan turvalasin ja otti hoidossa olleen naisen kyytiin – hurja takaa-ajo tallentui tälle videolle, nopeutta jopa 190 km/h

Mies syyllistyi yhteensä seitsemään eri rikokseen.

VARSINAIS-SUOMEN käräjäoikeus tuomitsi poliisia paenneen ja kirvestä heilutelleen 25-vuotiaan miehen puolen vuoden ehdolliseen vankeuteen.

Helmikuinen episodi sai alkunsa, kun mies ajoi Salossa sijaitsevan psykiatrisen sairaalan pihamaalle. Mies yritti päästä monta kertaa sairaalan sisälle.

Lopulta mies otti kirveen, jolla hän rikkoi sairaalan ulko-oven turvalasin. Sairaalassa hoidossa ollut nainen käveli oviaukosta miehen autolle.

SYYTTÄJÄN mukaan mies olisi nimenomaisesti houkutellut tahdon­vastaisessa hoidossa olleen naisen mukaansa. Syyttäjän mukaan mies riisti törkeällä tavalla naisen vapauden, koska tämä ei voinut terveydentilansa takia itse päättää lähtemisestä.

Käräjäoikeus kuitenkin hylkäsi syytteen törkeästä vapaudenriistosta.

Sairaalan työntekijän kertomuksesta kävi ilmi, että mies oli tutustunut naiseen aikaisemmin ”toisessa yhteydessä”. Käräjäoikeuden mukaan nainen tuli itse vapaaehtoisesti autolle, eikä kukaan houkutellut tai estänyt häntä lähtemästä sairaalasta.
...

TAKAA-AJO kesti kymmenkunta minuuttia. Sen aikana mies ajoi enimmillään 190 kilometrin tuntinopeudella, kun alueen rajoitus oli pitkälti 80 kilometriä tunnissa. Mies ohitteli kovalla ylinopeudella edellä ajaneita autoja jopa ohituskieltoalueella.

Kuvakaappaus poliisin videolta.
Kuvakaappaus poliisin videolta.
pikkimaton_yli.jpg (37.38 KiB) Katsottu 1210 kertaa
Mies ajoi poliisin tielle asettamaan piikkimattoon. Senkin jälkeen hän körötteli vielä jonkin aikaa, kunnes ajoi tien sivuun ja antautui poliisille. Miehen hallusta löytyi myös 5,5 grammaa marihuanaa.

Mies myös uhkasi tappaa vaimonsa maaliskuussa, minkä lisäksi hän uhkaili väkivallalla kahta Naantalin kaupungin sosiaalitoimen virkamiestä. He päättivät miehen lapsiin liittyvistä asioista.

KUN mies oli epäillyistä rikoksista pidätettynä, syytteen mukaan hän yritti karata poliiseilta sairaalan parkkipaikalla. 200 metrin pikaponkaisun jälkeen poliisit saivat hänet kiinni.

Mies syyllistyi vahingontekoon, törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, huumausaineen käyttörikokseen, niskoitteluun poliisia vastaan, laittomaan uhkaukseen, virkamiehen väkivaltaiseen vastustamiseen ja vangin karkaamiseen. Ehdollisen vankeusrangaistuksen lisäksi mies joutuu maksamaan Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirille runsaat 650 euroa turvalasin rikkomisesta.

Varsinais-Suomen käräjäoikeus antoi asiassa tuomion tiistaina, eikä se ole siten lainvoimainen.
Koko uutinen täällä: IltaSanomat
30.6.2021 8:56
...hallusta löytyi myös 5,5 grammaa marihuanaa.
Viihdekäyttäjä?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Vastaa Viestiin