Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Gentle
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1304
Liittynyt: To Maalis 12, 2020 2:19 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Gentle »

sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 30, 2021 11:10 pm
OnyxPhoenix kirjoitti:
Kaikki on suhteellista. Ei missään ole väitetty etteikö mitään riskiä olisi. Mutta menee salaliiton puolelle öyhöttää jostain yleisestä vaarallisuudesta kun sellaisesta ei edelleenkään ole mitään näyttöä. Yhtä hyvin voisi sitten öyhöttää vaikka pähkinöiden vaarallisuudesta ja vaatia niiden myyntikieltoa, koska jotkut saavat niistä jopa kuolemaan johtavan allergisen reaktion.

Lapsien kohdalla olen kyllä edelleen samaa mieltä että en lähtisi tässä vaiheessa rokottamaan, koska lapset eivät Covidiin sairastu vakavasti.
Ensinnäkin ainoa riskiryhmä joka väitetysti on osoitettu on kuolinvuoteellaan oleva vanhusväestö jolla on useita muita sairauksia taakkanaan.Käytännössä tauti on vaaraton kaikille muille.

Se että ruvetaan injektoimaan kokeellisia geeniterapiahoitoja koko väestölle on taasen mielipuolista hommaa jonka aivopestyt kansanosat ovat valmiina toteuttamaan.

Uskomatonta on meininki näinä päivinä :lol:
Takuu varmasti korona on vienyt tehohoitoon enemmän ihmisiä kuin rokote. Tämä nyt on päivänselvä asia :)
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13851
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja damfin »

sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 30, 2021 11:30 pm Kaduille tuupertuvat ihmiset jne... :lol: Mielenkiintoista sinänsä ettei mitään vastaavaa missään muualla sitten havaittu.
Röhkijää edelleen kummastuttaa nuo "kadulle tuupertuvat" ihmiset, ei ole poloinen vieläkään ymmärtänyt että ei ne nyt siihen kadulle olleet tuupertuneet, vaan ne oli siirretty sisätiloista siihen kadulle odottamaan noutoa, kun ruumiita tuli yllättäen niin nopeaa tahtia että ambulanssit ja ruumisautot ei kerenneet kaikkia heti noutamaan mutta ruumiit haluttiin pois sisätiloista kun pelättiin niiden levittävän virusta.

Ja kyllä samaa tapahtui jossain muuallakin kuin Kiinassa.
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4281
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Potkupallotollojen viruslinko toimii :

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/ ... 6cd3e7c5f0

EM-kisaturistien koronatartunnat kasvussa – jo 386 todettua tartuntaa
THL ja STM kertovat, että ulkomailta saatujen tartuntojen osuus on kasvanut.


Jalkapallon EM-kisoista palanneilla henkilöillä on todettu 30.6. mennessä 386 positiivista testitulosta ja 50 jatkotartuntaa, kertovat sosiaali- ja terveysministeriö (STM) sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL)

Suurin osa tapauksista on raportoitu Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla (yhteensä 264 tapausta ja 17 jatkotartuntaa) sekä Pirkanmaan (38 tapausta ja 8 jatkotartuntaa) ja Varsinais-Suomen (31 tapausta ja 5 jatkotartuntaa) sairaanhoitopiireissä.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Kitarisa
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1311
Liittynyt: La Tammi 09, 2021 6:31 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Kitarisa »

damfin kirjoitti: To Heinä 01, 2021 9:08 am
sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 30, 2021 11:30 pm Kaduille tuupertuvat ihmiset jne... :lol: Mielenkiintoista sinänsä ettei mitään vastaavaa missään muualla sitten havaittu.
Röhkijää edelleen kummastuttaa nuo "kadulle tuupertuvat" ihmiset, ei ole poloinen vieläkään ymmärtänyt että ei ne nyt siihen kadulle olleet tuupertuneet, vaan ne oli siirretty sisätiloista siihen kadulle odottamaan noutoa, kun ruumiita tuli yllättäen niin nopeaa tahtia että ambulanssit ja ruumisautot ei kerenneet kaikkia heti noutamaan mutta ruumiit haluttiin pois sisätiloista kun pelättiin niiden levittävän virusta.

Ja kyllä samaa tapahtui jossain muuallakin kuin Kiinassa.
Tyypillinen esimerkki salkkareiden toiminnasta. Kun jokin väärä tieto korjataan, he eivät keskuudessaan suostu sitä korjaamaan, vaan alkuperäistä väitettä levitetään edelleen. Se missä tiede muuttaa käsityksiään tutkimustulosten ja siitä saadun datan myötä, niin salkkarit ristiinnaulitsevat faktansa muuttumattomiksi ensimmäisestä päivästä lähtien. Niin paitsi, ellei muutos nyt sattuisi olemaan sellainen, joka tulisi heidän väitteitään vielä vahvemmin. Olen usein hämmästellyt, mistä salkkarit havaitsevat jonkin asian olevan salaliitto heti, ennen kuin aiheesta on mitään parempaa tietoa? Se liittyy varmaan siihen samaan kykyyn, jonka avulla he ymmärtävät asioita muita paremmin. Miksi kouluttautua tieteentekijäksi, kun samat asiat voi kaivaa tokentubesta.
zzrgg
Hetty Wainthropp
Viestit: 466
Liittynyt: Ke Maalis 11, 2020 6:30 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja zzrgg »

Osittain kenties mahdollisiin koronapelkoihin liittyen THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek herätteli kesäkuisessa Ylen A-studiossa keskustelua siitä, minkälaisten koronariskien kanssa olisimme valmiita elämään ja miten eläisimme koronaviruksen kanssa niin, että kokonaisvahinko olisi mahdollisimman vähäinen. Tämä tärkeä keskustelunavaus meni ainakin itseltäni täysin ohi, vaikka siitä myös Iltalehti kirjoitti. Alla on muutamia poimintoja sekä A-studion haastattelusta että tuosta Iltalehden artikkelista, jotka molemmat kokonaisuudessaan olivat hyviä ja tutustumisen arvoisia. A-studiossa haastateltavana myös olleen Rokotetutkimuskeskuksen johtajan Mika Rämetin sanoista jäi kuitenkin hieman erikoinen kaiku, kun hän totesi, että
Mika Rämet 2.6.2020 kirjoitti: "Seychelleillä eniten käytössä oleva rokote on tämmöinen kiinalainen Sinovacin inaktivoituun virukseen pohjautuva rokote, jonka suojateho on hyvä, mutta huonompi kuin meillä eniten käytetyn, esimerkiksi meidän Pfizerin tai Modernan rokotteitten. (...) Ja toi on niinkö hyvä pitää mielessä, että kun rajoja avataan, rajoitustoimia puretaan, niin sitten se infektiopaine lisääntyy, ja sen takia sitten kaikkien on hyvä muistaa, että kannattaa huolehtia se oma suoja ottamalla ite ensimmäinen annos ja toinen annos ja sen jälkeen itse on turvassa, eikä luottaa siihen, että laumasuoja hoitaa asian.
https://areena.yle.fi/1-50646899 (4:00-5:00)
Missä vaiheessa Suomessa käytössä olevat rokotteet ovat tulleet estäneeksi tartuntojen leviämisen eikä vain leviämistä vai mitä Mika Rämet tarkoittaa "turvassa olemisella"? Aikaisemmin puhuttiin vain siitä, että rokotteilla estettäisiin ns. vakavat, sairaalahoitoa vaativat tapaukset. Mielestäni on aivan liian mustavalkoista ajattelua ja puhetta, että joku voisi jotenkin "olla turvassa" virukselta, sillä tuohan tarkoittaisi 100 %:sta immuniteettia, mikä tuskin toteutuu Suomessa käytössä olevilla rokotteilla. Kyllä kai siitä on jo viitteitä, että rokotettujen parissa tartuntamäärätkin ovat alhaisempia, mutta kuten Seychellien tilanne osoittaa, tarttumistapauksia ilmenee myös rokotettujen keskuudessa. Tässä Rämet puhuu kenties tahtomattaan zerokorona-kannattajien kielellä, mutta onneksi Nohynek selvensi rokotteiden ja viruksen leviämisen välistä suhdetta myöhemmin kohdassa 9:20 alkaen:
Hanna Nohynek 2.6.2020 kirjoitti: Leviäminen estyy tietyssä määrin rokotteilla, että nämä RNA-rokotteet ovat erittäin hyviä estämään myöskin leviämistä, mutta ei täydellisesti [*paino viimeisellä sanalla ja nyökkäys Rämetin suuntaan*]. Että semmoiseen niinkuin täydelliseen leviämisen estämiseen, niin mä en usko, että se on mahdollista. Sen vuoksi meidän täytyy käynnistää tämä keskustelu, että mikä on se riskin taso mikä me olemme valmiita hyväksymään. Influenssassa se on ollut vuosittain 500-2000 kuolemaa, että se on ollut se riskitaso, mikä on hyväksytty. Rokotuskattavuus ei ole tietenkään ollut paras mahdollinen, että ehkä sitä nostamalla oltaisiin voitu päästä estämään useampiakin [influenssa]kuolemia, mutta että nämä ovat minusta niitä arvokeskusteluita, mitä täytyy avata.
https://areena.yle.fi/1-50646899 (9:20-10:00)
Hanna Nohynek 2.6.2020 kirjoitti: Minusta pitäisi ruveta miettimään sitä, että mikä on se riskiraja, joka on hyväksyttävä. Että jos meidän kansallinen rokotusstrategia pyrkii siihen, että todella kuolemia ja vakavia tauteja estetään, niin onko enää realismia se, että pyrittäisiin estämään kaikki tartunnat? Maailma on täynnä erilaisia tauteja. Miksi korona olisi sitten se, joka meidän täytyy täysin eliminoida, kun näyttää kuitenkin siltä, että se ei ole täysin eliminoitavissa? Tämä ei ole niinkuin isorokko, joka voidaan juuria kokonaan [pois], vaan tämä todennäköisesti tulee jäämään meidän keskuuteemme, maailmaan. Ja jotenkin meidän täytyisi oppia tulemaan sen kanssa toimeen, ja toimeen tullaan sillä, että meillä on ainakin ne kaksi rokoteannosta, mahdollisesti tehosteita. Ja sitten on ihmisiä, jotka eivät pysty muodostamaan suojaa, joita pitää sitten muulla tavalla suojella.
https://areena.yle.fi/1-50646899 (7:15-8:15)
”Virus on kuin demonisoitu”, sanoo THL:n ylilääkäri koronasta ja odottaa uudenlaista keskustelua

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynekin mielestä on korkea aika miettiä sitä, miten elämme koronaviruksen kanssa niin, että kokonaisvahinko on mahdollisimman vähäinen.
  • Nohynekin mielestä ilmassa on haluttomuutta ja arkuutta avoimeen keskusteluun siitä, millä ehdoin voimme avata yhteiskuntaa.
  • Koronariskien kanssa olisi opeteltava elämään, koska pois virusta ei täältä kokonaan saa.
  • Nohynekin mielestä keskustelu koronariskin sietämisestä on meillä käynnistynyt kovin hitaasti ja heikolla liekillä.
Uusien koronatartuntojen määrä on Suomessa ollut jo pitkään aivan toista luokkaa kuin helmi-maaliskuussa.

Sairaaloissa koronapotilaiden määrä laskee, rokotuskattavuus kasvaa kaiken aikaa, mutta monet koronarajoitukset ovat edelleen voimassa.

Asiantuntijatkin ovat monta mieltä siitä, mitä juuri nyt pitäisi Suomessa rajoitusten kanssa tehdä.

On sanottu, että on helpompi antaa rajoituksia kuin purkaa niitä.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Hanna Nohynek on niitä, jotka toivovat, että koronariskiä ja sen kanssa elämistä mietittäisiin nyt toden teolla.

Rokotuksista huolimatta koronavirus jäänee mitä suurimmalla todennäköisyydellä edelleen sitkeästi keskuuteemme. Siksi Nohynekin mukaan olisi avattava keskustelu siitä, millä ehdoin voimme elää sen kanssa.

Ylilääkäri Hanna Nohynek ei vähättele koronan vaarallisuutta, mutta hän toivoo, että nyt alettaisiin miettiä, miten elämme normaalisti koronasta huolimatta.

Tasapuoliseen kohteluun

Kaikkien toive lienee se, että koronavirus saadaan painettua niin alas, että viruksen mahdollisesta tarttumisesta ei tarvitsisi jatkuvasti ja kaiken aikaa kantaa huolta.

Ylilääkäri Nohynekin mielestä jo nyt elämää Suomessa pitäisi voida jälleen jatkaa entistä enemmän siihen tapaan kuin ennen koronaa tehtiin. Rajoituksia on purettu, mutta purkamisessa on nähty suurta epätasapainoa.

Tapahtumien yleisömääriä rajoitetaan edelleen ankarasti, mutta samaan aikaan ihmiset parveilevat jo muualla. Ravintoloita avataan, tapahtumia ei. Puistot, terassit ja rannat kuhisevat ihmisiä.

Syksyllä Nohynek kävi Musiikkitalossa konsertissa, jossa yleisössä kaikilla ja myös suurella osalla esiintyjistä oli maskit. Tartuntoja päivässä raportoitiin suurin piirtein yhtä paljon kuin nyt.

Rokotuksia ei vielä ollut, mutta oli turvavälit, käsidesit ja maskit. Järjestelyt toimivat.

– Olisi hyvä soveltaa sitä, mitä olemme oppineet varotoimista ja mitä viruksen leviämisestä ja rokotesuojasta tiedämme, jotta voisimme tasapuolisesti kohdella eri toimijoita ja siirtyä sellaiseen uuteen normaaliin, joka olisi myös terveystaloudellisesti perusteltavissa, Nohynek sanoo.

Riskien sietäminen

Koronarajoitusten jatkamisella on nähty nyt olevan muita syitä kuin terveydenhuollon kantokyvyn turvaaminen.

Kysymys tapahtumien avaamisesta on yksi osa sitä keskustelua, jota Nohynekin mielestä olisi jo korkea aika käydä nyt, kun ikäihmiset ja muut korkean riskin henkilöt ovat jo saaneet ensimmäisen rokoteannoksensa ja toisia annoksia annetaan hyvällä vauhdilla.

– Nyt tarvittaisiin rohkeutta käydä keskustelua siitä, millä ehdoin voimme avata yhteiskuntaa.

Nohynekin mielestä olisi mietittävä, millaisen koronariskin kanssa olemme valmiita elämään ja mikä on se riskiraja, jonka hyväksymme.

Ennen koronaakin elimme joka päivä sellaista elämää, jossa meidän oli siedettävä se, että riskejä on.

Joka vuosi influenssaan kuolee arviolta 500–2000 ihmistä, mutta influenssa-aikaan tai vaikkapa RS-virusepidemioiden vuoksi ei kouluja suljeta eikä vierailuja kielletä hoivakodeissa.

– Myös esimerkiksi liikenteessäkin sallitaan tietty riski, toki liikennesääntöjä noudattaen ja turvavöitä käyttäen, Nohynek lisää.

Vuonna 2020 tieliikenteessä kuoli 222 henkilöä ja 4392 ihmistä loukkaantui. Jos riskiä ei sallittaisi, olisi oltava halu kieltää tieliikenne.

Zerokorona vai kieltäminen?

THL:n ylilääkäriksi Nohynek puhuu poikkeuksellisen suoraan siitä, että koronan kanssa olisi opittava elämään ja että rajoituksia olisi päästävä hallitusti purkamaan.

– Koronariskin kanssa elämisestä on keskusteltu jo jonkin aikaa tiedefoorumeilla. On ilmeistä, että virusta emme pysty juurimaan pois, varsinkaan niin kauan, kun valtaosa maailman ihmisistä on vailla kahden rokoteannoksen antamaa suojaa.

Pandemian alussa korostettiin nimenomaan sitä, että rajoituksia tehdään riskiryhmäläisten suojelemiseksi ja terveydenhuollon kantokyvyn ylläpitämiseksi.

Jossain vaiheessa on Nohynekin mukaan tapahtunut muutos sellaiseen suuntaan, että fokuksessa onkin kaikkien tartuntatapausten saaminen nollaan.

Monien pelkojen virus

Nohynek ei yritä väittää, että koronavirus ei olisi vaarallinen.

– Korona on vakava, yleisvaarallinen tartuntatauti, hän korostaa.

Koronavirukseen liittyy edelleen paljon vielä tuntemattomiakin riskejä. Pitkittyneestä koronasta, niin kutsutusta long covidista saadaan koko ajan lisää tietoa.

Mahdollisimman pieni kokonaisvahinko

Korona ei ole Nohynekin mukaan sellainen tauti kuin esimerkiksi isorokko, joka voidaan kitkeä kokonaan pois maailmasta.

Edelleen on tärkeää muistaa myös se, että joitakin erityisiä riskiryhmiä pitää edelleen voida suojella virukselta tavalla tai toisella myös muulla tavalla kuin rokotteilla, koska heidän oma puolustusvasteensa rokotteelle voi jäädä keskimääräistä heikommaksi.

Kaikki eivät myöskään halua ottaa koronarokotetta, eikä esimerkiksi Maailman terveysjärjestö WHO ole esittänyt, että rokotteesta tehtäisiin pakollinen.

Nohynekin mielestä keskustelu koronariskin sietämisestä on meillä käynnistynyt kovin hitaasti ja heikolla liekillä.

Nohynek toivoo koronariskin sietämistä koskevaan keskusteluun mukaan ihmisiä laidasta laitaan.

Mukana keskustelussa pitäisi olla asiantuntijoita, mutta myös tavallisia ihmisiä ja heitä, joiden työhön koronavirus on vaikuttanut ja vaikuttaa.

– Nyt kannattaa miettiä, miten elämme koronaviruksen kanssa niin, että kokonaisvahinko on mahdollisimman vähäinen, Nohynek sanoo.
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset ... 5dd3319de0 (10.06.2021)
Itse ehdottaisin siirtymistä pois yksinomaan tarttumistapauksiin (ilmaantuvuuuslukuihin) perustuvasta koronaseurantamallista, ja että nykyisen mallin tasomäärityksiä vähintään painotettaisiin sairaalahoitopaikkakuormittavuudella sekä COVID-kuolemantapauksilla, jos tarttumistapauksia koronaseurantamallissa ei voida kokonaan sivuuttaa. On mielestäni hyvin todennäköistä, että kaikkia tartuntoja ei voida saada täysin estettyä, esimerkiksi epidemiologian professori Pekka Nuortin mukaan 90 % yli sadasta haastatellusta asiantuntijasta pitää todennäköisenä, että SARS-CoV-2 jää keskuuteemme.

Lisäksi ehdottaisin PCR-testien ct-raja-arvon (cycle threshold) vakioimista tietylle realistiselle tasolle, mieluiten yhteen tiettyyn numeroon, joka olisi kaikille sama riippumatta testattavan henkilön rokotehistoriasta. On jokseenkin eri asia onko tuo ct-raja-arvo 2 vai 50, ja tässä ajalta ennen koronaa realistisena arviona ylärajasta on pidetty lukemaa 35 ("If the Ct value gets too high, say a Ct of 35 in a 96 well plate, it can be difficult to distinguish real signal from background. For this reason, many researchers will employ a Ct cutoff - and not use any data above that Ct value." 2:15-2:35). Kärkevää kritiikkiä PCR-testin käyttämisestä COVID-tapausten diagnosoinneissa on esitetty usealla taholla, eivätkä esimerkiksi uusi-seelantilaisen Samantha Baileyn näkemykset PCR-testeistä ole sieltä hyväksyvimmästä päästä( - osalle esitetyistä väitteistä löytyy vasta-argumentointia täältä). En tosin tiedä, mitä pitäisi olla kirjoitettu ja missä, jotta PCR-testien käytöstä COVID-tapausten yhteydessä voitaisiin luopua, mutta ilmeisesti nykyinen WHO:n suositus todella on, että PCR-testiä käytettäisiin vain diagnosoinnin apuvälineenä eikä niinkään puhtaana yksiselitteisenä mittarina COVID-tartunnasta. Lisäksi on myös väitetty, että Yhdysvaltojen CDC:n laskelmien mukaan olisi erittäin vaikeaa havaita eläviä viruksia korkeammalla ct-raja-arvolla kuin 33(, mutta tuo väitetty lähteeksi nimetty taulukko ei oikein avautunut sisällöltään minulle kovin hyvin).

Jos resurssit olisivat rajattomat, niin ehdottaisin myös, että positiivisten PCR-testien tulokset varmennettaisiin viljelmillä, joissa todennettaisiin se, onko havaittu virus elinkelpoinen tai tartuttava, vai onko positiivisen PCR-testin löydöksenä vain tartuttamattomia viruksen osia. Kun tuhansia testejä päivittäin pitäisi kuitenkin tehdä, niin viljelyiden tekeminen ei luultavasti ole mahdollista. Lisäksi viljelyiden valmistumista kaiketi pitäisi odottaa jossakin "omaehtoisessa" "karanteenissa", mistä käytäntö on jo osoittanut, ettei se toimi kaikkien henkilöiden kohdalla toivotulla tavalla.

Infektiosairauksien ylilääkäri Jaana Syrjäsen (TAYS), KYS:n teho-osaston osastonylilääkäri Stepani Bendelin ja HUS:n toimitusjohtaja Juha Tuomisen, joka jo viime lokakuussa kysyi "Saako ajatella, että sairaaloissa voi olla koronapotilaita ilman, että koko yhteiskunta pitäisi sulkea?" pohdintoja siitä, millaista koronariskiä voisimme kenties sietää, on luettavissa Lääkärilehden artikkelista 22.6.2021.

TL;DR: ”Entiseen paluun sijaan meidän tuleekin sopeutua tulevaisuuteen, jossa elämme koronaviruksen kanssa, kuten aiempienkin pandemioiden aiheuttajien,” epidemiologian professori Pekka Nuorti päättää Lääkärilehden artikkelinsa (4.6.2021).
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

damfin kirjoitti: To Heinä 01, 2021 9:08 am
sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 30, 2021 11:30 pm Kaduille tuupertuvat ihmiset jne... :lol: Mielenkiintoista sinänsä ettei mitään vastaavaa missään muualla sitten havaittu.
Röhkijää edelleen kummastuttaa nuo "kadulle tuupertuvat" ihmiset, ei ole poloinen vieläkään ymmärtänyt että ei ne nyt siihen kadulle olleet tuupertuneet, vaan ne oli siirretty sisätiloista siihen kadulle odottamaan noutoa, kun ruumiita tuli yllättäen niin nopeaa tahtia että ambulanssit ja ruumisautot ei kerenneet kaikkia heti noutamaan mutta ruumiit haluttiin pois sisätiloista kun pelättiin niiden levittävän virusta.

Ja kyllä samaa tapahtui jossain muuallakin kuin Kiinassa.
Jaa että et sitten muista legendaarisia kadulla kulkijoita jotka "sattuivat" luhistumaan tv-ryhmän eteen ketarat suorina . Minäpä kyllä satun muistamaan :lol:

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... Wuhan.html
Do these videos show people collapsing in the streets of Wuhan? Footage emerges of men and women 'unable to stand in Chinese city at the centre of the coronavirus outbreak'

https://www.ibtimes.sg/like-wuhan-peopl ... down-43263
Like in Wuhan, people are collapsing on streets in Harbin; China enforces emergency lockdown

https://www.thesun.co.uk/news/10808633/ ... ombieland/
DISASTER ZONE Coronavirus leaves Wuhan a ‘zombieland’ with people collapsing in streets and medics patrolling in hazmat suits


Kuva
https://www.theguardian.com/world/2020/ ... rus-crisis

Näistähän se oma skeptisyyteni alkunsa sai kun näitä ympäri maailmaa Covid uhreina julistettiin. :wink:

Joihinkin taasen kaikki nämä tuntuvat uponneen täysillä :lol:
zzrgg kirjoitti:
Lisäksi ehdottaisin PCR-testien ct-raja-arvon (cycle threshold) vakioimista tietylle realistiselle tasolle, mieluiten yhteen tiettyyn numeroon, joka olisi kaikille sama riippumatta testattavan henkilön rokotehistoriasta. On jokseenkin eri asia onko tuo ct-raja-arvo 2 vai 50, ja tässä ajalta ennen koronaa realistisena arviona ylärajasta on pidetty lukemaa 35
Samaa on ehdottanut WHO:kin jo parikuukautta sitten koska nykykäytäntö on täysin yhtä tyhjän kanssa mutta jolla saadaan tilastot näyttämään huimilta. :wink:

Britannian ainakin piti siityä realistisempaan malliin hetki sitten. Onko näin toimittu on toinen asia.

Muiden maiden taktiikoista en osaa kertoa heittämällä ja Suomen ct- rajoista ei tietoa käsittääkseni ole ulos annettu tai ainakaan ei ole kohdalle vielä osunut.

https://koronarealistit.com/who-ei-suos ... testausta/
WHO ei suosittele enää oireettomien testausta
Widespread screening of asymptomatic individuals is not a currently recommended strategy due to the significant costs associated with it and the lack of data on its operational effectiveness.

WHO: Recommendations for national SARS-CoV-2 testing strategies and diagnostic capacities (25 June 2021)
https://www.who.int/publications/i/item ... 2021.1-eng
Ja kas kun oireettomia ei enään testata niin rokotteen huima hyöty tulee esiin :lol:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
Tähdet kertovat
Christopher Lorenzo
Viestit: 1649
Liittynyt: Ma Heinä 22, 2019 3:28 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Tähdet kertovat »

^Aivan oikein sikakoira, minäkin odotan sitä toista rokotetta ja siihen saakka toivon esimerkiksi laumoissa syvähengitys harjoituksia harrastavien hippien, ottavan käyttöön nuo mainostamasi suojapuvut.
Kyllä, ja samaa mieltä, että on se ihmeellistä kun jotkut hurupäät ei usko tai opi edes h i t a a s t i, selkokielellä ja useasti uutisoiduista asioista mitään? (Ihan turhaanko ollaan kohta tuhat sivua täällä näppäimistöä kulutettu)
Olen yhtä huolissani kuin sinä :mrgreen:
Kusessa ollaan taas koko lääni, kun joillain räkänokilla porisi ureat yli jakauksen. Ihan parista pallosta, oluesta, paitsiosta :mrgreen:
”puhaltelevat, huutavat ja ympäriinsä huitovat ihmiset aiheuttavat meille pörriäisille valtavasti imago-ongelmia"
Avatar
Tähdet kertovat
Christopher Lorenzo
Viestit: 1649
Liittynyt: Ma Heinä 22, 2019 3:28 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Tähdet kertovat »

damfin kirjoitti: To Heinä 01, 2021 9:08 am
sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 30, 2021 11:30 pm Kaduille tuupertuvat ihmiset jne... :lol: Mielenkiintoista sinänsä ettei mitään vastaavaa missään muualla sitten havaittu.
Röhkijää edelleen kummastuttaa nuo "kadulle tuupertuvat" ihmiset, ei ole poloinen vieläkään ymmärtänyt että ei ne nyt siihen kadulle olleet tuupertuneet, vaan ne oli siirretty sisätiloista siihen kadulle odottamaan noutoa, kun ruumiita tuli yllättäen niin nopeaa tahtia että ambulanssit ja ruumisautot ei kerenneet kaikkia heti noutamaan mutta ruumiit haluttiin pois sisätiloista kun pelättiin niiden levittävän virusta.

Ja kyllä samaa tapahtui jossain muuallakin kuin Kiinassa.
Kippaskappas kun kummallista jne. Pikku kehäpäätelmä tähän täältäkin, kun alkoi taas kummasti ”silmät vilkkumaan” noista paskasivujen psykedeelisistä fonteista, klipeistä ja kuvioista :idea: Mitäpä jos ne olikin sitä ympäri maailmaa masinoitua Bill Gatesin kesäteatteri porukkaa, pötköttelevät muka tuupertuneina ja hyvillä korvauksilla siellä, että saadaan ne 5g-sirutukset käyntiin🤣
”puhaltelevat, huutavat ja ympäriinsä huitovat ihmiset aiheuttavat meille pörriäisille valtavasti imago-ongelmia"
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Tähdet kertovat kirjoitti: Ke Kesä 30, 2021 9:39 pm ^ Maskit suojaa muita, maskin käyttäjän mahdollisilta virusta sisältäviltä aerosoleilta. Hengityssuojat suojaa käyttäjää muiden aerosoleilta, niitä hengityssuojiakin (ffb2) saa jo 0,50€/kpl. ... paikoissa, missä räkänokat liikkuu ilman maskeja ja levittävät suut auki räkäpisaroitaan laumoissa ja... Kallista säästöä muiden veronmaksajien tai muiden terveyden kustannuksella.
Mihin tutkimuksiin perustat väitteesi vai mutullako mennään? Arvaan, että olet lukenut lehdestä, THL:n sivulta, etkä ole tutkimuksiin perehtynyt?

Maskit eivät kuitenkaan (monen suureksi järkytykseksi, minunkin) laadukkaiden tutkimusten mukaan suojaa käyttäjäänsä tai muitakaan tartunnoilta, etenkään aerosoleilta, vaan kenties jopa päinvastoin: maskia pitämällä tartutat muita todennäköisemmin, koska ilmaan emittoituu enemmän ja hienompia partikkeleita/aerosoleja). Tutkimuksia tulkitaan väärin, että salataan, takana varmaan tuo politiikka (WHO:n maskisuositus tuo miljardeja kiinan laariin) ja mitä lie tietämättömyyttä. Tieteen kanssa maskisuosituksella ei ole mitään tekemistä. Riittävät turvavälit ja ei-maskia on turvallisinta tieteen valossa.

Meinasi tulla cacaot housuun, kun tajusin, että laajojen, luotettavien ja tuoreiden tutkimusten* mukaan lisäksi sairastut itse helpommin hengitystieinfektioihin maskin kanssa kuin ilman, vaikka maski ei sinua koronalta suojaakaan.... Eikä auta vaikka ihmiset käyttäisivät N95-maskeja, tämän voit kurkata nopsaan johtopäätöksistä alla, boldasin sinulle tärkeimmät.
*) en puhu suomalaisten kiireessä ja paineessa tuottamasta, jo muutamaan kertaan korjaillusta, tilaustyöstä, minkä ainoa tarkoitus oli saada maskisuositukselle edes jotain pohjaa, tätä tukevia luotettavia tutkimuksiahan ei tahtonut millään maailmalta löytyä vielä vuosi sitten...

Suomalaisten tekemässä koosteessa oli käyty läpi mm. muslimipyhiinvaeltajien maskitutkimus, missä tutkittiin maskin tehoa väkijoukossa:
Facemask against viral respiratory infections among Hajj pilgrims: A challenging cluster randomized trial
October 13, 2020 Alfelali
  • ”Tottelemattomien subjektien” poiston jälkeen tulokset olivat maskeille huonot, hävisivät kontrolleille
”Similarly, in a per-protocol analysis, facemask use did not seem to be effective against laboratory-confirmed viral respiratory infections (OR 1.2, 95% CI 0.9–1.7, p = 0.26) nor against clinical respiratory infection (OR 1.3, 95% CI 1.0–1.8, p = 0.06). ”
  • maskiporukasta useammalla rokotus
  • maskiporukka pesi + desinfioi kätensä useammin
  • miehistä ja naisista useampi maskiporukassa sai sairauden
  • 10,4% maskia päivittäin käyttäneistä sai taudin, 8,9% maskia täysin käyttämättömistä
”Over three consecutive Hajj seasons (2013, 2014, 2015) pilgrims’ tents in Makkah were allocated to ‘facemask’ or ‘no facemask’ group”

”A total of 7687 adult participants from 318 tents were randomized: 3864 from 149 tents to the intervention group, and 3823 from 169 tents to the control group. ”

”Each participant in the intervention group was provided with 50 surgical facemasks (3M™ Standard Tie-On surgical mask, Cat No: 1816) as well as verbal and printed instructions and demonstration of appropriate facemask usage”

”Overall facemask use was low, even in the intervention tents, with only 24.7% of participants using facemasks daily. Conversely, in the control tents 14.3% participants used facemasks daily. More participants in the intervention group had used a facemask anytime in the weeks before the actual Hajj compared to those assigned in the control group (27.4% vs. 24.2%, p < 0.01). Slightly more pilgrims in the intervention group than in the control group reported frequent hand washing during Hajj, including their ritual ablutions (69.1% vs. 65.9%, p < 0.01).”

”The most common side effects of using facemask were difficulty in breathing (26.2%) and discomfort (22%); a small minority (3%) reported feeling hot, sweating, a bad smell or blurred vision with eyeglasses”
https://journals.plos.org/plosone/artic ... ne.0240287
Satunnaistettu tutkimus muslimeista, on mukana suomalaisten koosteessa:
2005 Alabdeen / Abdin

A total of 995 Hajjis participated in this study; 257 (26%) were provided with face mask HE message leaflets and face masks, 292 (29%) were provided with the HE message leaflets only, while the third (control) group 446 (45%) were not provided with either HE or face masks.

”Among the no-intervention group 33.6% hajjis used face mask during hajj, among HE alone group 51.7% used faced mask and among HE with free face mask group 81.3% used face mask.”

”Among the total participants 255 (25.6%) developed ARI within one week of returning from hajj. However, no association was observed between compliance with face mask wearing and developing ARI (OR 0.97, 95% CI 0.73-1.28).”

”Acute respiratory infections (ARI's)”

https://www.researchgate.net/publicatio ... tion_study

Suomalaisten koosteessa suurimman painoarvon (kyllä, myös AE Alfelali -tutkimusta suuremman) saanut tutkimus, jossa maskit lisäsivät hengitystieinfektioita:
Impact of Non-Pharmaceutical Interventions on URIs and Influenza in Crowded, Urban Households
2010 Larson

Percentage of household members with no reported symptoms (N)

Education 49.4 (447/904)
Hand Sanitizer 57.6 (545/946)
Hand Sanitizer and Face Mask 38.7 (363/938)
(P-value <0.01)

URI rate/1,000 person-weeks

Education 35.38
Hand Sanitizer 29.06
Hand Sanitizer and Face Mask 38.91

(URI = upper respiratory infection)

”Households were block randomized into one of three groups:

(1) the Education group, which received written Spanish- or English-language educational materials regarding the prevention and treatment of URIs and influenza;

(2) the Hand Sanitizer group, which received the same educational materials and hand sanitizer (Purell®, Johnson & Johnson, Morris Plains, New Jersey), in large (8- and 4-ounce) and small (1-ounce) containers to be carried by individual household members to work or school; and

(3) the Hand Sanitizer and Face Mask group, which received the same interventions as well as face masks”

”Households in the Hand Sanitizer group included significantly more members without any reported symptoms (57.6% as compared with 49.4% in the Education group and 38.7% in the Hand Sanitizer and Face Mask group, p,0.01)”
https://www.researchgate.net/publicatio ... Households
Alla on harvinaisen selvästi osoitettu, että maskeista ei ole hyötyä muuten. Yli 1000 tutkimusta läpi käynyt paperi 2020 marraskuulta:
Physical interventions to interrupt or reduce the spread ofrespiratory viruses"[/i]
"Compared with wearing no mask, wearing a mask may make little to no difference in how many people caught a flu-like illness"
"probably makes no difference in how many people have flu confirmed by a laboratory test "
"risk ratio (RR) 0.99"


”DATA EXTRACTION AND ANALYSIS Six authors independently assessed risk of bias using the Cochrane tool and extracted data. We used a generalised inverse variance method for pooling using a random-effects model and reported results with risk ratios and 95% Confidence Intervals (CI).

RESULTS We included 15 randomised trials investigating the effect of masks (14 trials) in healthcare workers and the general population and of quarantine (1 trial). We found no trials testing eye protection. Compared to no masks there was no reduction of influenza-like illness (ILI) cases (Risk Ratio 0.93, 95%CI 0.83 to 1.05) or influenza (Risk Ratio 0.84, 95%CI 0.61-1.17) for masks in the general population, nor in healthcare workers (Risk Ratio 0.37, 95%CI 0.05 to 2.50). There was no difference between surgical masks and N95 respirators: for ILI (Risk Ratio 0.83, 95%CI 0.63 to 1.08), for influenza (Risk Ratio 1.02, 95%CI 0.73 to 1.43). Harms were poorly reported and limited to discomfort with lower compliance. The only trial testing quarantining workers with household ILI contacts found a reduction in ILI cases, but increased risk of quarantined workers contracting influenza. All trials were conducted during seasonal ILI activity.
CONCLUSIONS Most included trials had poor design, reporting and sparse events. There was insufficient evidence to provide a recommendation on the use of facial barriers without other measures. We found insufficient evidence for a difference between surgical masks and N95 respirators and limited evidence to support effectiveness of quarantine. Based on observational evidence from the previous SARS epidemic included in the previous version of our Cochrane review we recommend the use of masks combined with other measures.

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/do ... f/standard
Linkki samaan tutkimukseen toisaalta, ettei tule lähderaivoa: https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 20047217v2
Loppuun voisin pisaratartuntoihin liittyen mainita, että kun tiedossa on, että kirurginmaskeista ole potilaalle hyötyä myöskään leikkaussalissa, kun on tutkittu potilaan tulehduksia ilman maskia verrattuna siihen, että kirurgilla maski on. Päinvastoin, ollaan havaittu, että ilman maskia operoiduilla potilailla on seurantajakson aikana ollut enemmän tulehduksia.

Iso osa kirurgeistä myöntääkin kyselytutkimuksissa pitävänsä maskia vain veri- ja luuroiskeiden takia, siis itsensä takia. Maskeilla on potilaille myös psykologinen vaikutus, heistä tuntuu, että nyt on pöpövapaa ilma. Jo nuo kirurgitutkimukset todistanevat sen toisen teorian eli "maskit ainakin estävät minun tartuttamasta muita pisaratartunnalla", mutta näin ei ole, koska maskillinen lääkäri aiheutti välillä jopa enemmän tartuntoja potilaalleen kuin maskiton.

Tässä joitain tutkimuksia, jotka todistavat väitteeni (näitä olisi lisääkin, en jaksa referoida):
Cowlingin tutkimukset, maskeista lievää haittaa:
Preliminary Findings of a Randomized Trial of Non-Pharmaceutical Interventions to Prevent Influenza Transmission in Households
Cowling 2008
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 002101.pdf
ja
Facemasks and Hand Hygiene to Prevent Influenza Transmission in Households: A Cluster Randomized Trial
Cowling 2009
https://www.researchgate.net/publicatio ... f/download
Kirurgien käytössä maskeista haittaa potilaalle (pisara- ja/tai aerosolitartuntoja maskista huolimatta):
Postoperative wound infections and surgical face masks: a controlled study
1991 Tunevall
Department of Surgery, Karolinska Institutet, Danderyd Hospital, Sweden.

During 115 weeks, a total of 3,088 patients were included in the study. Weeks were denoted as “masked” or “unmasked” according to a random list.
  • After 1,537 operations performed with face masks, 73 (4.7%) wound infections were recorded and,
  • after 1,551 operations performed without face masks, 55 (3.5%) infections occurred
https://link.springer.com/article/10.1007/BF01658736
1989 Laslett, Sabin
University of California

"No infections were found in any patient, regardless of whether a cap or mask was used. Thus, we found no evidence that caps or masks need to be worn during percutaneous cardiac catheterization. "
Wearing of caps and masks not necessary during cardiac catheterization
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2766345/
Is use of surgical caps and masks obsolete during percutaneous heart catheterization?
2002 Sjøl, Kelbaek
Rigshospitalet, Hjertecentret, kardiologisk laboratorium.

"855 (82.7%) responded to the questionnaire. Although 25 patients in the caps and mask group vs 19 patients in the other group (6.1% vs 4.3%, ns) had complaints from the procedural access site in the groin, none of these could be ascribed to definite infection."
https://europepmc.org/article/med/11924291
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15367
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja URSA »

Taas on ketjussa vanhaa tietoa yli vuoden takaisista uutisista. Tässä uunituoretta tietoa tältä päivältä:
Tervahauta muistuttaa Uutissuomalaisen jutussa myös pitkäaikaisesta covidista, johon liittyviä tutkimustuloksia julkaistaan lisää koko ajan. Yksi "long covidin" tyypillisistä oireista on viikkoja tai jopa kuukausia kestävä väsymys.

–  Pitkäaikainen covid koskee nuorempaakin väestöä ja siitä voi aiheutua epämääräistä toimintakykyhäiriötä ja oireilua pitkäksikin aikaa. Ei tätä tautia kannata ehdoin tahdoin levittää myöskään heihin, jotka eivät varsinaisessa riskiryhmässä ole.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008097508.html
zzrgg
Hetty Wainthropp
Viestit: 466
Liittynyt: Ke Maalis 11, 2020 6:30 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja zzrgg »

^Edellisessä viestissäni mainitsemani Nohynek ja Rämet esiintyivät A-Studiossa siis tämän vuoden kesäkuussa (2.6.2021) eikä viime vuoden kesäkuussa, kuten vahingossa kirjoitin.

Klassiseen kysymykseen "No kuinka meni noin niinkuin omasta mielestä?" on hallituksen puolesta hiljattain vastannut On­net­to­muus­tut­kin­ta­kes­kus (Otkes): "Ko­ro­nae­pi­de­mian en­sim­mäi­nen vai­he Suo­mes­sa vuon­na 2020"(30.6.2021).

Yleisesti esille nostetun hitaan reagoimisen lisäksi alla on ihan muutama poiminta raportin tiivistelmän sisällöstä.

Kehuja
  • Kansainvälisesti vertailtuna Suomi suoriutui epidemian ensimmäisestä vaiheesta hyvin.
  • Suomalaiset pystyivät siirtymään laajasti etätöihin, etäopiskeluun ja etäpalveluihin.
Moitteita, puutteita ja kehitysideoita
  • Rajan ylittävän matkustajaliikenteen rajoittamiseen ei ollut varauduttu osana epidemioiden leviämisen estämistä. Varautumisessa oli keskitytty vain yksittäisten tartuntatautipotilaiden saapumiseen rajojen yli.
  • Viranomaisten vastuu ja johtaminen perustuivat niin sanottuun toimivaltaisen ministeriön malliin. Toimijuudesta oli kuitenkin epäselvyyksiä ja poikkihallinnollisuus jäi puutteelliseksi. (...) Valtion kriisijohtamismalli ei ollut toimiva ja niin sisäistetty, että sitä olisi saatu noudatettua.
  • Perinteiset tiedonhankinta-, hyödyntämis- ja jakamismenettelyt eivät riittäneet. Rajoitustoimien valmistelussa ei aina tunnistettu ja ehditty arvioida kaikkia mahdollisia seurauksia. Näin toimittaessa vaarana on, että eriarvoisuus lisääntyy ja jo ennestään heikossa asemassa olevat kärsivät kriisin aikana eniten.
  • Epäselvyyksiä [viestinnässä] syntyi tilanteissa, joissa oli kiire, koordinaatio ei onnistunut tai selvää faktatietoa ei ollut. Avoin asiantuntijakeskustelu ja median vapaa raportointi kuuluvat demokratiaan. Kriisitilanteessa selkeää ja yhdenmukaista viestintää edesauttaa viestinnän hyvä koordinointi ja selvät johtosuhteet.
  • Varautumissuunnittelussa oli otettu huomioon suojavarustetarpeita, mutta suuri varustetarve yllätti. Kansalaisten maskinkäyttö oli uusi asia, joten valmiudet käytön opastamiseen ja käytön sujuvaan aloittamiseen puuttuivat. [Lisäksi johtopäätöksistä s. 91]: "Suuri varustetarve yllätti, mikä johti hankintavaikeuksiin. Kansalaisille viestintä epäonnistui, mikä aiheutti viivettä maskien hyötyjen ymmärtämisessä sekä luottamuspulaa."
  • Syksyllä [2020] odotettavissa olevaan toiseen aaltoon ei valmistauduttu riittävästi. Pitkittyvässä kriisissä tarvitaan jatkuvaa ennakoivaa valmistelua.

    Tutkintaryhmän tekemistä 12 suosituksista nostettakoon esille ainakin kohta 2. joka mielestäni on aivan ehdottoman tärkeä, koska sillä turvattaisiin jouhevaa tiedonkulkua hallinnon eri toimijoiden välillä. Eritoten nuo "yhdenmukaiset kontaktipisteet" tulevat olemaan aivan ensiarvoisen tärkeitä sujuvan tiedonvaihdon kannalta. Ensimmäisen suosituksen lopun maininnassa "Viestinnän johdon ja vastuiden pitää olla selkeät ja sellaiset, että poliittiset päätökset ja asiantuntijanäkemykset erottuvat toisistaan" on mielestäni luettavissa hienoista kritiikkiä hallituksen johtamistaidoille, ja olisiko siinä ykkössuosituksessa myös hieman haikailtu sen kuuluisan "koronanyrkin" perään?
    Tutkintaryhmä suosittaa, että

    1. Valtioneuvoston kanslia huolehtii kriisijohtamismallin uudistamisesta sellaiseksi, että sitä voidaan ja osataan soveltaa tulevissa kriiseissä. Mallin tulee varmistaa, että avoin, ennakoiva ja riittävä yhteistoiminta, valmistelu ja johtaminen käynnistyvät ajoissa. Lisäksi tarvitaan ennakkoon suunniteltu, päätoiminen taho, joka huolehtii, että asioita valmistellaan, toimeenpannaan ja seurataan aktiivisesti. Viestinnän johdon ja vastuiden pitää olla selkeät ja sellaiset, että poliittiset päätökset ja asiantuntijanäkemykset erottuvat toisistaan.

    2. Valtioneuvoston kanslia huolehtii, että valtionhallinnon, alueiden ja kuntien välille rakennetaan tietojenvaihdon toimintamalli, jolla tilannekuvaa saadaan kerättyä ja jaettua tietoturvallisesti molempiin suuntiin sekä kommunikoitua päätöksistä ja suunnitelluista toimenpiteistä. Malli edellyttää, että kaikilla alueilla on sopivat ja yhdenmukaiset kontaktipisteet.

    5. Valtioneuvoston kanslia huolehtii, että viranomaistoimijoiden verkottumiseen, avoimen tiedon jakamiseen ja käyttöön kehitetään menettelyt, jotta tiedot sekä yliopistojen ja muiden asiantuntijaorganisaatioiden osaaminen saadaan hyödyksi kriisitilanteessa. Tämä edellyttää toimintamalleja tiedon turvalliseen kaksisuuntaiseen kulkuun myös viranomaistoimijoiden ulkopuolelle. Asia tulee sisällyttää varautumissuunnitelmiin.

    8. Sisäministeriö huolehtii, että rajanylityspaikkojen toimintaan sekä rajaliikenteen hallittuun rajoittamiseen, terveystarkastuksiin ja kontrollointiin kriisitilanteessa laaditaan kattava eri näkökulmat huomioon ottava poikkihallinnollinen suunnitelma.
    Myös muut Otkesin suositukset vaikuttivat varsin järkeenkäyviltä ehdotuksilta. Suurin yllättävyys itselleni oli tuo kohdan 11 ruumiinavausoikeuksien lisääminen (STM "selvittää mahdollisuudet parantaa ruumiinavausmahdollisuuksia"). Olin siinä uskossa, että kuolleita melko surutta jo nyt Suomessa leikellään, eli että jo nyt jos vainajalla todetaan olevan jokin yllättävä sairaus, niin melko varmasti ja lähes automaattisesti (omaisilta paljoa kyselemättä) vainajalle suoritetaan ruumiinavaus.

    Talousnäkymistä:
    Tilastokeskuksen kevättalven 2021 tietojen mukaan bruttokansantuote supistui vuoden 2020 aikana 2,8 %.
    (...)
    Julkinen talous oli jo ennestään alijäämäinen, ja nyt se velkaantui runsaasti lisää. Julkisyhteisöjen alijäämä kasvoi yli kymmenellä miljardilla. Alijäämä oli 13,4 miljardia euroa, kun se edellisenä vuonna oli 2,7 miljardia euroa. Paikallishallinnon tilanne helpottuu VM:n ennusteen mukaan hetkellisesti vuosina 2020 ja 2021, kun valtio tukee kuntataloutta voimakkaasti. Julkisen talouden velkaantumisen myötä samanlaisia puskureita mahdollista seuraavaa kriisiä varten ei enää ole. Lisälainan saanti kaikissa kriisitilanteissa ei ole itsestäänselvyys.
    https://www.turvallisuustutkinta.fi/mat ... Korona.pdf s. 56-57
    Viranomaisviestinnän case-studynä Otkes oli selvitellyt myös julkisuudessa olleita viranomaisten kommentteja kasvomaskeista keväällä 2020:
    Kuvan lähde: https://www.turvallisuustutkinta.fi/material/collections/20210629073920/7RQ0SYJLV/P2020-01_Korona,_viranomaisviestinta_koronapandemiassa_-_Medianakyvyyden_teema-analyysi.pdf s. 8
    Kuvan lähde: https://www.turvallisuustutkinta.fi/material/collections/20210629073920/7RQ0SYJLV/P2020-01_Korona,_viranomaisviestinta_koronapandemiassa_-_Medianakyvyyden_teema-analyysi.pdf s. 8
    Keskustelu kasvomaskeista viranomaisviestinnässä 2020.jpg (85.57 KiB) Katsottu 1203 kertaa
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13851
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja damfin »

Tuo maskikeskustelu vaan jatkaa sekavaa elämäänsä, ja kukin näyttää poimivan ne omaa mielipidettään tukevat lausunnot ja noita lausuntojahan kaivamalla tosiaan löytyy laidasta laitaan, varsinkaan jos ei suodata pois edes vanhoja lausuntoja.

Usein vielä, varsinkin maskikielteisissä mielipiteissä, sivuutetaan sujuvasti se että maskeja on erilaisia ja eritehoisia ja niputetaan kaikki maskit samaan luokkaan.

Oma mielipiteeni tietenkin on maskeja puoltava, sitä tukevia lausuntoja löytyy huomattavasti enemmän, ja suurin osa niistä on ihan järjelläkin ymmärrettävissä eikä luokkaa "mutta kun se maski ahdistaa ja voi aiheuttaa hengitysvaikeuksia ja sitten sitä kaverin maskia kopeloidaan ja saadaan siitä sormien kautta suuhun ne kaverin hengityksestä lähteneet virukset"
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Suomalainen lääketiede ei ole valmis ottamaan vastaan WHO:n suosituksia vaan jatkaa vanhalla propagandistisella linjallaan rokotekysymyksen suhteen.

Suositushan siis oli ettei oireettomia tilastoida.

https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000008099428.html
Varsinais-Suomen koronatilanne heikentynyt nopeasti, kiihtymisvaiheen raja lähenee – ”Nyt on tosi kyseessä” :lol:

Mitä tulee maskikysymykseen niin asian laita on kyllä kiistattomasti toteen näytetty.

Maskit ovat lähinnä terveysriski toisin kuin edellä kommentoija yrittää esittää.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008097508.html
Uutissuomalainen: THL oli jo keventämässä maski­suositustaan – Pietarin EM-turistien tartuntarypäs muutti tilanteen :lol:

Kukapa olisi osannut aavistaa että kaikki juhannuksen jälkeen muuttuu :wink:

Kuva
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7340
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

Canadassa alueita missä korona on loppu ja ihmisille on annettu rokotteet, miksi hitossa meillä mikrovaltiossa voi maksaa näin kauan?
Jotkut höyryt vaan höyryää ja hallituksessa hidastellaan. Onko kyse vallanhimosta?
Vastaa Viestiin