elokuvien/ohjelmien englanninkieliset nimet

Testit ja kokeilut ja kysymykset tekniikasta. Voit myös hakea muuta tietoa esim. vanhoista uutisista tms.
esmes-
Javier Pena
Viestit: 1815
Liittynyt: Ke Tammi 23, 2008 9:28 am

elokuvien/ohjelmien englanninkieliset nimet

Viesti Kirjoittaja esmes- »

mikä on sen orpokodista kertovan kauhuelokuvan nimi englanniksi? ihan "orpokoti" tai "lastenkoti" taisi olla suomennettuna... ei ollut mikään vanha elokuva, ehkä muutama vuosi sitten tehty.

ja mikä oli englanniksi nimeltään viime viikolla teeveestä tullut dokkari, jossa kerrottiin andeille pudonneesta lentokoneesta ja sieltä selviytyneistä? oon lukenu aiheesta kirjan ja nähny elokuvan "elossa", olisin halunnut nähdä myös tämän dokumentin. tämäkin oli ymmärtääkseni aika uusi, tehty 2005 tai sen jälkeen.

telkkarin heitin ikkunasta ulos helmikuussa ja nyt yritän netistä kaivella katseltavaa. toivottavasti joku muistaisi näistä jotakin, itse en ole onnistunut löytämään.
"Jos jokaisen päivän kadoksissa olleen teinin perään laitettaisiin etsintäpartio, niin sillä saataisiin kyllä koko Suomi harrastamaan ulkoiluliikuntaa ympäri vuorokautisesti". -Sergei
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Re: elokuvien/ohjelmien englanninkieliset nimet

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

esmes- kirjoitti:mikä on sen orpokodista kertovan kauhuelokuvan nimi englanniksi?
Et tarkoita tätä Orpokotia? Se on kauhuelokuva, mutta alunperin espanjalainen, joten alkuperäisinimi on ollut El orfanato (Briteissä esittey nimellä The Orphanage). Muuta ei tule mieleen.
Tuo dokumentti taitaa olla englanniksi Stranded! The Andes Plane Crash Survivors
Muokattu toinen ohjelma - mutta Kataja ehtikin ensin :)
Viimeksi muokannut Katjushka, To Touko 22, 2008 11:52 am. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Kataja
Neuvoja-Jack
Viestit: 554
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 10:58 pm

Viesti Kirjoittaja Kataja »

Tämä näyttäisi siltä lentokonedokkarilta eli
Stranded: I Have Come from a Plane That Crashed on the Mountains (2007)
http://www.imdb.com/title/tt1157720/

Orpokoti-leffa ei kuulosta tutulta näin äkkiseltään
esmes-
Javier Pena
Viestit: 1815
Liittynyt: Ke Tammi 23, 2008 9:28 am

Viesti Kirjoittaja esmes- »

juurikin näistä oli kyse! kiitoksia! nyt lähen etsimään josko noita löytyisi netistä videona.. laitan varmaan vaiheessa lisää kysymyksiä aiheesta tähän ketjuun. käännökset elokuvien ja dokkareiden nimistä on välillä niin käsittämättömiä et niiden perusteella on tosi vaikea lähteä mitään hakemaan.
"Jos jokaisen päivän kadoksissa olleen teinin perään laitettaisiin etsintäpartio, niin sillä saataisiin kyllä koko Suomi harrastamaan ulkoiluliikuntaa ympäri vuorokautisesti". -Sergei
ShipWreck
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Ma Elo 06, 2007 11:58 pm

Viesti Kirjoittaja ShipWreck »

esmes- kirjoitti:käännökset elokuvien ja dokkareiden nimistä on välillä niin käsittämättömiä et niiden perusteella on tosi vaikea lähteä mitään hakemaan.
Yksi erittäin hyvä keino on käyttää osoitetta http://finnish.imdb.com

Tuonne voit laittaa hakuun elokuvan suomenkielisen nimen.
Vastaa Viestiin