Lääkelupiin ei ole myöskään useimmissa paikoissa mitään päihdehistoriaa tutkittu. Työkaverina oli joskus taannoin nisti, jolla tuomio n. kahden vuoden takaa ja nimenomaan kävi siivouskaapin avaimilla(kyllä, kävivät myös lääkehuoneeseen, että sellainen turvatoimenpide) lääkehuoneen "karkkikipolla" lappamassa kourallisia taskuihinsa. Jäi sitten kiinni rysän päältä, mutta tosiaan irtisanoutui, eikä asiasta tullut mitään juttua.
Eikä noita rannekkeita skannata sairaaloissakaan kuin ehkä isompien kaupunkien kantasairaaloissa, Turussakaan en pari vuotta sitten nähnyt harrastettavan.
Noita lääkkeitä on oikeasti ihan tolkuttoman helppo varastaa ja sen takia suurin osa jääkin kiinni siinä vaiheessa, kun riippuvuus on niin pitkällä, että ollaan töissä ihan silmin nähden sooseissa ja vielä pidemmän aikaa.
Omat kokemukseni ovat pienten kaupunkien sairaaloista ja hoivakodeista, tottakai suurissa kaupungeissa valvonta voi toimia paremmin, mutta herranjumala osa kommentoijista on sinisilmäisiä.
Yhdestä paikasta loppui sijaisuuksien saaminen kuin seinään sen jälkeen, kun kerroin osastonhoitajalle joutuneeni pahoittelemaan _potilaalle_ työparini kovaa humalatilaa ja deekukäryä. Käskettiin olemaan puuttumatta muiden asioihin. Sama paikka on tunnettu tiettyjen paikallisten keskuudessa siitä, ettei lukittua lääkehuonetta ole ja lukittujen kaappien avaimia säilytetään kaappien vieressä näkyvillä.
Yövuoroissa sai hätyytellä nistejä jatkuvasti pihalta.
Kyseisessä paikassa oli myös muita vakavia puutteita, joista ilmoitusta tehdessäni mainitsin, mutta mitään asioille ei tehty, vaikka potilaitakin kuoli.
Sanomattakin selvää, että lähdin alalta hippulat vinkuen tilaisuuden tullen. Tuo ala on niin läpeensä mätä, ettei ilman johtoportaan putsausta ongelmia ratkaista.