Nainen ja mies tunkeutuivat väkisin 60-vuotiaan naisen kerrostaloasuntoon 24. tammikuuta. Veitsellä uhaten sisarukset vaativat naista paljastamaan lompakkokätkönsä ja ryöstivät noin sadan euron arvosta Ruotsin kruunuja.
Sisarukset pahoinpitelivät senioria lyönnein ja potkuin ja repivät tämän hiuksista irti paksuja tukkoja.
Kahdeksantuntisen kidutuksen päätökseksi naisryöstäjä sai Aftonbladet-lehden mukaan idean: He pakottaisivat 60-vuotiaan suuseksiin.
Suunnitelma toteutettiin uhaten uhria teräase kurkulla.
Nainen kiinni, veli jatkaa pakoa
32-vuotias nainen napattiin Suomessa sen jälkeen, kun molemmista oli annettu kansainvälinen etsintäkuulutus ja pidätysmääräys Schengen-alueella. Hän ehti kulkea vapaana kaksi kuukautta.
37-vuotias veli jatkaa edelleen pakoaan.
- On hyvin mahdollista, että hän oleskelee Suomessa, tutkinnanjohtaja Lars Öberg Haaparannan poliisista kommentoi Iltalehdelle.
32-vuotiasta naista syytetään törkeästä raiskauksesta, ryöstöstä, vapaudenriistosta ja pahoinpitelystä. Hän kiistää jokaisen syytekohdan.
Iltalehti 29.05.08.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200805 ... 4_ul.shtml