Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Insattsgruppen
Martin Beck
Viestit: 802
Liittynyt: Ti Loka 04, 2016 1:42 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Insattsgruppen »

Hahahahaaa!!! NYT on tärkeä korostaa (valehdella) ettei kaikki täysrokotetut koronapotilaat olekaan koronapotilaita.

Mutta kun kyse oli rokottamattomista ja ennen rokotteen aikakautta kaikki ”koronapotilaat” niin eihän silloin niin tarkasti eroteltu omenat päärynöistä.

Vääristely on jatkuvaa…
putsari kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:46 pm
THL:n Salminen: HUS:n potilasluvut antavat väärän kuvan koronatilanteesta – "Eivät ole sairaalassa koronan takia"

HUS-alueen sairaaloissa leviävä sairaalaepidemia selittää kahdesti rokotettujen korkeaa osuutta koronapotilaista. THL:n Mika Salmisen mukaan luvut antavat vääristyneen kuvan tilanteesta.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (HUS) kertoi eilen, että viime viikolla lähes puolet HUS:n sairaaloiden koronapotilaista oli kahdesti rokotettuja.

Luvut kuitenkin pitävät sisällään myös potilaat, jotka ovat sairaalassa muista syistä, sanoo HUS:n ylilääkäri Asko Järvinen.
Viimeksi muokannut Insattsgruppen, To Marras 11, 2021 6:29 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Reinchaos
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 107
Liittynyt: To Marras 04, 2021 10:30 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Reinchaos »

sikakoira kirjoitti: To Marras 11, 2021 6:01 pm
putsari kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:46 pm
THL:n Salminen: HUS:n potilasluvut antavat väärän kuvan koronatilanteesta – "Eivät ole sairaalassa koronan takia"

HUS-alueen sairaaloissa leviävä sairaalaepidemia selittää kahdesti rokotettujen korkeaa osuutta koronapotilaista. THL:n Mika Salmisen mukaan luvut antavat vääristyneen kuvan tilanteesta.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (HUS) kertoi eilen, että viime viikolla lähes puolet HUS:n sairaaloiden koronapotilaista oli kahdesti rokotettuja.

Luvut kuitenkin pitävät sisällään myös potilaat, jotka ovat sairaalassa muista syistä, sanoo HUS:n ylilääkäri Asko Järvinen.

– Tämä oikeastaan juontaa juurensa osastoepidemioihin. Kyse on iäkkäistä potilaista, jotka ovat saaneet kaksi rokotetta, ja joista valtaosalla taudin oireet ovat lievät.


HUS alkoi lokakuun alussa julkaista tietoa sairaalahoitoon joutuneiden potilaiden koronarokotustilanteesta.

Lue lisää: Kahdesti rokotettujen sairaalapotilaiden määrä kasvanut HUSin alueella – epidemiatilanne synkentynyt
Järvisen mukaan rokotettujen korkea osuus HUS-sairaaloiden koronapotilaista selittyy sillä, että muista syistä sairaalaan tulleet ovat saaneet tartunnan sairaalahoidossa ollessaan.

– Tämä on ehkä vähän hassulla kulmalla tullut ulos. Siinä ei ehkä ole katsottu potilaiden taustatietoja syvällisemmin.

Tällä hetkellä HUS-alueen sairaaloiden noin 40 koronapotilaasta tällaisia tapauksia on Järvisen mukaan yhdeksän.

– Potilasmäärät ovat kaiken kaikkiaan aika pieniä. HUS-sairaaloissa merkittävä osuus selittyy sairaalaepidemioilla.

"He eivät välttämättä ole koronasta niinkään sairaita"
HUS kertoi eilen nostavansa valmistilaansa.

– Sairaalan vinkkelistä tilanne kulkee samalla vaihteluvälillä, kuin edelliset kaksi kuukautta. Sairaalassa olevien määrä ei ole noussut, kun otetaan huomioon sairaalaepidemiatartunnat. Rokotusten läpi tulevien tautien luonne on ihan toisenlainen eli taudit ovat lievempiä.



Koko maassa sairaalahoidossa on nyt 252 potilasta, joista 28 on tehohoidossa.

Myös Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) johtajan Mika Salmisen mukaan sairaalapotilaiden määrissä tulisi huomioida sairaalaepidemioiden vaikutus.

– Ei se tietenkään hyvä ole, että sairaalassa olevien määrä kasvaa. Täytyy todeta, että meillä on kyllä ollut useita osasto- ja laitosepidemioita, eli ihmiset, jotka ovat jo olleet sairaalassa, ovat saaneet sairaalassa tartuntoja. He eivät välttämättä ole koronasta niinkään sairaita, varsinkaan he, jotka ovat rokotettuja.

Lue lisää: HUS nostaa valmiustilaansa koronatilanteen vuoksi
Salmisen mukaan tästä on kyse myös HUS-alueella rokotettujen korkeasta osuudesta.

– Siellä tosiaan on HUS:n alueella osastoepidemia. Nämä ihmiset eivät ole sairaalassa koronan takia vaan muista syistä. He ovat iäkkäitä ja huonokuntoisia. Tietysti se ei ole hyvä, että jo valmiiksi sairaat ihmiset saavat taudin. Tämä kuitenkin vähän vääristää lukuja.

"Vakavaa tautia vastaan ei ole nähtävissä minkäänlaista voimakasta hiipumista"
HUS:n mukaan "rokoteaktiivisuuden hiipuminen jäljellä olevassa rokottamattomassa väestössä rokotetun väestön immuunisuojan vähittäisen hiipumisen kanssa muodostaa merkittävän tautitaakan HUSin erikoissairaanhoidolle."

Salmisen mukaan ei ole viitteitä siitä, että koronarokotteiden tehon hiipuminen näkyisi Suomessa sairaalahoidon kuormituksen lisääntymisenä.

– Vakavaa tautia vastaan ei ole nähtävissä minkäänlaista voimakasta hiipumista. Sen sijaan vähän on hiipunut suoja itse tartuntaa vastaan. Nämä ovat kuitenkin kaksi asiaa. On hyvä ymmärtää, että rokotteet eivät täysin anna suojaa tartuntaa vastaan mutta sen sijaan kyllä vakavaa tautia vastaan erittäin hyvän suojan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/thl ... #gs.fk7n1o
Hahahaha no nyt tämä sitten myönnetään :mrgreen: :lol:
Tuo Salminen jos pitäisi joskus turpansa kiinni voisi HUS olla uskottavampi :lol
"There is nothing wrong with violence in itself. In any particular case, whether violence is good or bad depends on how it is used and the purpose for which it is used."
-Theodore Kaczynski-
Insattsgruppen
Martin Beck
Viestit: 802
Liittynyt: Ti Loka 04, 2016 1:42 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Insattsgruppen »

Fakta: Suomessa on 0 Covidiin kuollutta 12 vuotiasta tyttöä.

Koronalampaat kuorossa: ”Rokotetaan kaikki 12 vuotiaat tytöt!”
Viimeksi muokannut Insattsgruppen, To Marras 11, 2021 6:31 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
nipsunapsu
Axel Foley
Viestit: 2415
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 3:29 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja nipsunapsu »

damfin kirjoitti: To Marras 11, 2021 6:15 pm
nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:41 pm
damfin kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:40 pm

No niinhän tuossa sanotaan että niissä on yhteistä se että molemmat ovat pillereitä, eli ihan vittu samalla mekanismilla toimii, molemmat laitetaan suuhun ja nielaistaan :lol:

Olet sä kyllä melkoinen Einstein kun ymmärrät että pillerit toimii kaikki samalla mekanismilla :mrgreen:
Hyvä damme, kyl se siitä. Kyl sä joku päivä vielä onnistut, mulla on kova usko suhun - eli sä et vaan tajua yhtikäs mitään mistä edes puhutaan.

Mä kirjoitin muuten "lääkkeet..." enkä vitun "pilleri..." - on sulla lukemisen taito hanskassa.
Minun käsittääkseni sinä puhuit siitä että tottakai Reuters kirjoittaa kyseessä olevan eri lääke koska siellä on töissä joku sama naama kuin Pfizerillakin, ja nyt kun minä linkitin AP:n uutisen siitä että kyseessä on eri lääke niin sinä rupeat vääntämään jostain samoista mekanismeista... no mihin se samoista naamoista puhuminen unohtui?
Hmm. voisiko peräti molemmat seikat pitää kutinsa? Ei sentään, semmoinenhan olisi tyystin ennenkuulumatonta...siis mitä helvettiä sä kohellat... :lol:
🇪🇺🇺🇦🏳️‍🌈🏳️‍⚧️☮️✊🏿💉💉💉💉💉💉😷
Unfit for the Future: The Need for Moral Enhancement
https://academic.oup.com/book/12206
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6736
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:09 pm
Don MC kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:08 pm
nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:03 pm

Kumma homma, että "factcheck" -sivustot ovat tätä mieltä :lol:
Koska ne tsekkaavat faktoja. Eikä nuokaan kaksi ole ainoita sivustoja. Enkä edes viitsi niitä kaikkia teille tänne linkittää, koska se on turhaa:
Salaliittoteoreetikoiden kanssa on tosiasiassa miltei mahdotonta väitellä, sillä he eivät ole rationaalisia. Päinvastoin – kun heille esitetään faktatodisteita siitä, että heidän väitteensä ovat vääriä, he torjuvat niin tosiasiat kuin niiden esittäjän
Ei, vaan ne nussivat pilkkua. Todella urakalla.

Lisäys:

Etsipä huviksesi sellainen "faktan tsekkaus" missä myös reilusti kerrotaan mitä samaa niissä on ja miten samankaltaisesti ne toimivat...et löydä, vaan jokaisessa saadaan pilkkua nussimalla niistä "eri lääkkeet" - kierosti keskittymällä todella idiottimaisella ja yksinkertaisella tavalla lauseen (väittämän) "ne ovat sama lääke"- ympärille ja siten kiellettyä asia, kertomalla (ainoastaan), että; "niissä ei ole muuta samaa, kuin molemmat ovat pillereitä" - jättämällä kaikki oleellinen tieto pois (sekä hukuttamalla lukija johonkin historiikkiin tms. hirmu paskalitanjaan), koska tämä tieto tietty saisi lambin pään pyörälle ja alkaisi ihmettelemään, että: "mitä nyt vittua, näähän on sama lääke..." (i.e. design-huumeet)

^
Näin toimii "factcheck" asiassa kuin asiassa.

Ihmiskunnassa kaikkein paskin asia nykyään on tämä "factcheck" -pokemonkorteilla pelaaminen. Hyvin harva viitsii eväänsä heilauttaa, riittää kunhan "factcheck" kertoo sinulle miten asian laita on - sen kummemmin kysymättä ja ihmettelemättä, mitä se factcheck sinulle juuri kertoi. Ei yhtään mitään muuta kuin jonkun tahon mielipiteen. Pilkkua nussimalla.
Teillä rokotevastaisilla, salaliittokajahtaneilla ja ryssätrolleilla ei ole pienintäkään asiaa lähteä arvostelemaan factcheck sivustoja niin kauan kuin ette millään tavalla arvostele tai krisitoi omia paskalähteitänne jotka ovat siis 99% aivan täyttä sontaa.

Omia paskalähteitänne kyllä postaatte täysin kritiikittömästi hengästyttävällä tahdilla joka puolelle someen, sillä olettamuksella että ne ovat täyttä faktaa.

Jospa suhtautuisitte ensin omiin lähteisiinne edes puoliksi niin kriittisesti kuin factcheck-sivustoihin, niin olisi jotain asiaa lähteä kritisoimaan factcheck sivustoja edes.
Avatar
nipsunapsu
Axel Foley
Viestit: 2415
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 3:29 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja nipsunapsu »

OnyxPhoenix kirjoitti: To Marras 11, 2021 6:36 pm
nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:09 pm
Don MC kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:08 pm

Koska ne tsekkaavat faktoja. Eikä nuokaan kaksi ole ainoita sivustoja. Enkä edes viitsi niitä kaikkia teille tänne linkittää, koska se on turhaa:

Ei, vaan ne nussivat pilkkua. Todella urakalla.

Lisäys:

Etsipä huviksesi sellainen "faktan tsekkaus" missä myös reilusti kerrotaan mitä samaa niissä on ja miten samankaltaisesti ne toimivat...et löydä, vaan jokaisessa saadaan pilkkua nussimalla niistä "eri lääkkeet" - kierosti keskittymällä todella idiottimaisella ja yksinkertaisella tavalla lauseen (väittämän) "ne ovat sama lääke"- ympärille ja siten kiellettyä asia, kertomalla (ainoastaan), että; "niissä ei ole muuta samaa, kuin molemmat ovat pillereitä" - jättämällä kaikki oleellinen tieto pois (sekä hukuttamalla lukija johonkin historiikkiin tms. hirmu paskalitanjaan), koska tämä tieto tietty saisi lambin pään pyörälle ja alkaisi ihmettelemään, että: "mitä nyt vittua, näähän on sama lääke..." (i.e. design-huumeet)

^
Näin toimii "factcheck" asiassa kuin asiassa.

Ihmiskunnassa kaikkein paskin asia nykyään on tämä "factcheck" -pokemonkorteilla pelaaminen. Hyvin harva viitsii eväänsä heilauttaa, riittää kunhan "factcheck" kertoo sinulle miten asian laita on - sen kummemmin kysymättä ja ihmettelemättä, mitä se factcheck sinulle juuri kertoi. Ei yhtään mitään muuta kuin jonkun tahon mielipiteen. Pilkkua nussimalla.
Teillä rokotevastaisilla, salaliittokajahtaneilla ja ryssätrolleilla ei ole pienintäkään asiaa lähteä arvostelemaan factcheck sivustoja niin kauan kuin ette millään tavalla arvostele tai krisitoi omia paskalähteitänne jotka ovat siis 99% aivan täyttä sontaa.

Omia paskalähteitänne kyllä postaatte täysin kritiikittömästi hengästyttävällä tahdilla joka puolelle someen, sillä olettamuksella että ne ovat täyttä faktaa.

Jospa suhtautuisitte ensin omiin lähteisiinne edes puoliksi niin kriittisesti kuin factcheck-sivustoihin, niin olisi jotain asiaa lähteä kritisoimaan factcheck sivustoja edes.
Nyt kun mulle tän kohdensit, niin anna mennä ja osoita edes yksi väite missään linkkaamassani uutisessa koronaan liittyen vääräksi/virheelliseksi/valheelliseksi - sen jälkeen sulla on jotain varaa alkaa niitä arvostelemaan.

Perustele miksi se (valitsemasi) uutinen on paskaa. Factcheck-sivustojen lausahdukset "lähde on äärioikeistolainen" tms. eivät kelpaa, ne eivät ole perusteita.
🇪🇺🇺🇦🏳️‍🌈🏳️‍⚧️☮️✊🏿💉💉💉💉💉💉😷
Unfit for the Future: The Need for Moral Enhancement
https://academic.oup.com/book/12206
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja putsari »

nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 6:41 pm
Nyt kun mulle tän kohdensit, niin anna mennä ja osoita edes yksi väite missään linkkaamassani uutisessa koronaan liittyen vääräksi/virheelliseksi/valheelliseksi - sen jälkeen sulla on jotain varaa alkaa niitä arvostelemaan.
Sitä on ketju täynnä. Menisi ketjun paskomiseksi, jos kaikki tähän laittaisi.

Onhan tänne postailtu mm. otsonihoidolla parannetun AIDS-potilaita. :lol:
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Avatar
nipsunapsu
Axel Foley
Viestit: 2415
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 3:29 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja nipsunapsu »

putsari kirjoitti: To Marras 11, 2021 7:11 pm
nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 6:41 pm
Nyt kun mulle tän kohdensit, niin anna mennä ja osoita edes yksi väite missään linkkaamassani uutisessa koronaan liittyen vääräksi/virheelliseksi/valheelliseksi - sen jälkeen sulla on jotain varaa alkaa niitä arvostelemaan.
Sitä on ketju täynnä. Menisi ketjun paskomiseksi, jos kaikki tähän laittaisi.
...
Osoita ja perustele tai ole jatkossa lainaamatta viestejäni.
🇪🇺🇺🇦🏳️‍🌈🏳️‍⚧️☮️✊🏿💉💉💉💉💉💉😷
Unfit for the Future: The Need for Moral Enhancement
https://academic.oup.com/book/12206
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja putsari »

*poistettu lautamiestekstiä*t:mode
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13834
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja damfin »

Euroopan lääkevirasto hyväksyi kaksi koronalääkettä
Kumpikin lääke perustuu laboratoriossa tuotettuihin koronaviruksen vasta-aineisiin.


EUROOPAN lääkevirasto EMA on hyväksynyt käyttöön kaksi koronalääkettä. Lääkevalvonnan virasto päätti torstaina, että EU:ssa ja Euroopan talousalueella ETA:ssa on luvallista määrätä lääkkeitä nimeltä Ronapreve ja Regkirona.

Ronapreve-lääkkeen ovat kehittäneet lääkejätti Roche ja bioteknologiayritys Regeneron. Regkironan taas kehitti eteläkorealainen Celltrion.

Kumpikin lääke perustuu laboratoriossa tuotettuihin koronaviruksen vasta-aineisiin.
https://www.is.fi/tiede/art-2000008399566.html

Saa nähdä minkälainen disinformaatiomyrsky tästä lähtee, on varmaan molemmat taas jotain uudelleen nimettyjä ivermektiinejä tai hopeavesipillereitä, tai käyttäjät vaan kuolee kaikki eikä noita ainakaan lapsille saa syöttää, ei ne voi olla turvallisia eikä niitä tarvi koska kukaan ei ole vielä julkaissut mvlehdessä todisteita siitä että koronavirus olisi eristetty.
Meitsi70
Neuvoja-Jack
Viestit: 510
Liittynyt: To Maalis 12, 2020 11:27 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Meitsi70 »

nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:07 pm
damfin kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:01 pm
Pfizer’s new pill to prevent COVID-19 is not the same as ivermectin
By The Associated Press
October 1, 2021
CLAIM: Pfizer’s new pill to treat COVID-19 is just ivermectin repackaged.

AP’S ASSESSMENT: False. Ivermectin and the drug being tested to treat COVID-19 are structurally different. As one infectious disease expert said, “The only way they are alike is that they are both pills.”

THE FACTS: After news broke that Pfizer had reached a new phase of testing on its antiviral drug to prevent COVID-19, social media posts began circulating suggesting that it was nothing more than ivermectin repackaged.

Ivermectin, an inexpensive drug used to kill parasites, has been falsely touted as a treatment for COVID-19. The FDA and medical experts warn against the use of ivermectin to treat the disease. Large studies testing the drug against COVID-19 are ongoing.
https://apnews.com/article/fact-checking-067310377629

Lyhyt suomennos, pfizerin koronalääke ja ivermektin eivät ole sama lääke, ainut yhteinen asia niissä on se että ne molemmat ovat pillereitä.
Ai vittu, no ei tietenkään ole SE sama, vaikka samalla mekanismilla toimiikin. Siitä saa pilkkua nussimalla totaalisesti eri lääkkeen, eikä sillä ole mitään tekemistä ivermectinin kanssa :lol: Ei saatana... -factcheck
Is Pfizer Making Copy Of Ivermectin To Treat COVID-19?

Fact #1 : Pfizer Is Not Making A Copy Of Ivermectin.

Fact #2 : Pfizer Is Making Two Protease Inhibitors.

Pfizer scientists are working on two SARS-CoV-2 protease inhibitors :
* PF-07321332, which is orally administered, and
* PF-07304814, which is intravenously-administered.
They are both not related to ivermectin, which is an anti-parasitic drug derived from the Streptomyces avermitilis bacteria.

Fact #3 : Ivermectin Works Differently From Protease Inhibitors.

Ivermectin works by binding to, and opening, the glutamate-gated chloride channels of nerve and muscle cells, increasing the flow of chloride ions that paralyses the affected tissue.
The Pfizer protease inhibitors work by binding to proteolytic enzymes used by the SARS-CoV-2 virus to replicate. This prevents the virus from replicating in the infected cells, stopping the infection and preventing transmission.

Fact #4 : There Is No Censorship Of Ivermectin.

Fact #5 : Ivermectin Not Proven To Work Against COVID-19.

Ivermectin has been shown to work against COVID-19 in lab (in vitro) studies, but does NOT improve clinical outcomes or prevent transmission.

That is why the WHO and the vast majority of health authorities around the world DO NOT advocate using ivermectin to prevent or treat COVID-19.

https://www.techarp.com/science/lancet- ... udy/?amp=1

https://www.thelancet.com/journals/ecli ... X/fulltext

https://www.thelancet.com/journals/ecli ... 8/fulltext

Fact #6 : New Drugs Require Approval.

It doesn’t make sense for Pfizer to make a patentable copy of ivermectin. Unless it is significantly better than ivermectin, no one will buy their patented copy of ivermectin.

It would also require considerable resources for them to get the new “ivermectin copy” tested and approved.
If ivermectin really works, it would be better for Pfizer to simply produce ivermectin. After all, they no longer need to pay Merck for the patent!

https://i0.wp.com/www.techarp.com/wp-co ... C180&ssl=1


Valmistajan kommentti Stromectolin (ivermectin) käytöstä Covid 19 vastaan:

Merck Statement on Ivermectin use During the COVID-19 Pandemic:

Company scientists continue to carefully examine the findings of all available and emerging studies of ivermectin for the treatment of COVID-19 for evidence of efficacy and safety. It is important to note that, to-date, our analysis has identified:
* No scientific basis for a potential therapeutic effect against COVID-19 from pre-clinical studies; 
* No meaningful evidence for clinical activity or clinical efficacy in patients with COVID-19 disease, and; 
* A concerning lack of safety data in the majority of studies.
We do not believe that the data available support the safety and efficacy of ivermectin beyond the doses and populations indicated in the regulatory agency-approved prescribing information.

https://www.merck.com/news/merck-statem ... -pandemic/


Brasiliassa tietty alue ei tilastollisesti hyötynyt yhtikäs mitään ivermectinistä verrattuna alueeseen, jossa sitä ei käytetty.

Ivermectin against COVID-19: The unprecedented consequences in Latin America.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... via%3Dihvb

Delhin tutkijoiden AIIMS-tutkimuksessa parasiittilääke Ivermektiini ei ole vähentänyt covid-19-potilailla viruskuormaa ja oireiden kestoa edes suuremmilla annoksilla.

Ivermectin doesn’t cut viral load in Covid-19 patients, AIIMS study shows.

https://www.hindustantimes.com/cities/d ... 15515.html
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja putsari »

Kuuluuko lääkejätti Merck Big Pharmaan?
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Insattsgruppen
Martin Beck
Viestit: 802
Liittynyt: Ti Loka 04, 2016 1:42 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Insattsgruppen »

OnyxPhoenix kirjoitti: To Marras 11, 2021 6:36 pm
nipsunapsu kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:09 pm
Don MC kirjoitti: To Marras 11, 2021 5:08 pm

Koska ne tsekkaavat faktoja. Eikä nuokaan kaksi ole ainoita sivustoja. Enkä edes viitsi niitä kaikkia teille tänne linkittää, koska se on turhaa:

Ei, vaan ne nussivat pilkkua. Todella urakalla.

Lisäys:

Etsipä huviksesi sellainen "faktan tsekkaus" missä myös reilusti kerrotaan mitä samaa niissä on ja miten samankaltaisesti ne toimivat...et löydä, vaan jokaisessa saadaan pilkkua nussimalla niistä "eri lääkkeet" - kierosti keskittymällä todella idiottimaisella ja yksinkertaisella tavalla lauseen (väittämän) "ne ovat sama lääke"- ympärille ja siten kiellettyä asia, kertomalla (ainoastaan), että; "niissä ei ole muuta samaa, kuin molemmat ovat pillereitä" - jättämällä kaikki oleellinen tieto pois (sekä hukuttamalla lukija johonkin historiikkiin tms. hirmu paskalitanjaan), koska tämä tieto tietty saisi lambin pään pyörälle ja alkaisi ihmettelemään, että: "mitä nyt vittua, näähän on sama lääke..." (i.e. design-huumeet)

^
Näin toimii "factcheck" asiassa kuin asiassa.

Ihmiskunnassa kaikkein paskin asia nykyään on tämä "factcheck" -pokemonkorteilla pelaaminen. Hyvin harva viitsii eväänsä heilauttaa, riittää kunhan "factcheck" kertoo sinulle miten asian laita on - sen kummemmin kysymättä ja ihmettelemättä, mitä se factcheck sinulle juuri kertoi. Ei yhtään mitään muuta kuin jonkun tahon mielipiteen. Pilkkua nussimalla.
Teillä rokotevastaisilla, salaliittokajahtaneilla ja ryssätrolleilla
Eiköhän juuri tuo ryssätrollittelu kuulu salaliittoteorioihin?
Insattsgruppen
Martin Beck
Viestit: 802
Liittynyt: Ti Loka 04, 2016 1:42 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Insattsgruppen »

damfin kirjoitti: To Marras 11, 2021 7:30 pm
Euroopan lääkevirasto hyväksyi kaksi koronalääkettä
Kumpikin lääke perustuu laboratoriossa tuotettuihin koronaviruksen vasta-aineisiin.


EUROOPAN lääkevirasto EMA on hyväksynyt käyttöön kaksi koronalääkettä. Lääkevalvonnan virasto päätti torstaina, että EU:ssa ja Euroopan talousalueella ETA:ssa on luvallista määrätä lääkkeitä nimeltä Ronapreve ja Regkirona.

Ronapreve-lääkkeen ovat kehittäneet lääkejätti Roche ja bioteknologiayritys Regeneron. Regkironan taas kehitti eteläkorealainen Celltrion.

Kumpikin lääke perustuu laboratoriossa tuotettuihin koronaviruksen vasta-aineisiin.
https://www.is.fi/tiede/art-2000008399566.html

Saa nähdä minkälainen disinformaatiomyrsky tästä lähtee, on varmaan molemmat taas jotain uudelleen nimettyjä ivermektiinejä tai hopeavesipillereitä, tai käyttäjät vaan kuolee kaikki eikä noita ainakaan lapsille saa syöttää, ei ne voi olla turvallisia eikä niitä tarvi koska kukaan ei ole vielä julkaissut mvlehdessä todisteita siitä että koronavirus olisi eristetty.
Mitä ajattelet siitä että on olemassa lääkettä Covid virustautia vastaan?
Voiko lääkitys olla parempi vaihtoehto ei-riskiryhmäläisille kuin summittainen ja kallis massarokotus?
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja putsari »

Insattsgruppen kirjoitti: To Marras 11, 2021 10:08 pm
Voiko lääkitys olla parempi vaihtoehto ei-riskiryhmäläisille kuin summittainen ja kallis massarokotus?
Heillä on palaveri ohi ja taas mennään. :mrgreen:


Hyväksyt siis lääkityksen, mutta et rokotuksia? Mikä on sinun logiikkasi?

Tuo lääkitys voi parantaa hengissä pysymistä, kun saa korona. Rokote taas estää siihen hengenvaaralliseen tilaan joutumisen.

Onko lääkejätti Merck Big Pharmaa teidän mielestänne ja jos ei ole, niin miksi ei?
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Vastaa Viestiin