Älä jauha paskaa! Damfin.
"Valtion puheet ovat puheita
Johannan tapaukseen perehtynyt erikoislääkäri Heikki Rantala antoi heti sairaudesta tehtyjen seikkaperäisten tutkimusten jälkeen lausunnon. Hän totesi, että ainoana taudin syntyyn vaikuttaneena (etiologisena) tekijänä on todettu suun kautta saatu poliorokotus, joka ajallisesti sopii QB-oireyhtymän laukaisijaksi. Myöhemmin oikeudessa Rantala kertoi, että tätä oireistoa esiintyi sairaalan alueella rokotuksen jälkeen tavallista enemmän. Johanna on kuitenkin ainoa, jonka polion kaltaiset oireet jäivät pysyviksi.
Johannan äiti Maritta Halonen sanoo, että heille jäi ainoaksi keinoksi haastaa oikeuteen valtio, kansanterveyslaitos ja lääkintöhallitus sekä rokotteen maahantuojan edustajat. Tämä oli aivan luonteva tie myös sen takia, että ennakkoon kansaa poliorokotuksiin paimentaessaan lääkintöhallituksen pääjohtaja Matti Ruokola pohdiskeli lehdissä, että jos rokotukset aiheuttaisivat ottajalleen oireita, yhteiskunnalla olisi korvausvastuu ns. odottamattoman tilanteen perusteella.
Pitkän oikeusprosessin edetessä Haloset tulivat kokemaan, että puheet ovat puheita. Valtion on kiistänyt alusta saakka kaiken. Se on katsonut, että korvausvelvollisuutta ei ole, vaikka Johannan voitaisiinkin osoittaa sairastuneen rokotuksen seurauksena.
Lisäksi vahinko nimittäin pitäisi valtion edustajan mielestä osoittaa tahallaan aiheutetuksi tai valtio korvausvelvolliseksi jostain muusta syystä. Näin ei ole, koska kyse oli vapaaehtoisesta rokotuksesta. Lääkkeen maahantuoja taas vyöryttää vastuun yhteiskunnalle. Sehän on yleisen edun nimissä päättänyt kansalaisten rokottamisesta esimerkiksi epidemian välttämiseksi."
https://seura.fi/ilmiot/tarinat/polioso ... ihmiselle/
Näitä tarinoita on paljon, Johanna oli ainoa joka vuosien taistelun jälkeen sai korvaukset.
Muut eivät saaneet joten jatkakaa vain paskapuheitanne!
"Lapsena saatu poliorokote muutti muhoslaisen Johanna Junttilan elämän. Luustoa nakertava sairaus etenee pelottavaa tahtia."
https://seura.fi/ilmiot/tarinat/polioso ... ihmiselle/
Kiitos Reinchaos juttuvinkistä, oli aika hankalaa löytää tietoa tuosta.
Lopetin idiooteille vittuilun turhana, se johti vain toistuviin banneihin eikä saa olmia ajattelemaan.