Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja poikani »

Amnestia kirjoitti: Ma Joulu 27, 2021 11:12 pmNäyttää Argentiinassa olevan venäläinen ja kiinalainen rokote käytössä. Ei sinänsä siis ihme, jos tulee ruumiita.
Viittaatko siihen, että Venäjä ja Kiina ovat vastenmielisiä diktatuureja?
????? ?? ??????.
jotunheimen
Olivia Benson
Viestit: 726
Liittynyt: Ma Loka 19, 2020 8:34 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja jotunheimen »

sikakoira kirjoitti: Ma Joulu 27, 2021 10:39 pm
Toisaalta, Afrikka ja moni muu maa ei ns. rokotteita halua, koska heillä ei ole mitään helvetin tautiakaan monessa paikassa, koska "ihme". :D
Eilen luin jostain mediasta että Afrikan ihme johtuu siitä että siellä on valtaosa jo sairastanut Covidin.
Tämä siis tuli jonkun asiantuntijan suusta ihan valtamediassa :lol:

Taisi sattua pieni lipsahdus tai jotain. :lol:
Afrikassa, jossain maassa siis, kontinentti kun on suurempi kuin esim. Eurooppa, jossain maassa kuulin niin, että jos "terveystekijät" liikaa rokotteita työnsivät, heidät lynkattiin. Afrikassa muutenkin tuntuu olevan "huono" kuolinaste koronalle. I
sraelissa kaikilla korona vaikka kaikki rokotettu. Onko teillä jotain jräkisyytä sille injektionelle
@veitera has blocked you
Likeavirgin
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4628
Liittynyt: Su Huhti 19, 2020 8:18 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Likeavirgin »

Lounais-Suomen poliisi kertoi sunnuntaina koronarokotuspaikalla sattuneesta uhkaavasta tilanteesta: Turun Satakunnantien rokotuspaikalla hoitajaa oli uhkailtu väkivallalla.

Nyt asiasta on saatu lisää tietoa. Tutkinnanjohtaja Tommi Kosunen kertoo, että sosiaalisessa mediassa levinnyt uhkausviesti liittyy asiaan.

– Epäilty on myöntänyt laatineensa asiaan liittyvän uhkausviestin ja julkaisseensa sen Telegramissa, Lounais-Suomen poliisi kertoo myös Twitterissä.

Viesti on levinnyt laajasti myös muissa sosiaalisen median palveluissa. Viestissä rokottajaa uhkaillaan ja häntä vaaditaan antamaan esimerkiksi suolaliuosta koronarokotuksen sijaan. Motiivina on saada merkintä koronarokotuksesta Omakantaan ja koronapassi ”vihreäksi”.

Viestissä uhkaillaan väkivallalla mikäli vaatimuksiin ei suostuta.

– Ei huutoja tai arvaamattomia liikkeitä. En halua käyttää aseena hepatiitti C -positiivista likaista ruiskua tai pippurisumua, viestissä lukee.

Kosunen kertoo Iltalehdelle, että mies on edelleen poliisin hallussa. Tiedossa ei ole, tullaanko häntä esittämään vangittavaksi.

Tapahtunutta tutkitaan muun muassa laittomana uhkauksena ja virkamiehen väkivaltaisena vastustamisena.
narkkari haluaisi baariin :mrgreen:
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja poikani »

Likeavirgin kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 12:52 amnarkkari haluaisi baariin :mrgreen:
Eikös se passi mitätöity sillä tavoin, että baarissa saa olla tiettyyn aikaan asti, oli passia tai ei?
????? ?? ??????.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Kuten aikaa sitten kerrottu niin hommahan pelittää juurikin näin. Ensin myydään tontuille passit sillä verukkeella että saavat erioikeuksia ja sitten vedetään matto alta, klassista :lol: Toiset vielä jopa kuvittelevat että kyseessä on jokin tilapäinen asia.
Tiistaista alkaen koronapassin käyttö ei enää vapauta ravintoloita rajoituksista. Alkoholin anniskelu päättyy kaikissa ravitsemisliikkeissä kello 17, ja ovet menevät kiinni kello 18 niissä ravintoloissa, joissa alkoholin anniskelu on päätoimiala.
Homman loogisuutta kuvaa hienosti tämä
Ruokaravintolat, hampurilaisravintolat, pitseriat ja kahvilat saavat olla auki kello 20:een asti edellyttämällä asiakkailta koronapassia.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja poikani »

No, minulla ei ole moista passia, joten pitänee hoitaa naisseura ennen kello 17 (tai 18 - ota näistä nyt selvää).
????? ?? ??????.
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5587
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Näitä passeja ja lupakortteja pitäisi olla enemmänkin. Esim. Sosiaalitukien saajalla ei pitäisi olla mitään oikeutta asioida Alkossa tai ravintoloissa. Samoin tupakkaa pitäisi myydä vain yli 3000 e kk tienaaville. Silmämääräisesti tarkastellen myyjä voisi kieltäytyä myymästä läskeille sipsejä ja colajuomia. Paljon pitäisi porukkaa laittaa edunvalvontaan ja se hoituisi näillä passeilla. Pakolaiset kuuluu maaseudulle ja joukkoliikenteeseen heillä ei pitäisi olla mitään asiaa pk-seudulla. Tänne kuitenkin heidät on majoitettu sikiämään. Vittu.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Itävallan tilanteesta lyhyt kuukausi sitten tehty video

Freddie Sayers investigates Austria's lockdown of the unvaccinated
https://youtu.be/y9io1MZz_7E

Videolla haastateltiin satunnaisia ohikulkijoita. Enemmistö haastateltavista piti kovia rajoituksia hyvänä asiana rokottamattomille, mutta toimittajan mukaan eivät olleet kiinnostuneita juttelemaan liiemmin siitä, että rokotetut voivat sairastua ja levittää koronaa.

Tietyllä tavalla haastattelut olivat absurdeja, kun niissä puhuttiin yhtä, vaikka asiat oli helppo kääntää päinvastoin. Tieteeseen ei kuulu mikään yhden poliittisen totuuden ajattelu. Enemmän kyse on jostain Pohjois-Korean hallintamuodosta eli "Toimiiko valtio rajoituksineen ja rangaistuksineen kansalaisten parhaaksi ja pitääkö sääntöjen rikkojia rangaista?"

Ensimmäinen asiantuntija ei tainnut huomata miten sama esimerkki juutalaisiin verrattuna oli suoraan verrattavissa rokotetut v rokottamattomat keskusteluun.

Toinen äärivasemmistolainen ihmisoikeusasiantuntija ei näyttänyt tajuavan taas miten hän puhui itsensä joka lauseessa pussiin.

Lopuksi näytettiin huvittava kohtaus miten joulutorille pääsemiseen piti tarkistaa henkilökortti ja Koronapassi. Suomessa tapahtui samanlainen tilanne.

-----

Siinä mielessä tilanne on absurdi, kun puhutaan keskimäärin ihmisoikeusongelmista ja oikeusvaltio-ongelmista, niin puhutaan moninkertaisesti pienemmistä asioista.
Nyt ei ole mikään ongelma järjettömät rajoitukset ja 5-20-%:n väestön siirtäminen yhteiskunnan ulkopuolelle, koska ei ole otettu huonosti toimivaa rokotetta, joita pitäisi ottaa jatkossa muutaman kuukauden välein.
Lisäksi nämäkin jotka vielä hyväksyvät nuo rajoitukset, niin eivät tajua rajoituksien sääntöjen ja maalitolppien muuttuvan koko ajan.

Kenellekään ei tule edes mieleen lisätä sairaaloiden resursseja (jos tarvetta on, Suomessa tätä ei tehty, koska ei ollut tarvetta).
Kenellekään ei tule myöskään mieleen miten korona leviää rokotettujen kasvavasta määrästä huolimatta.

Historiallisesti kyseessä on täysin ainutlaatuinen tilanne, kun täysin terveitä, jotka eivät halua osallistua lääketieteelliseen heikosti ja lyhytaikaisesti toimivaan "hoitomuotoon" , niin laitetaan yhteiskunnasta sivuun. Eikä suunnilleen kukaan osa ajatella omilla aivoillaan, että onko tuossa mitään järkeä.
Tavallaan ainoa vertaus tässä yhteydessä on johonkin Natsi-Saksaan terveyspassin kanssa. Toki siellä oli ideana tietyt väestöryhmät. Tosin niin taitaa olla tässäkin.
Viimeksi muokannut holmesin haamu, Ti Joulu 28, 2021 7:32 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Yleisesti sanoen pakkorokottamiseen, koronapassiin ja järjettömiin koronatoimiin liittyvät perustelut ovat niin huonoja, että kukaan ei pysty niitä perustelemaan mitenkään järjellisellä ja loogisella tavalla.

Kaikki perustelut on semmoisia, että niiden argumentit olisi helppoa ampua alas yksinkertaisilla kysymyksillä ja väittelyllä, jos mitään kysymyksiä esitettäisiin. Mitään väittelyä ei kannata odottaakaan.

Tosin valtamediassa onkin keksitty tähän konsti eli vaaditaan toimenpiteitä ja koronapassia. Enää ei haluta argumentoida onko järkevää luoda näitä toimintoja, vaan pyritään puolittain pakottamaan väestö ottamaan ne vastaan, mahdollisesti hyvällä tai pahalla.

Huono puoli näkyy olevan siinä, että suomalaiset ovat heränneet liian hyvin tilanteeseen. Tässä oiva esimerkki siitä.

KoronapassinSuosio.jpg
KoronapassinSuosio.jpg (81.3 KiB) Katsottu 1001 kertaa
Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Koronarokote ja koronarokotehaitta tilastoissa on ollut kummallinen laskentatapa eli normaalisti voisi ajatella kuin heti rokotuksen jälkeen olet rokotettu. Koronarokotteissa on ihmeellinen 1-3-viikon "koeaika" rokotuksen jälkeen onko rokotettu vai ei.
Tässä annetaan yksi selitys tuolle ilmiölle.

koronaRokote.jpg
koronaRokote.jpg (99.35 KiB) Katsottu 1003 kertaa
Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
Insattsgruppen
Martin Beck
Viestit: 802
Liittynyt: Ti Loka 04, 2016 1:42 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Insattsgruppen »

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a5c1 ... 720f4de699

Kuinka vitun saatanan perkeleen tyhmiä vanhemmat tässä maassa ovat kun antavat tätä rokotetta lapsille?
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7338
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/ ... 34abbc0fb3
Hämmennystä

Muutaman alueen jääminen ravintolarajoitusten ulkopuolelle herätti hämmennystä viime viikolla. Sosiaali- ja terveysministeriö antoi aluksi ymmärtää, että kaikille alueille tulisi merkittäviä aukiolorajoituksia. Myöhemmin ministeriö tarkensi, että kyse oli leviämisalueista.

Hallitus ei saa kuin hämmennystä aikaiseksi lisäksi hallitus on epäonnistunut nuorten rokottamisessa, jättää siis kokonaan rokottamatta pidemmäksi ajaksi kokonainen kansanryhmä. Maski sotkut ym. Nämä vaan peitetään sitten kaikenlaiseen hölynpölyyn. Ja lisäksi niin miksi meillä ei ole resursseja nostaa teho-osastojen määrää? Ainakin väliaikaisesti tai asialle ei haluta edes tehdä mitään. Siihen ainakin vedotaan kun paasataan kansalaisille rajoituksia että sairaalat menee tukkoon.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13832
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja damfin »

Ghost hunting kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 8:41 am https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/ ... 34abbc0fb3
Hämmennystä

Muutaman alueen jääminen ravintolarajoitusten ulkopuolelle herätti hämmennystä viime viikolla. Sosiaali- ja terveysministeriö antoi aluksi ymmärtää, että kaikille alueille tulisi merkittäviä aukiolorajoituksia. Myöhemmin ministeriö tarkensi, että kyse oli leviämisalueista.

Hallitus ei saa kuin hämmennystä aikaiseksi lisäksi hallitus on epäonnistunut nuorten rokottamisessa, jättää siis kokonaan rokottamatta pidemmäksi ajaksi kokonainen kansanryhmä. Maski sotkut ym. Nämä vaan peitetään sitten kaikenlaiseen hölynpölyyn. Ja lisäksi niin miksi meillä ei ole resursseja nostaa teho-osastojen määrää? Ainakin väliaikaisesti tai asialle ei haluta edes tehdä mitään. Siihen ainakin vedotaan kun paasataan kansalaisille rajoituksia että sairaalat menee tukkoon.
Siitä olen täysin samaa mieltä että hallituksen toimet ja tiedotus on aiheuttanut turhan paljon hämmennystä ja epäselvyyttä jo alusta alkaen, päätöksiä tehdään liian hitaasti mutta silti hätiköiden ilman mitään selkeää logiikkaa.

Mitä tulee teho-osastojen määrän lisäämiseen, niin se tuskin on niin yksinkertaista kuin miltä se kuulostaa, kun kyse on enemminkin henkilöstö ja hoitajapulasta eikä niinkään tiloista tai kalustosta, ja kun emme ole (onneksi) mikään pohjois-korea tai kiina niin täällä ketään ei voi pakottaa teho-osaston hoitajaksi, ja kiinnostusta sinne töihin pääsystä ei juurikaan ole koska työ ei ole mikään varsinainen unelmahomma.
Mitä tulee siihen että eikö niitä sairaanhoitajia voi kouluttaa teho-osaston hoitajiksi, niin kun meillä on käsittääkseni jo pitkään ollut pulaa myös sairaanhoitajista, eikä kyse ole nykyisin pelkästään mistään huonosta palkastakaan, vaan ala ei kiinnosta koska työ ei ole kevyttä ja kivaa.
Amnestia
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1397
Liittynyt: Ma Touko 04, 2020 8:34 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Amnestia »

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/03e ... 32e8e5eeb7

"Korona tappaa USA:ssa selvästi enemmän Trumpin kannattajia kuin demokraattien äänestäjiä
Selityksenä on republikaanien ja demokraattien hyvin erilainen into ottaa rokotuksia."
Eli perun kaikki aiemmat puheeni, antivaxxerit, teette hyvää työtä, jatkakaa samaan malliin! Luontoäiti kiittää, kun geenipoolista poistuu heikompaa materiaalia.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13832
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja damfin »

Amnestia kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 10:11 am
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/03e ... 32e8e5eeb7

"Korona tappaa USA:ssa selvästi enemmän Trumpin kannattajia kuin demokraattien äänestäjiä
Selityksenä on republikaanien ja demokraattien hyvin erilainen into ottaa rokotuksia."
Eli perun kaikki aiemmat puheeni, antivaxxerit, teette hyvää työtä, jatkakaa samaan malliin! Luontoäiti kiittää, kun geenipoolista poistuu heikompaa materiaalia.
Tämä selittääkin ne Trumpin puheet kun hän vetosi kannattajiinsa kehottaen heitä ottamaan rokotteen ja sanoi että rokotteiden vastustaminen on demokraattien pussiin pelaamista :lol:
Eli Trump oli huolissaan siitä että ilman rokotteita hänen kannattajansa vähenevät "luonnollisen poistuman" kautta :mrgreen:
Vastaa Viestiin