Skloddi kirjoitti: La Helmi 05, 2022 12:46 pm
zzrgg kirjoitti: La Helmi 05, 2022 12:39 pm
Niin että tämä oli ns. parempaa mielenosoittelua tämä ruski-convoy-jeesus-bensa-piikki-maga-vapaus-sekoilu, ja lopulta vähintäänkin Ohisalon eli vihreiden syytä? Täytyy vilpittömästi ihailla joidenkin itsepetosta.
Pyydän sinua ystävällisesti lukemaan ajatuksen kanssa koko viestini vielä kertaalleen. Kuten ihan poliisikin on todennut, liikennehaitta oli eilen pienehkö, ja juuri tätä liikenteelle aiheutuvan haitan määrää tuossa edellä vertailin, enkä pohdiskellut sitä, että kumpi mielenosoittelu on parempaa kuin toinen. Sanoisin viestiäsi olkiukko-argumentoinniksi, jos haluaisin väitellä kanssasi.
Ohisaloa syytin ja syytän siitä, että hän on päästänyt lepsuilullaan tilanteen sellaiseksi, että kuka tahansa, näemmä, voi katkaista halutessaan Helsingin liikenteen (muuallakin kuin vain Mannerheimintiellä Eduskuntatalon edessä). Ohisalon puoluetaustalla ei minusta ole sinällään mitään merkitystä, ainoastaan hänen toimillaan - tai siis toimimattomuudellaan.
napalanko kirjoitti: Pe Helmi 04, 2022 7:01 pm
ruusumaa kirjoitti: Pe Helmi 04, 2022 6:40 pm
ReissuLasse kirjoitti: Pe Helmi 04, 2022 6:32 pm
Rekat on ilmeisesti vielä tulossa.
Siellä tuskin nähdään ensimmäistäkään rekkaa
Ei varmaan, taisi vouti viedä sheikiltäkin kaikki romut pois
Samaa ihmettelin minäkin, että missä ne kaikki rekat oikein olivat. Live-streameista pystyi bongaamaan yhden rekannupin, yhden linja-auton ja yhden nostokurkiauton. Joitain huhupuheita siitä, että raskasta liikennettä olisi pysäytetty keskustan ulkopuolelle, heitettiin live-lähetyksissä myös ilmoille. Alla aamuisesta uutisoinnista poimittu melko uskottavalta kuulostava selitys:
Autoletkat ympäri maata lähtivät matkaan jo varhain perjantaiaamuna saapuen iltapäivästä Helsinkiin. Valtamedian mukaan letkoissa ei ole ollut mukana raskasta liikennettä, mutta tapahtuman tiedotuksen mukaan poliisi oli estänyt niiden etenemisen ja ohjannut rekat ja kuorma-autot kehäkolmoselta toisaalle. Poliisi on tiedottanut aiemmin, että se valvoo erityisesti raskasta liikennettä. Yli 12-metrisiltä autoilta on tavallisestikin ilman erityislupaa pääsy kielletty Helsingin keskustaan.
https://www.kansalainen.fi/convoy-finla ... nnistunut/
Vielä tähän edellä esitettyyn otaksumaan pitää puuttua:
Tähdet kertovat kirjoitti: Pe Helmi 04, 2022 8:09 pm
Ei sinne paikalliset mene edes koiraa kusettamaan
Kyllä live-lähetyksissä näkyi ainakin yksi koiranulkoiluttaja, oli sellainen keski-iän ohittanut naishenkilö turkkimainen takki päällä ja pienehkö koira narun päässä - oli suunnilleen siinä Eduskuntatalon nurkilla matkalla kohti keskustaa kaiken tuon hulabaloon ja karnevaalitunnelman keskellä.

- nostokurkiauto.jpg (115.19 KiB) Katsottu 1287 kertaa