Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Haarahaukka
Javier Pena
Viestit: 1885
Liittynyt: Ma Elo 25, 2008 11:53 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Haarahaukka »

Nyt on saksalaisen DHLn Japaniin matkalla ollut rahtikone kääntynyt takaisin syvältä Venäjältä.
Buy the ticket, take the ride!
Don MC

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Don MC »

Vieläkö nää ryssätrollit täällä heiluu?
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Haarahaukka kirjoitti: La Helmi 26, 2022 10:38 pm Nyt on saksalaisen DHLn Japaniin matkalla ollut rahtikone kääntynyt takaisin syvältä Venäjältä.
Miksi,löysikö se kenties nopeamman reitin jne... Se mitä länsivaltiot tekevät tällähetkellä lentoliikenteelleen joka on ollut haudan partaalla pari vuotta on toki mielenkiintoista. :wink: (ja varsin sekopäistä)
Viimeksi muokannut sikakoira, La Helmi 26, 2022 10:43 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja poikani »

Yle kirjoitti:Suomi antamassa Viron tykeille vientiluvan – valtioneuvosto päättänee huomenna suojavarusteiden lähettämisestä Ukrainaan

Ylen tietojen mukaan valtioneuvosto kokoontuu huomenna ylimääräiseen istuntoon päättämään luotiliivien ja kypärien sekä kenttäsairaalan lähettämisestä Ukrainaan.

MARIA STENROOS
26.2. 20:02 • Päivitetty 26.2. 20:55

- -

Luotiliivejä ja kypäriä sekä kenttäsairaala

Valtioneuvosto kokoontunee huomenna ylimääräiseen istuntoon päättämään lisäavusta Ukrainaan. Tähän asti apu on ollut rahallista ja humanitääristä. Huomenna on tarkoitus päättää myös sotilasmateriaalin viemisestä.

Ylelle vahvistetaan toisistaan riippumattomista lähteistä, että Suomi päättänee huomenna 1000 luotiliivin, 1000 kypärän sekä yhden kenttäsairaalan lahjoittamisesta Ukrainalle.
https://yle.fi/uutiset/3-12335530
IS kirjoitti:Halla-aho julkaisi vetoomuksen sujuvalla venäjällä: ”Nyt on tullut teidän aikanne taistella...”

Sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä, eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps) toteaa videoviestissään.

Miikka Hujanen

21:53

ULKOASIAINVALIOKUNNAN puheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho on julkaissut venäjänkielisen videovetoomuksen venäläisille.

- -

– Mikä tahansa sota on tragedia, mutta useimmilla sodilla on vähintään jonkinlainen syy. Teidän presidenttinne sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä. Tämä sota on vain käsittämätöntä pahuutta, Halla-aho sanoo.

– Ukrainassa teidän sotilaanne ja teidän nuoret miehenne, teidän poikanne, veljenne ja aviomiehenne tappavat viattomia ihmisiä ilman mitään syytä. Lapset, miehet ja naiset, pelkäävät, kärsivät ja kuolevat. Teidän omat nuoret miehenne myös kuolevat vailla mitään syytä, hän jatkaa.

HALLA-AHON mukaan kauheinta tilanteessa on se, että jokaisen moraalisen henkilön on nyt pakko tuntea iloa siitä, että venäläiset sotilaat kuolevat ja on pakko toivoa, että mahdollisimman moni venäläinen sotilas kuolee.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008645662.html

Lisää linkkien takana.
sikakoira kirjoitti: La Helmi 26, 2022 10:41 pmSe mitä länsivaltiot tekevät tällähetkellä lentoliikenteelleen joka on ollut haudan partaalla pari vuotta on toki mielenkiintoista. :wink: (ja varsin sekopäistä)
Eihän ole sekopäistä. Ryssälandia kannattaa kiertää kaukaa, koska ryssillä on tapana ampua alas siviililentokoneita.
????? ?? ??????.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

HA on jossain määrin väärässä toteamuksessaan koska Venäjä katsoo että autonomiset uudet alueet saavat jalansijansa jo aikaisemmin kansainvälisesti sovittujen asioiden suhteen.
Viimeksi muokannut sikakoira, La Helmi 26, 2022 10:50 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
Tähdet kertovat
Christopher Lorenzo
Viestit: 1649
Liittynyt: Ma Heinä 22, 2019 3:28 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Tähdet kertovat »

Asiallinen kirjoitti: La Helmi 26, 2022 10:34 pm Sodan vaarallisin kommentti on mielestäni tämä, joka tuli venäjän ex presidentiltä. Tuskin tälläisiä puhuu ilman, että siihen on valtaa. Putinin kavereita. Toki sodassa valehtelu ja harhaanjohtaminen ovat aina läsnä ja yksi ase harhauttaa. Oli sitten kyse hyökkääjästä tai puolustajasta.


Mtv3 uutiset lähteenä.

"Kyllä, eikä diplomaattisia suhteita periaatteessa tarvita lainkaan. On aika sulkea suurlähetystöt. Ja jatkaa yhteydenpitoa katsellen toisiamme asetähtäimen läpi", Medvedev jatkoi kirjoitustaan. Hän myös väläyttii, että nyt kun Venäjä kerran voi katkaista suhteet länteen, se voi myös tehdä ihan mitä haluaa, kuten palauttaa kuolemantuomion vaarallisille rikollisille takaisin voimaan.

Lopuksi Medvedev totesi, että kaikki mielenkiintoinen on vasta alkamassa. "
Ei kukaan ylläty, machiavellismi leviää. Ei onneksi muualle.
lisäys; pysynee siis sillä pelaavien keskuudessa :mrgreen:
”puhaltelevat, huutavat ja ympäriinsä huitovat ihmiset aiheuttavat meille pörriäisille valtavasti imago-ongelmia"
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Helvetin ironista, että porukka on ihan oikeesti sitä mieltä, että NATO-verukkeella saa vapaasti edetä Venäjän keittiönovelle leikkimään ilman seurauksia??

Miksiköhän Suomen edustajatkin (Sauli ja se tytteli) ääni väpisten eilen TV:ssä esiintyivät? Ihan syystä joo, pelkäsivät antavansa natoilusta liian positiivisen kuvan - viisaasti tehty👌🏻

Ihan vitun naiivia myös väittää "jokainen suvereeni valtio saa itse päättää...blaa blaa"

Lukekaa, sivistykää ja kehittykää jumalauta!

Mielikuvitus-maailmassa haluaisin nähdä jenkki-urpojen reaktiot RusChi-sotilasliiton miehittäessä Mexikoa🤣

#idiotismi_naivismi_Nato-veruke
Viimeksi muokannut PiikkiSika, La Helmi 26, 2022 10:55 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja poikani »

Nyt Suomeen alkaa tulla turvaa hakevia ukrainalaisia naisia, lapsia ja vanhuksia (miehet, olikohan se nyt 18-60-vuotiaat, eivät saa poistua maasta).
IS kirjoitti:Kohti suurta tuntematonta – Terhi, 39, lähti Suomesta Ukrainan ja Puolan rajalle hakemaan sotaa paenneita turvaan

Yhdeksän hengen tila-autolla olisi tarkoitus tuoda Suomeen seitsemän ukrainalaista.


Kuva
Idean avustusretkestä Terhi Suokas sai perjantaina Facebookin Naistenhuone-palstalta. Hän lähti ystävättärensä kanssa lauantai-iltana kohti Ukrainan ja Puolan rajaa. KUVA: JANNE AALTONEN

Petri Seppä
20:44

JOSKUS auttamisen halu menee kaiken muun edelle.

Terhi Suokas, 39, lähti ystävättärensä kanssa lauantai-iltana kohti Ukrainan ja Puolan rajaa, vaikka kummallakaan ei ole mitään tietoa, mikä määränpäässä odottaa, miten kaoottinen tilanne on tai miten epätoivoisia Venäjän hyökkäyssotaa paenneet ihmiset ovat.

Kaksikon alla on yhdeksänpaikkainen tila-auto, joka on saatu viikonlopun yli lainaksi ennalta tuntemattomalta perheeltä Heinolasta. Paluumatkalla kyydissä pitäisi olla seitsemän sotaa paennutta ukrainalaista.

- -

MATKAREITTI kulkee lautalla Tallinnaan ja siitä ajo Baltian läpi Puolan ja Ukrainan rajaseudulle. Suokas laskee, että Tallinnasta on 16–20 tunnin ajomatka ennen kuin kaksikko on perillä.

- -

SUOKKAAN MUKAAN Suomeen tuleville ukrainalaisille on jo majoituspaikat tiedossa.

– Olemme saaneet todella paljon vapaaehtoisia. Ukrainan kansalainen voi olla Suomessa 90 vuorokautta ilman erillislupia. Toinen vaihtoehto on, että he anovat rajalla turvapaikkaa, jolloin heidät majoitetaan vastaanottokeskuksiin, Suokas sanoo.

- -

Jos pioneerimainen avustusmatka menee hyvin, Suokas toivoo, että muutkin innostuisivat.

– Olisi hienoa, jos esimerkiksi jotkut bussiyhtiöt osallistuisivat tähän. Ihmiset haluavat selvästi auttaa ja toimia, mutta monessa organisaatiossa ei valitettavasti ole sellaisia valmiuksia, että pystyttäisiin tekemään nopeita päätöksiä ja toimimaan nopeasti, Suokas harmittelee.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008645260.html
????? ?? ??????.
Isovaalea
Olivia Benson
Viestit: 705
Liittynyt: To Loka 15, 2015 8:41 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Isovaalea »

Tähdet kertovat kirjoitti: La Helmi 26, 2022 9:44 pm
Haarahaukka kirjoitti: La Helmi 26, 2022 9:37 pm Saksa toimittaa ilmatorjuntaohjuksia ja muita aseita Ukrainaan
Saksan hallitus kertoo toimittavansa tuhat panssarintorjunta-asetta sekä 500 Stinger-ilmatorjuntaohjusta Ukrainaan. Aseet ovat peräisin Saksan armeijan varastoista.....
Ei huono :mrgreen:
2 x pst tai Stinger/tuhoaminen tuolla sulaa Ukrainan aroille ryssältä 500 tankkia ja 250 lekoa/hekoa

Kevyemmin panssaroidut kannattaa tuhota Sergeillä vaaka-ammuntana sitten kun jalkaväkeä suojaavat tankit on tulessa. Rauta palaa sitten aikanaan puhtaaksi ryssään jauhelihasta Kiinan sulatossa
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008645478.html
”Taistelu käydään täällä, minä tarvitsen ammuksia, en kyytiä” – Tällainen on Ukrainan uhmakas presidentti, joka on noussut maailmalla sankariksi

Heh, tämä surullisen hahmon ritari jota mielikuvaa nyt yritetään epätoivon vimmailla maalailla on kyllä ihan omaa luokkaansa taas. :lol:

(ja Suomi "avustaa" https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b ... ced8db2266
IL:n tiedot: Kaikkonen kannattaa vanhojen Suomen haupitsien viemistä Ukrainaan - hallitus myöntämässä vientiluvan) :lol:
Viimeksi muokannut sikakoira, La Helmi 26, 2022 11:06 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
Säde-Sisko
Axel Foley
Viestit: 2474
Liittynyt: Ke Kesä 03, 2020 4:50 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Säde-Sisko »

PiikkiSika kirjoitti: La Helmi 26, 2022 10:53 pm
Ihan vitun naiivia myös väittää "jokainen suvereeni valtio saa itse päättää...blaa blaa"

Lukekaa, sivistykää ja kehittykää jumalauta!
Kuinka moneen maahan natoon kuuluvat valtiot ovat hyökänneet ja miehittäneet? Nato on olemassa juuri tällaista venäjän päätöntä tyranniaa varten puolustus tarkoituksessa, ei hyökkäämiseen jo vuodesta -49.
”En ole puolesta, enkä vastaan, pikemminkin päinvastoin”
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Säde-Sisko kirjoitti: La Helmi 26, 2022 11:08 pm
PiikkiSika kirjoitti: La Helmi 26, 2022 10:53 pm
Ihan vitun naiivia myös väittää "jokainen suvereeni valtio saa itse päättää...blaa blaa"

Lukekaa, sivistykää ja kehittykää jumalauta!
Kuinka moneen maahan natoon kuuluvat valtiot ovat hyökänneet ja miehittäneet? Nato on olemassa juuri tällaista venäjän päätöntä tyranniaa varten puolustus tarkoituksessa, ei hyökkäämiseen jo vuodesta -49.
Jugoslavia tuli tälleen heittämällä mieleen mutta onhan näitä Libyaa ja Afgatkin olivat kyllä aika hakemalla haettu vihulainen :wink:

NATO kylmänsodan riippana on aikaa sitten elinkaarensa elänyt. Tänäpäivänä lähinnä rahastuskone johon jotkut uskonsa edelleen painottavat :wink:
Viimeksi muokannut sikakoira, La Helmi 26, 2022 11:15 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
Säde-Sisko
Axel Foley
Viestit: 2474
Liittynyt: Ke Kesä 03, 2020 4:50 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Säde-Sisko »

sikakoira kirjoitti: La Helmi 26, 2022 11:12 pm
Säde-Sisko kirjoitti: La Helmi 26, 2022 11:08 pm
PiikkiSika kirjoitti: La Helmi 26, 2022 10:53 pm
Ihan vitun naiivia myös väittää "jokainen suvereeni valtio saa itse päättää...blaa blaa"

Lukekaa, sivistykää ja kehittykää jumalauta!
Kuinka moneen maahan natoon kuuluvat valtiot ovat hyökänneet ja miehittäneet? Nato on olemassa juuri tällaista venäjän päätöntä tyranniaa varten puolustus tarkoituksessa, ei hyökkäämiseen jo vuodesta -49.
Jugoslavia tuli tälleen heittämällä mieleen mutta onhan näitä Libyaa ja Afgatkin olivat kyllä aika hakemalla haettu vihulainen :wink:
Totta. En puhu nyt yhdysvalloista vaan eurooppalaisista natomaista.
”En ole puolesta, enkä vastaan, pikemminkin päinvastoin”
uusitma
Agentti Scully
Viestit: 662
Liittynyt: Pe Joulu 28, 2012 11:27 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja uusitma »

Don MC kirjoitti: La Helmi 26, 2022 10:39 pm Vieläkö nää ryssätrollit täällä heiluu?
No ne yrittää vaan pelastaa työpaikkansa. Vähemmästäkin mokailusta on potkuja jaeltu, joten nämä nykyiset trollit on kohta kilometritehtaalla. Ovat tuottaneet pahan pettymyksen. Tavoitteita ei ole saavutettu. Tuloskeskustelut ja yt:t on nyt edessä, kun eiväthän nämä trollitehtaan alisuoriutujat ole onnistuneet saamaan edes convoy-, bensanhinta-, koronarajoitus- ym. mielenosoittajia Venäjän messiin.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Eurooppalaiset NATO maat ovat olleet aika rauhassa mitä nyt sitten sotkeentuneet isompien järjestämiin sotiin mikä laitoksen tarkoitus onkin.Rauhassa ovat saaneet olla myös NATO:on kuulumattomat maat (Suomi, Ruotsi esim) mitä sotilaallisiin toimenpiteisiin tulee.

Tämänhetkinen tilanne Ukrainassa oli tarkalleen harkittu ja suunniteltu projekti ja ei suinkaan Venäläisten toimesta jotka hyvin varmasti mukana meiningissä olivat alusta lähtien koska tällainen pikku kommentoijakin oli tietoinen tulevasta. :lol:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Vastaa Viestiin