Asiantuntija: Krimin maayhteys avaisi venäläisille tien unelmoituun ”Novorossijaan”
Tiedoksi asiantuntijalle niin maayhteys Krimiin saavutettiin viimeviikolla
Jos Mariupol kukistuu, silloin syntyy mytologinen Novorossija.
Jos Mariupol kukistuu, silloin syntyy mytologinen Novorossija.
Näit tuon tuubivideon ja siitä päättelit että Givi on elossa?
Niinpä, kiero on tuo venäläinen - umpikiero, etten sanoisi. Esimerkiksi perjantaina 25.3. Venäjä kertoi keskittyvänsä seuraavaksi Donbasin alueeseen, joka sijaitsee Ukrainan itälaidalla...jhou kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:18 pmLiikuttavaa, mutta miksi? Venäjä on ilmoitellut kaikenlaista aina Krimin miehityksestä alkaen, ja lähemmässä tarkastelussa ihan keskeisetkin väitteet ovat osoittautuneet täydeksi hölynpölyksi. Venäjän tapauksessa ei kannata kuunnella mitä se sanoo, vaan katsoa mitä se tekee.sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 12:22 pm Uskon enemmän Venäjän ilmoittamiin lukuihin kuin täysin utopistisiin Ukrainan ilmoittamiin.
...ja lauantaina 26.3. Venäjä teki ohjusiskun Lvivin kaupunkiin, joka sijaitsee Ukrainan länsiosassa.Venäjän armeija sanoo keskittyvänsä nyt Donbasiin
Venäjän armeija on pääosin saavuttanut Ukrainan "erikoisoperaation" ensimmäisen vaiheen tavoitteet, kertoi Venäjän asevoimien yleisesikunnan apulaispäällikkö, kenraalieversti Sergei Rudskoi perjantaina.
Hänen mukaansa Ukrainan asevoimien taistelukykyä on heikennetty, mikä antaa mahdollisuuden keskittyä operaation päätavoitteeseen, joka on Donbasin alueen vapauttaminen.
Rudskoin mukaan operaation alkuperäisenä tavoitteena ei ole ollut hyökätä ukrainalaisiin kaupunkeihin, sillä Venäjä on halunnut välttää siviiliuhreja. Hyökkäyksiä hänen mukaansa ei silti vieläkään suljeta pois.
Sodan alusta lähtien Venäjä on kuitenkin todennetusti iskenyt siviilikohteisiin useissa kaupungeissa. Ukrainassa on esimerkiksi tehty yli 70 iskua sairaaloita, ambulansseja ja lääkäreitä vastaan, Maailman terveysjärjestö WHO kertoo BBC:lle.
Torstaina uutisoitiin, että YK:n ihmisoikeustoimiston mukaan Ukrainassa on kuollut ainakin 1 035 siviiliä Venäjän aloitettua hyökkäyksensä reilu kuukausi sitten.
...
https://yle.fi/uutiset/3-12377643
Vasta hiljattainhan myös jo tasavaltamme presidentti Sauli Niinistökin totesi, että ”pikku epäily on nyt terveellistä säilyttää”, mitä tulee näihin venäläisten ilmoituksiin ja puheisiin.Lviv sijaitsee Ukrainan länsiosassa, lähellä Puolan rajaa. Perjantaina Venäjä kertoi keskittyvänsä seuraavaksi Donbasiin alueeseen, joka sijaitsee aivan maan toisessa päässä.
Lvivin pormestarin Andrei Sadovin mielestä iskut kaupunkiin olivat viesti Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenille, joka oli lauantaina vierailulla Puolassa.
– Iskuilla hyökkääjät halusivat tervehtiä presidentti Bidenia. Lviv sijaitsee vain 70 kilometrin päässä Puolan rajalta ja mielestäni maailman pitäisi ymmärtää, että uhka on todella vakava, Sadov sanoi BBC:n mukaan.
MOT.Tasavallan presidentin Sauli Niinistön mukaan on syytä tarkkaan pohtia, pitääkö Venäjän tuore ilmoitus sodan painopisteen muuttumisesta Ukrainassa paikkansa. Uutistoimisto Reutersin siteeraamien venäläisten sotilasviranomaisten mukaan painopiste siirtyy nyt Itä-Ukrainaan ja erityisesti Donbassin ”vapauttamiseen”.
”Ensimmäinen päätelmä on se, pitääkö tuo paikkansa. Se mikä minua mietityttää on Mariupol ja maakäytävä Krimille, joka selvästi on ollut Venäjän painopiste. Kun se ei sisälly Donbassiin, lopetetaanko toimenpiteet sielläkin? Luultavasti ei. Pikku epäily on nyt terveellistä säilyttää”, Niinistö kommentoi Ylen Ykkösaamussa lauantaina.
”Venäjän viestit ovat pidemmän aikaa olleet sellaisia, että tuppaa käymään päinvastoin. Voi olla ihan taktiikkaakin, että kerrotaan asiat toisin kuin ne ovat”, hän jatkoi.
https://www.talouselama.fi/uutiset/pikk ... 2944db901c
Minkälaiseksi kuvailisitte, toverit sikakoira, valtiota, jossa totuuden puhumisesta saa vankeusrangaistuksen?sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:56 pm En nyt puhuisi mistään kieroiluista kun kerrotaan ne faktat julkisuuteen. Venäjä on alusta lähtien keskittynyt ItäUkrainan tilanteeseen ja sitonut muualla joukot puolustusasemiin jottei huolto Itään toimi. Luonnollisesti polttoaineen saatavuus kuuluu operaation henkeen.
Vai että jo pelkät siviilitkin saavat Venäjän mahtavan sotakoneiston sakkaamaan noinkin pahoin. Eikö "erikoisoperaatiota" suunnitellessa muistettu ottaa siviileitä huomioon ollenkaan? Vain Venäjän surkea kyky suorittaa nopeita ja hallittuja erikoisoperaatioita selvisi viikon sisään. Niin on joutunut Venäjä käyttämään jo kokonaisen kuukauden tappaakseen "erikoisoperaatiotaan hidastavia" siviilejä. Ja lisääkin tappaa. Tuhoamissodaksi on joutunut "erikoisoperaation" vaihtamaan.sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:43 pm ^
No itse homma kyllä selvisi jo viikon sisään mutta hidastavat tekijät eli siviilit nyt ovat saaneet operaation kuukauteen venähtämään.
Huhtikuun puoliväli on muuttunut jo kattamaan vaivihkaa koko huhtikuun? Siitä se "ei mene kauaa enää" kerta toisensa jälkeen toistettuna "operaation" tavoiteajat venyy ja venyy venymistään.sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:43 pmHuhtikuun aikana homma on kuitenkin paketissa tavalla taikka toisella.
Yksi maailman nopeimmista tavoista tulla lähes koko maailman hylkimäksi sotahulluksi. Yksi maailman nopein suoritus saada aikaan otsikkoa tyyliin "löytyy neljä huonompaakin suoritusta menneen 100 vuoden ajalta". Harasoo.sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:43 pmYksi maailman nopeimpia sotilasoperaatioita alueen koko huomioon ottaen . Harasoo
Desantti Bäckman iloitsee ryssälän uusista sortolaeista.
Putinin armeijan synkät salaisuudet: Varusmiehiä pahoinpidellään ja raiskataan, epäluuloinen johto taistelee vallasta
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/put ... ta/8388064
Mahdat nyt viitata noihin USA:n suorittamiin erikoisoperaatioihin joita olemme viimevuodet saaneet seurata , eikö vain ?Virdon kirjoitti:
Vain Venäjän surkea kyky suorittaa nopeita ja hallittuja erikoisoperaatioita selvisi viikon sisään.
Nyt kannattaa ottaa ne lukulasit käyttöön ja veivata osiota taaksepäin josta löytyy se kartta mistä selviää tuon mainitsemasi "koko maailman" koko.Yksi maailman nopeimmista tavoista tulla lähes koko maailman hylkimäksi sotahulluksi. Yksi maailman nopein suoritus saada aikaan otsikkoa tyyliin "löytyy neljä huonompaakin suoritusta menneen 100 vuoden ajalta". Harasoo.
Britannian ulkoministeri: Pakotteista voidaan luopua, jos Venäjä lopettaa hyökkäyksen
klo 07:51: Britannian ulkoministeri Liz Truss sanoo, että venäläisiä oligarkkeja, pankkeja ja yrityksiä kohtaan asetetut pakotteet voidaan lopettaa, jos Vladimir Putin lopettaa Venäjän hyökkäyksen Ukrainassa. Hän puhui asiasta Sunday Telegraphin haastattelussa.
Hänen mukaansa pakotteet tulisi kuitenkin voida palauttaa nopeasti, mikäli Venäjä päättäisi uudestaan hyökätä Ukrainaan.
Ulkoministerin mukaan Britanniaan on perustettu niin sanottu neuvottelyksikkö, jonka tarkoitus on auttaa mahdollisissa rauhanneuvotteluissa.
poikani kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:11 pmNiin - toistuvasti sanonut samaa. Mitä lisäarvoa jankuttaminen tuo keskusteluun?sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:00 pm No kuten olen toistuvasti sanonut - -
Putinille pojot siitä että hommalle saadaan nyt vihdoin päätös. Kovalla hinnallahan se täytyi nyt sitten loppupeleissä suorittaa koska tehdyt sopimukset eivät ole tuottaneet tulosta.
Syyllinen osapuoli on kyllä kaikkien tiedossa vaikka sitä ei julkisesti nyt tahdotakkaan tunnustaa.
Ei mitään lisäarvoa.sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 1:14 pm ^
Mitä lisäarvoa tuo keskusteluun toistuva länsimedian valeuutisten levittäminen. No keskusteluun se tuo kyllä suolaa mutta haluttomuus tunnustaa tosiasiat ei varsinaisesti luo muuta kuin omituista trollaamista päivästä toiseen.![]()
En viitannut mihinkään muuhun kuin VE-NÄ-JÄ:n surkeaan kykyyn suorittaa nopeita ja hallittuja erikoisoperaatioita. Mutta kiitos sinulle että tämän ihme harhakuvitelmasi perusteella pääsin uudelleenkin toistamaan tuon saman.sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 2:36 pmMahdat nyt viitata noihin USA:n suorittamiin erikoisoperaatioihin joita olemme viimevuodet saaneet seurata , eikö vain ?Virdon kirjoitti:
Vain Venäjän surkea kyky suorittaa nopeita ja hallittuja erikoisoperaatioita selvisi viikon sisään.![]()
![]()
Heh, ymmärrän hyvin, ettei suomi ole ensimmäinen kielenne, toverit sikakoira, ettekä niin tarkkaan seuraile länsimaista mediaa, joten alla on siis noita Venäjän duumassa hyväksyttyjä vankeusrangaistuslakeja käsitteleviä artikkelinpätkiä. Kyseisten lakienhan takia useat länsimaiset uutistalot, kuten vaikkapa HS, vetivät toimittajansa pois Venäjältä, jotteivät nuo toimittajat joutuisi venäläisen totalitaarisen yhteiskunnan Orwellimaisen mielivaltaisten lakipyöritysten kohteeksi kirjoittaessaan ja uutisoidessaan journalistisen etiikan mukaisesti asioista ns. paikan päältä.sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 2:11 pm ^
Minkä vankeusrangaistuksen ? Saako suurvallat nykyään vankeusrangaistuksia. Venäjällä nyt kuitenkin on ihan perustellut syyt toimenpiteisiin viitaten nyt Minskin sopimukseen jota Ukraina ei koskaan ole noudattanut.![]()
Samaten puheet ydinasesopimuksen mitätöinnistä ovat vastoin sopimuksia.![]()
Tuota alkuperäistä Roskomnadzor-ajatuspoliisin valvomaa lakia kerisivätkin jo toimeliaat ja aikaansaavat venäläiset laajentaa koskemaan myös Venäjän rajojen ulkopuolella asuvia henkilöitä - ikäänkuin kansainvälisen oikeuden eräänlaiseksi jatkeeksi. Mielenkiintoista olisi arvella, että mitä vastavuoroisesti muut maailman valtiot voisivat keksiä omien maidensa lainsäädännön pykäliin jotain sellaista, mikä koskisi myös Venäjän asukkaita.Venäjä kielsi uutisista sanat hyökkäys, invaasio ja sodanjulistus – Suurin osa venäläisistä seuraa vain valtion kontrolloimaa mediaa
Duuma hyväksyi lakiesityksen, jonka mukaan armeijaa koskevan ”valheellisen” tiedon jakamisesta voi saada yli kymmenen vuotta vankeutta.
Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan oli kulunut vajaa viikko, kun valtio esti Venjällä televisiokanava Doždin ja radioasema Eho Moskvyn toiminnan. Päätöstä perusteltiin sillä, että tiedotusvälineet ovat levittäneet ”valheellista tietoa”.
Sekä Dožd että Eho Moskvy ovat olleet raportoinnissaan keskimäärin objektiivisia.
Venäjällä mediaa valvova Roskomnadzor-virasto julkaisi jo kolmantena sotapäivänä listan Venäjällä toimivista viestimistä, joiden toiminnan rajoittamista se pitää välttämättömänä. Listalla on Eho Mosvkyn ja Doždin lisäksi joukko muitakin tiedotusvälineitä: InoSMI ja Mediazona, New Times, Svobodnaja Pressa, Krym.Realii, Novaja Gazeta, Žurnalist ja Lenizdat.
Virasto myös ilmoitti, että sanat hyökkäys, invaasio ja sodanjulistus ovat sotauutisoinnissa kiellettyjä. Venäjän virallinen media puhuukin poikkeuksetta ”erikoisoperaatiosta”, ”sotilasoperaatiosta” tai ”sotilaallisista toimista Ukrainassa” raportoidessaan Venäjän hyökkäyssodasta.
Samainen Roskomnadzor on julkaissut Venäjän hyökkäyksen alettua muitakin tiukkoja sotauutisointia koskevia ohjeita. Virasto muun muassa korostaa, että uutisoinnissa saa hyödyntää ainoastaan virallisista venäläisistä lähteistä peräisin olevia tietoja.
Viraston paimenkirjeissä on muistutettu, että Venäjän medialakien rikkomisesta voi seurata kymmenien tuhansien eurojen sakot.
Venäjän duuma hyväksyi perjantaina 4. maaliskuuta lain, joka mahdollistaa ankarat rangaistukset Venäjän asevoimia koskevan ”väärän” tiedon levittämisestä. ”Valheellisen” armeijaan liittyvän tiedon jakamisesta voi saada enimmillään toistakymmentä vuotta vankeutta.
Lain muuttamisella halutaan suitsia sotauutisointia entisestään. Ukrainan sodan todellisesta tilanteesta kertova uutisointi johtaisi helposti sotatoimien kannatuksen laskuun.
Valtiollisen VTsIOM-tutkimuslaitoksen mukaan yli kaksi kolmasosaa venäläisistä tukee Venäjän ”sotilaallista operaatiota” Ukrainassa. Joka viides ei kannata asiaa.
Jo ensimmäisen sotaviikon aikana kävi selväksi, että suurin osa Venäjällä asuvista venäläisistä ei tiedä, mitä he tukevat ja mistä Ukrainan sodassa on todellisuudessa kyse.
...
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkoma ... aa-mediaa/ (4.3.2022)
Duuma hyväksyi ”valheellisen” tiedon levittämistä koskevan lain ulottamisen ulkomaille
Venäjää koskevan ”valheellisen tiedon” levittämisestä voi saada jatkossa tuomion myös ulkomailla.
Maan parlamentin alahuone eli duuma hyväksyi tiistaina lakiuudistuksen, joka koskee kaikkea maan valtiollisesta toiminnasta ulkomailla levitettyjä ”valheellisia tietoja”. Siitä voidaan tuomita enimmillään 15 vuotta vankeutta.
Lakiesitys edellyttää vielä ylähuoneen hyväksynnän ja presidentti Vladimir Putinin allekirjoituksen ennen sen voimaantuloa.
Duuma ei tarkemmin määritellyt, minkä maan kansalaisia lakiuudistus koskee.
Uutistoimisto AFP:n mukaan rangaistus voidaan tuomita henkilöille, jotka levittävät ”tietoisesti vääriä tietoja” Venäjän valtion virastojen toimista ulkomailla. Teoriassa henkilö voisi siis olla kuka vain, myös suomalainen.
...
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008698943.html (22.3.2022)