Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Pikkuisen matkaa vielä digivaluuttaan euroalueella.
Tarkoitus olisi siis EU:n mukaan olla käytössä 2025 CBDC (Central Bank Digital Currency)
NEWS ALERT March 9, 2022, 1:33 p.m. EST: President Biden signed an executive order tasking various government agencies with developing frameworks and policy proposals for enhancing regulation and "responsible development" of digital currencies. The order includes an assessment of the infrastructure required to issue a U.S. CBDC.1 https://www.investopedia.com/terms/c/ce ... y-cbdc.asp
Ei pidä sekoittaa mihinkään Bitcoiniin
KEY TAKEAWAYS
A central bank digital currency is the digital form of a country's fiat currency.
A CBDC is issued and regulated by a nation's monetary authority or central bank.
CBDCs promote financial inclusion and simplify the implementation of monetary and fiscal policy.
As a centralized form of currency, they may not anonymize transactions as some cryptocurrencies do.
Many countries are exploring how CBDCs will affect their economies, existing financial networks, and stability.
Viimeksi muokannut sikakoira, Su Maalis 27, 2022 8:44 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 6:27 pm
Sijoittakaa kultaan,On vain perkeleen kallista tällä hetkellä kun kaikki ostavat .
Kannattaa huomioida, että hopeaan pätee kaikki samat perusteet kuin kultaankin. Kansalaisilla ei välttämättä ole varaa ostaa yhtä kultaunssia, mutta hopeaunssi on vielä monen ulottuvilla. Siis mikäli sellaisia vielä jostain löytää ja on halua hajauttaa sijoituksiaan. Inflaatio kun tuhoaa kaikkien säästöt, pörssit on mitä on mutta kulta ja hopea säilyttävät arvonsa kriisiaikoina. Kulta on kuitenkin ehkä enemmän vakuus kuin sijoitus.
Buy silver bullion now to prepare for the next decade - Robert Kiyosaki best-selling author of Rich Dad Poor Dad
How would you invest $100,000 in the next decade?
I would invest $100,000 in silver U.S .Eagles today, not tomorrow.
In my opinion, silver is the most undervalued, lowest-risk, best investment of all asset classes.
Why buy stocks and bonds when both are in bubbles?
When people ask me: "What price should I buy gold and silver at?" I say, "If you have no gold or silver, start accumulating today, and do not worry about price." I believe that when the panic hits, gold and silver will
disappear from markets as prices climb.
I recommend that if you not have any gold or silver today, do not measure gold or silver in dollars, measure in ounces.
Jostain luin, että Suomen kultavarannot on siirretty EKP:n taseeseen EU-päätöksen lisäpöytäkirjan nojalla, eli EKP päättäisi näin ollen Suomen kultavarantojen käytöstä. Kultavarantoja käytetään siis tukemaan euroa, jos (kun) euro joutuu joskus vaikeuksiin.
No jos ei ole varaa unssiin kultaa, niin ylimääräinen varallisuus on ehkä kriisin varalta järkevämpää sijoittaa säilykkeisiin ja muihin hyvin säilyviin elintarvikkeisiin. Vesikin käy.
dd96f36a7a992519.jpg (38.31 KiB) Katsottu 834 kertaa
Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
No jos ei ole varaa unssiin kultaa, niin ylimääräinen varallisuus on ehkä kriisin varalta järkevämpää sijoittaa säilykkeisiin ja muihin hyvin säilyviin elintarvikkeisiin. Vesikin käy.
Kyllä, juuri näin. Mutta tuleva varallisuuden uusjako ei tule enää toistumaan meidän elinaikanamme, joten jos tästä tulevasta kriisistä selvitään hengissä, niin pari latia kiiltävää voisi olla ihan ok suunnitelma.
Lisärahan painaminen huolettaa presidentti Niinistöä – "saattaa tulla kovia törmäyksiä"
Mahdottomia ei voi painaa, presidentti Sauli Niinistö varoittaa.
Santeri Lampi 21.1.2021
Presidentti Sauli Niinistö kertoo olevansa erityisen huolissaan siitä, että Euroopan keskuspankki (EKP) on jo vuosia ”painanut” lisää rahaa talouteen.
– Luodaan rahaa tyhjästä. Sillä ei ole mitään yhteyttä talouden kasvuun tai tuotantoon, vaan kyllä se tulee tyhjästä, Niinistö totesi politiikan toimittajille torstaina.
Hän huomautti, että osakemarkkinoilla ja kiinteistömarkkinoilla on todistettu kovaa kehitystä.
Lisäksi Niinistö näki, että inflaatio sijoitushyödykkeissä on ”aikalailla reipasta”.
"Suomessa pohditaan todella vähän, mitä maailman aluillaan oleva uusjako tarkoittaa meillä ja Euroopassa. Puhemies Sauli Niinistön mielestä nyt olisi ehdottomasti syytä pohtia, miltä maailma näyttää 15 vuoden kuluttua.
- Se on varmaa, että se näyttää aivan toiselta kuin nyt. Edessä on väistämättä mullistusten aika: talouden, vallan ja rahan uusjako, puhemies sanoo."
- Sauli Niinistö, 7/2007 (KS)
Viimeksi muokannut Petu, Su Maalis 27, 2022 9:02 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 8:39 pm
Tarkoitus olisi siis EU:n mukaan olla käytössä 2025 CBDC (Central Bank Digital Currency)
Voi hyvin ollakkin. Siitä on kyllä vielä pitkä matka fiat-käteisen poistamiseen. En usko että kokonaan digitaaliseen valuuttaan siirrytään ainakaan seuraavaan 50 vuoteen. Varsinkin Saksassa on vielä äärimmäisen vankka tuki käteiselle. Jos nyt oletetaan että koko yhteiskunta siirtyy digitaaliseen valuuttaan, niin sellainen yhteiskunta on aika haavoittuvainen esim. hybridihyökkäyksille jotka kohdistuvat sähköverkkoihin ja tietojärjestelmiin, tai vaikka ihan suuremmalle auringonpurkaukselle. Tai onhan se toki jo nyt, mutta käteisen rahan poisto entistään pahentaisi tilannetta.
Vaihtoehtoisesti voisit piirtää graafin, jossa on Putinin väittämän venäläisen kansanmurhan uhreina kuolleiden Ukrainassa asuneiden henkilöiden lukumäärä aikajanalla vuodesta 2014 vuoteen 2022.
Löytyi tuo arvio kuolleista siviilien määristä venäläisten väitetysti tapahtuneessa ns. "kansanmurhassa"! Luvut koskevat tosin siis vain OHCHR:n tietoon tulleita siviiliuhreja sodan kaikilta osapuolilta, ja sisältää niin ukrainalaiset, venäläiset, malesialaiset, alankomaalaiset sekä kaikki muut kansallisuudet (ml. MH17-lennon matkustajat) ikään, sukupuoleen, kansallisuuteen, etniseen taustaan, uskontokuntaan, ihonväriin, silmien väriin ja kengännumeroon sekä natsi- tai venäläisstatukseen katsomatta. Eli siis vain osa allaolevista siviiliuhreista on siis väitetyn "venäläisten kansanmurhan" uhreina kuolleita Ukrainassa asuneita henkilöitä.
Total conflict-related civilian casualties in 2014-2021 During the entire conflict period, from 14 April 2014 to 31 December 2021, OHCHR recorded a total of 3,106 conflict-related civilian deaths (1,852 men, 1,072 women, 102 boys, 50 girls, and 30 adults whose sex is unknown). Taking into account the 298 deaths on board Malaysian Airlines flight MH17 on 17 July 2014, the total death toll of the conflict on civilians has reached at least 3,404. The number of injured civilians is estimated to exceed 7,000.
Total conflict-related casualties in Ukraine in 2014-2021 7 OHCHR estimates the total number of conflict-related casualties in Ukraine from 14 April 2014 to 31 December 2021 to be 51,000–54,000 8 : 14,200-14,400 killed (at least 3,404 civilians, estimated 4,400 Ukrainian forces 9 , and estimated 6,500 members of armed groups 10 ), and 37-39,000 injured (7,000–9,000 civilians, 13,800–14,200 Ukrainian forces 11 and 15,800-16,200 members of armed groups 12 ).
Conflict-related civilian casualties as of 31 December 2021.jpg
Olen kyllä vaikuttunut tiettyjen nimimerkkien kyvystä hankkia tietoa ja vastata esitettyihin kysymyksiin. Edellä on juuri sitä tietoa, mitä kaipasin ja lähdekin vaikuttaa luotettavalta. Luulen, että tältä vuodelta julkaistavien Venäjän sotilaallisen erikoisoperaation aiheuttamien siviilien kuolemantapausten ja loukkaantuneiden määrien perusteella voidaan todeta käynnissä olevan tai olleen suuremman luokan kansanmurhan. Miksi venäläiset joukot toimivat kuin sikakoiran mainitsemassa massapsykoosissa? Millaisin lupauksin heidät on pystytty manipuloimaan osallisiksi sotilaalliseen erikoisoperaatioon?
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Pieni liekki kirjoitti:
Olen kyllä vaikuttunut tiettyjen nimimerkkien kyvystä hankkia tietoa ja vastata esitettyihin kysymyksiin. Edellä on juuri sitä tietoa, mitä kaipasin ja lähdekin vaikuttaa luotettavalta. Luulen, että tältä vuodelta julkaistavien Venäjän sotilaallisen erikoisoperaation aiheuttamien siviilien kuolemantapausten ja loukkaantuneiden määrien perusteella voidaan todeta käynnissä olevan tai olleen suuremman luokan kansanmurhan. Miksi venäläiset joukot toimivat kuin sikakoiran mainitsemassa massapsykoosissa? Millaisin lupauksin heidät on pystytty manipuloimaan osallisiksi sotilaalliseen erikoisoperaatioon?
Omituista spekulaatiota kun katsot noita lukuja ja vertaat paljonko niitä siviiliuhreja nyt on tullut. (n tuhat)
Donbassin alueella siis on kuollut se 14 000 ihmistä ja valtaosa näistä separatistialueiden asukkaita. ( 80%)
Venäjä siis nyt teki lopun tästä pelleilystä.
Asiasta ei voi syyttää kuin yhtä osapuolta eikä se ole Venäjä. Mikäli ennen konfliktia olisi hyväksytty Venäjän asettamat ehdot (jotka nyt sitten kyllä hyväksytään) olisi kaikelta tältä vältytty. Nyt se on myöhäistä ja ehdot ovat muuttuneet.
Länsimaiden aseellinen Ukrainan tukeminen on edesvastuutonta touhua kun tiedetään homman lopputulos. Siitä ei ole epäilystäkään.
Viimeksi muokannut sikakoira, Su Maalis 27, 2022 9:23 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Venäjä varoittaa mediaa julkaisemasta Zelenskyin haastattelua
Venäjän mediaa valvova Roskomnadzor varoittaa venäläisimedioita julkaisemasta Ukrainan presidentin haastattelua, uutisoi Reuters.
Roskomnadzor kertoi sosiaaliseen mediaan ja verkkosivuilleen julkaisemassa ilmoituksessa, että joukko venäläisiä uutistoimistoja on haastatellut Volodymyr Zelenskyiä. Ilmoituksen mukaan median vahtikoira oli aloittanut tutkinnan haastatteluja tehneistä mediatahoista.
-Roskomnadzor varoittaa venäläistä mediaa julkaisemasta tätä haastattelua, ilmoituksessa sanottiin, mutta siinä ei annettu perusteita varoitukselle.
BBC:n mukaan Roskomnadzor totesi joidenkin haastatteluja tehneiden medioiden olevan "ulkomaisia agentteja" Venäjällä. Britannian yleisradiokanava kertoo, että ainakin liberaali uutissivusto Meduza sekä Dozhd TV ja sanomalehti Kommersant ovat haastatelleet Zelenskyiä. Meduza uutissivuston ja Dozhd TV:n käyttö on blokattu Venäjällä.
Jos minä saisin päättää niin koko ukko katoaisi alta aikayksikön. Siis Zelenskyi
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Kun täälläkin on viitattu Putinin puheisiin, niin katsotaanpa hieman, mitä Putinin 22.2. ja 24.2. pitämät puheet pitivät sisällään. Allaolevassa videossa on löydetty erinäisiä yhteneväisyyksiä Putinin käyttämän retoriikan ja Hitlerin puheiden argumenttien välillä. Tekijän intentio on kyllä hyvin helposti videolta luettavissa, mutta myös akateemisissa piireissä on ihan vakavalla naamalla esitetty väitteitä siitä, että Ukrainan nykytilanteella olisi yhteneväisiä piirteitä joihinkin aiempiin historian vaiheisiin verrattuna. Ainakin Yalen yliopiston historian professori Timothy Snyder oli vakuuttunut siitä, että jo sodan varhaisessa vaiheessa Putin puhui samaan tapaan Ukrainasta kuin miten Hitler ja Stalin argumentoivat kukin tahoillaan toisen maailmansodan aattona Puolasta, eli että hyökkäyksen kohteeksi joutunut valtio olisi "keinotekoinen" valtio, millä tietenkin pyritään vähentämään kohteena olevan valtion itsenäisyyttä, suvereniteettiä sekä "oikeutta olla olemassa sellaisenaan tai itsenäään" ja näin oikeuttamaan sotatoimia tai yrittäämään tehdä aloitetuista aggressioista vähemmän tuomittavia, ikäänkuin kyseessä olisi jotenkin "vähäisempi" rikos kuin mitä se oikeasti on.
Loisteliaassa puheenvuorossaan (koko artikkeli ilman maksumuuria) Snyder toi myös esille, että hieman ennen hyökkäystä Ukrainaan Venäjän duuma esitteli lain, missä jopa vankeusrangaistuksen uhalla on kielletty kaikki julkiset mielipiteet, joissa esitetään, että Neuvostoliiton ja Natsi-Saksan tavoitteet ja toimet toisen maailmansodan aikana olisivat olleet jollain tapaa yhteneviä - eli nyky-Venäjällä halutaan kaiketi vaieta kuoliaaksi asti Molotov–Ribbentrop-sopimus lisäpöytäkirjoineen, ja kiistää tuon sopimuksen olemassaolo. Melkoista historiallista denialismia, kuten aiemmin taisinkin jo kirjoittaa. Elokuusta 1939 lähtienhän Neuvostoliitto oli de facto Saksan liittolainen, ja tuo liittolaisuussuhde tietyllä tapaa huipentui Puolan jakamiseen.
Allaolevan videon tekijä on Snyderin kanssa samoilla linjoilla siinä, että Putin valmisteli hyökkäystään suvereeniin valtioon maalailemalla ilmoille litanian kuvitteellisia julmuuksia, joita väitetysti venäläisten maanmiehet olisivat kärsineet rajan takana. Snyder näkee Hitlerin olleen pioneeri kärsimyskuvaston käyttämisessä tekosyynä sotilaallisten aggressioiden aloittamiselle, ja Putin Snyderin mukaan käyttää tänä päivänä samanlaisia valheita kuin mitä Hitler aikoinaan käytti Natsi-Saksan sulauttaessa Itävallan osaksi Saksaa sekä Natsi-Saksan tuhotessa Tšekkoslovakian ja hyökätessä Puolaan.
Jos ei muuta, niin ainakin videolta kannatta joka tapauksessa poimia talteen Putinin ilmoittamat aloittamansa sodan tavoitteet ja perustelut hyökkäyselle kohdasta 4:13 alkaen.
Putin kirjoitti:I have decided to conduct a special military operation. Its goal is to protect people who have been subjected to bullying and genocide by the Kiev regime for the last eight years. And for this we will strive for the demilitarisation and denazification of Ukraine, as well as bringing to court those who committed numerous bloody crimes against civilians, including against citizens of the Russian Federation.
Videon kanssa samasta lähteestä peräisin oleva lyhyehkö kuvakollaasivertailu on mielestäni myös melko hyvin ja oivaltavasti tehty. Siinä joillekin (ikonisillekin) toisen maailmansodan aikaisille sotakuville on löydetty vastapari tämän vuoden Ukrainasta.
sikakoira kirjoitti: Ke Maalis 16, 2022 11:00 pm
Aika uskomatonta paskaa
sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 9:29 pm
Jos minä saisin päättää niin koko ukko katoaisi alta aikayksikön. Siis Zelenskyi
Zelenkyi tuskin järkyttyy sinun toiveista eikä järkyttynyt edes Putinin vastaavista toiveista.
Ero on siinä, että Zelenkyi on osoittanut olevansa kova jätkä eikä mikään turha suun soittaja.
Tosiasiassa kadonnut Zelenskyi olisi Venäjälle paljon vaarallisempi kuin läsnäoleva.
sikakoira kirjoitti: Su Maalis 27, 2022 9:29 pm
Jos minä saisin päättää niin koko ukko katoaisi alta aikayksikön. Siis Zelenskyi
Ja ilman muuta tilalle joku muu ihan sillä perusteella että tämä olisi mahdollisimman paljon Venäjän ohjailtavissa?
Ylempänä lainasit Anne Torppa -nimistä henkilöä. Siitä syystäkö haluat meidän pysyvän sotilaallisesti liittoutumattomana koska sinäkin haluat Suomen osaksi Venäjää?
"Ukrainan armeija kertoo Facebookissa, että Venäjän joukkoja on vetäytynyt Pohjois-Ukrainasta Valko-Venäjälle."
Toivottavasti eivät takaisinkaan tule. Valko-Venäjällekin eikun vain kovempia pakotteita Venäjän jatkuvasta auttamisesta.