USA, Texas: Miehelle yli 4000 vuoden tuomio lasten hyväksikäytöstä

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
chiller
Armas Tammelin
Viestit: 72
Liittynyt: Ke Touko 21, 2008 4:37 pm

Viesti Kirjoittaja chiller »

Idea lienee siinä, että

a) kuten joku mainitsikin, pysyvät varmasti linnassa
b) annetaan järjettömän pitkiä tuomioita varoitukseksi ja ylläpitämään ihmisten uskoa oiekeuslaitokseen.

Käytännössä tietenkin ihan sama onko se tuomio elinkautinen (oikea elinkautinen, ei Suomen leikki-vastaava) vai neljä vuosituhatta. Kannatan kyllä tällaisia päätöksiä ihan.
Kalessin
Adrian Monk
Viestit: 2941
Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 3:26 pm
Paikkakunta: Maameri, läntiset rajavedet

Viesti Kirjoittaja Kalessin »

John Smith kirjoitti:Musta sen vois tiputtaa vaikka kolmeentuhanteen vuoteen. Kyllä neljätuhatta on liikaa.
aivan samaa mieltä, että kyllä se kipuraja menee tossa neljässä tuhannessa! kolmetuhatta on vielä realistinen, mutta että neljä! ei tuu mitään...
"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-
rapier
Vic Mackey
Viestit: 1900
Liittynyt: Ma Maalis 10, 2008 5:21 pm
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rapier »

No hei, tommonen 500 vuotta ois jotenkin sopiva. Ei nyt sentään 4000vuotta? Vai mitä?
Avatar
Valoviikate
Christopher Lorenzo
Viestit: 1520
Liittynyt: Pe Helmi 22, 2008 6:12 pm
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valoviikate »

John Smith kirjoitti:Musta sen vois tiputtaa vaikka kolmeentuhanteen vuoteen. Kyllä neljätuhatta on liikaa.
Niin minustakin. 4000 vuotta sitten, jos uhreja olisi ollut enemmän.
suhmuri
Alibin satunnaislukija
Viestit: 64
Liittynyt: Ma Touko 12, 2008 11:25 pm
Paikkakunta: Syvä-Etelä

Viesti Kirjoittaja suhmuri »

Joo, kyllä tuossa on puolet liikaa :lol:
Mutta vakavasti ottaen, haluaisin tietää millaisilla oikeuskäytännöillä ja lain tulkinnoilla päästään tällaisiin tuomioihin. Popeahan ei tuomittu raiskauksesta, vaan alaikäisten seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Jokaisesta hyväksikäytöstä tuli elinkautinen (vrt. Suomessa lasten törkeästä seksuaalisesta hyväksikätöstä 1-10 v.). Tuomio annettiin alimmassa oikeusasteessa, paikallisessa yhden tuomarin tuomioistuimessa (district court).
At the request of prosecutors, state District Judge Graham Quisenberry ordered Pope to serve the sentences consecutively, adding up to 4,060 years. He will be eligible for parole in the year 3209, according to the Parker County District Attorney's Office. http://www.wtop.com/?nid=104&sid=1433435
Teksasin oikeusjärjestelmä http://www.courts.state.tx.us/
Kuva
James Kevin Pope
Nylonköysi
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: Ke Syys 03, 2008 3:17 am

Viesti Kirjoittaja Nylonköysi »

^Jenkeissä yksittäisillä tuomareilla on yllättävän paljon valtaa. Siihen nuo hirmutuomiot perustuvat. Sekä tietenkin lain maksimituomioiden maksimointiin (olipas hienosti sanottu).

Käytännössä on ihan älytöntä tuomita ketään noin pitkäksi ajaksi vankilaan, elinkautinen ilman mahdollista ehdonalaiseen riittäisi. Mutta voiko sitä antaa tuollaisesta rikoksesta? Ellei, siinä tapauksessa kohtuuttoman pitkä tuomio on perusteltu.
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

Nylonköysi kirjoitti:^Jenkeissä yksittäisillä tuomareilla on yllättävän paljon valtaa. Siihen nuo hirmutuomiot perustuvat. Sekä tietenkin lain maksimituomioiden maksimointiin (olipas hienosti sanottu).
Itse kovien tuomioiden kannattajana aloin miettimään tuossa, että jenkeissä on oikeusmurhan jälki paljon pahempaa kuin Suomessa. Usein tulee kitistyä, että tulipa pieni tuomio siitä ja siitä rikoksesta, mutta virhetulkintojen ja heikkojen todisteiden tulkinnalla ja tuomarilla täällä on kuitenkin käytännössä vain muutamien vuosien hajonta tuomionannossa. Suomessa oikeusmurhan saanut voi lusia liian pitkään, mutta ei kuitenkaan koko elämäänsä. Voi vaan kuvitella, miltä tuntuisi saada 4000 vuoden tuomio syyttömänä rikoksesta.
Paavo Arhinmäki on äijä!
Nylonköysi
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: Ke Syys 03, 2008 3:17 am

Viesti Kirjoittaja Nylonköysi »

loneliness kirjoitti: Itse kovien tuomioiden kannattajana aloin miettimään tuossa, että jenkeissä on oikeusmurhan jälki paljon pahempaa kuin Suomessa. Usein tulee kitistyä, että tulipa pieni tuomio siitä ja siitä rikoksesta, mutta virhetulkintojen ja heikkojen todisteiden tulkinnalla ja tuomarilla täällä on kuitenkin käytännössä vain muutamien vuosien hajonta tuomionannossa. Suomessa oikeusmurhan saanut voi lusia liian pitkään, mutta ei kuitenkaan koko elämäänsä. Voi vaan kuvitella, miltä tuntuisi saada 4000 vuoden tuomio syyttömänä rikoksesta.
Hmm... Voi aina valittaa, joten ei se välttämättä kuitenkaan niin hirvittävän kohtuuttomn kaameaa ole. Jatkuvasti USAssa vapautetaan vankeja, jotka on tuomittu väärin perustein. En sitten tiedä... Oikeusmurhan vaara on aina. Onko sillä oikeasti väliä, onko istunut 10 vai 15 vuotta syyttömänä, elämä on aina pilalla.

Vaikea kysymys. Minäkin kannatan kovia tuomioita siis väkivalta- ja seksuaalirikoksista. Ja ehkä pieni oikeusmurhan mahdollisuus kuitenkin lyö laudalta mahdollisuuden siivota väkivaltainen aines pois kadulta?

Kaksi mielenkiintoista sivustoa:
http://www.aidwyc.org/
http://www.americaswrongfullyconvicted.com/
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

Nylonköysi kirjoitti:
Hmm... Voi aina valittaa, joten ei se välttämättä kuitenkaan niin hirvittävän kohtuuttomn kaameaa ole. Jatkuvasti USAssa vapautetaan vankeja, jotka on tuomittu väärin perustein. En sitten tiedä... Oikeusmurhan vaara on aina. Onko sillä oikeasti väliä, onko istunut 10 vai 15 vuotta syyttömänä, elämä on aina pilalla.

Vaikea kysymys. Minäkin kannatan kovia tuomioita siis väkivalta- ja seksuaalirikoksista. Ja ehkä pieni oikeusmurhan mahdollisuus kuitenkin lyö laudalta mahdollisuuden siivota väkivaltainen aines pois kadulta?
Olet ihan oikeassa, että kymmenen vuotta on pitkä aika istua syyttömänä, mutta kyllä jotkut siitä vielä selviävät, kun tietävät olevansa syyttömiä ja rakentavat sitten elämäänsä jos jaksavat. Lähinnä noiden pitkien tuomioiden ja kuolemantuomioiden ongelma on se, että syytön voidaan tuomita jopa kuolemaan, joita on ollut lähellä tapahtua, ellei sitten tapahtunutkin joissain osavaltioissa.
Paavo Arhinmäki on äijä!
Nylonköysi
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: Ke Syys 03, 2008 3:17 am

Viesti Kirjoittaja Nylonköysi »

loneliness kirjoitti: Olet ihan oikeassa, että kymmenen vuotta on pitkä aika istua syyttömänä, mutta kyllä jotkut siitä vielä selviävät, kun tietävät olevansa syyttömiä ja rakentavat sitten elämäänsä jos jaksavat. Lähinnä noiden pitkien tuomioiden ja kuolemantuomioiden ongelma on se, että syytön voidaan tuomita jopa kuolemaan, joita on ollut lähellä tapahtua, ellei sitten tapahtunutkin joissain osavaltioissa.
Aivan varmasti syyttömiä on istunut ikänsä linnassa sekä myös teloitettu. En usko, että edes purtitaanisin texasilainen tuomari väittäisi muuta eikä voikaan väittää. Mikään tuomioistuin ei ole aukoton.

JIMiltä tuli dokumentti syyttömänä tuomituista. Kun USAssa syyttömänä tuomittu vapautuu, hänen rikosrekisterinsä ei välttämättä puhdistu eikä hän saa minkäänlaista korvausta istumastaan ajasta - ei edes vapautuvien vankien normaalisti saamaa pientä korvausta, jonka on tarkoitus auttaa asunnon hankkimisessa sekä ruoan hankkimisessa kunnes saa sosiaaliturvaa / työpaikan.

Vankilasta vapautuvalla syyttömällä ei juuri oikeusturvaa ole. Yhteiskunta unohtaa heidät, koska minkäänlaista yhteiskuntavetoista järjestelmää ei ole heitä varten rakennettu. Siksi siis sanon, että siinä on elämä pilalla.

Ja millä edes korvaat 15 vuoden elämän menetyksen? Jos lapseton 27v nainen joutuu linnaan ja istuu 15v, hän ei voi hankkia esimerkiksi lapsia enää koskaan.
Vastaa Viestiin