Mitenkä niin häpeällinen. Severodonitskin kaupunki on ollut Venäjän hallinnassa jo viikkokausia. Aikaa kuluu nyt lähinnä kemiantehtaalle jumittuneiden Ukranatsejen paimentamiseen Azovstalin tehtaan tyyliin. Operaatio on kuitenkin nopeampi kuin Mariupolissa koska kattavaa bunkkerikerrosta ei tälläkertaa ole tarjolla.LexVeritas kirjoitti: Su Kesä 19, 2022 4:23 pmMielestäni ISW:n analyysit sotatapahtumista ovat varsin osuvia...ja ennen kaikkea uskottavia.sikakoira kirjoitti: Su Kesä 19, 2022 12:51 pmAika heikkotasoista tuo ISW:n uutisointi tapahtumista rintamalla. Venäjä on saavuttanut selkeitä voittoja keskeytyksettä ja etenee kohti päämäärää esteettä./(demilitarisation/denazification)LexVeritas kirjoitti:
Venäjän joukot saavuttivat vähäisiä voittoja Severodonetskin laitamilla 18. kesäkuuta, mutta ovat suurelta osin pysähtyneet muilla etenemisakseleilla.
https://en.wikipedia.org/wiki/Denazification
Denazification
Ukrainan hyökkäys Hersonin kaupungin länsipuolella etenee. Tänään ukrainalaiset joukot ovat vallanneet ja vapauttaneet venäläisten miehityksestä ainakin Pravdynen ja Soldats'ken kylät.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pravdyne
Kuten jo todettu, niin Venäjän sotilaallinen esitys mm. Severodonetskin valtausyrityksessä on kaikin puolin häpeällinen.
Ukrainan joukot on tuolla motitettu ja aika hoitaa tehtävänsä kuten teki Mariupolissakin.