Japani: Ex-pää­ministeri Shinzo Abea ammuttiin - kuoli saamiinsa vammoihin

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Paikalla
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3224
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Inhoittava tapaus. Pian varmaan nostetaan esiin vastaava poliittinen murha Japanista 1960-luvulta. Sekin tapahtui tv-kameroiden edessä ja surmaaja syöksyi pistimen kera politiikkoa päin ja onnistui lävistämään hänen rintakehänsä. Kuvamateriaalia on netissä mutten suosittele herkimmille.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja poikani »

Jack the Ripper kirjoitti: Pe Heinä 08, 2022 12:21 pm Inhoittava tapaus. Pian varmaan nostetaan esiin vastaava poliittinen murha Japanista 1960-luvulta. Sekin tapahtui tv-kameroiden edessä ja surmaaja syöksyi pistimen kera politiikkoa päin ja onnistui lävistämään hänen rintakehänsä. Kuvamateriaalia on netissä mutten suosittele herkimmille.
Tuo kyseinen murha vuonna 1960 sentään saattoi pelastaa Japanin ajautumasta NL:n ja Maon Kiinan syliin, eli voidaan hyväksyä tarpeellisena "sotatoimena" diktatuurin syntymistä vastaan.

Tässä Pulitzer-palkittu kuva iskusta. Kyseinen kommunistidiktatuureja tukenut hullu on jo saanut ensimmäisen iskun wakizashi-miekasta:

Kuva

Shinzo Abea ei ollut mitään syytä murhata, ja hänen uransakin oli jo ehtoopuolella.
????? ?? ??????.
Alexaco
Susikoski
Viestit: 42
Liittynyt: To Huhti 28, 2022 12:44 pm

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja Alexaco »

Selväähän se oli miten tässä tulee käymään. Ja alkuun kerrottiin että ammuttiin selkään. Videon jonka tuosta näin niin laaki oli osunut rintakehään.
Yxkaksvaan
Roger Murtaugh
Viestit: 870
Liittynyt: Su Maalis 06, 2022 9:47 am

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja Yxkaksvaan »

^linkkaisitko videon tai still-kuvan niin näkis jotain?
rumilus
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2015 8:22 am

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja rumilus »

Alexaco kirjoitti: Pe Heinä 08, 2022 1:07 pm Videon jonka tuosta näin niin laaki oli osunut rintakehään.
Kyllä se nyt varsin ilmeistä videoista, jotka tästäkin ketjusta löytyy, että laukaus tuli takaapäin. Toki jopa Aben omat kääntymiset ovat voineet asiaan vaikuttaa, mutta niska mainitaan uutisissa pahiten ilmeisimmin haavoittuneena kohtana.
Avatar
Petu
Olivia Benson
Viestit: 742
Liittynyt: Ti Syys 29, 2009 2:46 pm

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja Petu »

poikani kirjoitti: Pe Heinä 08, 2022 12:30 pm
Shinzo Abea ei ollut mitään syytä murhata, ja hänen uransakin oli jo ehtoopuolella.
Petu kirjoitti: To Maalis 03, 2022 2:29 pm
*******************

Ukrainan kriisin jälkimainingeissa (jos näin voi vielä edes sanoa) tuleekin sitten jo Kiinan ja Taiwanin kiristynyt tilanne, nimittäin globalistit jenkeistä ovat jo flirttailleet Japanin suuntaan, jotta saisivat viedä ydinaseensa Japanin maaperälle, Taiwanin turvaksi siis. Japanin perustuslakihan kieltää tällaiset suunnitelmat, mutta siellä on nousemassa sellainen henki, että perustuslaki pitää laittaa uusiksi.

Lisäksi v. 1970 solmittu ydinsulkusopimus NPT tarkoittaa sitä, etteivät ydinaseita omaavat tahot luovuta ydinaseita ydinaseettomille maille tai avusta niitä sellaisten hankkimisessa, mutta tällaiset kansainväliset sopimukset eivät näinä aikoina näytä painavan yhtään.
Feb 28, 2022
Former Japanese prime minister Shinzo Abe said on Sunday that Japan should consider a nuclear-weapons sharing agreement with the US in the wake of the crisis in Ukraine. He took some NATO member states as example, saying that NATO's nuclear sharing arrangement enables the US to keep its nuclear weapons in Europe under its custody.

He claimed that "we should not put a taboo on discussions about the reality we face," in spite of Japan's participation in the Nuclear Non-Proliferation Treaty and the three principles of no producing, no possessing or not allowing nuclear arms on its territory. Despite the obscurity of his words, Abe's intention is clear: He wants to move toward the pursuit of nuclear weapons. 

Abe himself, for example, said in May 2002, when he was serving as deputy chief cabinet secretary, that it was "not necessarily unconstitutional" for Japan to use small tactical nuclear weapons to defend itself. In 2014, when he was the then Japanese prime minister, Japan was caught in a serious scandal over 640 kilograms of plutonium that it "failed to report. "

Furthermore, Ichiro Ozawa, then leader of Japan's opposition Liberal Party, also claimed that Japan could make a large number of nuclear weapons "overnight" to curb China.

https://www.globaltimes.cn/page/202202/1253381.shtml
China responds to the idea of Japan hosting US nukes
US Nuclear Weapons In Japan

March 3, 2022

On account of Russia’ s invasion of Ukraine, Abe suggested that Japan break a long-standing taboo and engage in an active debate on nuclear weapons, including a prospective “nuclear-sharing” program similar to NATO’s. 
https://asianatimes.com/china-responds- ... -us-nukes/
Kiinan ulkoministeriön edustaja varoittaa, ettei Japanin ole soveliasta puuttua millään tavalla Kiinan politiikkaan koskien Taiwania.


Ura saattoi olla kyllä ehtoopuolella, mutta kyllähän hänellä jonkinlaista, ehkä merkittävääkin vaikutusvaltaa on saattanut japanilaisten keskuudessa olla. Jos ei muuta, niin mielipiteiden muokkauksessa ainakin.
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja poikani »

"Kiinan ulkoministeriön edustaja varoittaa, ettei Japanin ole soveliasta puuttua millään tavalla Kiinan politiikkaan koskien Taiwania."

Tämäkin on osin niiden vitun ali-ihmis-ryssien syytä. Jos ei Nixon olisi aikanaan tunnustanut Maon Kiinaa Taiwanin kustannuksella lyödäkseen kiilaa NL:n ja Kiinan väliin, olisiko Kiinan kommunistisen puolueen taru jo loppunut? Tietysti Japanin olisi pitänyt pidättäytyä imperialistista toimistaan Aasiassa, jolloin kommarit eivät olisi luultavasti ikinä päässetkään valtaan Kiinassa.
????? ?? ??????.
Avatar
Skloddi
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4932
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 12:20 pm

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja Skloddi »

Eli oliko ampuja vain hullu sotilas tai evp-sotilas, joka uskoi Aben kuuluvan esimerkiksi Soroksen jutkujoukkoihin tai Great reset -salaliittoon? Mikähän tuo organisaatio on, voi se tietysti liittyä armeijaankin tai vaikka karaoken laulantaan.

"Reutersin mukaan Naran poliisi on kertonut, että epäilty on tunnustanut teon. Epäilty sanoo kantavansa kaunaa organisaatiolle, johon hän uskoo Aben kuuluneen, mutta poliisi ei paljastanut tarkemmin, mistä organisaatiosta on kyse. Epäillyn mukaan kauna ei kuitenkaan liity politiikkaan."

-> https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008934627.html
Amnestia
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1397
Liittynyt: Ma Touko 04, 2020 8:34 pm

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja Amnestia »

Skloddi on todennäköisesti oikeassa. Ampuja paljastunee joksikin Q-onanoijaksi. Vastustanut kuvitelmissaan globulismia ja Bilderbergiä.
jotunheimen
Olivia Benson
Viestit: 725
Liittynyt: Ma Loka 19, 2020 8:34 am

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja jotunheimen »

Suurimmalla osalla ihmisistä näyttää olevan historian ja geopolitiikan käsitys peräisin jostain CIA/MI6:n ja näin ollen Wikipedian värittämistä tarinoista. Carroll Quigleyn tiiliskivi Tragedy and Hope sekä The Anglo-American Establishment lukemiseen heti. Eihän näihin täyttä tietämättömyyttä osoittaviin kommentteihin viitsi, tai voi, edes vastata.
@veitera has blocked you
Avatar
Villeri
Michael Knight
Viestit: 4189
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:40 am

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja Villeri »

Voi sanoa, että henkilösuojauksessa epäonnistuttiin pahemman kerran. Tekijä näyttäisi pääsevän ampumaan ensimmäisen laukauksen täysin esteettä, turvamiehet eivät näytä vahtivan selustaa lainkaan. Toista laukausta - tai lisälaukauksia - yritetään blokata mm. salkulla. Liekö sitä varten tehty?
Screenshot_20220708-193209_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20220708-193209_Samsung Internet.jpg (144.91 KiB) Katsottu 2114 kertaa
Screenshot_20220708-193149_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20220708-193149_Samsung Internet.jpg (89.32 KiB) Katsottu 2114 kertaa
Screenshot_20220708-193637_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20220708-193637_Samsung Internet.jpg (100.73 KiB) Katsottu 2114 kertaa
Sivuilta löytyy video ampujan saapumisesta paikalle ja ampumisesta.
https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... -shot.html
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja poikani »

jotunheimen kirjoitti: Pe Heinä 08, 2022 7:04 pm Suurimmalla osalla ihmisistä näyttää olevan historian ja geopolitiikan käsitys peräisin jostain CIA/MI6:n ja näin ollen Wikipedian värittämistä tarinoista. Carroll Quigleyn tiiliskivi Tragedy and Hope sekä The Anglo-American Establishment lukemiseen heti. Eihän näihin täyttä tietämättömyyttä osoittaviin kommentteihin viitsi, tai voi, edes vastata.
Carroll Quigley on näköjään Bill Clintonin ja Nancy Pelosin suosikkeja.

Kommenttisi on niin naurettavaa paskaa, ettei ansaitse edes tuon kummoisempaa vastausta.
????? ?? ??????.
Avatar
EricBlair
Axel Foley
Viestit: 2044
Liittynyt: Ke Elo 18, 2021 6:44 am
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja EricBlair »

Abe oli sitä mieltä, (eikä ole ainoa) että Zelensky aiheutti toimillaan sotatilan Ukrainassa. Järkimiehiä siis..

IMG_20220709_000405_827.jpg
IMG_20220709_000405_827.jpg (105.25 KiB) Katsottu 1541 kertaa
Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
-Kaikki on nykyään ok-
Avatar
John Kimble
Michael Knight
Viestit: 4121
Liittynyt: La Helmi 03, 2018 4:19 pm

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu

Viesti Kirjoittaja John Kimble »

Confusius kirjoitti: Pe Heinä 08, 2022 9:28 am
EricBlair kirjoitti: Pe Heinä 08, 2022 9:27 am Aseen laukaisu näyttäisi toimivan sähköisesti?
Olishan siitä saanu tyylipisteitä jos sillä olis semmonen vanhanaikane musketti sytytin ja lataus metodi. Käytännöllisyys tosin ei ehkä olis parhaasta päästä tässä tilanteessa. :lol:
On kyllä melko seppo ollut jos tehnyt sähköllä toimivan aseen. Ehkä ottanut ns. gatling gunista mallia.
Radiopuhelin kirjoitti: Ma Heinä 30, 2012 2:01 pm Ulkomaalaisia ei tuomita heppoisimmilla perusteilla kuin suomalaisia. Korostuminen raiskaustilastoissa johtuu vain siitä että maahanmuuttajat yksinkertaisesti raiskaavat enemmän.
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Japanilais­media: Ex-pää­ministeriä Shinzo Abea on ammuttu - kuoli saamiinsa vammoihin

Viesti Kirjoittaja dazu »

Abe oli poliittisilta näkemyksiltään äärioikeistolainen. Hän ajoi sekä japanilaista nationalismia, että äärioikeistolaista talouspolitiikkaa. Käytännössä suomalaisesta näkökulmasta Aben politiikka oli yhdistelmä kokoomuksen oikeistosiiven politiikkaa ja Suomen Sisun sitä edustuskelvotonta ääriainesta.
Aben nationalististisia näkemyksiä oli mm. kieltää Japanin toisen maailmansodan aikana tekemät sotarikokset, kuten Nanjingin verilöyly.
Äärioikeistolainen talouspolitiikka taas tarkoitti jatkuvaa kuormasta syömistä patruunoiden hyväksi ja duunareiden aseman heikentämistä ja Japanin 30 vuotisen laman pidentämistä ja syventämistä.

Aben surmaamiseen on siis varmaankin ollut monenlaista motiivia. Motiivi on voinut löytyä myös omien nationalistikannattajien keskuudesta, jos Aben toiminta on koettu liian "globalistiseksi".
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Vastaa Viestiin