Valtiolle tuomittavat rikoksentekovälineet

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Valtiolle tuomittavat rikoksentekovälineet

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Osui silmiini juttu vanhasta Alibi-lehdestä: Hame tuomittiin valtiolle!Porissa hääräili kauppaliikkeissä romaninainen, jonka toimintatapana on ollut pistää hameen alle kaikkea arvotavaraa, eikä aina niin arvokastakaan. Hameen alta löytyi erään kerran makkaraa, voita ja erilaisia lihatuotteita. Toisella kerralla kähmittyjä tuotteita ovat olleet mm. kanisterit, vesihanat, moottorisaha, 76 kahvipakettia ja 9 neljän litran öljykanisteria. Saa siinä hameella olla kestävyyttä. Romaninaisen hame oli taskutettu siten, että päällikankaan ja vuorin väli oli tavaratilaa.
Hame meni siis valtiolle, mutta omistaja sai pyynnöstä pitsin pitää itsellään, siinä kun oli paljetteja. Oikeus ei kuitenkaan pystynyt hillitsemään naisen puuhia, vaan hän sittemmin valmisti uuden vastaavan hameen itselleen.
Ennenkuulumatonta tämä tapaus ei ole. Toinen romaninainen vei Vehon autoliikkeestä henkilöauton renkaan hameensa alla, tosin varkaus keskeytyi kun henkilökunta ihmetteli naisen merkillistä kävelytyyliä.

Mitä muita harvinaislaatuisia rikoksentekovälineitä muistatte?
IhmeTyyppi
Nikke Knatterton
Viestit: 198
Liittynyt: La Kesä 28, 2008 1:03 pm

Viesti Kirjoittaja IhmeTyyppi »

Samankaltaisella hameella yritti romaninainen muistaakseni Iitissä varastaa 7 kilon pakastekinkkua viime jouluna. Henkilökunta huomasi kuitenkin tilanteen ja puuttui peliin. :lol:
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3231
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Tarinan mukaan kerran pikkulapsi kysyi äidiltään kaupassa että ovatko mustalaiset robotteja. Äiti ihmetteli kysymystä ja lapsi näytti sormella mustalaisakkaa jonka hameen alta roikkui sähkötöpseli. Leivänpaahdinta siinä vietiin uuteen kotiin...
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Justi
Lauri Hanhivaara
Viestit: 136
Liittynyt: To Helmi 14, 2008 1:20 am
Paikkakunta: Päkälä

Viesti Kirjoittaja Justi »

mää tiiän ainakin yhen pahoinpitely tapauksen, missä valtio vei dildon ja käsiraudat.
On helppoa olla samaa mieltä, on helppoa olla mieletön. Vaan enemmän löytää kun poikkeaa tieltä ja oikaisee läpi metsikön
markja
Adrian Monk
Viestit: 2911
Liittynyt: La Elo 18, 2007 3:44 am
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja markja »

Eikö raiskaajan rikoksentekovälinettä voisi takavarikoida valtiolle? Loppuisi rötöstely sillä näet aika tehokkaasti.
Kotisivu: http://www.markusjansson.net
Blogi: http://markusjansson.blogspot.com
PGP: 6E9E375EC50A27FDB9DA1672A78C27BF735ADADA
PGP2: 9966C10DDC7F0DEDEC480A75FE952445F24D55DD
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5425
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Mitäs vietäisiin, jos herjaisi toisia? Jos netissä, niin ehkä tietokone, mutta entä jos ilkeilisi naamatusten? Auts.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
ShipWreck
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Ma Elo 06, 2007 11:58 pm

Viesti Kirjoittaja ShipWreck »

Tampereen Tyttö kirjoitti:Mitäs vietäisiin, jos herjaisi toisia? Jos netissä, niin ehkä tietokone, mutta entä jos ilkeilisi naamatusten? Auts.
Eikös silloin rikoksentekoväline ole suu, joten se olkoon vastaukseni. Suu luovutettakoon valtiolle. Ai niin, mutta toisaalta suu on vain aukko, josta tulee ääntä, mutta äänenmuodostukseen tarvitaan äänihuulia, joten kenties vastaukseni on äänihuulet. Ai niin, mutta toisaalta tarvitaanhan puheen muodostamiseen myös aivoja, joten kenties aivot sitten? Ai niin, mutta toisaalta...joo, meni liian vaikeaksi, myönnetään.

EDIT: Toki suu ei ole mikään "vain aukko" vaikka tuollaista tuossa väitinkin. :lol:
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3231
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Useinhan henkirikostapauksissa tuomitaan koko tekijän keho menetetyksi valtiolle määräajaksi, usein 9-12 vuodeksi.

Uskon että rikosluvut sekä raiskauksissa että varkausrikoksissa laskisivat jos vaikka kolmannesta tempauksesta pantaisiin käsi tai "rakkauvven kanuuna" poikki ja valtiolle menis kyseinen kehonosa. Potentiaaliset tekijät olisivat invalideina ja toki pelotevaikutus olisi kova. En silti kannata muslimien maailmanvaltaa ja sharian lakia... :wink:
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Vastaa Viestiin