putsari kirjoitti: To Elo 11, 2022 11:36 pm
Ketju mennyt punikkien kokoontumisajoiksi.
Kansallistamista vaaditaan ja valtionjohtoinen Fortum myrskynsilmässä.
Fortum vastaa syytöksiin sähkömarkkinoiden manipuloimisesta: "Kyllähän se kohtuuton väite on"
Fortumin pohjoismaisen sähköntuotannon johtajan mukaan Meri-Porin kivihiilivoimalaitokselta puuttuu henkilökunta, raaka-aine ja tekninen kunto. Siksi pitkäaikainen kaupallinen käyttö on tällä hetkellä mahdotonta.
https://yle.fi/uutiset/3-12572259
Kyllä nuo fortumin selitykset nyt hieman ontuu, toki tomppeleihinhan ne uppoaa kuin häkä...
Kysyimme, miksi Fortum pitää voimalaitosta käyttämättä tilanteessa, jossa energiansaanti halutaan turvata etenkin talveksi. Yhtiön viestintä vastasi seuraavasti:
”Meri-Porin toiminta on mitoitettu osaksi Suomen tehoreservikapasiteettia, ja laitos on ollut tehoreservissä kesäkuun loppuun asti 2022. Päätöstä ei ole vielä tehty Meri-Porin ottamisesta kaupalliseen käyttöön. Tällaisen mahdollisen päätöksen jälkeen käyttöönotto vie useita viikkoja, eikä laitoksella tällä hetkellä ole riittävästi henkilöstöä eikä hiiltä pitkäaikaiseen kaupalliseen käyttöön.”
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/mita-i ... 456cf12589
Eli selitetään asiaa henkilöstöpulalla ja sillä että polttoainetta ei ole varastossa riittävästi, mutta kuitenkin kerrotaan että päätöstä käyttöön ottamisesta ei ole tehty...
No ei kai sinne ole hankittu henkilöstöä ja polttoainetta jos päätöstä käyttöön otosta ei ole tehty
Tehoreservissä oleminenkin hieman ontuu selityksenä jos samaan aikaan selitetään että käyttöönotto veisi päätöksen jälkeenkin useita viikkoja, no eihän siitä laitoksesta ole mitään hyötyä tehoreservinäkään jos tilanne noin surkea olisi, tehoreserviähän tarvittaessa tarvitaan välittömästi eikä vasta viikkojen päästä tarpeen ilmenemisestä
Muutenkin tuo tomppeleiden ymmärrys taas näyttää riittämättömyytensä kun ruvetaan höpöttämään jostain kansallistamisen vaatimisesta, ei ne hintakatot ja vientirajoitukset mitään laitosten kansallistamista ole... se on vaan niin helppo alkaa hokea punikkia kun ei ymmärrys muuhun riitä, vähän niin kuin pikkulapsi alkaa äidilleen hokea idioottia kun äiti yrittää opettaa miten se takapuoli pyyhitään.
Muutenkin tuo selittely siitä että valtio ei voi puuttua hinnoitteluun ilman pitkäaikaisia asian käsittelyjä ja lakimuutoksia koska voimalaitokset ovat osakeyhtiöitä eikä valtion johdettavissa... mutta kun suurimmat ja suurin osa muistakin voimalaitoksista kuuluvat osakeyhtiöille joiden suurin omistaja on valtio omistaen yli 50% osakkeista, niin eikö valtiolla ole silloin suurin päätäntävalta näiden yritysten hallituksissa ihan osake-enemmistönsä turvin, jos vaan haluttaisiin... mutta kun nuo ovat tosiaan tällä hetkellä helppo keino tienata sitä rahaa myös valtion kassaan ilman että suurin osa kansasta tajuaa kuinka paljon siitä heidän maksamansa kalliin sähkön hinnasta menee valtiolle muutenkin kuin alv:n osuutena.