Enemmän täällä: IltaSanomatSanna Marinin bilevideolla esiintyvä Karoliina Tuominen kommentoi kohuillan tapahtumia
Myös pääministeri Sanna Marin kiisti Sdp:n eduskuntaryhmän kesäkokouksessa huumeiden käyttämisen juhlissa, joista on levinnyt videoita julkisuuteen.
PÄÄMINISTERI Sanna Marinista kuvatut bilevideot lähtivät leviämään sosiaalisessa mediassa ja julkisuudessa myöhään keskiviikkoiltana 17. elokuuta.
...
Videoissa puhutaan myös ”jauhojengistä”, ja sosiaalisessa mediassa lähti liikkeelle huhuja mahdollisesta huumeiden käytöstä juhlissa. ”Jauho” on Helsingin huumepiireissä ilmaisu amfetamiinille. Marin itse kiistää käyttäneensä muita päihteitä kuin alkoholia.
Juhlissa oli videoiden perusteella mukana myös radiojuontaja Karoliina Tuominen.
...
Tuominen kommentoi myös MTV Uutisille, että pari viikkoa sitten järjestetyissä juhlissa nautittiin vain alkoholia.
– Kyllä näyn videolla. Alkoholia siellä juotiin, mutta mitään muuta en ole itse siellä nähnyt, Tuominen kertoo MTV Uutisille.
Ilta-Sanomat tavoitti myös videolla esiintyvän radiojuontaja Tinni Wikströmin, mutta hän ei halunnut kommentoida bilevideoita IS:lle.
...
Pääministeriä on kritisoitu juhlimisesta. Marin kommentoi asiaa ilmaisemalla, että pystyy hoitamaan pääministerin tehtäviä juhlimisesta huolimatta.
Marin kertoo olevansa valmis selvittämään asiaa eduskuntaryhmälle, jos ryhmä haluaa asiasta kuulla.
JUHLIJOIDEN joukossa näytti myös olevan ainakin Marinin hyvänä ystävänä tunnettu puoluetoveri Ilmari Nurminen (sd). Videolla näkyvät ilmeisesti myös laulaja, lauluntekijä Alma ja hänen siskonsa Anna, valokuvaaja Janita Autio ja stylisti Vesa Silver.
18.8.2022 11:31