https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ef6 ... 628bd62ca7
Kultiksi kutsuttua kristillistä koulua syytetään rajuista kurinpitotoimista Kanadassa: väkivaltaa, manaamista ja traumatisoivia rituaaleja
Entiset opiskelijat syyttävät kristillistä koulua väkivallasta, pahoinpitelystä ja viharikoksista.
Useat entiset opiskelijat syyttävät Kanadassa Saskatoonin kaupungissa sijaitsevaa kristillistä Christian Centre Academy -koulua rajuista kurinpitotoimista, joihin on kuulunut muun muassa väkivaltaisia rangaistuksia, pahoinpitelyä ja manaamista.
Suurin osa tapauksista on tapahtunut vuosina 1995–2010, mutta koska kyse on tekohetkellä lapsista, mahdolliset rikokset eivät lain mukaan voi vanheta.
Saskatoonin poliisi on saanut 12 kuukautta kestäneen esitutkintansa valmiiksi ja siirtänyt asian syyttäjälle syyteharkintaan. Siitä ei ole tietoa, milloin syyttäjä tekee ratkaisunsa.
Osa koulun entisistä opiskelijoista ja joidenkin vanhemmat ovat suostuneet kertomaan kokemuksistaan CBS:lle. Uutiskanava kertoo nähneensä kertomusten tueksi uhriksi joutuneiden päiväkirjoja, poliisin lausuntoja ja muita asiakirjoja.
Vain kolme päivää aiemmin tuolloin 16-vuotias Nolin oli kutsuttu koulun johtajan pakeille. Johtaja kuulusteli Nolinia tuntien ajan saatuaan ilmiantajilta tiedon, että tämä on homo.
Nolinin mukaan koulun johtaja kutsui häntä ”turmeltuneeksi” ja ”inhottavaksi”. Johtaja erotti Nolinin määräajaksi koulusta ja ilmoitti, että hänet yritettäisiin ”parantaa”.
– Hän sanoi, että minun olisi kestettävä se kuin mies, Nolin muistelee CBS:lle.
Perheen olohuoneessa tapahtuneen manaamisen aikana koulun ja kirkon virkamiehet huusivat ja murahtelivat käsittämättömiä ääniä.
Kyse oli niin sanotusta kielilläpuhumisesta.
Olohuoneessa koulun johtaja pakotti Nolinin kumartumaan syliinsä, jolloin hän hakkasi poikaa isolla puumailalla. Nolin ei kyennyt pahoinpitelyn vuoksi liikkumaan ontumatta ja hänen takamukseensa jäi mustelmia.
CBS Newsin haltuun saamassa 85-sivuisessa Legacy Christian Academyn ohjekirjassa, neuvotaan kuinka lapsia tulee ”kouluttaa”. Sen on kirjoittanut kouluun kytköksissä olevan Saskatoon Christian Centre -kirkon nykyisen papin isä.
Koulun oppilaiden mukaan ohjekirjaa myytiin koululla Raamattujen ja erikokoisten puumailojen rinnalla. Koulun henkilökunta tukeutui sen oppeihin ja sitä suositeltiin voimakkaasti myös vanhemmille.
Ohjekirjasta yli 20 sivua on omistettu ”pyhien kirjoitusten mukaisille kurinpitotoimille”.
Tässä osiossa kerrotaan, että näitä kurinpitotoimia vastustavat ”jumalattomat” professorit, tutkijat ja psykologit ovat joutuneet paholaisen vaikutusvallan piiriin, minkä vuoksi heitä ei tulisi kuunnella.
– Toisinaan piiskauksesta jää lapsiin jälkiä. Jos liberaalit kuulisivat tästä, he syyttäisivät meitä saman tien siitä, että puolustamme lasten hakkaamista, ohjekirjassa todetaan.
Ohjekirjassa neuvotaan lisäksi, kuinka lasten itkun ja aneluiden ei tule vaikuttaa rangaistuksen ankaruuteen.
https://www.cbc.ca/news/canada/saskatoo ... -1.6532329
Alla videouutista, mutta ranskaksi.
https://www.youtube.com/watch?v=4KTMp45o7cE
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.