Sanna Marin kokoomaketju

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Hermione kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 4:22 pm
aivoriihi kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 4:08 pm Sannan mahdollinen alkoholismi tuskin on naiden kohujen keskiossa!
Tämä on totta. En edes usko että sokoksen kassalla on ongelmia keiton kanssa.

Someen on kokoontunut kokonainen armeija hehkuttamaan miten cool pääministeri Suomella on. Normi sopuli ei ehkä hahmota sitä, että Marinin käytös ja porukka jossa viettää aikaa, ovat kumpikin myös kansallinen turvallisuusriski. Noiden turhisjulkkisten joukossa on hedonistisia oman edun tavoittelijoita 13 tusinassa ja aitoja ystävyyksiä nämä tuskin kykenevät solmimaan, saati ylläpitämään. Päällimmäisenä on varmasti pelkkä hyötymistarve seurasta, jossa viettää aikaa. Todennäköisesti joku tuosta jauhobileporukasta on vuotanut videon julki ja saanut siitä jonkun palkkionkin.

Marinin käytös on myös maineriski, eiköhän kansainvälisillä foorumeilla ole uskottavuus ja luotettavuus mennyt. En tykkää Saulistakaan mitenkään erityisesti, mutta huippukokouksiin ja valtiovierailuille on jatkossa syytä lähettää vähän uskottavampi henkilö neuvottelemaan. Siis sellainen joka ei päihteiden vaikutuksen alaisena nylkytä kameroiden edessä toisen naisen jalkaa.
Nimenomaan uskottavuus on mennyt. Meneepä minne vaan niin aina tulee muiden mieleen että tuossa on Suomen pääministeri joka bilettää huumehuuruisessa pintaliitoporukassa. Tämä johtaa siihen että hän on jo valmiiksi altavastaaja jos jostain tärkeästä neuvotellaan.

Toinen asia on sitten se että ministeri-instituution arvokkuudesta on tähän asti pidetty erittäin tiukasti kiinni ja pienetkin törttöilyt, kuten Stubbin ja Kanervan, ovat johtaneet vakaviin seurauksiin asianomaisen kohdalla. Nyt jos mitään ei seuraa, ei enää voida vaatia keneltäkään oikeastaan mitään mitä tulee käyttäytymiseen. Eli puuttumiskynnys nousee kerralla todella ylös.

Ihan mielenkiintoista.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Tätä on helpompi lukea kuin ylistä.

Ei lue joka välissä:huutista :mrgreen: :mrgreen:

Ja vauvapalstalla on liikaa ketjuja aiheesta.

Sopii tää tänne muutenkin, maamme turvallisuus on kyseessä.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Avatar
Jazzermasser
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1496
Liittynyt: Ti Heinä 06, 2021 8:10 am

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Jazzermasser »

Tämä on yksi Sannan niin hehkuttaja tyyppi kuin olla ja voi..
Liitteet
ulllaaa.jpg
ulllaaa.jpg (67.46 KiB) Katsottu 2443 kertaa
Porukan petturi
Hetty Wainthropp
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Marras 05, 2021 10:59 am

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Porukan petturi »

Sekopäinen ämmä lausuu kuin lihavat ettei ole kenenkään vika ja muuta paskaa.
Vasikoin kaiken sekä kaikki
Avatar
Skloddi
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4932
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 12:20 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Skloddi »

Tämähän näyttää lopulta ihan onnistuneelta vaalijipolta. Jos demarit kirii, kuten kesällä, niin menevät kokoomuksen ohi jo tämän vuoden puolella, kuukausia ennen vaaleja. En olisi uskonut.
Pääministeri Marin sai Lahden torilla paljon tukea: ”Vanhemmat ikäluokat ovat jo ehkä vähän pakko­mielteisiä”

Suurin osa ihmisistä tuntui tukevan pääministerin toimintaa, vaikka myös kriittisiä ääniä löytyi. ”Kunhan hän hoitaa työnsä, niin ei juhlimisella pitäisi olla mitään merkitystä”, kommentoi 21-vuotias Emmi Halsti...
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009024590.html
Nuoriso tungeksi saadakseen selfien Sanna Marinin kanssa – Tamulisa Nyiramahirwe: "En ole aiemmin jonottanut katsomaan muita pääministereitä"

Pääministeri Sanna Marin herätti poikkeuksellisen paljon huomiota Lahden torilla yleisötapaamisessa. Etenkin nuorten määrä hämmästytti monia paikalla olijoita...
https://yle.fi/uutiset/3-12591309
Luolamies
Susikoski
Viestit: 40
Liittynyt: To Touko 20, 2021 1:41 am

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Luolamies »

Siellä on kommarimediassa tullu iisakilla hätä :DDD
On syvästi järkyttynyt muka medioiden henkilöön menevistä argumenteista ja oma kyhäelmä täynnä setämies-maalittamista ja muuta vihapuhetta. Kyllä huomaa, että nyt on kyllä sohaistu jotain todella kriittistä, kun puolustuspuheenvuorot ua vasta-argumentit on pelkkää misogynia- ja setämieskorttien heiluttelua. Mut sellaista se vasentuneisuus on, ei nähdä metsää puilta, eikä edes puita oman navan takaa. :DDD säälittävää pseudojournalismia
Kun vajasta ei löydy työkaluja korjata sitä mikä on rikki, niin sitten se jää rikki.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Tuosta Sannan aurinkolasi kuvasta sen verran että tuo kuva tuli hetkeksi julkiselle puolelle ja lähti kuulemma nopeasti pois eli täytyy olla toinen suljettutili minne pääsee vaan jauhopäät tai sitten se piti mennä jonnekkin muualle?
Avatar
nipsunapsu
Axel Foley
Viestit: 2415
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 3:29 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja nipsunapsu »

Noniin, siitä sitten.



Prosentit näkyy näköjään vain äänestäneille, olivat tälläiset:

Yes, she should
32.1%

No, she shouldn't
67.9%

1,992 votes
🇪🇺🇺🇦🏳️‍🌈🏳️‍⚧️☮️✊🏿💉💉💉💉💉💉😷
Unfit for the Future: The Need for Moral Enhancement
https://academic.oup.com/book/12206
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2649
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

ässähai kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 2:58 pm Kukahan neuvonantaja ideoi sanoitukset tuohon pääministeri Sanna Marinin selitykseen "Olen ihminen". Muistin, että sen niminen laulukin on tehty aikoinaan.
Pääministeri Marin Lahdessa: ”Olen ihminen ja kaipaan joskus synkkien pilvien keskellä iloa, valoa ja hauskuutta”
Olen ihminen - Eppu Normaali
[...]
Syön ja juon
ulostan
ympäristön sulostan
ravintoketujen pää
planeettamme olen mää
olen aika peijooni
maailma hukkuu pian
yeah, keijooni
Voi jumalauta tuota Marinia. Kyllähän tässä yks jos toinenkin ihminen haluaisi synkkien pilvien keskelle iloa, valoa ja hauskuutta, mutta eipä siihen meille taviksille valtio tarjoa tiloja ja rahaa. Sähkölaskut on jo valtavat, ruoka senkun kallistuu, joten sitä hauskuutta on aina vaikeampaa järjestää.

Jos Sannan pää ei kestä tätä tilannetta ja työntekoa ilman henkilökohtaista taloudellista ahdinkoa, niin pääministeri pitää saada vaihtoon ja tilalle paineensietokykyinen ihminen. Joku samansorttinen psyykkisesti vahva johtaja, kuten Ukrainan presidentti. Se maa sentään on sodan keskellä, eikä Volodymyr Zelenskyi esiinny valokseen ja ilokseen kansansa edessä sometyrkkyjä nylkyttäen ja umpitunnelissa.

Todella noloa settiä Sannalta.. :(
Eki-setä
Agentti Scully
Viestit: 664
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2018 7:27 am

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Eki-setä »

Nice shirt kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 4:36 pm
Zipe kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 2:42 pm
aivoriihi kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 2:13 pm Jos KUVITTEELLINEN miespuolinen Suomen paaministeri (vaimo ja 4 vuotias tytar kotona) veisi joukon "sateenkaarivakea" Kesarantaan, missa sitten otetaan puolialastomia kuvia luvattomissa tiloissa ja videoidaan rappi: "Joo, se on kyrvat, kaks ukkoo, tuu mun kaa, tanaan mennaan, joo joo, se on Finland, Kesarata, ja talleen"!

Ei taitais menna lapi edes SDPn sihdin!
Olisihan se näyttävää, jos miespuolinen Suomen pääministeri hinkkaisi tanssilattialla itseään miespuolisen turhan julkun mulk..haaroväliin .. 8)

https://www.seiska.fi/Kotimaa/Taas-uusi ... kan-kanssa

En edes yritä ymmärtää näitä ihmisiä!
Miespuolista homoilua ei katsota Suomessa hyvällä. Kyllä lebsa saa olla. Se ei ole niin paha.
Moniko ylipäätään haluaa nähdä maan kännisten kärkipäättäjien nylkyttävän julkisella paikalla ketään tai mitään? Pääministeri-instituutiota ei todellakaan tarvitse ravistella niin idioottimaisella tavalla.
Likeavirgin
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4628
Liittynyt: Su Huhti 19, 2020 8:18 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Likeavirgin »

Jazzermasser kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 5:44 pm Tämä on yksi Sannan niin hehkuttaja tyyppi kuin olla ja voi..
Onko Tavja alkanut urheilemaan ja laihtunut? Vai joku muu kyseessä?
Eki-setä
Agentti Scully
Viestit: 664
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2018 7:27 am

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Eki-setä »

VastarannanKiiski kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 7:29 pm
Voi jumalauta tuota Marinia. Kyllähän tässä yks jos toinenkin ihminen haluaisi synkkien pilvien keskelle iloa, valoa ja hauskuutta, mutta eipä siihen meille taviksille valtio tarjoa tiloja ja rahaa. Sähkölaskut on jo valtavat, ruoka senkun kallistuu, joten sitä hauskuutta on aina vaikeampaa järjestää.

Jos Sannan pää ei kestä tätä tilannetta ja työntekoa ilman henkilökohtaista taloudellista ahdinkoa, niin pääministeri pitää saada vaihtoon ja tilalle paineensietokykyinen ihminen. Joku samansorttinen psyykkisesti vahva johtaja, kuten Ukrainan presidentti. Se maa sentään on sodan keskellä, eikä Volodymyr Zelenskyi esiinny valokseen ja ilokseen kansansa edessä sometyrkkyjä nylkyttäen ja umpitunnelissa.

Todella noloa settiä Sannalta.. :(

Niinpä. Kaiken keskellä unohtuu, että Sannalla on lapsi ja aviomies. Sanna onnistuu maalaamaan kuvan, jossa perhe ei tuo hänelle mitään positiivista synkkien pilvien keskelle. Ilo, valo ja hauskuus on haettava toisaalta. Surullista.
Avatar
claw
Martin Beck
Viestit: 811
Liittynyt: To Touko 28, 2020 9:20 am

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja claw »

VastarannanKiiski kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 7:29 pm
ässähai kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 2:58 pm Kukahan neuvonantaja ideoi sanoitukset tuohon pääministeri Sanna Marinin selitykseen "Olen ihminen". Muistin, että sen niminen laulukin on tehty aikoinaan.
Pääministeri Marin Lahdessa: ”Olen ihminen ja kaipaan joskus synkkien pilvien keskellä iloa, valoa ja hauskuutta”
Olen ihminen - Eppu Normaali
[...]
Syön ja juon
ulostan
ympäristön sulostan
ravintoketujen pää
planeettamme olen mää
olen aika peijooni
maailma hukkuu pian
yeah, keijooni
Voi jumalauta tuota Marinia. Kyllähän tässä yks jos toinenkin ihminen haluaisi synkkien pilvien keskelle iloa, valoa ja hauskuutta, mutta eipä siihen meille taviksille valtio tarjoa tiloja ja rahaa. Sähkölaskut on jo valtavat, ruoka senkun kallistuu, joten sitä hauskuutta on aina vaikeampaa järjestää.

Jos Sannan pää ei kestä tätä tilannetta ja työntekoa ilman henkilökohtaista taloudellista ahdinkoa, niin pääministeri pitää saada vaihtoon ja tilalle paineensietokykyinen ihminen. Joku samansorttinen psyykkisesti vahva johtaja, kuten Ukrainan presidentti. Se maa sentään on sodan keskellä, eikä Volodymyr Zelenskyi esiinny valokseen ja ilokseen kansansa edessä sometyrkkyjä nylkyttäen ja umpitunnelissa.

Todella noloa settiä Sannalta.. :(
Todellakin noloa Marinilta juu, mutta sulta hyvää tekstiä!
Likeavirgin
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4628
Liittynyt: Su Huhti 19, 2020 8:18 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Likeavirgin »

Sannasta tulee jotenkin mieleen Sillanpää ennen totaalista romahdusta. Nyt vielä kulkee ja kovaa, mutta kuinka kauan, aika näyttänee 8) :wink:
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Sanna Marin kokoomaketju

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Savusumu kirjoitti: Ke Elo 24, 2022 3:56 pm

Mulla on sellaisia kokemuksia että juopoksi tulee helposti ne jotka välttelee krapulaa jatkamalla juomista seuraavana aamuna.

Itselläni ei tule sellaista krapulaa mikä ei lähtisi pois runsaasti juomalla ja nukkumalla. En siis koe tarvetta jatkaa aamulla juomista.
Niin, miten nyt on, juotko sen krapulan pois vai etkö juo?
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Vastaa Viestiin