20.5.2025
https://yle.fi/a/74-20161902
Suomen etsityimpiin kuuluva talousrikollinen viettää leveää elämää Valko-Venäjällä
Viron mukaan Suomen viranomaiset jättivät tutkimatta Arto Aution epäiltyjä rikoksia. Suomen valtakunnansyyttäjän toimiston mukaan asiassa tapahtui ”valitettava virhe”.
Suomen etsityimpiin kuuluva talousrikollinen Arto Autio elää vaurasta elämää Valko-Venäjän pääkaupungissa Minskissä siitä huolimatta, että hän on Interpolin ja Europolin etsintäkuuluttama.
Autiolla on käytössään kaksi asuntoa, toinen lähellä Minskin keskustaa ja toinen esikaupunkialueella. Asunnot ovat Aution valkovenäläisen vaimon nimissä, mutta hän on Ylen tietojen mukaan viettänyt niissä aikaa. Sosiaalisesta mediasta löytyvien kuvien perusteella Autiolla on ollut käytössä arvoautoja eli Ferrari ja Bentley.
Autio on perustanut Valko-Venäjälle myös kiinteistöalan yrityksen, jonka toiminta on tilinpäätösten perusteella kuitenkin vaatimatonta.
Ylen tutkiva toimitus on selvittänyt Aution vaiheita yhdessä valkovenäläisen tutkivan journalismin sivuston sekä baltialaisten kollegoiden kanssa.
Yle on aiemmin uutisoinut, että Autio on siirtänyt yli kymmenellä miljoonalla eurolla Latviassa olevaa omaisuuttaan tyttärensä nimiin.
Autio on yksi pääepäillyistä valtavassa Nuorisosäätiöön liittyvässä rikoskokonaisuudessa. Häntä ei ole saatu Suomeen oikeuteen vastaamaan rikossyytteisiin. Poliisi ei ole pyrkinyt takavarikoimaan Aution tai tämän tyttärelle siirrettyä omaisuutta ulkomailla.

- Screenshot_20260122-214935.jpg (124.14 KiB) Katsottu 1007 kertaa
Viron syyttäjä: Suomi petti lupauksensa
Nuorisosäätiön entisiä johtajia ja useita liikemiehiä koskeva rikostutkinta käynnistyi jo lähes vuosikymmen sitten. Asiaa on käsitelty jo muiden epäiltyjen osalta oikeudessa, ja esimerkiksi säätiön johtajat
Perttu Nousiainen ja
Aki Haaro tuomittiin pitkiin vankeusrangaistuksiin.
Haaro on valittanut tuomiostaan hovioikeuteen.
Suomessa tapausta tutkivat Helsingin poliisi ja keskusrikospoliisi. Ylen tutkivan toimituksen tietojen mukaan esitutkinnan käynnistämiseen vaikutti Viron syyttäjälaitoksen Suomeen toimittama aineisto.
Useat rikoksista liittyivät Nuorisosäätiön Tallinnassa tekemiin kiinteistökauppoihin sekä niiden yhteydessä maksettuihin lahjuksiin. Suomalainen liikemies Arto Autio asui Virossa epäiltyjen rikosten tekoaikana ja hän oli Nuorisosäätiön keskeinen liikekumppani.
Yle sai virolaiselta Eesti Ekspress -lehdeltä haltuunsa Viron valtakunnansyyttäjänviraston asiakirjan. Siinä valtionsyyttäjä
Jürgen Hüva arvostelee poikkeuksellisen voimakkaasti suomalaisia kollegoitaan.
Hüvan allekirjoittamassa asiakirjassa todetaan, että Viron mielestä Suomen viranomaiset jättivät lupauksista huolimatta tutkimatta osan Arto Aution epäillyistä rikoksista.
Viron valtionsyyttäjä: Yllättävä päätös Suomelta
Valtionsyyttäjä Jürgen Hüva kommentoi asiaa Ylelle sähköpostitse.
Hänen mukaansa Suomen ja Viron viranomaisten yhteistyö on yleensä sujuvaa ja nopeaa. Aution kohdalla näin ei kuitenkaan käynyt.
– Viron valtakunnansyyttäjänvirasto aloitti rikostutkinnan vuonna 2018 saatuaan valituksen virolaiselta yritykseltä. Valituksessa esitetyt tiedot antoivat riittävän perustan rikostutkinnan aloittamiselle koskien verovelvollisuuden salaamista ja rahanpesua, Hüva kertoo.
Viron viranomaiset saivat tiedon, että myös Suomessa poliisi tutkii Aution toimia. Virolaiset siirsivät muun muassa Aution epäiltyä rahanpesua koskevan tutkinnan Suomeen.
– Kaksi vuotta siirron jälkeen Suomen viranomaiset ilmoittivat, etteivät he aio jatkaa tutkintaa ja palauttivat asiakirjat Viroon. Suomalaiset kollegat perustelivat päätöstään resurssipulalla ja sillä, että heidän oma tutkintansa oli jo erittäin laaja.
Hüvan mukaan kahden vuoden viive vaikeutti tutkintatoimia Virossa. Myös suomalaisten perustelut jättää esimerkiksi rahanpesua koskeva asia tutkimatta kummeksuttaa virolaista syyttäjää.
– Katsoimme, ettei Suomen viranomaisten päätös ottanut riittävästi huomioon sitä, että virolainen yhtiö – joka oli kokonaan suomalaisen yhtiön omistuksessa – oli myös kärsinyt vahinkoa.
– Tästä syystä virolaisen yhtiön jättäminen tutkinnan ulkopuolelle oli yllättävä päätös, varsinkin kun epäillyt rikokset olivat suomalaisten tekemiä ja niihin liittyi suomalaisia yrityksiä.
Hüvan mukaan suomalaisten päätös siis vaikeutti virolaisten mahdollisuuksia tutkia Aution toimintaa ja osa epäillyistä rikoksista ehti vanhentua. Viron syyttäjälaitos teki viime vuonna Aution kohdalla syyttämättäjättämispäätöksen esimerkiksi rahanpesun osalta.
– Tällaisia virheitä sattuu, mutta tärkeintä on, että myönnämme ne, opimme niistä ja vältämme niitä tulevaisuudessa, Hüva kirjoittaa.
Autio on kuitenkin saanut syytteet Suomessa esimerkiksi avunannosta törkeään kavallukseen, avunannosta törkeään lahjomiseen elinkeinotoiminnassa ja avunannosta törkeään kirjanpitorikokseen. Syytteet liittyvät Nuorisosäätiön tekemiin kiinteistökauppoihin etenkin Virossa sekä niiden yhteydessä maksettuihin lahjuksiin.
Autio tuomittiin Virossa myös törkeästä veropetoksesta ja laittoman aseen hallussapidosta tapauksessa, jonka tutkintavastuu oli paikallisilla viranomaisilla.
”Valitettava virhe”
Valtakunnansyyttäjän toimiston mukaan Aution tapauksessa on tapahtunut ”valitettava virhe”. Suomen viranomaiset ovat kertoneet Viroon, että Aution tapauksen selvittely on siirretty Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.
Valtakunnansyyttäjän toimiston mukaan virolaiset ovat ymmärtäneet tämän tarkoittavan, että Suomi tutkisi kaikkia niitä epäiltyjä rikoksia, joihin Viron viranomaiset ovat viitanneet.
– Tämä [siirto] on ilmoitettu Viron valtakunnansyyttäjänvirastoon, joka virheellisesti ymmärsi, että juttu olisi päätetty ottaa Suomeen hoidettavaksi, kun se tässä vaiheessa oli siirretty alueellisesti toimivaltaisen syyttäjän ratkaistavaksi. Tätä on valtionsyyttäjä 28.3.2022 pahoitellut Virolle erehdyksen selvittyä, valtionsyyttäjä
Tuuli Eerolainen kertoo sähköpostitse.
Eerolaisen mukaan ongelmia aiheuttivat myös vironkieliset asiakirjat, joiden perusteella syyttäjä ei kyennyt ratkaisemaan asiaa. Ongelmaa on ratkottu pyytämällä käännöksiä Virosta. Tästä huolimatta syyttäjä Suomessa päätti vuonna 2022, ettei se ota käsittelyyn kyseisiä rikosepäilyjä.
Suomen syyttäjäviranomaiset perustelevat ratkaisua myös sillä, että epäillyt rikokset ovat tapahtuneet Virossa. Viron syyttäjän mukaan epäillyt rikokset kytkeytyivät kuitenkin suomalaisiin ihmisiin ja yhtiöihin.
Rikosepäilyt voivat vanhentua
Ylen tutkiva toimitus on selvittänyt Aution toimia Valko-Venäjällä yhdessä valkovenäläisen tutkivan journalismin sivuston Belarusian Investigative Centerin (BIC) kanssa.
Autiolla on ollut tiiviit yhteydet Valko-Venäjälle jo pitkään. BIC:n hankkimien tietojen mukaan hän ylitti Valko-Venäjän rajan vuosina 2012–2021 peräti kahdeksankymmentä kertaa.
Vuonna 2020 Arto Autio avioitui nykyisin 29-vuotiaan valkovenäläisen naisen kanssa.
Keskusrikospoliisi on etsintäkuuluttanut Aution Europolin ja Interpolin kautta.
Vaikka Valko-Venäjä tekee vain vähän kansainvälistä yhteistyötä oikeusasioissa Suomen ja muiden Länsi-Euroopan maiden kanssa, eivät välit sinne ole täysin poikki.
Kansainvälisen poliisijärjestön Interpolin avulla Autio voitaisiin periaatteessa saada vangittua Valko-Venäjällä. Tähän olisi hyviä mahdollisuuksia, sillä Suomen poliisin esitutkinta-aineistosta selviää esimerkiksi Aution kotiosoite Minskissä.
KRP sanoo, että Aution tavoittamiseen on käytetty ”useita poliisin käytettävissä olevia menetelmiä”, mutta ei avaa keinoja tarkemmin taktisten syiden perusteella.
Mikäli Autiota ei saada Suomessa oikeuden eteen, voivat rikosepäilyt vanhentua lähivuosina. Keskusrikospoliisi ja erikoissyyttäjä Elina Karvo myöntävät, että tällainen riski on olemassa.
Autiota odottaa Suomessa myös vaatimus yli 30 miljoonan euron yhteisvastuullisista vahingonkorvauksista.
Yle ei tavoittanut Autiota kommentteja varten.

- Screenshot_20260122-214941.jpg (66.12 KiB) Katsottu 1007 kertaa