Mutta miksi hän olisi tehnyt jotakin viattomalle naiselle ja kuinka hän edes olisi ehtinyt
Hiukka on kyllä omituista tuo että poliisille soitettiin jo tunnin päästä siitä kun nainen lähti lenkille
Tuosta voitaisiin kyllä tulkita, että jotain syytä taustalla oli, minkä vuoksi huolestuttiin äkkiä. Onkohan äidillä ollut masennusta, tai muuta henkisesti rankkaa takana. Toki voi olla muitakin terveydellisiä seikkoja (diabetes, tms.), kuten joku mainitsi. Millaisia vesistöjä lienee noilla main?Mona Carita kirjoitti:Vihdoin mediassa on lisätietoja Maarit Rekolan katoamisesta kuvan kera.
Sen jälkeen omaiset ovat lähinnä itkeneet ja odottaneet ihmettä. Ihmettä, johon uskominen on hankalampaa päivä toisensa jälkeen. Perheen isän raskaana roolina on ollut käsitellä kotona lasten kanssa ikäviä asioita.
- Toivottavasti joku selvyys katoamiseen saadaan, vaikka aikaa on jo kulunut viikko, isä kertoo Ilta-Sanomille.
Perheen äiti ilmoitti keskiviikkona ennen kahdeksaa aamulla lähtevänsä lenkille. Mukaansa hän ei ottanut mitään, päällä oli lenkkeilyvaatteet.
- Hän oli jättänyt yöpöydälle kännykkänsä ja muun irtotavaran, jotka hän normaalista ottaisi mukaansa, isä selittää.
Joensuussa olevien omaisten hälytyskellot alkoivat soida lähes heti. Ei kulunut kuin reilu tunti, kun Joensuun poliisi sai ensimmäisen yhteydenoton omaisilta.
http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/u ... id=1557619
Noin vähän ajattelen minäkin, että jotain poikkeuksellista olis tapahtunut ennen lenkille lähtöä, ja mahdollisesta lääkityksestä tms ei ole kerrottu.Wallabi kirjoitti:Myös minua tämä ihmetyttää. Jos lenkillä viipyy tunnin, niin ei se nyt vielä mikään hätätilanne luulisi olevan? Tai kukin tietysti tavallaan, mutta ei tuo nainen taida kuitenkaan olla mikään liikuntarajoitteinen, jonka "lenkit" olisivat lähinnä kymmenen minuutin pihankiertoja.buster kirjoitti:Se noinkin aikainen yhteydenotto poliisiin kuulostaa kyllä oudolta, kun on kuitenkin aikuisesta ihmisestä kyse. Toivotaan että vinkkejä tulee nyt kun kuva on julkaistu.
Olisiko voinut olla niin että kotoa lähtiessä olisi ollut riitaa tai vihjausta vaikka itsetuhoaikeisiin? Tunnin kuluttua perhe olisi huomannut, että hei, Maarithan on poissa edelleen, jos se olikin tosissaan. Yritetty soittaa, huomattu että puhelin on kotona. Ehkä jo etsittykin jo lähinurkista ja sitten soitettu poliisille epäilyksistä.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1557763Poliisi selvittää Maarit Rekolasta tehtyä havaintoa
16.07.2008 14:14
Joensuu poliisi tutkii viime keskiviikkona kadonneesta Maarit Rekolasta tehtyä havaintoa.
- Saimme tänään vihjeen, jonka mukaan hänet olisi nähty ihan lähipäivinä Joensuussa. Tutkimme nyt sen paikkansa pitävyyttä, ja teemme sen mukaan ratkaisut mahdollisesta maastoetsinnästä, kertoo rikoskomisario Leevi Makkonen Joensuun poliisista.
Makkosen mukaan harhaanjohtavia havaintoja tulee kadonneiden etsinnöissä aina jonkun verran.
- Vieraidenhan on vaikea ihmistä yhden kuvan perusteella tunnistaa, hän sanoo.
Mikäli varmoja vihjeitä ei tule, Makkosen mukaan maastoetsintääkään ei tällä erää voida suorittaa.
Maarit Rekola katosi viime keskiviikkona Joensuun Mutulasta Leipurinkadulta. Hän oli vierailemassa perheineen vanhempiensa luona, kun kertoi lähtevänsä lenkille, mutta ei palannutkaan.
Satu Salminen
Minua kyllä huolestuttaisi tässä tapauksessa. Aikuisen, terveen ihmisen nimenomaan luulisi viikossa selviävän ihmisten ilmoille, jos vaikka olisi eksynyt.VoDKa kirjoitti: En tiedä teistä, mutta vielä viikonkin jälkeen olisivat odotukseni sen verran korkealla, etten heti olisi kuolleeksi leimaamassa. Aikuinen ihminen kuitenkin...
Juuri näin. Ei voi tunnin jälkeen normaalin ihmisen takia hätääntyä, jos on ilmoittanut menevänsä lenkille ja käyttäytynyt normaalisti sitä ennen.mipa74 kirjoitti:Puhdasta spekulointia:
Oletan, että henkilön terveyshistoriassa on seikkoja, jonka vuoksi omaisten kannatti hätääntyä jo tunnin kuluttua. Näitä taas ei ymmärrettävistä syistä julkisuuteen kerrota.