EricBlair kirjoitti: Ti Loka 11, 2022 10:31 am
USA on tuominnut Venäjän iskut. Kannattaisiko olla ihan hiljaa, ettei nouse häly omista tekemisistä? Molemmat täysin samanlaisia, ei mitään eroa toisiinsa nähden ja silti vain toinen tekee väärin. Tekopyhää.
Ei kannata, koska sanotaanko nyt 90-luvulta eteenpäin USA on ollut suunnilleen aina hyvisten puolella, taistelleen murhanhimoisia diktaattoreita ja kansanmurhaajia vastaan, demokratian ja vapauden puolesta. Itkeekö joku oikeasti jonkun Saddamin tai Gaddafin kaatumista?
Lisäksi USA:lla ei ole tapana yrittää liittää maita, joissa on tullut sodittua, osaksi Yhdysvaltoja.
Samanaikaisesti meillä sitten on roistovaltioita kuten Venäjä jotka tehtailevat jatkuvalla syötöllä sotarikoksia, liittävät alueita itseensä, ja pyrkivät estämään demokratian nousun esim. Valko-Venäjällä ja Ukrainassa. Myös veljeilevät kovin mielellään muiden roistovaltioiden kuten Pohjois-Korea ja Iran kanssa, välittämättä mitään ihmisoikeuksista yms. Ihmisoikeudet ja demokratia eivät vain koskaan ole kuuluneet Venäjän agendalle.
Jos USA:n toimia halutaan haukkua, joudutaan pääasiassa menemään jonnekin 80 tai jopa 70-luvulle, jolloin USA tuki ja jopa järjesti valtaan erittäin kyseenalaisia diktaattoreita yms. vaikka Iranissa, Chilessä (ja Etelä-Amerikassa yleensäkin), Vietnamin sotakin oli erittäin kyseenalainen sotaretki jne. Irakiin toki mentiin valheellisin perustein, mutta ei siellä mitään demokratiaa oltu kaatamassa, kuten Venäjä nyt yrittää Ukrainassa.
Nykyaikana USA:ta voidaan ihmisoikeusmielessä lähinnä moittia Saudi-Arabian kanssa veljeilystä (mutta siinä kyse lähinnä on veljeileekö Saudi-Arabian vai Iranin kanssa, eikä USA sentään ole saudeissa demokratiaa ollut kaatamassa). Israelin tukeminen ei ole ihmisoikeuskysymys koska palestiinalaiset eivät yleisesti ottaen halua rauhaa Israelin kanssa (vaan tuhota Israelin), ja Israel on Lähi-Idän alueella melkeinpä ainoa edes etäisesti demokraattinen ja täyspäinen valtio (Libanon melkein kelpaisi toiseksi esimerkiksi, mutta he ovat sössineet asiansa erittäin monimutkaisella hallinnolla).
Lisäksi selvää on että toki USA ajaa myös omaa etuaan ympäri maailman, eli ei toimi ihan vain puhtaasti altruistisesta näkökulmasta, mutta silti Yhdysvaltojen tekemisiä on turha yrittää verrata esim. Venäjän tai Kiinan toimiin.
Oli miten oli, yleisesti ottaen USA on hyvis ja NATO on hyvisten liittoutuma (vaikka siellä Turkinkin kaltaisia paskamaita on mukana), kun taas Venäjä ja Kiina ovat enemmän tai vähemmän pahiksia. Tästä ei vain pääse yli eikä ympäri.