Raisa Räisäsen, 16 v. katoaminen 16.10.1999 n. klo 23 Tampereen keskustassa (ketju 2)

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Buttin tekemiset Raisan katoamisen aikoihin on vuoden 2019 jutun mukaan Tuomisen sanomana syynätty eli tsekattu ja hänen nimensä yli pyyhitty epäiltyjen listalta.
En hänen pituuttaan tai lyhyyttään tiedä, mutta polkkatukasta on mainittu silloin ammoisina aikoina yhtenä tuntomerkkinä Raisan oloisen neidon seurassa olleesta naisesta. Virpillä on tainnut olla pidemmät hiukset ja ei ihan niin vanhaltakaan silloin näyttänyt.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Neo7
Javier Pena
Viestit: 1800
Liittynyt: La Kesä 27, 2020 8:28 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Neo7 »

Tampereen Tyttö kirjoitti: Ti Marras 08, 2022 10:49 pm Buttin tekemiset Raisan katoamisen aikoihin on vuoden 2019 jutun mukaan Tuomisen sanomana syynätty eli tsekattu ja hänen nimensä yli pyyhitty epäiltyjen listalta.
En hänen pituuttaan tai lyhyyttään tiedä, mutta polkkatukasta on mainittu silloin ammoisina aikoina yhtenä tuntomerkkinä Raisan oloisen neidon seurassa olleesta naisesta. Virpillä on tainnut olla pidemmät hiukset ja ei ihan niin vanhaltakaan silloin näyttänyt.
Oletko nähnyt Virpin vapautumisensa jälkeen, tai kuvia hänestä, vai perustuuko hiusten pituuden arvuuttelu mutuun ja vanhoihin kuviin? Ihminen, joka on aikaisemmin viihtynyt pitkissä hiuksissa, ei voi muuttaa hiustyyliään ajan myötä? Etkö tiedä ketään, joka on niin tehnyt?

Siitä samaa mieltä, että niissä vähissä kuvissa, joita olen hänestä nähnyt niin ei näyttänyt omaan silmääni mitenkään vanhalta. Toki Raisaa vanhemmalta.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

En ole nähnyt vapautumisen jälkeen, mutta sillä ei ole merkitystä, kun puhutaan vuodesta 1999.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Neo7
Javier Pena
Viestit: 1800
Liittynyt: La Kesä 27, 2020 8:28 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Neo7 »

Tampereen Tyttö kirjoitti: Ke Marras 09, 2022 9:16 am En ole nähnyt vapautumisen jälkeen, mutta sillä ei ole merkitystä, kun puhutaan vuodesta 1999.
Aivan, mutta sen hetkisen ulkonäön ja hiusten pituuden siis tiedät? Paloittelumurhan oikeudenkäynti oli Raisan katoamisesta usean vuoden päästä, onhan siinä voineet hiukset lyhentyä ja taas kasvaa pituutta, emme tiedä, jos emme tiedä.

Mutta jos poliisi on Buttin saanut suljettua pois Raisan katoamisen suhteen, niin hullu nainen lienee joku toinen ulkomaille muuttanut. Henkirikokseen syyllistyneitä naisia ei ihan hirveän paljon ole (verrattuna miehiin), kiinnostaisi kyllä tietää kuka se on. Sanoiko poliisi, että oli aikaisemmin syyllistynyt henkirikokseen, vai myöhemmin kuin Raisa katosi, vai määrittelikö ajankohtaa ollenkaan?
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Butt on tsekattu siksi, että asui Näsilinnankadulla ja on sitten 2002-2003 syyllistynyt henkirikoksiin.
Mahdollisen Raisan seurassa lienee kerrotun perusteella liikkunut vähän vanhempi naishenkilö, jonka osa on arvellut tunnistaneensa silloisissa ravintoloissa pyörineeksi persoonallisesti käyttäytyväksi, vähän vanhemmaksi rouvaksi.
Uskon tässä kuitenkin Tuomisen sanomaan, eli Virpi ei ole ainakaan kyseinen henkilö.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Hexala
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Ma Syys 06, 2021 9:58 am

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Hexala »

Ei ole Butt tämä nainen, joka Raisaan on aikanaan yhdistetty. Tämä on ihan varmaa ja läheltä tullutta tietoa. Voisi jo jättää tän spekulaation ulos.
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9132
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

Skandinaavisen näköinen Renko on väittänyt olleensa Raisan kanssa amerikkalaisen auton läheisyydessä, Sokoksen nurkilla.

Silminnäkijä on kertonut skandinaavisen näköisen miehen olleen Raisan näköisen tytön seurassa amerikkalaisen auton läheisyydessä, Sokoksen nurkilla.

Skandinaavisen näköinen Renko voi hyvinkin puhua totta väittäessään olleensa Raisan kanssa amerikkalaisen auton läheisyydessä, Sokoksen nurkilla.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Blackwell
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Ke Elo 31, 2022 3:53 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Blackwell »

Onko täällä muuten spekuloitu sillä, miksei jenkkiautoa (Buick/Dodge -linja) näy siinä samassa valvontakamerassa, jossa näkyy tutkinnan kohteena ollut museoautokin? Jos en aivan väärin muista, niin mielestäni kyseisen kameran tallenteista on ollut julkisessa levityksessä ihan liikkuvaa kuvaakin.
part vampire
part warrior
carnivore and voyeur
dscullyalien
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Ti Heinä 21, 2020 4:45 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja dscullyalien »

Hexala kirjoitti: Ti Marras 08, 2022 10:14 pm
MestariJpää kirjoitti: Ti Marras 08, 2022 8:27 pm
Hexala kirjoitti: Ti Marras 08, 2022 12:02 am Luin eräästä uutislähteestä, että autossa johon Raisa ei kuulemma mahtunut kyytiin mukaan Seurahuoneelle, oli henkilöitä ”kuljettaja, Raisan ystävä ja kaksi poikaa”. Tässähän neljä ihmistä, miksi Raisa ei muka mahtunut kyytiin?
Hiven mietityttää tämä ystäväporukka. Sääli, että poliisi sössi heidän kuulemisensa.
Niin kaiketi niitä matkustajia oli autossa kuitenkin 5 eikä 4. Tai jos oli 4, niin saattaahan olla niin, että autossa oli jotain tavaraa niin paljon ettei 5. matkustaja (Raisa) mahtunut autoon.

Eikös kaveri kertonut ettei Raisa ollut eristyisen humalassa. Miksi kuitenkin nimenomaan varmisti, että Raisan puhelimessa oli akkua? Siksi että Raisa olikin humalassa? Kuinka usein sinun kaverisi varmistaa, että puhelimessasi on akkua, kun jättää sinut kylille? Ei koskaan. Tosin nyt kyseessä oli alaikäisestä ja saattoihan olla että kaveri oli vähän huolissaan Raisan kunnosta ja päätti sen takia varmistaa puhelimen akun ja rahatilanteen. Mutta mutta, kun tämä on viimeisin varma havainto Raisasta, eikä tämän jälkeen ole mitään varmaa. Tämän jälkeen on vain havaintoja vähissä vaatteissa kävelevästä tytöstä, autoon kaapatusta tytöstä, vanhemman naisen kanssa kävelevästä tytöstä, epämääräisistä huudoista Armokalliolla, taksikuskin höpöjutuista ym. ym.

Kyllä minä palaisin lähtöruutuun, eli siihen hetkeen, kun Raisa ei mahtunut autokyytiin. Ehkä poliisi on 100% varma, että se porukka puhuu totta. Oliko tämä Raisan ystävä muuten hänen paras kaverinsa? Millaista porukkaa tämä autojengi oikein on?

Jep. Myös mun mielestä tässä väitetyssä akun tarkistamisessa ja setelin antamisessa Raisalle on jotain falskia. Voisiko olla, että Raisa olisi kuitenkin noussut auton kyytiin ja sitten on jotain tapahtunut ystäväporukan välillä? Tämä selittäisi, miksi Raisa ei ole tallentunut yhteenkään valvontakameraan, on vain ihmisten muistamia näköhavaintoja Raisasta. On toki ymmärrettävää, että tämä Raisan kaveri ei halua enää tänä päivänä kommentoida tapausta mitenkään, hyviä ymmärrettäviä syitä sille on varmasti monia. Mutta voisiko olla myös jokin muu syy haluta olla palaamatta kyseisen illan tapahtumiin?
Tämä olisi se "helppo" vastaus, mutta noin isoa porukkaa ei varmaan löydy, joista jokainen olisi valmis valehtelemaan poliisille ja vielä samalla tavalla jokainen.

Syitä julkisuuteen tulemattomuuteen on varmasti monia, mutta suurimpana varmaan se, että ei kukaan halua tulla tutkituksi täällä Minfossa esimerkiksi. Voi olla perhettä ym ketkä menee ohi tärkeysjärjestyksessä. Ymmärrettävää, niinkun sanoitkin.

Toinen on se syyllisyys siitä, että on jättänyt Raisan kaupunkiin. Se on voinut olla mielessä jo autoon mennessä ja on ikään kuin hyvitelty sitä antamalla rahaa. Voi olla ihan luonteen piirre tai kotona opittua, eikä mitään sen kummempaa.

En keksi mitään hyviä syitä siihen, miksi kukaan salailisi tietoa, jos sellaista olisi. Ystävät voisivat kertoa tietävänsä muista poikaystävistä, muista suunnitelmista, tai mistä tahansa vielä vuosienkin jälkeen pelkäämättä seurauksia. Eihän kukaan ole vastuussa toisen tekemisistä. Kynnys tuollaisen kertomiseen pitäisi olla matalampi kun ei tarvi pelätä seurauksia, vaikka tieto tulisikin poliisille vasta 20 vuoden päästä. Uskoisin, että kaikki mitä on mahdollista muistaa, on kerrottu.
calath
Susikoski
Viestit: 40
Liittynyt: To Syys 22, 2022 8:20 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja calath »

fenefica kirjoitti: Ti Marras 08, 2022 10:15 pm Olikohan Raisan puhelin GSM vai NMT?
GSM
aku genius
Alibin satunnaislukija
Viestit: 68
Liittynyt: Ma Syys 15, 2008 5:19 pm
Paikkakunta: Häme

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja aku genius »

Tässä yksi teoria.
Väärät paperit koituivat Raisan kohtaloksi.
Raisa näytti papereita portsarille.
Portsari on tiennyt jonkun jolla on ollut selvittämättömiä asioita (velkoja?) kyseisen henkilön kanssa ja soittanut heille.
Nämä joku/jotkut (museoautoilijat) ovat sitten löytäneet Raisan ja tilanne on eskaloitunut kohtalokkain seurauksin.

Portsari ei halua puhua asiasta tuntien olevansa osasyyllinen tapahtuneeseen (miten asia olisi juridisesti?) ja hän pelkää tekijää/tekijöitä.
Tässä tapauksessa vain auto yhdistäisi tekijän/tekijät Raisaan ja sitähän on vaikea löytää jos se on hävitetty (vaikka palasina).
Jos yrittää hävittää ruumiin niin voihan sen autonkin hävittää.
Toisaalta luulisi että paperit Raisalle antaneella olisi jotain hajua jos hänellä olisi vainoajia enkä jaksa hirveästi uskoa tähän teoriaan.
fenefica
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: To Heinä 02, 2020 12:08 am

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja fenefica »

aku genius kirjoitti: To Marras 10, 2022 5:56 pm Tässä yksi teoria.
Väärät paperit koituivat Raisan kohtaloksi.
Raisa näytti papereita portsarille.
Portsari on tiennyt jonkun jolla on ollut selvittämättömiä asioita (velkoja?) kyseisen henkilön kanssa ja soittanut heille.
Nämä joku/jotkut (museoautoilijat) ovat sitten löytäneet Raisan ja tilanne on eskaloitunut kohtalokkain seurauksin.
Nuo raaoin toimenpitein velkoja perivät museoautoilijoiden jengit olivatkin surullinen ja vaiettu luku lamavuosikymmenen historiankirjassa.
Avatar
Yggdrasil
Theo Kojak
Viestit: 1159
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 10:31 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Yggdrasil »

MestariJpää kirjoitti: Ti Marras 08, 2022 8:27 pm Eikös kaveri kertonut ettei Raisa ollut eristyisen humalassa. Miksi kuitenkin nimenomaan varmisti, että Raisan puhelimessa oli akkua? Siksi että Raisa olikin humalassa? Kuinka usein sinun kaverisi varmistaa, että puhelimessasi on akkua, kun jättää sinut kylille? Ei koskaan.
Exactly ja kyytiin ei otettu kunnon vuoksi, laattausvaara? Ja tiedän niin kauan kun tuota Raisan kaveria ei ihan oikeasti tavoteta ei siihen saada ikinä varmuutta. Occamin partaveittä yhtään nyt jos saisin käyttää löisin vetoa että R. houkutteli Raisan siitä sokkarin kulmalta heti kämpilleen ja teki mitä teki.
---
dexteri
Susikoski
Viestit: 42
Liittynyt: Ma Loka 19, 2015 3:21 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja dexteri »

En löytänyt linkkiä tähän uutiseen tästä ketjusta.

Kopioin koko sisällön tuohon alle. Olen jo pitkään ollut sitä mieltä, että Virpi Butt on tappanut Raisan.
Asuiko Virpi näihin aikoihin jo Näsinlinnankadulla vai Pirkkalassa? En jäisi kiinnittämään huomiota tuohon "vanhempi nainen" -termiin koska virallisestihan voidaan puhua, että joku on liikkunut itseään vanhemman näköisen ihmisen seurassa jos se vaan siltä näyttää. Mitä Virpin kuvia kun katsoo tuolta ajalta niin kyllä Virpistä nyt jonkun 40v ikäisen voisi arvioida.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009154627.html

7:30
KRP on epäillyt Virpi Buttia Raisa Räisäsen paloittelumurhasta

Vuosia teinitytön katoamisen jälkeen katusoittaja kertoi poliisille häiritseviä tietoja. Hänen mukaansa Virpi Butt oli esitellyt repustaan tytön päätä ja tarjonnut syötäväksi ihmislihaa.

KESKUSRIKOSPOLIISI on epäillyt paloittelumurhaaja Virpi Buttia 16-vuotiaana kadonneen Raisa Räisäsen murhasta.

Rikosepäily on perustunut havaintoihin, joita Tampereen öisillä kaduilla liikkuneet silminnäkijät tekivät teinitytön katoamisviikonloppuna 16.–17. lokakuuta vuonna 1999.

Vihjeiden mukaan Raisa Räisäsen näköinen nuori nainen oli liikkunut toisen naisen kanssa jalkaisin muun muassa Hämeensillalla, Koskipuistossa, Tuomiokirkonkadulla ja Lapintiellä.

KRP:n mukaan naisten henkilöllisyydestä ei ole saatu täyttä varmuutta. Lisäksi osa vihjeistä päätyi poliisin tietoon vasta vuosia Räisäsen katoamisen jälkeen, mikä on vaikeuttanut henkirikostutkintaa merkittävästi.

Poliisi joka tapauksessa selvitti henkirikoksesta epäillyn, nyt jo edesmenneen Virpi Buttin liikkeitä tarkasti vihjeiden perusteella. Poliisi myös salakuunteli Buttin puhelinta kuukauden ajan vuodenvaihteessa 2019–2020.

Poliisin mukaan naisepäiltyä ei missään vaiheessa tavoitettu kuulusteluihin. IS:n tietojen mukaan Butt oleili viimeiset aikansa ulkomailla.

KRP ei kommentoi naisepäillyn henkilöllisyyttä, mutta IS on vahvistanut sen asiakirjalähteestä, josta Buttiin liittyvät vihjetiedot ilmenevät.

Kuntosalituttu tunnisti Buttin
ERÄS silminnäkijöistä oli henkilö, joka tunsi Virpi Buttin entuudestaan kuntosaliharrastuksen, tv-sarja Gladiaattoreiden ja Tampereen ravintolaelämän parista.

Salituttu kertoi poliisille ajaneensa syksyllä 1999 Rongankatua pitkin Hotelli Tammerin ohi. Hän huomasi tuolloin 27-vuotiaan Virpi Buttin kävelevän tien toisella puolella parikymppiseltä vaikuttavan, pitkän ja ”fiksusti pukeutuneen” naisen kanssa.

Salitutun mukaan Butt ei huomannut häntä, koska oli niin tiiviisti keskittynyt nuoreen seuralaiseensa. Nuori puolestaan näytti siltä, ettei olisi halunnut olla Buttin seurassa ja yritti vetäytyä poispäin.

Kaksikon välillä vaikutti olevan sanaharkkaa. Butt oli salituttavan mukaan tapittanut itseään huomattavasti pidempää naista ylöspäin ja vaikuttanut tivaavan rahaa.

Pituus on tärkeä havainto, sillä koripalloilua harrastanut Raisa Räisänen oli 175-senttinen ja katoamisyönään hänellä oli lisäksi jalassaan korkokengät.

Salitutun mieleen jäi myös naisten mutkitteleva kulku: se saattoi johtua nuoren humalatilasta tai siitä, että Butt oli liimautunut niin tiiviisti hänen kylkeensä.

Nuori nainen oli silminnäkijän mukaan pukeutunut tummaan, liian lyhyeltä vaikuttavaan pikkutakkiin ja kiinnittänyt hiuksensa taakse. Butt puolestaan oli sonnustautunut vaaleansävyisiin vaatteisiin.

Nämä tiedot salituttava ilmoitti poliisille vasta loppuvuonna 2016. Siinä vaiheessa Räisäsen katoamisesta oli kulunut jo 17 vuotta.

”Vuolaspuheinen vanttera nainen”
SAMANKALTAISIA havaintoja teki nainen, joka odotti miehensä kanssa taksia Hotelli Tammerin edustalla Räisäsen katoamisyönä.

Kello kävi puolta yhtä, kun Koskipuiston suunnasta lähestyi kaksi naista. Taksia odottanut nainen luuli heitä ensin äidiksi ja tyttäreksi mutta luopui sitten ajatuksesta.

Silminnäkijän mukaan nuori minihameeseen pukeutunut nainen oli huomattavan pitkä. Hän vaikutti silminnäkijän mielestä jonkin verran päihtyneeltä mutta käveli kuitenkin määrätietoisen rivakasti eteenpäin.

Toista naista silminnäkijä luonnehti noin 35-vuotiaaksi, 165-senttiseksi, vaaleahiuksiseksi, vuolaspuheiseksi ja ruumiinrakenteeltaan vantteraksi. Silminnäkijän mukaan naisella oli yllään vyöllä sidottava popliinitakki.

Naiset jatkoivat kulkuaan Satakunnankatua pitkin Tuomiokirkolle päin.

Taksia odottanut nainen kertoi havainnoistaan poliisille melko tuoreeltaan, muutama viikko Raisa Räisäsen katoamisen jälkeen.

Hoipertelua korkokengissä
NAISKAKSIKKOON törmäsi samana iltana myös työmatkalainen, joka käveli Koskipuiston tietämillä kotiinsa myöhään päättyneestä työvuorosta.

Läheisellä kadulla työmatkalainen näki naisparin, jonka hitaaseen kulkuun hän kiinnitti huomiota.

Nuorempi nainen vaikutti silminnäkijän mukaan noin 18-vuotiaalta ja voimakkaasti päihtyneeltä. Työmatkalaisen muistikuvien mukaan hänellä oli yllään lyhyt hame, musta bleiseri ja mustat korkokengät, joissa hän hoiperteli epävarman oloisena.

Työmatkalainen kiinnitti huomiota myös naiskaksikon ikäeroon. Vanhempi nainen oli silminnäkijän mukaan nelikymppinen, noin 160-senttinen, pienikokoinen ja vaaleahiuksinen.

Myös muut samalla alueella havaintoja tehneet silminnäkijät kuvailivat naisparin olleen ”aivan eri paria”, eivätkä he ”sopineet yhteen”.

Ilta oli viileä, joten työmatkalainen halusi kiirehtiä. Hän ohitti naiset kävellen heidän välistään.

Kaksikko jäi hortoilemaan Lapintielle, kun työmatkalainen jo loittoni kohti kotiaan. Hän kertoi näkemästään poliisille vasta vuoden 2016 lopussa.

Veretseisauttava kirkaisu
VIRPI BUTTIN tekemisiä selvittäessään poliisi on ollut kiinnostunut myös Armonkalliolla asuneen naisen antamasta vihjeestä.

Nainen kertoi havahtuneensa pitkään ja vertahyytävään kirkaisuun Raisa Räisäsen katoamisyönä. Unenpöpperössä nainen ei tullut katsoneeksi kellonaikaa, mutta hän pystyi sittemmin varmistamaan, että kirkaisut kuuluivat nimenomaisesti 16.–17. lokakuuta 1999.

Kirkaisuja oli naisen mukaan kaksi. Ensimmäistä hän kuvaili vertahyytäväksi ja pitkäksi, toista lyhyemmäksi. Asukas arveli äänien kantautuneen autohallin pesupaikalta, jonka yläpuolella hänen asuntonsa sijaitsi.

Hän oli vakuuttunut siitä, että kirkumisääni kuului naiselle.

Myös Armonkallion vihje tuli poliisin tietoon vasta vuosia myöhemmin, vuonna 2016.

Ihmisen pää repussa?
VUONNA 2006 poliisia lähestyi mies, jolla oli kaksi synkkää muistoa kerrottavanaan. Mies oli ollut Tampereella katusoittajana Raisa Räisäsen katoamisen aikoihin.

Kaupungin kapakoissa hän oli tutustunut myös Virpi Buttiin ja tämän miesystävään Janne Hyvöseen. Butt ja Hyvönen olivat rikoskumppaneita kahdessa paloittelumurhassa, joihin he muutamaa vuotta myöhemmin syyllistyivät.

Katusoittaja kertoi törmänneensä kaksikkoon Kuninkaankadulla joko vuonna 1999 tai 2000.

Hän ei ollut varma ajankohdasta, mutta muistikuviensa mukaan vuodenaika oli viileä mutta maa lumeton. Katusoittajan mukaan hän oli itse humalassa mutta kaksikko selvin päin.

Katusoittaja kysyi Buttilta, olisiko tällä kaljaa repussaan.

– Ei ole vaan ihmisen pää, Butt oli katusoittajan mukaan vastannut ja vetänyt repustaan esiin jotakin esiteltäväksi.

KATUSOITTAJA ajatteli aluksi, että kyseessä täytyi olla mallinuken pää. Verijälkiä ei näkynyt.

Muutama vuosi myöhemmin Buttin ja Hyvösen paloittelumurhat päätyivät julkisuuteen. Kadunkulman tapahtumat alkoivat näyttäytyä katusoittajalle uudessa valossa.

Hän sanoi poliisille olleensa ”95-prosenttisen varma, että kyseessä oli tytön pää” ja jakoi virkavallalle toisenkin häiritsevän muiston.

Katusoittaja kertoi olleensa takavuosina esiintymässä Laukonrannassa, kun paikalle saapui Virpi Butt. Nainen oli tarjonnut katusoittajalle lihaa kylmälaukusta ja sanoi sen olevan ihmisen lihaa.

Havainnoistaan katusoittaja kertoi poliisille vasta 2006, jolloin Butt ja Hyvönen olivat istuneet elinkautisiaan jo muutamia vuosia.

KATUSOITTAJAN puheet saattoivat kuulostaa lennokkailta, mutta poliisille ne antoivat aihetta epäillä Buttia erityisen raa’alla ja julmalla tavalla tehdystä murhasta, jossa ruumiinosia olisi irrotettu.

Näin Butt ja Hyvönen tekivät uhreilleen Tampereella vuonna 2002 ja Pirkkalassa 2003 tapahtuneissa paloittelumurhissa. Tampereen tapauksessa Hyvönen surmasi mustasukkaisuuksissaan Buttin 29-vuotiaan entisen poikaystävän.

Hän kertoi paistaneensa uhrin sääriä ja syöneensä niitä. Butt puolestaan oli kanniskellut miehen päätä mukanaan ravintoloissa ja retostellut teolla.

Uhrin ruumista ei koskaan löydetty.

Pirkkalan vastaavassa veriteossa vuonna 2003 Butt puukotti hengiltä juhannusheilansa ja soitti Hyvösen apuun ruumiinhävitykseen. He paloittelivat ruumiin uhrin kodissa ja kätkivät palaset roskalaatikoihin.

Näin poliisi kommentoi
Keskusrikospoliisi on vuosien saatossa pyrkinyt selvittämään Raisa Räisäsen kohtaloa useiden eri tutkintalinjojen viitoittamana.

Teinitytön on muun muassa epäilty nousseen tumman amerikanraudan kyytiin tai päätyneen miesseurassa taksilla Multisillassa sijaitsevalle kerrostalolle.

Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jussi Luodon mukaan niin sanottua naispari-tutkintalinjaa on käyty läpi muutaman vuoden ajan, mutta ratkaisevia todisteita ei siitä huolimatta ole saatu.

Tutkinnanjohtajan mukaan naisepäillyn osuutta Räisäsen henkirikokseen on selvitetty eri tavoin.

Esitutkinnan perusteella ei kuitenkaan ole saatu lisänäyttöä sen tueksi, että epäilty liittyisi Raisa Räisäsen katoamiseen ja mahdolliseen henkirikokseen.

KUTEN aiemmin todettu, osa naiskaksikkoa koskevista vihjeistä kantautui poliisin tietoon vasta vuosia myöhemmin.

Tutkinnanjohtajan mukaan vihjeiden tarkistaminen ja kohdentaminen tiettyyn ajanjaksoon ja henkilöihin on erittäin haasteellista vuosien takamatkalta.

– Mahdollisten todistajien muistikuvat tapahtumista ovat heikkoja, ja muun näytön kuten valvontakameratallenteiden ja televalvontatietojen hankkiminen on lähes mahdotonta, Luoto kertoo.

Kuulusteluihin Buttia ei koskaan tavoitettu, eikä se enää olisi edes mahdollista.

Jos paloittelumurhaaja tiesi jotakin Raisa Räisäsen kohtalosta, hän vei sen mukanaan hautaan viime vuoden marraskuussa. Butt oli kuollessaan 49-vuotias.
Tekstistä poistettu kuvatekstit sekä "Lue lisää" -viittaukset. Otsikko ja väliotsikko tummennettu lukemisen selkeyttämiseksi.
-NILS-
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Täydellistä!

Ei tästä enää muuta puuttunutkaan, kuin kaheli katusoittaja. Huoh!
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Vastaa Viestiin