Kuten olen nyt toistuvasti sinulle kertonut niin tässä nyt odotellaan mobilisoitujen saapumista riveihin ja kelien muuttumista viileämmäksi. Tällä hetkellä mobilisoituja on entisen Ukrainan puolella 150 000 joista puolet on rintamalla. 150 000 on Venäjällä koulutuksessa. Tämän lisäksi sitten n 100 000 vapaaehtoista.Virdon kirjoitti: Ti Joulu 13, 2022 11:23 pmNo eipäs siitä kauaa ole kun se ilmatorjuntakin oli vielä liian suuri uhka yli tuhannen lentsikan armadalle.sikakoira kirjoitti: Ti Joulu 13, 2022 11:14 pm Kuten juuri saimme lukea niin ilmatorjunnasta ei ole mihinkään ja lentokalustoakin on rajoitettu määrä EU:lla tarjottavana.Ukrainan omat koneet on käytännössä tuhottu.
Joten mikä edelleenkin maksaa? Montako viikkoa eli kuukautta vieläkin kuluu siihen että se taivas on vihdoinkin mustanaan niitä siviilikohteita pommittavia lentsikoita?
Sään puolesta näyttää siltä että tammikuun puolelle mennään ennen kuin kelit ovat suosiollisia. Joulukuun loppuun asti on lupailtu nollan kummallakin puolella olevia lukemia.
Venäjä laittaa vielä ennen tositoimia energiasektorin totaalisesti seis. Siihen loppuu Ukrainan avustukset länsimailta ja joukkojen tehokas siirtely.
Onhan se toki mahdollista että Venäjä tekee kuten Surovikin kertoi elikä aikoo kärivällisesti nakertaa Ukrainan joukot jauhelihaksi mutta koska ryssä aina valehtelee niin oletan isomman hyökkäyksen olevan tulossa lähiaikoina.



