Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Mikisu
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: Ti Syys 24, 2013 9:24 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Mikisu »

GameOver kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:07 pmToisaalta kaiken tämän lisäksi miehellä on voinut helposti olla narsismia ja muuta, jolloin kyllä sympatiat ei ole muuta kuin uhrin puolelle. Muistetaan nyt kuitenkin, että uhri on tässä tapettu. Ongelmiin on kuitenkin aina mahdollista hakea apua. Kaikki me kuollaan joskus ja kaikkien äidit myös joskus eikä se sitä tarkoita, että tappamaan tarvitsee ryhtyä.
Eihän meillä ole todisteita sen paremmin epäillyn kuin uhrinkaan narsismista. Uhri on tapettu, mutta emme tiedä vielä, miten ja mikä on tekoon johtanut. Ehkä psykoottista ihmistä on paineistettu siinä kohtaa, kun olisi pitänyt auttaa hoitoon hakeutumisessa? Yhtä todennäköinen spekulaatio kuin narsismikin.
135piispa
Poliisikoira Rex
Viestit: 258
Liittynyt: Su Heinä 08, 2018 4:49 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja 135piispa »

Inehmo kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 11:43 am
Mikisu kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 11:40 am
Inehmo kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 11:25 am Roopella on ollut hyviä periaatteita ja pyrkimyksiä. Mutta hänen oma elämänsä kääntyi jostain syystä perin surulliselle tolalle.

Mutta kuten muutkin rikoksista epäillyt, hän saa rangaistuksen, jos hänet todetaan syylliseksi, hän kärsii sen ja hänet vapautetaan, jos on vapautuskunnossa.

Huomaan ajattelevani, että vaimon kuolema oli varmaan hänen tapauksessaan vahinko.
Minäkin olen huomannut itsessäni yhä kasvavaa empatiaa tekijää kohtaan, mitä enemmän tietoa on paljastunut. Tekijän taustojen peuhtomista pidetään soveliaampana kuin uhrin, koska tekijää ei haluta suojella, mutta uhrin omaisia halutaan kunnioittaa. Silloin voi käydä niin, että uhri muuttuu merkityksettömämmäksi ja tekijä inhimillistyy.

Joka tapauksessa tässä ei nyt mikään Pekka Seppänen ollut kyseessä, vaan tunteva, yritteliäs, boheemi ihminen, ehkä jonkinlainen herkkä kaunosielu, joka sairastui jostain, eikä enää päässyt ylös.
Tältä minustakin rupeaa tuntumaan.
Minusta alkaa tuntumaan siltä, että iso hyssyttely on käynnistynyt.
Papa Legba
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1367
Liittynyt: Ke Elo 22, 2018 8:43 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Papa Legba »

Saahan nähdä joutuuko tämä tunteeton ja karu tappaja mielentilatutkimukseen.
Josko

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Josko »

Waterfall kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 10:49 am
norma.jennings kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 8:13 am No mutta. Tännehän on tullut uusia jänniä juttuja. Kyllähän Bobi aivan selvästi kuuluu taiteilijasukuun, kun isänsä runovideoita katsoo. ;)
Isäsuhteessa on saattanut olla asia jos toinenkin hieman vinoutunut. Kenties tosiaan Bobi on valinnut ammentaa lapsuutensa kokemuksia sekä alanvalinnassa että väitöskirjan aiheessa. Ja snadisti yksityiselämässäkin.

Roopen isä Tim Durchman ( entinen nimi Timo Tikkanen ) julkaisi uusimman runovideon 3 päivää sitten Youtubessa, videon alussa näkyvä kuva lapsista portailla voisi ehkä olla Roopesta ja hänen siskosta :

https://www.youtube.com/watch?v=exeScZkh8Vk
Katsoin Timin firman (yksityinen elinkeinonharjoittaja) niin perustettu 10.05.2017 eikä ainakaan rekisteriin ole muita henkilöitä nimettynä (edelleen rekisteröitynä)
Viimeksi muokannut Josko, Ma Joulu 26, 2022 12:49 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
ässähai
Adrian Monk
Viestit: 2918
Liittynyt: Pe Heinä 03, 2020 9:48 pm
Paikkakunta: Haihiha

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja ässähai »

Tässä keskustelussa on aiheellista selvittää ja käydä läpi psykiatri Roope Tikkasen sukujuuria, koska asiantuntijoiden mukaan geeneillä on vaikutusta ihmisen toimintaan ja ratkaisuihin. Vertailutietona totean että tiedossa on, että jotkut Valviran laillistamat psykiatrian erikoislääkärit kokevat niin, että geenit aiheuttavat potilaassa itsemurhariskin. Tästä esimerkiksi kävisi psykiatrin psykoterapiapotilastapaus, jossa terapiapotilaan serkun lapsen isä on tehnyt itsemurhan ja sen jälkeen vielä isäpuolikin tappanut itsensä; ja tässä esimerkkitapauksessa nimenomaan itsemurhariski johtuu geeneistä, koska potilas ei ole ollut koskaan vuorovaikutussuhteissa serkun perheeseen. Joidenkin Valviran laillistamien ja valvonnassa päteviksi todettujen psykiatrien mielestä edellä mainitun esimerkin mukaisessa tilanteessa itsemurhariski on niin suuri geenien vaikutuksesta, että potilasta tulee hoitaa ennaltaehkäisevästi ja - tiedossa olevan potilasmerkinnän mukaan - koko loppuiän pysyvästi venlafaksiini-lääkityksellä, joka on nopeavaikutteinen.
Viimeksi muokannut ässähai, Ma Joulu 26, 2022 12:47 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Suomen perustuslain 109 §:n mukaan oikeusasiamiehen tulee valvoa, että tuomioistuimet ja muut viranomaiset sekä virkamiehet, julkisyhteisön työntekijät ja muutkin julkista tehtävää hoitaessaan noudattavat lakia ja täyttävät velvollisuutensa.
jortsumestari
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Ke Tammi 22, 2014 1:06 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja jortsumestari »

Inehmo kirjoitti: Su Joulu 25, 2022 11:44 pm
meksi kirjoitti: Su Joulu 25, 2022 11:32 pm Ja sen seitsemäntoista kertaa todettu, että Valkoisen raivon 'Lauri' ei ole Roopebobi.
Onko käsitystä, kuka Lauri on?

Kirjoittamisessa käytetään joskus etäännyttämisen tekniikkaa. Muutetaan joitakin faktoja tunnistamisen vaikeuttamiseksi. Ellei kyseessä ollut tiukka faktadokumentti.

Edit. Yle sanookin: "Valkoinen raivo on draama-dokumentti, jossa käytetään dokumentti- ja fiktioelokuvan ilmaisukeinoja." Eli osa täällä faktoiksi tulkittuja asioita Roopen poissulkemiseksi, voikin olla fiktiota, keskikoulut sun muut.
SK:N haastattelu, joka siis tuli kuin dokumentti tehtiin, puhuu kansa- ja keskikoulusta. Itse dokumentti puhuu peruskoulusta.

Jos oletetaan, että kansakoulu-keskikoulu olisi noista kahdesta se oikea vaihtoehto ja dokumentin peruskoulu silmänlumetta, niin itseäni ihmetyttää, että miten "Lauri" on innostunut kouluiskuista, jotka tulivat kuitenkin "muotiin" vasta 90-luvulla ja jotka on tutkimuksessa todettu yhdeksi ns. jäljittelysurmista: innoitus ja kimmoke on hyvin usein haettu mediassa kerrotuista koulusurmista. Eräskin koulusurmaa suunnitellut nainen oli päässyt Jokelan kouluun sisälle ja lavastanut omista vaatteistaan ja repustaan samanlaisen asetelman koulun käytävälle kuin mitä Pekka-Eric Auviselta oli jäänyt. Peruskoulu-uudistus toteutettiin 70-luvun alkuvuosista lähtien.

Erikoiselta tuntuu myös artikkelin kohta, jossa haastateltava kertoo kostoa suunnitellessaan katsoneensa väkivaltaelokuvien väkivaltaisimpia kohtauksia eestaas videonauhurilta. Videonauhureita tuli Suomessa myyntiin vasta 1978, jolloin peruskoulu-uudistus oli jo toteutettu. Ylipäätään videonauhurit yleistyivät 80-luvulla. Haastateltava kuvaa myös kiinnostuksen kohteitaan "ramboiluna". Rambo-elokuvat tulivat 1980-luvulla.

Ilmiselvien ristiriitaisuuksien vuoksi jokin tai jotkin tuossa haastattelussa olevista faktoista eivät voi pitää paikkansa.

Toki meillä voi Suomessa olla toinenkin psykiatri, joka on laajasti tunnettu ja lehtien haastettelema aggressiotutkija ja jolla on ollut vahvoja ja vaikeita väkivaltafantasioita ja joka pitää itseään edelleen potentiaalisena murhaajana. Pelottava ajatus, mutta toki mahdollinen.
ässähai
Adrian Monk
Viestit: 2918
Liittynyt: Pe Heinä 03, 2020 9:48 pm
Paikkakunta: Haihiha

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja ässähai »

Papa Legba kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:47 pm
ässähai kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:45 pm Tässä keskustelussa on aiheellista selvittää ja käydä läpi psykiatri Roope Tikkasen sukujuuria, koska asiantuntijoiden mukaan geeneillä on vaikutusta ihmisen toimintaan ja ratkaisuihin. Vertailutietona totean että tiedossa on, että jotkut Valviran laillistamat psykiatrian erikoislääkärit kokevat niin, että geenit aiheuttavat potilaassa itsemurhariskin, esimerkiksi tapauksessa, jossa potilaan serkun lapsen isä on tehnyt itsemurhan ja sen jälkeen vielä isäpuolikin tappanut itsensä; ja tässä esimerkkitapauksessa nimenomaan itsemurhariski johtuu geeneistä, koska potilas ei ole ollut koskaan vuorovaikutussuhteissa serkun perheeseen. Joidenkin Valviran laillistamien ja valvonnassa päteviksi todettujen psykiatrien mielestä edellä mainitun esimerkin mukaisessa tilanteessa itsemurhariski on niin suuri geenien vaikutuksesta, että potilasta tulee hoitaa ennaltaehkäisevästi ja - tiedossa olevan potilasmerkinnän mukaan - koko loppuiän pysyvästi venlafaksiini-lääkityksellä, joka on nopeavaikutteinen.
:D
Jepjep, ja arvaas vaan miten paljon lienee naurattanut psykoterapiapotilasta (huomaa editointi), jolle Valviran valvoja K.R. on kertonut, että kyseisen psykiatrin toiminnassa ei ole mitään niin graavia, että tapauksen käsittely kuuluisi Valviraan, etenkään kun terapiapotilaskin on vielä elossa.
Suomen perustuslain 109 §:n mukaan oikeusasiamiehen tulee valvoa, että tuomioistuimet ja muut viranomaiset sekä virkamiehet, julkisyhteisön työntekijät ja muutkin julkista tehtävää hoitaessaan noudattavat lakia ja täyttävät velvollisuutensa.
jortsumestari
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Ke Tammi 22, 2014 1:06 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja jortsumestari »

Waterfall kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 10:49 am
norma.jennings kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 8:13 am No mutta. Tännehän on tullut uusia jänniä juttuja. Kyllähän Bobi aivan selvästi kuuluu taiteilijasukuun, kun isänsä runovideoita katsoo. ;)
Isäsuhteessa on saattanut olla asia jos toinenkin hieman vinoutunut. Kenties tosiaan Bobi on valinnut ammentaa lapsuutensa kokemuksia sekä alanvalinnassa että väitöskirjan aiheessa. Ja snadisti yksityiselämässäkin.

Roopen isä Tim Durchman ( entinen nimi Timo Tikkanen ) julkaisi uusimman runovideon 3 päivää sitten Youtubessa, videon alussa näkyvä kuva lapsista portailla voisi ehkä olla Roopesta ja hänen siskosta :

https://www.youtube.com/watch?v=exeScZkh8Vk
Jo on sakeaa settiä.
MissMaapl
Neuvoja-Jack
Viestit: 519
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 12:32 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja MissMaapl »

Täällähän on jopa uutta tietoa jankkaamisen sijaan.

Tuon epäillyn väitetyn isän runovideon ajankohta 22.12. ja aihepiiri osuvat jännästi katoamiseen https://youtu.be/exeScZkh8Vk.

Videosta saa paremmin selvää tuplanopeudella. Transkriptiokin löytyy, mutta siinä ei ole kaikkia sanoja litteroituna eikä sanat ole täysin oikein. Kuitenkin hyvin erikoinen teksti juuri tuohon ajankohtaan. Liittyyköhän videon julkaisu jotenkin tapahtuneeseen? Olisiko siinä alkusysäys tapahtumille? Millaiset välit epäillyllä mahtoi olla tämän väitetyn isänsä kanssa?
"En osallistu keskusteluun, sanonpahan vain."
Josko

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Josko »

jortsumestari kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:47 pm
Inehmo kirjoitti: Su Joulu 25, 2022 11:44 pm
meksi kirjoitti: Su Joulu 25, 2022 11:32 pm Ja sen seitsemäntoista kertaa todettu, että Valkoisen raivon 'Lauri' ei ole Roopebobi.
Onko käsitystä, kuka Lauri on?

Kirjoittamisessa käytetään joskus etäännyttämisen tekniikkaa. Muutetaan joitakin faktoja tunnistamisen vaikeuttamiseksi. Ellei kyseessä ollut tiukka faktadokumentti.

Edit. Yle sanookin: "Valkoinen raivo on draama-dokumentti, jossa käytetään dokumentti- ja fiktioelokuvan ilmaisukeinoja." Eli osa täällä faktoiksi tulkittuja asioita Roopen poissulkemiseksi, voikin olla fiktiota, keskikoulut sun muut.
SK:N haastattelu, joka siis tuli kuin dokumentti tehtiin, puhuu kansa- ja keskikoulusta. Itse dokumentti puhuu peruskoulusta.

Jos oletetaan, että kansakoulu-keskikoulu olisi noista kahdesta se oikea vaihtoehto ja dokumentin peruskoulu silmänlumetta, niin itseäni ihmetyttää, että miten "Lauri" on innostunut kouluiskuista, jotka tulivat kuitenkin "muotiin" vasta 90-luvulla ja jotka on tutkimuksessa todettu yhdeksi ns. jäljittelysurmista: innoitus ja kimmoke on hyvin usein haettu mediassa kerrotuista koulusurmista. Eräskin koulusurmaa suunnitellut nainen oli päässyt Jokelan kouluun sisälle ja lavastanut omista vaatteistaan ja repustaan samanlaisen asetelman koulun käytävälle kuin mitä Pekka-Eric Auviselta oli jäänyt. Peruskoulu-uudistus toteutettiin 70-luvun alkuvuosista lähtien.

Erikoiselta tuntuu myös artikkelin kohta, jossa haastateltava kertoo kostoa suunnitellessaan katsoneensa väkivaltaelokuvien väkivaltaisimpia kohtauksia eestaas videonauhurilta. Videonauhureita tuli Suomessa myyntiin vasta 1978, jolloin peruskoulu-uudistus oli jo toteutettu. Ylipäätään videonauhurit yleistyivät 80-luvulla. Haastateltava kuvaa myös kiinnostuksen kohteitaan "ramboiluna". Rambo-elokuvat tulivat 1980-luvulla.

Ilmiselvien ristiriitaisuuksien vuoksi jokin tai jotkin tuossa haastattelussa olevista faktoista eivät voi pitää paikkansa.

Toki meillä voi Suomessa olla toinenkin psykiatri, joka on laajasti tunnettu ja lehtien haastettelema aggressiotutkija ja jolla on ollut vahvoja ja vaikeita väkivaltafantasioita ja joka pitää itseään edelleen potentiaalisena murhaajana. Pelottava ajatus, mutta toki mahdollinen.
Jäin miettimään Merikallion (asuu muuten Munkassa) haastattelua ja siitä kirjoitettua juttua SK. Kuten joku sitä jo nostinkin niin myös minä mietin onko se kirjoitettu edes yksyhteen haastattelun kanssa ja kuinka toimittaja on ylipäätään tarkastanut haastatellun sanomisten pitävän paikkaansa miltä osin. Voiko kyseessä olla jo alunperin osittain fiktiivinen tarina joko toimittajan, haastattelun antaneen tai heidän molempien yhteisymmärryksestä.
Josko

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Josko »

MissMaapl kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:53 pm Täällähän on jopa uutta tietoa jankkaamisen sijaan.

Tuon epäillyn väitetyn isän runovideon ajankohta 22.12. ja aihepiiri osuvat jännästi katoamiseen https://youtu.be/exeScZkh8Vk.

Videosta saa paremmin selvää tuplanopeudella. Transkriptiokin löytyy, mutta siinä ei ole kaikkia sanoja litteroituna eikä sanat ole täysin oikein. Kuitenkin hyvin erikoinen teksti juuri tuohon ajankohtaan. Liittyyköhän videon julkaisu jotenkin tapahtuneeseen? Olisiko siinä alkusysäys tapahtumille? Millaiset välit epäillyllä mahtoi olla tämän väitetyn isänsä kanssa?
Kiinnostaisi myös kuka videon tehnyt ja Youtubeen ladannut tuona päivänä
Haitulainen
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2022 10:06 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Haitulainen »

Josko kirjoitti: Su Joulu 25, 2022 3:40 pm No, tämähän avaa asiaa aivan hurjan paljon. Oletko nähnyt siis Timiä/kuvaa hänestä? Kaksosista kun tulee niin tummat piirteet mieleen. Entä onko heitä muita sisaruksia? Entä vangitun äiti, onko ope-rehtori?
Opettaja-rehtorin lapset ovat syntyneet myöhemmin kuin 1974. Oli mun luokanvalvoja ja lapset kävi kerran luokassa.
Profiloija75

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Profiloija75 »

Taatusti koronavuosilla vaikutusta, että joulujuhlat ystäville haluttu ja mahdollista pitää monen vuoden tauon jälkeen juuri nyt, ehkä tärkeä perinne.

Jotenkin muodostunut käsitys, joka voi olla täysin väärä, että läheisten täytynyt olla henkisestä tilanteesta tietoinen, varsinkin jos äiti menehtynyt. Jotenkin itse katson terveenä sellaista ajattelua, että juhlia järjestetään perheen kaikkien jäsenten voinnin ja jaksaminen mukaan. Toisen ihmisen terveys on tärkeää parisuhteessa. Sairauslomalaisren kunto on voinut olla eilen ok ja tänään sellainen, että ei pysty juhlia järjestämään. Sellaistakin täytyisi pystyä läheiseltä ymmärtämään ja tukemaan. Parisuhde on kahden tango. On perheessäkin velvollisuus pitää toisista huolta ja hakea apua. Niin hyvinä kuin huonoina aikoina. Minä en oikein usko siihen, että epäilty tekijä ei olisi hakenut apua. Sairaan ihmisen tukeminen on myös raskasta ja usein siihenkin tarvitaan vertaistukea. Jotenkin ajattelen niin, että epäilty tekijä ei ole kuitenkaan häpeillyt mahdollista sairauttaan, eikä niin kuulukkaan tehdä. Tällaisen ihmisen silmissä kumppani, joka ei ymmärrä omaa sairautta, voisi näyttäytyä kumppani enemmänkin irtipäästettävänä ihmisenä, eikä sellaisena, jonka kanssa haluaisi ihmissuhteessa olla.
jortsumestari
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Ke Tammi 22, 2014 1:06 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja jortsumestari »

Downshifting kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:14 pm
GameOver kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:07 pm
Inehmo kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 11:43 am

Tältä minustakin rupeaa tuntumaan.
Toisaalta kaiken tämän lisäksi miehellä on voinut helposti olla narsismia ja muuta, jolloin kyllä sympatiat ei ole muuta kuin uhrin puolelle. Muistetaan nyt kuitenkin, että uhri on tässä tapettu. Ongelmiin on kuitenkin aina mahdollista hakea apua. Kaikki me kuollaan joskus ja kaikkien äidit myös joskus eikä se sitä tarkoita, että tappamaan tarvitsee ryhtyä.
Juurikin näin, alkaa mennä osalla ihan tekijän sympatisoimiseksi. Sympatiani ovat ainoastaan uhrin omaisten puolella, sekä tekijän lasten. Tappo tai murha on niin alhainen ja se vakavin rikos. Jos mielenterveys alkaa reistailla, taustalla mikä tahansa persoonallisuushäiriö voisi olettaa entistä enemmän, että psykiatrian ammattilainen osaa ja uskaltaa hakea apua. Kuka sitten osaisi, jos ei alan ammattilainen? Narsistinen henkilö tosin ei koskana myönnä olevansa sairas, joten mitä ihmeen sympatiaa pitäisi tällaista olentoa kohtaan tuntea. Itsemurha on se hyväksyttävä ratkaisu jos sairaudentuntoa ei ole tai siitä huolimatta ei apua haluta hakea, eikä toisen henkilön elämän riistäminen.
Minusta on suorastaan kuvottavaa, miten suurta sympatiaa jotkut tekijää kohtaan kokevat. Me emme tiedä tekijästä oikeasti mitään, tiedämme kyllä mitä hän tekee työkseen, millainen sukutausta hänellä on, missä hän on asunut, mutta emme oikeasti tiedä hänen sisäisestä elämästään tai diagnooseistaan mitään. Emme tiedä, miksi hän oli sairauslomalla. Herkkä kaunosielu, joka ei vain päässyt ylös psyykkisestä sairaudestaa – mistä tähän ajatukseen on edes päädytty? Ehkä se on sitten niin, että tekijän hyväosaisuus ja siisti habitus saavat joidenkuiden (naisten?) sympatiat puolelleen. En ole nähnyt Mika Moringista samanlaista kirjoittelua. Ehkä hänkin on herkkä kaunosielu, joka ei vain pääse psyykenongelmistaan eroon.
Mikisu
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: Ti Syys 24, 2013 9:24 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Mikisu »

jortsumestari kirjoitti: Ma Joulu 26, 2022 12:47 pm Toki meillä voi Suomessa olla toinenkin psykiatri, joka on laajasti tunnettu ja lehtien haastettelema aggressiotutkija ja jolla on ollut vahvoja ja vaikeita väkivaltafantasioita ja joka pitää itseään edelleen potentiaalisena murhaajana. Pelottava ajatus, mutta toki mahdollinen.
En ole nähnyt itse dokumenttia, lukenut ainoastaan Suomen Kuvalehden jutun. Onko Laurin ammatti vahvistettu psykiatriksi, vai onko se vain tulkintaa?
Vastaa Viestiin