Olen nimimerkki Sienisalaatin kanssa samaa mieltä. Ei tarvitse olla profiloinnin ammattilainen nähdäkseen että sadistiset pamputtamiset porukalla työtehtävissä eroavat julmasta pitkäkestoisesta pahoinpitelystä joka kohdistuu naiseen. Myyrmäen tapauksessa luulen että tekijä on ennalta tuntematon uhrille, päihde- ja mielenterveysongelmainen 20-30-vuotias mies. Kuin Keravalla koripallotytön tappanut ja Tampereella tuntemattoman vastaantulijan puukottanut. Mutta nämä ei kuulu tähän ketjuun, jatketaan.Sienisalaatti kirjoitti: Ti Joulu 27, 2022 6:00 amKuulostaa kyllä kaukaa haetulta. Mielestäni aivan eri asia pikku sosiopatia- ja suutuspäissään kurittaa pullistelevia nistejä ja hiekkiksiä, kuin kylmäveristesti hakata joku oikeasti työtä tekevä harmiton ihminen kuoliaaksi.Solttuetsivä kirjoitti: Ti Joulu 27, 2022 5:31 am ...
...
Olen ihan varma, että tästä porukasta löytyy Myyrmannin postinjakajan murhaaja myös.
Joku ei saanut enää tapreeksi kiksejä töissä hakkaamalla ja teki vapaalla teki sitten jo murhan.
Voi olla joku irtisanoutunut tai irtisanottu järkkäri myös joka kaipasi kiksejä joita ennen sai työaikana.
Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
-
Jack the Ripper
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3224
- Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Poliisi epäilee: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
-
Saimaanorppa
- Martin Beck
- Viestit: 842
- Liittynyt: To Tammi 14, 2021 10:13 am
Re: Poliisi epäilee: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Outoa ettei nää tyypit ketä viranomaiset etsii jotka joutuneet uhreiksi ei ole tehneet
vartioista mitään valituksia onko niin että tietävät että ovat olleet myös itse kusipäitä?
vartioista mitään valituksia onko niin että tietävät että ovat olleet myös itse kusipäitä?
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Tai onko niin että tiesivät että pahoinpitely oli tehty valvontakameroilta näkymättömissä ja sivullisten näkemättä. Sillä ei ole edes mitään merkitystä keitä pahoinpidellyt ovat olleet, koska jos he olisivat tehneet jotain rikollista, heidät olisi pitänyt antaa poliisien haltuun. Videoiden kuvaaminen viittaa siihen, että toiminta on ollut järjestyksenvalvojilla huvittelua eikä mitään muuta.
Re: Poliisi epäilee: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Ehkä ovatkin, mutta poliisi on jättänyt tutkimatta tai "kannustanut" jo tiskillä unohtamaan koko homman.Saimaanorppa kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:27 am Outoa ettei nää tyypit ketä viranomaiset etsii jotka joutuneet uhreiksi ei ole tehneet
vartioista mitään valituksia onko niin että tietävät että ovat olleet myös itse kusipäitä?
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
No niin, nyt lähti työt ja kohta tulee linnaa. Varsinaisia "sankareita" nämä. Joululahja jonka muistavat ikänsä, ja lapsensa myös. Joulu -22 oli se, kun iskä oli vangittuna, kun se tykkää lyödä ja nöyryyttää ylivoimalla heikompiaan
MTV:
"Avarn Security lopetti pahoinpitelyistä epäiltyjen järjestyksenvalvojien työsuhteet
Turvallisuusalan yritys Avarn Security kertoo päättäneensä pahoinpitelyistä epäiltyjen järjestyksenvalvojien työsuhteet.
Itä-Uudenmaan poliisi epäilee kuutta järjestyksenvalvojaa työaikana tehdystä väkivallasta.
Epäillyt rikokset ovat tapahtuneet pääradan lähettyvillä Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla.
Poliisin mukaan tekoja yhdistää järjestyksenvalvojien toimivallan räikeä ylittäminen sekä uhrien nöyryytys ja alistaminen. Uhreja on esimerkiksi lyöty teleskooppipampulla ja potkittu..."
-> https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ava ... et/8600058
Re: Poliisi epäilee: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Nimen omaan sitä taputteluahan noille pitäisi tarjoilla ja mieluummin pesäpallomailalla.Kräki kirjoitti: Ti Joulu 27, 2022 8:52 am Siis tämähän on ihan hyvä juttu. Varmasti nämä spedeilijät muistavat vittuilunsa ja härökäyttäytymisensä paremmin. Ei mikään pääntaputtelu apinoille riitä![]()
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
https://www.hs.fi/kaupunki/art-20000092 ... t=promoboxAvarn Security on irtisanonut pahoinpitelyistä epäillyt järjestyksenvalvojat – Tämä pahoinpitelyvyyhdistä tiedetään
Poliisi epäilee kaikkiaan kuutta järjestyksenvalvojaa laajassa pahoinpitelyvyyhdissä.
10:29 | Päivitetty 11:09
Turvallisuusalan yritys Avarn Security kertoo päättäneensä pahoinpitelyistä epäiltyjen järjestyksenvalvojien työsuhteet.
Itä-Uudenmaan poliisi epäilee heitä työaikana tehdystä väkivallasta.
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus käsittelee kolmen pidätetyn järjestyksenvalvojan vangitsemista oikeudenkäynnissä tänään keskiviikkona. Epäillyillä ei ole HS:n tietojen mukaan rikostaustaa.
Itä-Uudenmaan poliisi vaatii samaan epäiltyyn rikosvyyhtiin liittyen vangittavaksi kaikkiaan kuutta henkilöä. Kolmen muun pidätetyn järjestyksenvalvojan vangitsemisvaatimusta käräjäoikeus käsittelee torstaina.
Poliisi epäilee kolmea keskiviikkona vangittavaksi esitettyä henkilöä kolmesta pahoinpitelystä ja kahdesta törkeästä pahoinpitelystä, jotka ovat tapahtuneet helmi- ja joulukuun välisenä aikana tänä vuonna.
Vangittavaksi esitetyt miehet ovat syntyneet vuosina 1999, 2000 ja 2002.
Kaikki vyyhdin epäillyt rikokset ovat tapahtuneet järjestyksenvalvojien työaikana juna-asemien läheisyydessä Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla.
Rikoksista epäillyt henkilöt työskentelivät samalle turvallisuuspalveluja tarjoavalle Avarn Securitylle, joka keskiviikkona päätti heidän työsuhteensa. Turvapalveluyritys on alallaan suuri toimija, ja sen liikevaihto on yli sata miljoonaa euroa.
Poliisin mukaan epäiltyjä rikoksia yhdistää järjestyksenvalvojan toimivallan räikeä ylittäminen ja rikoksen uhrien nöyryytys ja alistaminen.
Teot ovat paljastuneet tallenteilta, joita rikoksista epäillyt ovat kuvanneet.
Uhrien henkilöllisyydet eivät ole poliisin tiedossa. Selvillä ei ole sekään, yhdistääkö uhreja jokin asia.
Poliisin tietojen mukaan uhreihin kuuluu kuitenkin nuoria ja vanhempia henkilöitä. Esimerkiksi ihonväri ei tämänhetkisten tietojen perusteella näytä olleen peruste uhriksi joutumiselle.
Rikoskokonaisuus paljastui, kun sivullinen henkilö ilmoitti poliisille pahoinpitelystä. Poliisi otti kiinni kuusi järjestyksenvalvojaa viime viikonloppuna ja tiedotti asiasta maanantaina.
Poliisin mukaan epäiltyjen määrä voi vielä kasvaa.
Olen edelleen sitä mieltä, että joku pahoinpitelyissä mukana ollut järjestyksenvalvoja on voinut syyllistyä johonkin rikokseen myös vapaa-ajalla. Nämä teothan on tehty ryhmässä ja uhrit on olleet kaikki miehiä, mutta yksin toiminut sadisti olisi saattanut valita jonkun heikomman uhrin.
-
Saimaanorppa
- Martin Beck
- Viestit: 842
- Liittynyt: To Tammi 14, 2021 10:13 am
-
Sheriflock
- Nikke Knatterton
- Viestit: 163
- Liittynyt: Ti Kesä 20, 2017 12:48 pm
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Onnea vaan näille nulikoille seuraavaan työnhakuun!

Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Mistä tulee ajatus, että nämä järjestyksenvalvojat olisivat jotain perheenisiä? Pikemminkin tuntuu, että ovat ajautuneet tuonne hommiin, kun mitkään opiskelut eivät ole maistuneet ja vapaa-aika menee sitten vähän vähemmän terveellisten asioiden parissa.
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Pojilla jäänyt koulukiusaaja-vaihe päälle. Ei näitä erota liiviporukasta muu kuin se että pitäisi olla lain oikealla puolella ja toiminnan sen mukaista, yhdistävä tekijä sitten se et porukalla hakataan reppanoita liivit päällä.
Viimeksi muokannut Eväs, Ke Joulu 28, 2022 1:33 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
outo ihmettelijä
- Alibin satunnaislukija
- Viestit: 60
- Liittynyt: Ma Helmi 28, 2022 2:07 pm
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Tuohan on ammattiryhmä, johon on aina hakeutunut ihmisiä, jotka nauttivat voimankäytöstä.Itselläkin ollut aikoinaan muutama tuttu, jotka lähtivät innoissaan töihin, josko tulisi joku jota voisi hieman "käskyttää". Onhan tietenkin myös olemassa asiakkaita, jotka ovat hankalampia, mutta tuollaisessa työssä olisi myös hyvä omata itsehillintää.
Kuitenkin juurikin poliisin suhtautuminen näiden henkilöiden tekemiin rikoksiin on mahdollistanut sen, ettei kierre ole koskaan katkennut. Eikä luultavasti tule myöskään tässä kohdin katkeamaan.
Täällä ihmiset ihmettelevät myös miksi ihmiset eivät ole tehneet asiasta rikosilmoitusta. No en menisi minäkään tekemään ilmoitusta, vaikka aihetta olisi. 2-6 järjestyksenvalvojaa/vartijaa kertomassa yhdessä sopimaansa tarinaa poliisille vs. sinun kertomasi, lopputuloksena saat itse vähintään sakon, mahdollisesti jopa syytteen. Tämäkin siinä tapauksessa, että poliisi ylipäätään ottaa ilmoituksesi todellisesti vastaan. Suomessa kuitenkin järjestystä ylläpitävän henkilön suoja on valitettavasti tietyissä tapauksissa sellainen, että se antaa mahdollisuuden tällaisten toimintamallien käyttöön ilman pelkoa rangaistuksesta.
Jos nämä tapaukset joskus johtavat mihinkään isompaan tuomioon, jota hieman epäilen, on mielenkiintoista nähdä viedäänkö näiltä lupa pois asian saaman julkisuuden vuoksi. Sehän ei ole ollut hirveän yleinen käytäntö kuitenkaan Suomessa, että edes työssä suoritettu, tuomioon johtanut, pahoinpitely olisi johtanut luvan peruuntumiseen. Jos lupa pysyy, niin mahdollisesti saavat jopa työnsä takaisin samassa liikkeessä.
Kuitenkin juurikin poliisin suhtautuminen näiden henkilöiden tekemiin rikoksiin on mahdollistanut sen, ettei kierre ole koskaan katkennut. Eikä luultavasti tule myöskään tässä kohdin katkeamaan.
Täällä ihmiset ihmettelevät myös miksi ihmiset eivät ole tehneet asiasta rikosilmoitusta. No en menisi minäkään tekemään ilmoitusta, vaikka aihetta olisi. 2-6 järjestyksenvalvojaa/vartijaa kertomassa yhdessä sopimaansa tarinaa poliisille vs. sinun kertomasi, lopputuloksena saat itse vähintään sakon, mahdollisesti jopa syytteen. Tämäkin siinä tapauksessa, että poliisi ylipäätään ottaa ilmoituksesi todellisesti vastaan. Suomessa kuitenkin järjestystä ylläpitävän henkilön suoja on valitettavasti tietyissä tapauksissa sellainen, että se antaa mahdollisuuden tällaisten toimintamallien käyttöön ilman pelkoa rangaistuksesta.
Jos nämä tapaukset joskus johtavat mihinkään isompaan tuomioon, jota hieman epäilen, on mielenkiintoista nähdä viedäänkö näiltä lupa pois asian saaman julkisuuden vuoksi. Sehän ei ole ollut hirveän yleinen käytäntö kuitenkaan Suomessa, että edes työssä suoritettu, tuomioon johtanut, pahoinpitely olisi johtanut luvan peruuntumiseen. Jos lupa pysyy, niin mahdollisesti saavat jopa työnsä takaisin samassa liikkeessä.
-
TheFirstFate1
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 590
- Liittynyt: Ti Maalis 16, 2021 10:25 pm
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Jos poliisi ei peruuta lupaa työskennellä järjestyksenvalvojana, niin nää sällit saa hakea mihin tahansa muualle töihin ja parin vuoden tauon jälkeen vaikka Avarnille takasi.
Mikäs pahan tappais...?
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Edelleen mietin, mitä kautta nämä videot ovat vuotaneet poliisille?
Voi voi, kun päättyi elämän koi
Re: Järjestyksenvalvojat pahoinpitelivät, kuljettivat metsään, alistivat ja nöyryyttivät useita uhreja
Jutuissahan on kerrottu sivullisen ilmoittaneen poliisille todistamastaan pahoinpitelystä. Luultavasti poliisi on sen perusteella päässyt yhden tai useamman sadistikerholaisen jäljille, ja hänen/heidän puhelimestaan sitten videot ja loput.Murheli kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:00 pm Edelleen mietin, mitä kautta nämä videot ovat vuotaneet poliisille?
Toinen vaihtoehto on vartijakolleega, joka on ollut videoiden jakeluringissä, mutta suoraselkäisenä päättänyt käräyttää paskiaiset.